Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Медична психологія


Шах Марина Олександрівна . Психологічні особливості чоловіків, які страждають на гашишну залежність : Дис... канд. наук: 19.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Шах М.О. Психологічні особливості чоловіків, які страждають на гашишну залежність. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за фахом 19.00.04 – медична психологія. Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України. – Харків, 2008.

У роботі з позицій системного підходу здійснено вивчення гашишної залежності у чоловіків.

Розкриті соціальні, соціально-психологічні і психологічні причини, умови і детермінанти її формування. Завдяки цьому вперше виявлені співвідношення цих чинників у формуванні особистості та поведінкових порушень при гашишній залежності.

Вивчені особливості особистості чоловіків, які страждають на гашишну залежність.

Розроблена ефективна система психодіагностики й програма психологічної корекції гашишної залежності у чоловіків.

1. У дисертації наведено теоретичне обґрунтування й нове рішення важливої наукової задачі нівелювання гашишної залежності чоловіків. Завдання вирішене на підставі системного підходу до вивчення психологічних особливостей чоловіків, які страждають на гашишну залежність, з метою розробки ефективної програми психологічної корекції.

2. Проведене дослідження дозволило встановити, що на формування гашишної залежності чоловіків впливають несприятливі соціально-

психологічні чинники: конфліктні взаємини у сім’ї, типи виховання, а також вплив групи однолітків у кризовий період становлення особистості (13-16 років).

3. На підставі психодіагностичного дослідження чоловіків, які страждають на гашишну залежність, були виявлені достовірні розбіжності між досліджуваними підгрупами при кореляційному звязку виявлених особливостей особистості, що дозволило виділити два психологічних типи наркозалежних особистостей з урахуванням їх спільних рис.

Характерологічні чинники формують особистісне тло, яке сприяє ризику формування залежної особистості. Цей факт підтверджує те, що у всіх чоловіків з гашишною залежністю є явно виражені акцентуації характеру (збудливого, демонстративного, циклотимічного типів у чоловіків з І стадією; застрягаючого, дистимічного, тривожного типів у чоловіків з ІІ стадією гашишної залежності), які загострюються внаслідок виховання – в умовах жорстоких взаємин, підвищеної моральної відповідальності й емоційного відкидання, що сприяє формуванню особистісних і поведінкових реакцій особистості, які є чинником ризику ранньої наркотизації.

4. Усереднений профіль особистості чоловіків з І стадією гашишної залежності свідчить про зневагу й протест проти соціальних і моральних норм і цінностей, непередбачуваність, суперечливість поведінки, що передують розвитку безпричинної агресії й нестриманості, облудності, схильності до дисфорій, емоційній незрілості, які сприяють реалізації асоціальних тенденцій шляхом уживання гашишу. Характерна для чоловіків з ІІ стадією гашишної залежності конформність, залежність від оточуючих є однією з передумов прилучення до гашишу й причиною їхньої асоціальної поведінки.

5. На підставі дослідження було встановлено, що передумовою розвитку гашишної залежності є екстернальний тип локалізації рівня суб'єктивного контролю, особливо в області сімейних, міжособистісних відносин і здоров'я. Чоловіки з даною формою наркозалежності характеризуються емоційною нестабільністю, недовірливістю, ригідністю, відсутністю сили волі й невпевненістю у собі.

6. Поведінка чоловіків з гашишною залежністю у фруструючих ситуаціях обумовлена патологічною адаптацією до ситуації наркотизації: встановлено, що у чоловіків домінує патологічна потреба в наркотику, яка водночас пов’язана як з почуттям провини і аутоагресивними тенденціями, так і з зовнішньо-агресивними тенденціями при захисті власного «Я».

Якостями, що афектують агресивну поведінку особистості, є на І стадії гашишної залежності страх суспільного несхвалення (вербальна, фізична, непряма форми агресії й дратівливість), на ІІ стадії – ворожість, почуття сорому й провини (підозрілість, образа, почуття провини й негативізм).

7. Мотивація афіліації в чоловіків з І стадією гашишної залежності представлена прагненням до прийняття, у наркозалежних з ІІ стадією – страхом відкидання.

Доведено, що інтегральною рисою особистості чоловіків, які страждають на гашишну залежність, є явно виражений інфантилізм з різними його проявами: у чоловіків з І стадією – егоцентризм та соціальна бажаність; у чоловіків з ІІ стадією – залежність від оточуючих. Спільним проявом інфантилізму у чоловіків з гашишною залежністю є імпульсивність, що пояснює тривожність і невпевненість у собі наркозалежних осіб.

8. Для осіб з І стадією гашишної залежності характерні соціально-психологічні (традиційний і субмісивний) і особистісні (гедоністичний і гіперактивації) мотиви вживання гашишу, які пов'язані із залежністю від наркоманічної групи і її лідера, а також із емоційною нестійкістю. Особи з ІІ стадією гашишної залежності вживають гашиш за особистісними (гедоністичний, атарактичний) і патологічними (адиктивний, абстинент-ний) мотивами, що обумовлені страхом перед емоційними проблемами.

У всіх чоловіків з гашишною залежністю має місце неадекватне інфантильне відношення до хвороби, найчастіше – анозогнозичний і ейфоричний його типи.

9. Розроблена програма психологічної корекції дає можливість адекватно змінити стереотип адиктивної поведінки, нівелювати порушення емоційно-вольової сфери, поліпшити стан соціальної адаптації й ліквідувати гашишну залежність у 49,0% чоловіків. На різних її етапах слід використовувати адекватні в кожному випадку методи психологічної корекції з урахуванням емоційно-психологічного стану наркозалежних чоловіків (комплаєнтності): самомоніторинг; самопідкріплення; контроль стимулу; терапію, сфокусовану на рішенні проблем; стрес-прищеплювальну терапію; тренінг самоінструктування.

Публікації автора:

1. Шумейченко М.А. Особенности личности страдающих гашишной зависимостью мужчин / М.А. Шумейченко // Международный медицинский журнал. – 2005. – Т. 11, № 2. – С. 48–51.

2. Шумейченко М.А. Преморбидные особенности характера мужчин, страдающих гашишной зависимостью / М.А. Шумейченко // Международный медицинский журнал. – 2005. – Т. 11, № 3. – С. 28–31.

3. Шумейченко М.А. Мотивационный компонент в структуре личности мужчин, страдающих гашишной зависимостью / М.А. Шу-мейченко // Медицинская психология. – 2006. – Т. 1, № 1. – С. 55–59.

4. Шумейченко М.А. Индивидуальные особенности субъективного контроля мужчин с гашишной зависимостью / М.А. Шумейченко // Медицинская психология. – 2007. – Т. 2, № 3. – С. 58–60.

5. Шах М.А. Взаимосвязь инфантилизма мужчин, страдающих гашишной зависимостью, с полоролевыми и психосексуальными характеристиками / М.А. Шах // Медицинская психология. – 2008. – Т. 3, № 1. – С. 86–91.

6. Св. про держ. реєстрацію прав автора на твір № 25244 «Методика выявления уровня инфантилизма у мужчин» / М.О. Шах. – № 25655; заяв. 23.04.2008 р.; реєстр. 06.08.2008 р.; кат. 12, бюл. № 16.

7. Св. про держ. реєстрацію прав автора на твір № 25245 Опросник «Мотивы потребления гашиша» / М.О. Шах. – № 25656; заяв. 23.04.2008 р.; реєстр. 06.08.2008 р.; кат. 12, бюл. № 16.

8. Шумейченко М.А. Репертуар поведенческих тенденций супружеских пар, мужья в которых страдают гашишной зависимостью / М.А. Шумейченко // Профілактика та реабілітація в неврології, психіатрії та наркології: III Національний конгрес (ХІ з’їзд) неврологів, психіатрів та наркологів України, 3–5 липня 2007 р., Харків: матеріали конгресу // Український вісник психоневрології. – 2007. – Т. 15, вип. 1 (50), додаток. – С. 268.

9. Шах М.А. Показатели и формы агрессии у мужчин, страдающих гашишной зависимостью / М.А. Шах // Профілактика аутоагресивної поведінки при психічних розладах: наук.–практ. конф. психіатрів, психотерапевтів і наркологів України, 11–12 берез. 2008 р., Харків: матеріали наук.–практ. конф. // Український вісник психоневрології. – 2008. – Т. 16, вип. 1 (54). – С. 94–95.