Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


ВакулічТетяна Михайлівна. Психологічні чинники запобігання Інтернет-залежності підлітків : Дис... канд. наук: 19.00.07 - 2006.



Анотація до роботи:

Вакуліч Т.М. Психологічні чинники запобігання Інтернет-залежності підлітків. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія. – Центральний інститут післядипломної педагогічної освіти АПН України, Київ, 2006.

Дисертацію присвячено аналізу психологічних чинників запобігання Інтернет-залежності підлітків. Відображено основні напрямки та підходи вивчення психологічних особливостей Інтернет-залежності у світовій і вітчизняній науці. Розкрито та обґрунтовано зміст поняття “Інтернет-залежність”, визначено основні критерії та фактори, які впливають на її формування (психологічні, соціально-психологічні, соціальні). Розглянуто проблему психологічних особливостей прояву Інтернет-залежної поведінки у віковому поведінковому аспекті, зокрема у підлітковому віці, як критичному періоді щодо формування Інтернет-залежної поведінки.

Доведено, що міра вияву Інтернет-залежної поведінки підлітків залежить від індивідуально-психологічних (індивідуальні особливості підліткового віку) та мікросоціальних (психологічні труднощі і ускладнення, що породжені найближчим соціальним оточенням) чинників, які не виступають ізольовано один від одного, а існують у взаємозв’язках та взаємозалежностях. Виявлено основні типи поведінки підлітків в мережі Інтернет, серед яких: обсесивно-пошуковий тип; компенсаторний тип; емоційно-залежний тип; комунікативний тип; кіберсексуальний тип.

Визначені психологічні умови та напрями ефективного попередження Інтернет-залежності у підлітковому віці. Результати експерименту переконливо довели доцільність і ефективність програми запобігання Інтернет-залежної поведінки підлітків.

За результатами проведеного дослідження зроблено такі висновки:

1. Інтернет-залежність являє собою особистісну характеристику як сукупність когнітивних, емоційних та фізіологічних порушень, які виявляються у поведінці, вказуючи на те, що у індивіда відсутній контроль над застосуванням Інтернету, він не в змозі припинити цей процес, продовжує значний час знаходитись у віртуально-інформаційному середовищі, незважаючи на негативні наслідки.

2. Показники, що констатують наявність Інтернет-залежної поведінки, виокремлюються у клінічному, психологічному та соціально-психологічному аспектах. На основі їх вивчення запропоновані наступні критерії Інтернет-залежності: домінантність, толерантність, компульсивність, синдром «відміни», соціальна дезадаптація.

3. Визначено, що основні фактори Інтернет-залежної поведінки поділяються на: психологічні (безмежна можливість створювати нові образи власного “Я” та вербалізації уявлень і фантазій, порушення психофізіологічного стану, можлива загроза виникнення психічних розладів і суїцидальної поведінки); соціально-психологічні (потужне розширення меж спілкування особистості; легкість знаходження однодумців і емоційно близьких людей, задоволення потреби в належності до соціальної групи та визнання; можливість відійти від реальності); соціальні (існування сучасної людини в інформаційно насиченому середовищі: агресивність подання інформації у ЗМІ, поява нових засобів впливу на свідомість, ослаблення найважливіших соціокультурних інститутів, відсутність реально діючих соціальних програм психогігієни та психопрофілактики).

4. Результати констатувального експерименту виявили, що в групі підлітків з високим рівнем Інтернет-залежності, кількість чоловічої статі майже на третину перевищує кількості жіночої. Подібний феномен можна пояснити гендерними стереотипами специфічними для нашої країни, зокрема невираженою реакцією емансипації, недостатнім усвідомленням чоловіками своєї ролі в якості гендерної самоіндентифікації та гіпомаскуліною поведінкою жінок в реальному житті.

5. Визначені основні типи поведінки підлітків в мережі Інтернет: обсесивно-пошуковий тип (спрямований на безпредметний пошук нової інформації, без прагнення отримати результат); компенсаторний тип (направлений на компенсацію потреби у спілкуванні); емоційно-залежний тип (орієнтований на перебування в мережі Інтернет для підтримки бажаного рівня психічної активності та регулювання емоційного стану); комунікативний тип (направлений на урізноманітнення спілкування як необхідну умову прискорення реальної комунікації); кіберсексуальний тип (зумовлений пошуком в Інтернеті сексуальної інформації).

6. Емпіричне дослідження виявило, що високий рівень Інтернет-залежності у підлітковому віці корелює з такими індивідуально-психологічними особливостями, як: занижена самооцінка; суб’єктивне відчуття самотності; наявність симптомокомплексу алекситимії, депресивного стану; схильність до зловживання психоактивними речовинами; зниження організаторських та комунікативних здібностей; вираженість акцентуацій характеру (переважно – гіпертимна, шизоїдна, нестійка), а також поява соціальної дезадаптації. Мікросоціальні чинники високого рівня Інтернет-залежності пов’язані з порушеннями міжособистісної взаємодії з батьками, вчителями, однолітками. Стимулами, що провокують занурення підлітків у світ віртуальних подій, є: неможливість задоволення основних потреб молодої людини у визнанні, повазі, любові з боку близького оточення; заборона бажаного, перешкоди на шляху досягнення мети; образи, обман; невміння або небажання відповідати за свої слова, дії, вчинки у реальному житті.

7. У ході формувального експерименту підтверджено доцільність впровадження у психолого-педагогічну практику програми запобігання Інтернет-залежної поведінки підлітків, яка містить наступні напрями: 1) розвиток особистісної та комунікативної сфери підлітків (групова дискусія, психомалюнок, рольова гра, психодрама, методи невербальної взаємодії); 2) засвоєння батьками та вчителями теоретичних основ Інтернет-залежної поведінки з розглядом основних ознак, симптомів, мотивів, динаміки розвитку адиктивного процесу та наслідків (бесіди, лекції, консультації); 3) впровадження в діяльність шкільної психологічної служби програми попередження Інтернет-залежної поведінки підлітків.

До психологічних умов запобігання Інтернет-залежної поведінки підлітків відносяться: а) розвиток та сприйняття себе як цілісної особистості; сприяння адекватному самооцінюванню, підкріплення позитивної „Я-концепції”, оволодіння прийомами самопізнання (інтроспекції, рефлексії); розвиток у підлітків свідомого прийняття дійсності, переживання якої відбувається за принципом “тепер-та-зараз”; усвідомлення негативного впливу технологій Інтернет на свою особистість (когнітивний компонент); б) розвиток емпатії, вміння адекватно виражати свої емоційні стани, в тому числі і негативні; керувати своїми емоціями загалом (емоційний компонент); в) формування впевненості у собі; організація цілеспрямованого засвоєння навичок спілкування, вміння встановлювати нові соціальні контакти; формування умінь визначати позитивні життєві програми, приймати самостійно рішення, виконувати особливі стратегії взаємодії, спрямовані на поліпшення свого становища у соціумі; формування здатності до самоконтролю у різноманітних життєвих ситуаціях (поведінковий компонент).

8. Результати апробації запропонованої програми запобігання Інтернет-залежної поведінки підлітків та попередня оцінка її ефективності дали змогу виявити достовірні кількісні та якісні зміни в експериментальній групі, на відміну від контрольної. Впровадження даної програми в межах формувального експерименту засвідчило її ефективність в контексті попередження та подолання Інтернет-залежної поведінки підлітків.

Проведене дослідження відкриває перспективи подальшої розробки та вивчення проблеми запобігання Інтернет-залежності підлітків. Перспективними надалі можуть вважатись дослідження наступних актуальних проблем: гендерно-вікові аспекти Інтернет-залежної поведінки особистості; вплив ЗМІ та комп’ютерних ігор на формування адиктивної поведінки підлітків; дослідження особливостей Інтернет-залежної поведінки в різних вікових групах; удосконалення діяльності психологічної служби в освіті щодо попередження та корекції Інтернет-залежної поведінки.

Публікації автора:

а) Статті у наукових фахових виданнях, включених до списку ВАК України:

  1. Вакуліч Т.М. Інтернет-залежність як новий вид адиктивної поведінки //Науковий часопис НПУ імені М.П. Драгоманова. Серія №12. Психологія / За ред. Долинської Л.В. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2005.– Вип.7(31) – С. 22-27.

  2. Вакуліч Т.М. Підлітковий вік як критичний період у формуванні Інтернет-залежної поведінки //Науковий часопис НПУ імені М.П.Драгоманова. Серія №12. Психологія / За ред. Долинської Л.В. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2005.– Вип.9(33) – С. 104-112.

  3. Вакуліч Т.М. Психологічні особливості поведінки підлітків у мережі Інтернет //Збірник наукових праць інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України /За ред. Максименка С.Д. – К., 2006. – Т. VIII, вип. 2. – 41-47.

  4. Вакуліч Т.М. Провідні патерни адиктивної поведінки підлітків з Інтернет-залежністю //Актуальні проблеми психології. Том. І.: Соціальна психологія. Організаційна психологія. Економічна психологія: Збірник наукових праць інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України / За ред. Максименка С.Д., Карамушки Л.М. – Київ: Міленіум, 2006. – Част. 18. – С. 100-105.

б) Статті у не фахових виданнях та тези доповідей на науково-практичних конференціях і семінарах:

  1. Вакуліч Т.М. Феномен Інтернет-залежності підлітків у мережі “Інтернет” //Болонський процес: шляхи до мобільності студентів, академічного та адміністративного персоналу в рамках загальноєвропейського простору вищої освіти: Мат-ли ІV Міжнародної наукової конференції (18-21 травня 2005 р., м. Судак). – К.: МАУП, 2005.– С. 269-279.

  2. Вакуліч Т.М. Психологічні особливості перебігу Інтернет-залежності у сучасної молоді //Вісник Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка. Випуск 31. Серія: психологічні науки / За ред. Скока В.Д. – Чернігів, 2005. – С. 62-67.

  3. Вакуліч Т.М. Проблема Інтернет-залежності як предмет психологічного аналізу //Актуальні проблеми сучасної психіатрії: Зб. студ. наук. праць, присвяч. 200-річчю ХДМУ /За ред. акад. В.Л.Гавенка. – Вип. 8. – Харків: ХДМУ, 2005 .– С.10-12.

  4. Вакуліч Т.М. Запобігання Інтернет-залежної поведінки підлітків засобами арт-терапії //Простір арт-терапії: можливості та перспективи: Матеріали ІІІ міждисциплінарної науково-практичної конференції з міжнародною участю /За науковою ред. А.П.Чуприкова, О.А.Бресусенка-Кузнецова, О.Л.Вознесенської. – Т.2. – К., 2006. – С. 21-24.

  5. Вакуліч Т.М. Мотиви та фактори формування Інтернет-залежності підлітків //Гуманітарні проблеми становлення сучасного фахівця: Матеріали VII Всеукраїнської науково-практичної конференції (29-31 березня 2006 р., м. Київ) /За заг. Ред. А.Г.Гудманяна, О.В.Петренка. – Т.1. – К.: НАУ, 2006. – С. 160-162.

  6. Вакулич Т.М. Личностные особенности Интернет-зависимых подростков //Психология XXI века: Материалы международной научно-практической конференции студентов, аспирантов и молодых специалистов (20-22 апреля 2006 г., г. Санкт-Петербург) /Под ред. В.Б. Чеснокова – СПб., 2006. – С. 155-156.

  7. Вакуліч Т.М. Вплив сім’ї на формування Інтернет-залежної поведінки підлітків //Проблеми особистості в сучасній науці: результати та перспективи досліджень: Матеріали VIII Міжнародної конференції молодих науковців (27-28 квітня 2006 р., м. Київ). – К.: Київський-поліграфічний центр “Київський університет”, 2006. – С. 6-7.

  8. Вакуліч Т.М. Типи Інтернет-залежної поведінки підлітків //Українсько–Голандський семінар по дитячій психіатрії та психотерапії: Матеріали семінару (16-19 травня 2006 р., м. Київ). – К.: Вид-во “Миргород”, 2006. – С. 28-30.