Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Юридична психологія


Мисенко Оксана Володимирівна. Психологічні особливості професійної діяльності дільничних інспекторів міліції (на прикладі сприйняття об'єкту професійного інтересу) : Дис... канд. психол. наук: 19.00.06 / Національний ун-т внутрішніх справ. — Х., 2005. — 170арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 143-162.



Анотація до роботи:

Мисенко О.В. Психологічні особливості професійної діяльності дільничних інспекторів міліції (на прикладі сприйняття об’єкту професійного інтересу). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.06. – юридична психологія. – Національний університет внутрішніх справ, Харків, 2005.

Дисертаційна робота містить теоретичне та емпіричне дослідження професійної опосередкованості сприйняття дільничними інспекторами міліції громадян як об’єкту професійного інтересу. Встановлено особливості комунікативних установок, соціальних орієнтацій, локусу суб’єктивного контролю дільничних інспекторів міліції у взаємодії з населенням, а також особливості сприйняття об’єкту професійного інтересу у конфліктній ситуації.

Проаналізовано зміни сприйняття дільничними інспекторами міліції об’єкту професійного інтересу в залежності від стажу служби в ОВС. Визначено психологічні умови активного соціально-психологічного розвитку соціального сприйняття дільничних інспекторів міліції.

1. У сучасній юридичній психології процес міжособистісного сприймання розглядається як невід’ємна складова професійного спілкування персоналу ОВС з громадянами в умовах правового регулювання. Психологічні особливості правоохоронної діяльності опосередковують цей процес, що виявляється у формуванні у правоохоронців специфічних характеристик сприйняття громадян як об’єкту професійного інтересу.

2. Системний аналіз професійної діяльності дільничних інспекторів міліції показав, що ця діяльність детермінована двома видами взаємодіючих факторів: об’єктивних (вимоги Закону, службових інструкцій, матеріально-технічного забезпечення та ін.), які вимагають профілактики правопорушень та ефективного подолання антисуспільних явищ і суб’єктивних (насамперед, психологічних), які зумовлюють кінцеву ефективність вирішення ДІМ службових завдань в плані взаємодії з громадянами (мотивація спілкування, емпатія, здатність до подолання складних комунікативних ситуацій тощо).

3. Практика показує, що існують певні протиріччя і навіть факти конфронтації у відносинах ДІМ з окремими верствами громадян, що виявляються у стереотипах сприйняття ДІМ громадян як на підставі спілкування із схильними до правопорушень особами, так і внаслідок негативної оцінки 75% громадян недоліків в діях ДІМ, а також у цілому їх спілкування з міліцією.

4. Розроблена авторська модифікація методики вивчення особливостей міжособистісного сприймання у конфліктних ситуаціях, яка дає можливість більш ефективного розкриття семантичних значень ознак конфліктних ситуацій за певними критеріями і визначення поведінкових стилів і стратегій особистості працівників ОВС при вирішенні конфліктів.

5. Експериментальні дослідження, проведені за допомогою визначених психодіагностичних методик, дозволили виявити професійні особливості комунікативних установок ДІМ у взаємодії з населенням. Підвищений рівень мають деструктивні установки на приховану жорстокість, на схильність до негативних висновків та недостатньо обгрунтованих узагальнень у взаємодії з громадянами.

6. Встановлено кореляційні зв’язки між деструктивними комунікативними установками та схильністю до агресивних проявів, що відображає профдеформаційні зміни комунікативної сфери ДІМ і потребує спеціального визначення в процесі профотбору і корекції в процесі лонгітюдного контролю службової діяльності ДІМ.

7. Встановлено наявність взаємозв’язків локусу суб’єктивного контролю з деструктивними комунікативними установками, що підтверджує припущення про опосередкованість професійного спілкування ДІМ з громадянами психологічними особливостями їх діяльності, яка здійснюється переважно в умовах високої ймовірності конфліктів.

8. Особливостями сприйняття ДІМ громадян у конфліктних ситуаціях є схильність до зниження оцінки ситуацій як конфліктних, пов’язаних з проявами фізичної та вербальної агресії, а також психологічної несумісності з партнером з професійного спілкування, і на цій підставі – схильність ДІМ до використання у конфліктних ситуаціях поведінкових стратегій компромісу і співробітництва у взаємодії з громадянами.

9. В дослідженні виявлено певну трансформацію сприйняття ДІМ громадян у зв’язку зі стажем служби в ОВС (до 3 років, 3-10 років і вище 10 років), але не знайдено значущих показників залежності цих двох перебіжних. Існують лише певні тенденції розвитку взаємовідносин з населенням. На протязі перших трьох років служби у певної кількості працівників спостерігаються прояви негативних суджень при взаємодії з громадянами. За період служби від 3 до 10 років негативний досвід спілкування значно підвищується, при стажі служби вище 10 років зростає наявність окремих негативних проявів: підозрілості, домінантності, ворожості та ін., а також значно знижується рівень суб’єктивного контролю, що пояснюється дією механізмів професійної деформації.

10. Відсутність кореляційних зв’язків між показниками стажу і якістю взаємовідносин з громадянами свідчить про те, що не сам формальний стаж служби зумовлює характер спрямованості у професійному спілкуванні з населенням, а психологічний зміст тієї діяльності, яка наповнює певний термін служби.

11. Вирішення завдань розвитку соціальної і комунікативної компетентності ДІМ у взаємодії з населенням можливе шляхом впровадження у психологічне супроводження службової діяльності ДІМ програм соціально-психологічного тренінгу з розвитку позитивних стратегій взаємодії з населенням

Публікації автора:

1. Верещагіна О.В. Емоційний досвід та спілкування// Педагогіка та психологія: Збірник наукових праць/ Гол. редактор акад. Прокопенко І.Ф. – Харків: ХДПУ, 1997. – 167-169.

2. Верещагіна О.В. Психологічна корекція у руслі когнітивної психології: теоретичний огляд сучасних напрямків// Науковий вісник ХДПУ. Психологічні науки/ Гол. редактор акад. Прокопенко І.Ф. – Харків, ХДПУ, 1998. – Вип. 2. – С. 86-88.

3. Верещагіна О.В. Соціально-перцептивні процеси в екстремальних умовах діяльності// Вісник ХДПУ ім. Г.С.Сковороди. №13. Психологія. – Харків: ХДПУ, 2000. – Вип. 4. – с.25-29.

4. Верещагіна О.В. Зв’язок атрибутивних процесів з поведінковими стратегіями особистості у конфлікті// Вісник ХДПУ ім. Г.С.Сковороди. Психологія. – Харків: ХДПУ, 2003. – Вип. 11. – С.38-45.

5. Мисенко О.В. Психологічні закономірності розвитку і формування професійних комунікативних установок і соціальних орієнтацій дільничних інспекторів міліції// Право і безпека. – Харків: НУВС, 2004. – С. 180-183.

6. Мисенко О.В. Модификация методики диагностики межличностного восприятия в конфликтной ситуации// Практична психологія та соціальна робота. - № 5 – 2005. – С.23-27.

7. Мисенко О.В. Методика диагностики межличностного восприятия в конфликтной ситуации: методические рекомендации для практических психологов. – Харьков: Национальный университет внутренних дел, 2005. – 15 с.

8. Мисенко О.В. Психологічні умови активного соціально-психологічного формування професійних диспозицій міжособистісного сприймання працівників ОВС у взаємодії з населенням: методичні рекомендації для практичних психологів органів і підрозділів внутрішніх справ, психологів регіональних Центрів практичної психології УМВС України. – Харків: Національний університет внутрішніх справ, 2005. - 15 с.

9. Верещагіна О.В. Вплив індивідуально-психологічних особливостей міжособистісного сприймання на оцінювання соціальних ситуацій//Формування та розвиток особистості в умовах вищих навчальних закладів МНС України: Матеріали 1 міжвузівської науково-практичної конференції 19 грудня 2003р. – Харків, 2003. – с.9-13.

10. Верещагіна О.В. Схильність особистості до атрибуції ворожих намірів іншим як регулятор її поведінкових стратегій у конфлікті//Політичні, економічні та психологічні виміри перехідного суспільства: Матеріали Другої Всеукраїнської конференції. – Суми, 2003. – С.117-122.

11. Мисенко О.В. Професійні особливості міжособистісного сприймання дільничних інспекторів міліції у конфліктній ситуації// Теорія і практика виховної роботи в ОВС України: Матеріали науково-практичної конференції. 1-2 жовтня 2004 року, Харків. – Х.: Видавництво Національного університету внутрішніх справ. – с.223-228.