Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Психологія діяльності в особливих умовах


Губарєва Ольга Семенівна. Психологічні особливості формування професійної компетентності працівників ОВС : Дис... канд. наук: 19.00.09 - 2006.



Анотація до роботи:

Губарєва О.С. Психологічні особливості формування професійної компетентності працівників ОВС. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.06 – юридична психологія. Харківський національний університет внутрішніх справ, Харків, 2005

Дисертацію присвячено вивченню психологічних особливостей формування професійної компетентності працівників ОВС. Розглядаються існуючі підходи до вирішення проблеми формування професійної компетентності працівників ОВС. Поданий психологічний аналіз сучасного стану проблеми формування належного рівня професійної компетентності.

У роботі на основі системного підходу виділено та обґрунтовано комплекс вимог до професійної компетентності та професіоналізму правників . Побудована психограма, яка включає в себе характеристику якостей, що відповідають багаторівневій ієрархічній структурі психіки. Застосований нами комплекс методів професійного відбору відповідає структурі створеної професіограми і дозволяє визначати основні професійно важливі психологічні якості персоналу: мотиваційно-цільові, інтелектуальні, комунікативні, регуляторні, характерологічні. Створена модель діяльності керівника підрозділу органів внутрішніх справ.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється в розкритті поняття професійна компетентність працівників ОВС, розробці та обгрунтуванні основних стадій становлення фахівця-професіонала, визначенні сучасних підходів щодо підвищення ефективності професійно-психологічного відбору та цілеспрямованої професійної психологічної підготовки спеціаліста.

Результати дисертаційного дослідження дозволяють зробити наступні загальні висновки:

1. Професійна компетентність працівника ОВС - система, яка формується завдяки наступним складовим: навченості, професійній освіті, необхідним професійним якостям та професіоналізму. Професійна компетентність складається з соціально-правової компетентності, спеціальної компетентності, персональної компетентності, аутокомпетентності та екстремальної компетентності. В залежності від виконуваних обов'язків один з видів компетентності стає ведучим, а інші супровідними.

2. Система професійно важливих якостей працівника ОВС являє собою комплекс необхідних емоційно-вольових, регуляторних, характереологічних, комунікативних та інтелектуальних якостей, чий зміст визначається типом діяльності, яка відбувається в даний проміжок часу.

3. Кожна професія в галузі правоохоронної діяльності, крім загальних вимог, висуває до працівника ОВС специфічні вимоги. Підвищення ефективності якості праці неможливе без врахування індивідуальних особливостей його особи і відповідності особистих якостей об’єктивним вимогам професії.

4. Існуюча система підготовки працівників ОВС має достатньо логічну та завершену структуру, яка складається з декількох етапів довузівської, вузівської та післявузівської підготовки, однак ця складна структура може відігравати високу продуктивну роль лише за умови, коли об’єктивні соціальні фактори будуть стимулювати розвиток певних суб’єктивних психологічних факторів професійної компетентності: адекватну мотивацію та цілеспрямованість, психологічну готовність до професійної діяльності, професійно важливі якості особистості працівників.

5. Структура окреслених дисертантом професійно важливих якостей особистості працівників ОВС є необхідною умовою особистісної надійності і ефективності їх службової діяльності, тому вона потребує розробки і застосування адекватної психодіагностичної системи методів професійного відбору претендентів на навчання в навчальних закладах МВС та службу в органах внутрішніх справ, яка гарантує визначення адекватної мотивації, наявності професійних здібностей, психологічної готовності та протистояння явищам професійної деформації, а також скласти прогноз успішності служби. Існуюча практика профвідбору в органи внутрішніх справ ще недостатньо відповідає цим необхідним умовам і потребує суттєвого вдосконалення, зокрема розробки адекватних комплексів психодіагностики, що відповідають психологічній структурі професійно важливих якостей особистості працівників ОВС.

Запропонований в ході дослідження комплекс методів професійного відбору дозволяє визначати основні професійно важливі психологічні якості персоналу: мотиваційно-цільові, інтелектуальні, комунікативні, регуляторні , характерологічні.

6. Професіографічний аналіз роботи керівника підрозділу ОВС відображає типову структуру його службової діяльності, а також систему професійно важливих якостей, необхідних для ефективності цієї діяльності, прогнозування його службової надійності. Створена в ході дослідження авторська модель діяльності керівника підрозділу ОВС поєднує в собі елементи професіограми і психограми та відображає основні функціональні комплекси, що створюють динамічну структуру цієї діяльності: склад мотиваційних установок та цілеспрямованості; склад основних психічних процесів: інтелектуальних, комунікативних, регуляторних (емоційних та вольових); склад індивідуально-психологічних рис особистості: темпераменту, характеру, здібностей. Запропонована психограма керівника включає характеристику якостей, що відповідають багаторівневій ієрархічній структурі психіки, яка складається з функцій трьох основних рівнів: психофізіологічних, психологічних і соціально-психологічних, які поступово формуються в особистісному та професійному онтогенезі фахівця і виконують специфічну роль у певному виді діяльності працівника ОВС.

Потребують подальшого вивчення:

питання узагальнення і створення системної моделі, що могла б змістовно відбити особливості психічної детермінації процесу формування професійної компетентності представників конкретних видів діяльності в межах ОВС;

методологічні проблеми виміру професійної компетентності представників силових міністерств та відомств.

Публікації автора:

1. Губарєва О.С. Надійність як складова необхідних професійних якостей //Вісник ХНУ. - Харків, 2002. – №576. – С. 56-58.

2. Губарєва О.С. Роль особистості керівника у формуванні соціально-психологічного клімату в трудовому колективі //Науково-практичний журнал „Теорія і практика управління соціальними системами: філософія, психологія, педагогіка”, Харків, 2005. – № 4 – С.112-122.

3. Губарєва О.С. Поняття психологічної підготовки професіонала в окремих наукових дослідженнях //Науково-практичний журнал „Теорія і практика управління соціальними системами: філософія, психологія, педагогіка”. – Харків, 2003. – № 2 – С. 79-84.

4. Губарєва О.С. Стадії розвитку професійної компетентності працівників ОВС. // Наше право. – 2005. – № 3. – С. 34-39.

5. Салогуб О.С. Фактори компетентності виконання керівником функцій управління колективом. //Збірник наукових праць „Проблеми та перспективи формування гуманітарно-технічної еліти”. – Харків, 2002. – Ч.2 – С. 120-124.

6. Губарєва О.С. Мова правника-професіонала і його імідж //Збірник наукових праць „Комунікативна компетентність правників і їх зв’язки з громадськістю”, 2003. – С. 50- 51.