Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Юридична психологія


Ірхіна Світлана Миколаївна. Психологічні засади відбору до училищ професійної підготовки працівників міліції : Дис... канд. наук: 19.00.06 - 2009.



Анотація до роботи:

Ірхіна С.М. Психологічні засади відбору до училищ професійної підготовки працівників міліції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.06 – юридична психологія. Київський національний університет внутрішніх справ. – Київ, 2009.

У дисертації розроблено засади професійно-психологічного відбору кандидатів до вступу в училища професійної підготовки працівників міліції (УПППМ) МВС України, обґрунтовано зміст та структуру інноваційної системи психологічного відбору на професійне навчання, побудованої на виявленні необхідних для здійснення оперативно-службової діяльності професійно важливих якостей.

Обґрунтовано, розроблено та апробовано психологічну модель особистості та професіограму кандидата до вступу в УПППМ, методику здійснення професійно-психологічного відбору кандидатів на навчання в УПППМ.

Доведено, що успішність оперативно-службової діяльності працівників міліції з числа осіб рядового та молодшого начальницького складу обумовлюється наявністю у них відповідних професійно важливих індивідуально-психологічних якостей, які виявляються на початковому етапі професійного навчання і підлягають подальшому розвитку в професійній діяльності.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення й експериментальне дослідження проблеми професійно-психологічного відбору кандидатів до вступу в УПППМ, що виявляється в обґрунтуванні змісту та визначенні структури інноваційної системи організації психологічного відбору на професійне навчання, побудованої на виявленні професійно важливих якостей, необхідних для здійснення оперативно-службової діяльності.

За результатами дисертаційного дослідження зроблено такі висновки:

  1. Вивчення та психологічний аналіз змісту професійної діяльності працівників міліції з числа осіб рядового та молодшого начальницького складу ОВС показав, що вона ґрунтується на особистісно-діяльнісному та суб’єктному концептуальних підходах. З позицій їх поєднання під психологічним відбором у системі професійної підготовки працівників міліції автор розуміє структуровану спеціалізовану процедуру вивчення особистості кандидата до вступу в УПППМ, оцінку його мотиваційної та інтелектуальної готовності до набуття нових професійних знань і умінь, досягнення ним рівня професійної майстерності та здатності до успішного виконання посадових повноважень, а також систему психодіагностичних заходів, які забезпечують прогностичну оцінку взаємовідповідності людини і професії в нормативно закріплених умовах оперативно-службової діяльності.

  2. Основні поняття, зміст і структура психології оперативно-службової діяльності працівників міліції з числа осіб рядового та молодшого начальницького складу обумовлюються приналежністю її до системи професійних стосунків „людина-людина”, яка формує відповідні вимоги оперативно-службової діяльності до професійно важливих індивідуально-психологічних особистісних якостей суб’єктів праці.

  3. Теоретичним підґрунтям розробки та впровадження інноваційної системи психологічного відбору кандидатів до вступу в УПППМ є обов’язкове врахування психологічних особливостей оперативно-службової діяльності працівників міліції з числа осіб рядового та молодшого начальницького складу, що висувають специфічні вимоги до професійно важливих якостей особистості та вимагають від них відповідності визначеній психологічній моделі та професіограмі.

  4. Серед основних вимог, що висуваються при здійсненні професійного відбору кандидатів на службу в ОВС та навчання в УПППМ, провідне місце повинна займати діагностика наявності та рівню розвитку індивідуально-психологічних професійно важливих особистісних якостей кандидата. Ґрунтуючись на цьому, автором визначено комплекс професійно важливих індивідуально-психологічних особистісних якостей працівника міліції з числа осіб рядового та молодшого начальницького складу, необхідних для успішного здійснення ним оперативно-службової діяльності. До основних складових груп цього комплексу відносяться професійна спрямованість та мотиваційна сфера, здатність до професійного спілкування, самосвідомість, інтелектуальні та психофізіологічні властивості.

  5. На основі підібраних емпіричним шляхом психодіагностичних методик для реєстрації та оцінювання професійно важливих індивідуально-психологічних якостей працівника міліції з числа осіб рядового і молодшого начальницького складу автором розроблено критерії психологічної діагностики та визначення рівня придатності кандидатів до вступу в УПППМ, які характеризують якісні і кількісні особливості інтелектуальної сфери, творчих здібностей та креативності; уваги та пам’яті; мотиваційної та професійної спрямованості; особистісних індивідуально-типологічних рис характеру та самооцінки; психоемоційної стійкості; емоційно-вольових якостей та патохарактерологічних властивостей; ділових якостей та системи взаємовідносин у міжособистісній комунікації; поводження у конфліктних ситуаціях та реагування на професійні стреси.

  6. Визначено професійно важливі індивідуально-психологічні якості майбутнього працівника міліції, на основі яких розроблено психологічну модель та професіограму кандидата до вступу в УПППМ. Загальна структура професіограми побудована на основі ієрархічної структури професійно важливих індивідуально-психологічних якостей працівників міліції з числа осіб рядового та молодшого начальницького складу. Систему розподілення професійно важливих якостей побудовано за принципом: такі, що сприяють успішній оперативно-службовій діяльності, і такі, що заважають якісній оперативно-службовій діяльності.

  7. Інноваційна система психологічного відбору кандидатів до вступу в УПППМ являє собою комплекс нормативно-правових, організаційно-педагогічних, науково-практичних та методологічних заходів, спрямованих на визначення професійно важливих індивідуально-психологічних якостей кандидатів у дискурсі професійного навчання та ефективного опанування обраною спеціальністю, який відповідно включає до себе функціонально-організаційний, професіографічний та психодіагностичний компоненти загальної системи професійного відбору кандидатів на службу в ОВС.

  1. Розроблено методику психологічного відбору кандидатів до вступу в УПППМ, якою вперше запроваджено розподілення функцій психологічного відбору кандидатів на службу в ОВС, що здійснюється в комплектуючих органах і підрозділах, а також психологічного відбору кандидатів до вступу в УПППМ, як додатковий елемент системи професійної орієнтації – професійно-психологічний добір, а також як самостійний елемент системи початкової професійної підготовки працівників міліції – вступні випробування. Запроваджений інноваційний методологічний підхід дозволив поєднати елементи системи професійно-психологічного відбору зі складовими елементами професійної підготовки працівників міліції.

  2. Запровадження інноваційної системи психологічного відбору під час складання вступних випробувань в УПППМ обумовило зменшення плинності кадрів, пов’язаної з усуненням працівників органів та підрозділів внутрішніх справ України від займаних посад за негативними мотивами, значно скоротилися часові витрати, відведені на процедуру психологічного відбору кандидатів до вступу в УПППМ, знизилися невиправдано високі моральні й матеріальні затрати на вирішення процедурних питань професійно-психологічного відбору кандидатів на службу в ОВС, оптимізувалася задіяність персоналу до виконання відбірних функцій, що дозволяє практичним психологам зосереджувати увагу на чітко визначених ділянках роботи та не розпилятися на здійснення дублюючих функцій.

Публікації автора:

  1. Ірхіна С. М. Вивчення мотиваційної сфери і спрямованості особистості кандидатів на службу в ОВС в ході професійно-психологічного відбору до училищ професійної підготовки працівників міліції / С. М. Ірхіна // Проблеми загальної та педагогічної психології: Зб. наук. праць Інституту психології імені Г. С. Костюка АПН України; за ред. академіка С. Д. Максименка. – К. : Гнозіс, 2004, т.4, вип.5 – С. 115–125.

  2. Ірхіна С. М. Програма психологічного вивчення кандидатів на службу в органах внутрішніх справ / С. М. Ірхіна // Проблеми пенітенціарної теорії та практики : Щорічний бюлетень / за заг. ред. А. А. Музики. – К. : КЮІ КНУВС, 2005. – С. 618–625.

  3. Ірхіна С. М. Організація психологічного відбору на навчання в училищах професійної підготовки працівників міліції / С. М. Ірхіна // Наукові записки Інституту психології імені Г. С. Костюка АПН України; за ред. академіка С. Д. Максименка. – К. : Главник, 2005. Вип. 26, в 4-х томах. Том 2. –С. 181–185.

  4. Ірхіна С. М. Психологічний відбір працівників міліції в училищах професійної підготовки працівників міліції для діяльності в екстремальних умовах / С. М. Ірхіна // Актуальні проблеми психології: зб. наук. праць Інституту психології імені Г. С. Костюка АПН України; за ред. академіка С. Д. Максименка. – К. : Логос, 2006, т.7, вип.8 – С. 65–72.

  5. Ірхіна С. М. Психологічні професійно важливі якості випускників училищ професійної підготовки працівників міліції / С. М. Ірхіна // Актуальні проблеми соціології, психології та педагогіки: матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції „Тенденції розвитку психології в Україні: історія та сучасність” – К. : Либідь, 2006. – С. 357–362.

  6. Ірхіна С. М. Формування особистісної активності кандидатів на службу в ОВС в училищах професійної підготовки працівників міліції / С. М. Ірхіна // Наукові записки Інституту психології імені Г. С. Костюка АПН України; за ред. академіка С. Д. Максименка. – К. : Міленіум, 2007. – Вип. 32. – С. 330–336.

  7. Ірхіна С. М. Використання навчальних тренінгових мікромодулів в училищах професійної підготовки працівників міліції / С. М. Ірхіна // Теорія та досвід застосування тренінгових технологій у практичній психології: матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції, м. Київ; за ред. Л. І. Мороз. – К. : КЮІ МВС, 2005. – С.119–124.

  8. Ірхіна С. М. Профорієнтація та професійно-психологічний відбір в ОВС України: Навчальна програма з навчальної дисципліни / С. М. Ірхіна. – К. : РВЦ КНУВС, 2006. – 20 с.

  9. Ірхіна С. М. Профорієнтація та професійно-психологічний відбір в органах внутрішніх справ України: Навчальний посібник / С. М. Ірхіна. – К. : РВЦ КНУВС, „ДП Друкарня МВС”, 2007. – 92 с.

  10. Ірхіна С. М. Застосування тренінгу групового обговорення у вирішенні проблемних питань службової діяльності / С. М. Ірхіна // Психологические тренинговые технологии в правоохранительной деятельности: научно-методические и организационно-практические проблемы внедрения и использования, перспективы развития: материалы ІІІ международной научно-практической конференции. – Донецк: Донецкий юридический институт ЛГУВД, 2007. – С. 469–472.

  11. Ірхіна С. М. Профорієнтаційні засади професійно-психологічного відбору кандидатів на службу в ОВС / С. М. Ірхіна // Актуальні проблеми управління та службово-оперативної діяльності ОВС у сучасний період розвитку державності України: матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції – К. : „МП Леся”, 2008. – С. 327–330.

  12. Ірхіна С. М. Інноваційна система професійно-психологічного відбору кандидатів на службу в ОВС України / С. М. Ірхіна // Нормативно-правові та методологічні аспекти юридичної та оперативної психології: матеріали науково-практичного семінару. – Харків: Інститут підготовки юридичних кадрів СБУ Національної юридичної академії ім. Ярослава Мудрого, 2008. – С. 197–202.

  13. Ірхіна С. М. Методологічне регулювання системи професійно-психологічного відбору кандидатів до участі в миротворчих місіях ООН / С. М. Ірхіна // Нормативно-правові основи та особливості миротворчої діяльності внутрішніх військ МВС України: матеріали науково-практичного семінару. – Харків: Академія внутрішніх військ МВС України, 2008. – С. 127–132.

  14. Ірхіна С. М. Актуальні проблеми професійного навчання працівників органів внутрішніх справ України / С. М. Ірхіна // Становлення особистості професіонала: перспективи й розвиток: [Тези]: ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції (Одеса, 20 лютого 2009 р.). – Одеса: Одеський державний університет внутрішніх справ, 2009. – С. 98–99.