Сидорик Юрій Романович. Психологічні особливості взаємин в родині як чинник становлення життєвих перспектив майбутнього сім'янина. : Дис... канд. наук: 19.00.07 - 2008.
Анотація до роботи:
Сидорик Ю.Р. Психологічні особливості взаємин в родині як чинник становлення життєвих перспектив майбутнього сім’янина – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія – Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, Івано-Франківськ, 2008 рік.
У дисертаційному дослідженні розглядається проблема зумовленості процесу становлення життєвої перспективи майбутнього сім’янина (ЖПС) макро- і мікросоціальними (психологічними особливостями родинних взаємин) чинниками. Встановлено, що в ЖПС значною мірою відтворюються змістово-динамічні характеристики родинних взаємин індивіда. Доведено, що останні впливають на становлення таких параметрів ЖПС, як оптимістичність, диференційованість, локус контролю, напруженість і автономія в очікуваних молоддю майбутніх подружніх взаєминах та реалістичності даних життєвих планів.
Життєва перспектива особистості як образ бажаного, очікуваного майбутнього життя може стосуватися різних сфер її життєдіяльності: професійної, сімейної, освітньої, соціальної ієрархії, матеріального споживання тощо. Життєву перспективу майбутнього сім’янина (ЖПС) можна визначити як систему уявлень індивіда про загальну спрямованість програмованих чи очікуваних ним ймовірних важливих подій свого майбутнього сімейного життя. Серед змістово-структурних елементів ЖПС слід виділити ціннісні орієнтації, життєві цілі і плани суб’єкта щодо подій свого майбутнього сімейного життя. Діапазон і подієвий зміст життєвої перспективи прямо або опосередковано пов’язаний з рівнем психічного і соціального розвитку особистості. Найбільш інтенсивно формування перспективи життя відбувається в юнацькому віці.
Результати проведеного емпіричного дослідження дають підстави виокремити значущі вікові та гендерні особливості ЖПС і життєвої перспективи загалом. На відміну від осіб раннього юнацького віку, життєві плани 18-22-річних студентів характеризуються нижчими показниками автономії та вищими – турботливості. У них значно вищі показники оптимістичності, безпечності, осмисленості та благополучності ЖПС. Також у чоловіків, на відміну від жінок, набагато вищі показники інтернальності щодо подій майбутнього сімейного життя та нижчі щодо очікування самотності.
Отримані результати свідчать про дієвість механізмів більш чи менш усвідомлюваного відтворення юнацтвом у своїх ЖПС змістово-динамічних характеристик їх взаємин з матерями (18–22-річні юнаки і дівчата) та подружніх стосунків їхніх батьків (15–17-річні). Високий рівень оптимістичності та низький – диференційованості ЖПС характерні для 15–22-річних чоловіків і жінок із високим рівнем доброзичливості та конформних стилів взаємодії з членами батьківської сім’ї. Їх життєві плани щодо майбутніх подружніх стосунків є менш реалістичними та відтворюють змістово-динамічні характеристики взаємин між ними та їх батьками і матерями (у жінок), а також між обома батьками (у чоловіків). Поряд з цим, у даних осіб більш осмисленим є планування власної самореалізації в позасімейних сферах життєдіяльності.
І, навпаки, високі показники конфліктності у взаєминах між батьками корелюють із середніми показниками оптимістичності та високими – диференційованості ЖПС. Життєві плани таких юнаків і дівчат щодо їх майбутніх подружніх стосунків є реалістичними за всіма досліджуваними параметрами та відтворюють змістово-динамічні характеристики взаємин між ними та їх матерями.
Отримані результати підтвердили гіпотезу про те, що особливості параметрів ЖПС зумовлені змістово-динамічними характеристиками родинних взаємин суб’єкта. Зокрема, виявлено: вплив наявних родинних взаємин на показники очікуваного юнацтвом рівня напруженості та автономії у майбутніх подружніх стосунках, параметрів реалістичності, оптимістичності та диференційованості ЖПС, оцінок залежності подій майбутнього сімейного життя від активності суб’єкта, осмисленості власного життя, локусу контролю життя. При цьому, на процес становлення окремих параметрів ЖПС (оптимістичності, диференційованості, реалістичності тощо) мають вплив такі психологічні особливості родинних взаємин як доброзичливість, домінантність, товариськість, турботливість, напруженість.
Виявлені нами показники реалістичності та відповідності досліджуваних характеристик ЖПС соціальним нормам, дають підстави вважати, що, шляхом відтворення змістово-динамічних характеристик родинних взаємин, юнаки та дівчата, які виховувалися у батьківських сім’ях, засвоюють більш відповідні до існуючих в даному соціумі норми подружніх стосунків, ніж їх однолітки із депривацією сімейних взаємин.
Важлива роль у формуванні багатьох параметрів ЖПС та ціннісних орієнтацій і життєвих планів молоді щодо майбутніх подружніх взаємин належить макросоціальним факторам. Особливо відчутно цей вплив простежується у вибірці чоловіків раннього юнацького віку, для яких характерною є схильність орієнтуватися на зовнішні щодо своєї сім'ї моделі успіху і соціального життя.
Встановлені взаємозв’язки і каузальні залежності свідчать про перспективність проведення спеціальної психокорекційної роботи у процесі підготовки молоді до сімейного життя. Її змістовне наповнення складатимуть питання антиципації можливих проблемних аспектів родинних взаємин та усвідомлення залежностей між психологічними особливостями родинних взаємин та характеристиками їх ПЖС. Це розширило б свободу вибору при моделюванні юнаками характеристик своїх майбутніх подружніх взаємин. До ефективних напрямів такої роботи слід віднести різні види індивідуальної, групової та сімейної психотерапії, просвітницьку діяльність. Експериментальні напрацювання в зазначеному ракурсі залишаються актуальними і перспективними.
Публікації автора:
Сидорик Ю.Р. Проблеми сімейних взаємин як можливі причини вживання наркотичних речовин і скоєння суїциду//Актуальні проблеми психології. Том 3.: Консультативна психологія і психотерапія: Збірник наукових праць Інституту психології ім.. Г.С.Костюка АПН України / За ред. С.Д. Максименка, З.Г. Кісарчук – К.: Міленіум, 2003. – Вип. 2. – С. 221–226.
Психологія суїциду: Навчальний посібник / За ред. В.П. Москальця. – К.: Академвидав, 2004. – 288 с. – Розділ 1. 1.3 (у співавторстві) – С. 45–55, 4.2. – С. 248–249.
Сидорик Ю.Р. Особливості життєвих перспектив особистості студентів з хронічними захворюваннями, які потребують допомоги батьків // Наукові записки Інституту психології імені Г.С. Костюка АПН України / За ред. академіка С.Д. Максименка. – К.: Міленіум, 2006. – Вип. 27. – С. 527–535.
Сидорик Ю.Р. Взаємини батьків і дітей в контексті актуальних конструктів студентства та основних положень системної психотерапії // Науковий часопис НПУ імені М.П. Драгоманова. Серія №12. Психологічні науки: Зб. наукових праць. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2006. – №15 (39). – С. 59–64.
Сидорик Ю.Р. Особливості життєвих перспектив у студентів із різним типом взаємин із своїми батьками // Збірник наукових праць: філософія, соціологія, психологія. – Івано-Франківськ, ВДВ ЦІТ, 2007. – Вип. 12. – Ч. 2. – С. 203–212.
Сидорик Ю. Психологічні особливості становлення життєвих перспектив особистості в юнацькому віці та в період ранньої дорослості // Проблеми гуманітарних наук: Наукові записки Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка / Ред. кол. Т. Біленко (головний редактор), Н. Скотна, В. Татенко та ін. – Дрогобич: Редакційно-видавничий відділ ДДПУ імені Івана Франка, 2007. – Випуск дев’ятнадцятий. Психологія. – С. 45–55.
Сидорик Ю.Р. Сім’я як соціально-психологічне середовище формування у молоді уявлень про професійну кар’єру // Збірник наукових повідомлень обласної науково-практичної конференції "Професійна кар’єра педагога: динаміка, основні проблеми, шляхи їх вирішення". – Івано-Франківськ: Видавничо-дизайнерський відділ ЦІТ Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, 2007. – С. 167–171.