Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Психологія діяльності в особливих умовах


128. Сегеда Олександр Олександрович. Психологічні особливості формування професійних якостей офіцерів- вихователів у процесі фахової підготовки: дис... канд. психол. наук: 19.00.09 / Харківський військовий ун-т. - Х., 2004. : табл.



Анотація до роботи:

Сегеда О.О. Психологічні особливості формування професійних якостей офіцерів-вихователів у процесі фахової підготовки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.09 – психологія праці в особливих умовах. – Харківський військовий університет, Харків, 2004.

Дисертацію присвячено проблемі формування професійних якостей офіцерів-вихователів у процесі фахової підготовки. У дисертації виявлені основні науково-теоретичні підходи дослідження суті, змісту професійних якостей та умов їх формування в офіцерів-вихователів у процесі фахової підготовки. Розширено уявлення про зміст вимог до офіцера-вихователя та його функціональної діяльності в особливих умовах. Визначений комплекс значущих професійних якостей, адекватних психолого-виховній діяльності офіцерів-вихователів, їх критерії та рівні сформованості. Надано процедуру дослідження динаміки та процесу формування професійних якостей офіцерів-вихователів. Виявлено, що цілеспрямованому формуванню значущих якостей офіцерів-вихователів сприяє впровадження в процес їх фахової підготовки спеціально розробленої методики, яка містить: формування професійної мотивації як основи процесу розвитку значущих якостей, спеціальні прийоми і способи психолого-педагогічного стимулювання і самостимулювання, комплекс психолого-педагогічних впливів. У результаті проведеного дослідження командирам підрозділів та викладачам запропоновані практичні рекомендації щодо формування професійних якостей у майбутніх офіцерів-вихователів.

1. На основі аналізу наукової і спеціальної літератури виділено основні науково-теоретичні підходи до формування значущих професійних якостей: успішне становлення особистості офіцера-вихователя залежить від своєчасного врахування та сформованості в нього значущих професійних якостей; формування професійних якостей у офіцерів-вихователів вимагає врахування сучасних вимог, які висуваються до них та їхньої функціональної діяльності; сформовані професійні якості офіцера-вихователя повинні бути адекватними його діяльності в особливих умовах.

2. Розширено уявлення про психологічний зміст сучасних вимог до офіцерів-вихователів (мати високий рівень сформованих якостей та необхідні знання і навички для ефективного виконання завдань в особливих умовах діяльності, бути прикладом для підлеглих, уміти здійснювати на них позитивний виховний і психологічний вплив, мобілізовувати їх на активні дії тощо). Конкретизована сутність і структура психолого-виховної діяльності, яка включає психолого-виховну, організаторсько-представницьку, комунікативно-мобілізуючу функції.

3. Визначено комплекс значущих професійних якостей офіцера-вихователя: цілеспрямованість, відповідальність, комунікативність, впевненість у собі, морально-психологічна стійкість, професійна активність, готовність до дії, організаторські здібності, діловитість. Конкретизовано поняття «значущі професійні якості», яке визначено як інтегровані утворення, що включають у себе взаємозалежні критерії й ознаки та відбивають характер і особливості діяльності офіцера-вихователя.

4. Встановлено критерії рівнів сформованості професійних якостей у офіцерів-вихователів: високий - усвідомлене розуміння змісту і значення професійних якостей, виражене бажання проявити їх на практиці, прагнення до їх удосконалення; середній – недостатня усвідомленість сутності та призначення значущих якостей, непостійний прояв цих якостей, намір підвищувати їх рівень до високого; низький - слабо виражена усвідомленість важливості професійних якостей для практики, епізодичний прояв якостей, низька активність у підвищенні їх рівня до середнього і високого. Визначено, що сформованість значущих якостей на високому рівні дає підставу робити висновок щодо результативної фахової підготовки офіцерів-вихователів, адекватної їх психолого-виховній діяльності.

5. Виявлено динаміку значущих професійних якостей офіцерів-вихователів, яка характеризується зростанням кількості офіцерів-вихователів, що мають високий рівень сформованості якостей; відзначено, що цей рівень в третьому періоді вищий, ніж у першому і в другому. Це підтверджує необхідність введення до процесу фахової підготовки обґрунтованої методики психолого-педагогічних впливів, спрямованої на цілеспрямоване формування значущих професійних якостей офіцера-вихователя.

6. Визначено взаємозв'язок формування професійних якостей з видом сформованої професійної мотивації. Найбільш сприятливою для ефективного формування значущих професійних якостей є змістовно-смислова, менш наслідувальна і невідповідна - ситуативна мотивація.

7. Розроблено методику формування значущих професійних якостей офіцерів-вихователів, яка містить у собі: формування професійної мотивації як основи процесу розвитку значущих якостей, спеціальні прийоми і способи психолого-педагогічного стимулювання і самостимулювання, комплекс психолого-педагогічних впливів.

Основні положення та результати дослідження відображені в публікаціях:

1. Сегеда О.О. Функції психолого-педагогічної діяльності заступника командира підрозділу з виховної роботи // Наукові записки Харківського військового університету. Соціальна філософія, педагогіка, психологія. – Харків: ХВУ, 2001. – Вип. ІХ. - С.176-180.

2. Сегеда О.О. Місце та роль заступника командира підрозділу з виховної роботи у розвитку системи якостей військовослужбовців // Наукові записки Харківського військового університету. Соціальна філософія, педагогіка, психологія. – Харків: ХВУ, 2001. – Вип. Х. – С.214-217.

3. Сегеда О.О. Теоретичні аспекти психолого-професійного виховання курсантів // Наукові записки Харківського військового університету. Соціальна філософія, педагогіка, психологія. – Харків: ХВУ, 2001. – Вип. ХІІ. - С.224-227.

4. Фурманець Б.І., Сегеда О.О. Структурно-системний підхід з оптимального формування психолого-бойових якостей у особового складу // Наукові записки Харківського військового університету. Соціальна філософія, педагогіка, психологія. – Харків: ХВУ, 2002. – Вип. ХІІІ. С.175-180.

5. Сегеда О.О. Дослідження професійних мотивів і їх впливу на становлення офіцера-вихователя // Наукові записки Харківського військового університету. Соціальна філософія, психологія. – Харків: ХВУ, 2003. – Вип. 1(16). - С.172-178.

6. Сегеда О.О. Структурно-системний підхід з формування психологічної підготовленості у заступника командира підрозділу з виховної роботи // Праці науково-практичної конференції вищих навчальних закладів м. Харкова. 22-23 листопада 2001 р. “Основні напрямки виховання української військової інтелігенції у сучасних умовах”. – Харків: ХВУ, 2002. - С.137.

7. Сегеда О.О. Соціально-психологічні чинники професійної підготовки офіцерів-вихователів. Психолого-педагогічні засади професійного становлення особистості практичного психолога і соціального педагога в умовах вищої школи. – Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (27-28 лютого 2003). – Тернопіль: Тернопільський державний педагогічний університет. - С.142-146.

8. Сегеда О.О. Методика діагностики рівня підготовки кандидатів на посади офіцерів виховного профілю. Актуальні проблеми практичної психології в системі освіти. Збірник наукових праць. - Херсон, Персей, 2003. - С.147-148.

9. Сегеда О.О. Розвиток професійної мотивації у майбутніх офіцерів-вихователів у процесі фахової підготовки. Формування та розвиток особистості в умовах вищих навчальних закладів МНС України. Матеріали 1 міжвузівської науково-практичної конференції (19 грудня 2003). – Харків, АПБУ 2003. - С.79-81.