Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Психологія діяльності в особливих умовах


Мацевко Тарас Михайлович. Психологічні особливості розвитку управлінської компетентності майбутніх магістрів військового профілю : дис... канд. психол. наук: 19.00.09 / Національна академія оборони України. — К., 2007. — 225арк. — Бібліогр.: арк. 203-225.



Анотація до роботи:

Мацевко Т.М. Психологічні особливості розвитку управлінської компетентності майбутніх магістрів військового профілю.Рукопис

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.09 психологія діяльності в особливих умовах. Національна академія оборони України, Київ, 2007

Дисертація присвячена теоретичному та експериментальному дослідженню психологічних особливостей розвитку управлінської компетентності майбутніх магістрів військово-соціального управління. Обґрунтовано психологічний зміст, структуру й умови розвитку в них управлінської компетентності, а також уточнено критерії, показники та емпірично визначені особливості розвиненості її психологічних компонентів. Набули подальшого розвитку методи формування управлінської компетентності у майбутніх магістрів військово-соціального управління, сутність яких полягає в моделюванні управлінської діяльності офіцерів ВСУ у формі квазіуправлінських завдань, забезпеченні та коригуванні образів майбутньої управлінської діяльності, розвитку здібностей до само-оцінювання, організації навчальної діяльності слухачів в управлінських командах, врахуванні їх індивідуально-психологічних особливостей і професійного досвіду.

На основі здійсненого дослідження зроблено такі узагальнюючі висновки:

  1. У дисертації наведене теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання щодо розвитку управлінської компетентності майбутніх магістрів військового профілю, що виявляється в аналізі сучасного стану розробленості проблемного питання управлінської компетентності у науковій літературі; з’ясуванні психологічних характеристик особливих умов управлінської діяльності офіцерів ВСУ оперативно-тактичного рівня та визначенні основних вимог, які висуваються нею до рівня їх професійної підготовленості; визначенні сутності, змісту і структури управлінської компетентності майбутніх магістрів ВСУ та обґрунтуванні її психологічних компонентів і критеріїв розвиненості; з’ясуванні психологічних особливостей розвитку в них компонентів управлінської компетентності; розробленні й експериментальній перевірці ефективності програми розвитку психологічних компонентів управлінської компетентності у майбутніх магістрів ВСУ.

  2. У результаті теоретичного аналізу проблеми з’ясовано, що дослідження компетентності особистості у вітчизняній психології, в основному, пов’язані з науковими пошуками у сфері професійної компетентності фахівців. Основні підходи до розуміння професійної компетентності розглядають її як: сукупність знань і вмінь, які визначають результативність професійної діяльності фахівця; комплекс професійних знань і професійно значущих та особистісних якостей фахівця, прояв єдності його професійної та загальної культури; інтегративна характеристика фахівця, що визначає його здатність успішно здійснювати професійну діяльність.

  3. Показано, що під управлінською компетентністю майбутнього магістра ВСУ слід розуміти прояв, якість і рівень засвоєння ним компетенції управлінської діяльності офіцера ВСУ на оперативно-тактичному рівні, яка визначається вимогами до керівника, обсягом його управлінських функцій, умовами управлінської діяльності, уявленнями про ефективність цієї діяльності, що сформовані у військово-професійному середовищі.

  4. На основі теоретичного аналізу встановлено, що особливі умови управлінської діяльності офіцера ВСУ визначаються опосередкованим зв’язком між метою діяльності офіцера ВСУ та очікуваними результатами функціонування частин (з’єднань); специфічністю об’єктів впливу; жорсткою регламентованістю діяльності суб’єкта управління; інтенсивністю функціонування психіки офіцера, високою інтелектуальною напруженістю при реалізації ним основних управлінських функцій; специфічністю засобів досягнення мети соціального управління у військовій сфері.

  5. Доведено, що основною метою розвитку управлінської компетентності майбутніх магістрів ВСУ є формування у них здатностей здійснювати управління процесами гуманітарного та соціального розвитку військовослужбовців, соціальними та соціально-психологічними процесами у військових колективах в особливих умовах функціонування військових частин (з’єднань). Управлінська компетентність магістра військово-соціального управління – це інтегральна характеристика його професійної підготовленості, основним критерієм якої є готовність до управління виховним процесом, соціально-психологічними й соціальними явищами у військових частинах (з’єднаннях). Визначено, що до психологічної структури управлінської компетентності магістра ВСУ належать мотиваційний, когнітивний, емоційно-вольовий, операційно-діяльнісний та особистісний (суб’єктний) компоненти, які тісно пов’язані з основними структурними елементами управлінського процесу.

  6. Аналіз результатів діагностування рівнів управлінської компетентності у майбутніх магістрів військово-соціального управління за психологічними показниками дав можливість з’ясувати такі психологічні особливості їх розвитку: а) у мотиваційному компоненті: мотиваційні реакції досліджуваних є амбівалентними; неоднозначне співвідношення рівнів мотивації досягнення та мотивації уникнення невдач (35,0% слухачів мають перевагу у мотивації досягнення успіху, ще 28,6% – однакові показники рівнів мотивації досягнення успіху та мотивації уникнення невдач, а 36,4% – перевагу у мотивації уникнення невдач); переважне прагнення до особистої переваги і престижу; б) в емоційно-вольовому компоненті: переважно високий рівень адаптаційних здібностей (Ме=139+11) і середній рівень загального рівня саморегуляції (Ме=36+5); в) у когнітивному компоненті: за достатньо розвинутих інтелектуальних якостей щодо прогнозування та аналізу ситуацій соціальної взаємодії (Ме=11+1,5), на недостатньому рівні розвиненості є здатності, які складають основу невербальної та вербальної чутливості (Ме=9+1,5); г) в операційно-діяльнісному компоненті: офіцери мають недостатній набір комунікативних програм (95,4% мають середні та низькі показники за шкалою соціальної пластичності); д) в особистісному компоненті: інтернальність у професійній сфері є низькою (Ме=6+1), переважає висока та неадекватно висока самооцінка (Ме=0,76+0,03).

  7. Доведено, що управлінська компетентність офіцерів формується як результат взаємодії комплексу психологічних умов професійної підготовки в НАОУ і забезпечується: співвідношенням професійної підготовки із ціле-спрямованим впливом щодо розвитку основних психологічних властивостей майбутніх магістрів ВСУ; впровадженням методів аналізу та моделювання проблемних ситуацій; використанням програми розвивального тренінгу, що дозволяє формувати мотиваційний, гносеологічний, емоційно-вольовий, операційно-діяльнісний й особистісний компоненти управлінської компетентності; включенням тренінгової роботи в проведення занять із професійної підготовки.

  8. Розроблена та впроваджена програма тренінгу управлінської компетентності, яка охоплює блоки: “Вступ до тренінгу управлінської компетентності”, “Управлінська компетентність як результат професійної підготовки”, “Психологічний розвиток управлінської компетентності”, “Усвідомлена трансформація” та забезпечує на статистично значущому рівні вдосконалення управлінської підготовки майбутніх магістрів ВСУ за показниками мотивації досягнення, невербальної та вербальної чутливості, інтегральної оцінки рівня соціального інтелекту, інтернальності у професійній сфері.

До перспективних напрямів дослідження можна віднести: розробку системи й алгоритмів психологічного забезпечення професійної підготовки офіцерів щодо розвитку їх професійної компетентності до дій в екстремальних умовах; обґрунтування психологічних особливостей формування і розвитку основних складових професійної компетентності магістра ВСУ; створення системної моделі розвитку професійної компетентності на всіх рівнях та етапах становлення військового керівника, в різних умовах і ситуаціях його діяльності.

Публікації автора:

а) статті у наукових фахових виданнях

  1. Мацевко Т.М. Проблема професійної компетентності в психолого-педагогічній літературі // Науковий часопис НПУ імені М. М. Драгоманова. Серія № 12: Психологія: Зб. наукових праць. – 2005. – № 3 (27). – С. 148-155.

  2. Мацевко Т.М. Психологічні детермінанти розвитку управлінської компетентності майбутніх магістрів військово-соціального управління // Наукові записки Харківського університету Повітряних Сил: Соціальна філософія, психологія. – Харків: ХУПС, 2006. – Вип. 1(25). – С. 196-203.

  3. Мацевко Т.М. Професійна компетентність фахівця: поняття, сутність, зміст, структура // Вісник: Збірник наукових статей Київського міжнародного університету. Серія: Психологічні науки. – К.: КиМУ, 2006. Вип. 9. – С. 92-103.

  4. Мацевко Т.М. Рівні, критерії та показники розвитку управлінської компетентності у майбутніх магістрів військово-соціального управління // Теорія і практика управління соціальними системами: Щоквартальний науково-практичний журнал. Харків: НТУ “ХПІ”. – 2006. № 2. – С. 81-88.

  5. Мацевко Т.М. Психологічна модель розвитку управлінської компетентності майбутніх магістрів військово-соціального управління у системі післядипломної освіти // Теорія і практика управління соціальними системами: Щоквартальний науково-практичний журнал. Харків: НТУ “ХПІ”. – 2006. № 3. – С. 95-103.

  6. Мацевко Т.М. Результати впровадження експериментальної програми розвитку управлінської компетентності менеджерів військово-соціального управління // Актуальні проблеми навчання та виховання людей з особливими потребами: Зб. наукових праць. – К.: Університет “Україна”, 2007. – № 3 (5). – С. 375-383.

  7. Мацевко Т.М. Психологічні особливості розвитку управлінської компетентності офіцерів оперативно-тактичного рівня // Наукові записки Харківського університету Повітряних Сил: Соціальна філософія, психологія. – Харків: ХУПС, 2007. – Вип. 2 (28). – С. 187-194.

б) статті та тези доповідей на наукових, науково-теоретичних та науково-практичних конференціях

  1. Мацевко Т.М. Проблеми впровадження компетентнісного підходу у підготовку магістрів військово-соціального управління // Матеріали науково-практичної конференції “Система морально-психологічного забезпечення діяльності військ (сил): сучасний стан та перспективи розвитку” (квітень 2005 року). – К.: НАОУ, 2005. – С. 178-183.

  2. Мацевко Т.М. Психологічні детермінанти розвитку управлінської компетентності майбутніх магістрів військово-соціального управління // Матеріали другої наукової конференції Харківського університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба (15-16 лютого 2006 року): Програма конференції та тези доповідей. – Х.: ХУПС, 2006. – С. 132-133.

  1. Мацевко Т.М. Психологічна модель розвитку управлінської компетентності майбутніх магістрів військово-соціального управління // Матеріали всеукраїнської науково-теоретичної конференції “Сучасні тенденції та перспективи розвитку освіти і науки у вищих навчальних закладах України” (12 травня 2006 року). – Хмельницький: Видавництво Національної академії Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького, 2006. – С. 126-127.

  2. Мацевко Т.М. Психологічні особливості розвитку управлінської компетентності офіцерів оперативно-тактичного рівня управління // Матеріали третьої наукової конференції Харківського університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба (28-29 березня 2007 року): Матеріали конференції. – Х.: ХУПС, 2007. – С. 183.

  3. Мацевко Т.М. Мотивація в професійному становленні управлінця // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Україна в євроінтеграційних процесах” (17-18 лютого 2007р.). – К.: КиМУ, 2007. Вип. 12. – С. 288-291.