Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Психологія діяльності в особливих умовах


Приходько Юрій Олександрович. Психологічні чинники успішності професійної діяльності пожежних-рятувальників МНС України : Дис... канд. наук: 19.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Приходько Ю.О. Психологічні чинники успішності професійної діяльності пожежних-рятувальників МНС України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.09 – "Психологія діяльності в особливих умовах". – Університет цивільного захисту України. - Харків, 2008.

У дисертації наведено результати дослідження наукової проблеми щодо успішності професійної діяльності працівників пожежно-рятувальних підрозділів МНС України та визначення психологічних чинників, що її детермінують. Автором доведено, що успішність професійної діяльності пожежних-рятувальників залежить від комплексу професійно важливих якостей працівників, який, за результатами професіографічного опису, має використовуватися при професійно-психологічному відборі та психологічному супроводженні діяльності персоналу.

Серед основних професійно важливих якостей пожежних-рятувальників МНС України достовірно виділено максимально значущі атенційні, мнемічні, моторні, імажинітивні, емоційні, вольові, мовні та комунікативні якості, а також провідні мотиви професійного вибору працівників пожежно-рятувальних підрозділів МНС України.

Запропоновано інтегративну модель успішного пожежного-рятувальника, яка містить у собі як загальні індивідуально-психологічні особливості (спрямованість на службу, необхідний рівень загального інтелектуального розвитку, емоційно-вольової стійкості) так і спеціальні (необхідний рівень розвитку професійно важливих якостей).

Розроблено систему пролонгованої діагностики успішності професійної діяльності в процесі професійного психологічного відбору та цільову програму з професійно-психологічного супроводження слухачів у процесі професійної підготовки в навчальних центрах МНС України.

У дисертації теоретично узагальнено та розкрито сутність поняття успішності професійної діяльності, визначені психологічні чинники, що її детермінують, зроблено професіографічний аналіз діяльності працівників пожежно-рятувальних підрозділів МНС України та розроблено на цій основі цілеспрямовану програму професійного психологічного відбору та професійно-психологічного супроводження діяльності пожежних-рятувальників.

І. Загальнотеоретичний та методологічний рівень розгляду питань успішності професійної діяльності дозволив сформулювати положення, що сприяють більш повному розумінню цієї проблеми у сфері психологічних досліджень у межах спеціальності 19.00.09 – "Психологія діяльності в особливих умовах".

1. Особливостями професійної діяльності пожежних-рятувальників є виконання професійного завдання в незвичайних умовах, сполучених із небезпекою для життя і здоров'я; несприятливий вплив фізичних і хімічних факторів: сильного задимлення, високої температури, вологості, зниження концентрації кисню в повітрі, виділення токсичних продуктів горіння, сильних шумів і т. ін.; висока «ціна» діяльності, прийнятих рішень, підвищена відповідальність за порятунок людей, матеріальних цінностей, локалізацію й ліквідацію надзвичайної ситуації; дефіцит часу на переробку інформації, яка надходить, ухвалення рішення та виконання необхідних дій; складна динаміка змін функціональних станів, високий рівень нервово-психічної напруги, підвищені фізичні навантаження; робота в індивідуальних засобах захисту органів дихання і шкіри, які обмежують огляд, рухи і взаємодію один з одним у складі пожежного розрахунку; можливість виникнення паніки, метушні, які створюються як постраждалими, так і сторонніми людьми; динамічна зміна обстановки, виникнення аварійних ситуацій, загроза вибуху й руйнування конструкцій палаючих об'єктів і т. ін.

Перераховані умови діяльності визначають підвищені вимоги не тільки до рівня стану здоров'я, фізичної підготовленості пожежного-рятувальника, але й до його індивідуально-психологічних особливостей.

Аналіз умов професійної діяльності та особливостей її впливу на психічний стан, особистісні якості пожежного-рятувальника довів недосконалість системи професійного психологічного відбору, психологічного забезпечення та психологічного супроводження діяльності цих фахівців, що негативно впливає на рівень успішності виконання пожежним-рятувальником своїх професійних обов’язків.

2. У межах розвитку сучасної концепції професійної діяльності більшість дослідників оперують такими ключовими поняттями, як „ефективність”, „надійність” та „якість” професійної діяльності. На наш погляд, успішність – це більш широке поняття, під яким ми розуміємо системне особистісне утворення фахівця, що проявляється на психологічному, професійному, соціальному й біологічному рівнях з виділенням основних критеріїв, які забезпечують ефективність і надійність діяльності протягом необхідного часу, стресостійкість, витривалість і відновлення функціональних систем організму людини.

Успішність діяльності визначається сукупністю професійних, технічних, організаційних факторів, але з погляду професійної придатності ведучими її передумовами є психологічні особливості суб'єкта, які відбивають його здібності, рівень розвитку професійно важливих якостей особистості, механізми психічної регуляції поведінки в екстремальних умовах й ін.

3. Запропоновано структуру успішності професійної діяльності, яка являє собою сукупність стійких зв’язків між її компонентами, що забезпечує її цілісність та збереження основних властивостей при різних зовнішніх і внутрішніх змінах.

Успішність професійної діяльності має дворівневу структуру, яка включає такі основні фактори: професійно важливі якості, професійну мотивацію, професійні підготовленість, готовність, надійність, ефективність та професійну задоволеність.

ІІ. Проекція загальнотеоретичних і методологічних положень та висновків, зроблених у процесі дослідження, дозволила одержати низку результатів, які повніше розкривають специфіку професійної діяльності працівників пожежно-рятувальних підрозділів МНС України, визначають психологічні чинники їх професійної успішності, а також надати практичні рекомендації психологам МНС з питань організації професійно-психологічного відбору та подальшого психологічного супроводження діяльності пожежних-рятувальників.

1. У ході дослідження:

- визначено структуру, професійні обов’язки та навантаження пожежних-рятувальників професійними завданнями підвищенної складності;

- розроблено нормативну та експертну моделі пожежного-рятувальника, та на їх підставі визначено загальні та спеціальні професійно важливі якості, які повинен мати пожежний-рятувальник для успішного виконання своїх обов'язків. До них відносяться нервово-психічна стійкість в екстремальних ситуаціях; висока витривалість фізичних навантажень; уміння зберегти працездатність в умовах аварійної ситуації, дефіциту часу, при дії сильних подразників; почуття службового обов'язку та відповідальності; уміння прийняти рішення в короткий термін; сміливість, здатність до розумного ризику; урівноваженість, витримка; гарна координація рухів; висока швидкість моторного реагування на сигнали; здатність до розподілу уваги між декількома об'єктами та видами діяльності; уміння передбачати можливі зміни обстановки; працьовитість; альтруїзм; активність, енергійність, ініціативність; ясність, чіткість мови.

- виділено етапи професійної діяльності, професійні завдання, які виконує пожежний-рятувальник та їх психологічний зміст. Виділено дві групи професійних завдань: 1) завдання, пов'язані із забезпеченням пожежної безпеки та обслуговуванням техніки; 2) завдання, пов'язані з виконанням оперативних дій під час проведення пожежно-рятувальних робіт. При виконанні цих завдань пожежний-рятувальник повинен вміти успішно розв’язувати цілу низку сенсорних, перцептивних, атенційних, мажинітивних, мнемічних, психомоторних та розумових завдань;

- встановлено професійні вимоги до психіки пожежного-рятувальника, розроблено професіограму та психограму цієї спеціальності;

- визначено основні психологічні чинники, що детермінують успішність професійної діяльності пожежного-рятувальника. Вони склали чотири блоки психограми успішного пожежного-рятувальника, а саме: в когнітивній сфері повинні домінувати аналітичність, критичність, логічність мислення, здатність до прогнозування, здатність приймати рішення в умовах дефіциту часу й інформації, достатній рівень розвитку пізнавальних процесів; у ціннісно-мотиваційній сфері - стійкість моральних принципів, розвинене почуття відповідальності, сумлінність, обов'язковість, перевага загальнолюдських цінностей над особистими; в регуляторній сфері – стійкість до впливу стрес-факторів, емоційно-вольовий контроль, оптимальний рівень тривожності, висока адаптивність; у комунікативній сфері - комунікабельність, компетентність у спілкуванні, готовність до співробітництва, когнітивний стиль.

- обгрунтовано професійні протипоказання до підготовки за фахом «Пожежний-рятувальник», якими є: високий рівень особистісної тривожності, низька емоційна стійкість, швидка стомлюваність, загальмованість, низька активність, ослаблений контроль над вабленнями й спонуканнями, підвищена збудливість;

- запропоновано інтегративну модель успішного пожежного-рятувальника, яка містить у собі як загальні індивідуально-психологічні особливості (спрямованість на службу, необхідний рівень загального інтелектуального розвитку, емоційно-вольової стійкості) так і спеціальні (необхідний рівень розвитку професійно важливих якостей).

2. Запропоновано рекомендації щодо психологічного супроводження професійної діяльності пожежних-рятувальників:

- систему пролонгованої діагностики успішності професійної діяльності в процесі професійного психологічного відбору і супроводження службової підготовки, яка забезпечує спадкоємність і накопичення достовірної інформації щодо професійної придатності кандидата на всіх етапах діагностики;

- цільову програму з професійно-психологічного супроводження слухачів у процесі професійної підготовки в навчальних центрах МНС України, яка передбачає три функціональних напрямки: діагностичне, корекційне та організаційне. Діагностичний напрямок пов'язаний із комплексним вивченням і оцінкою індивідуально-психологічних якостей слухачів та багато в чому визначає діяльність за двома іншими напрямками.

Таким чином, використання представлених теоретичних та практичних знань стосовно психологічних чинників професійної успішності дозволить оптимізувати професійну діяльність працівників пожежно-рятувальних підрозділів МНС України та забезпечити високий рівень її результативності.

Потребує подальшої розробки:

- питання узагальнення та створення прогностичних моделей, які могли б змістовно відбити особливості професійної успішності різних фахівців системи МНС України;

- методологічні проблеми виміру успішності професійної діяльності представників різних підроздлів та служб оперативно-рятувальних сил цивільного захисту України.

Публікації автора:

1. Приходько Ю.О. Ефективність психофізіологічного професійного відбору кандидатів на навчання в вищих навчальних закладах системи МНС України // Актуальні проблеми психології. Психофізіологія, психологія праці, експериментальна психологія. – К.: Інститут психології ім. Г.С. Костюка АПН України, 2007. – Т. V., Вип. 6. – С. 269-276.

2. Приходько Ю.О. Соціально-психологічні чинники, які впливають на професійне становлення пожежників-рятувальників // Наукові записки Харківського університету повітряних сил. Соціальна філософія, психологія. - Харків: ХУПС, 2007. – Вип. 3(29). – С. 178-184.

3. Приходько Ю.О. Вплив умов діяльності на психіку пожежників-рятувальників з різним рівнем професіоналізації // Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Серія психологія. - Харків, 2007. – № 759, Вип. 37. – С. 200-203.

4. Приходько Ю.О. Аналіз стану професійного відбору пожежних-рятувальників МНС України на сучасному етапі // Проблеми екстремальної та кризової психології. - Харків: УЦЗУ, 2007. – Вип. 2. – С. 171-181.

5. Приходько Ю.О. Роль особистісних особливостей пожежних-рятувальників у визначенні успішності їхньої професійної діяльності // Проблеми екстремальної та кризової психології. - Харків: УЦЗУ, 2007. – Вип. 3. Ч. 2. – С. 200-206.

6. Приходько Ю.О., Перелигіна Л.А. Індивідуальна психологічна корекція негативних змін у психіці керівників МНС України після участі в ліквідації надзвичайної ситуації // Проблеми екстремальної та кризової психології. - Харків: УЦЗУ, 2007. – Вип. 1. – С. 226-234.

7. Приходько Ю.О., Побідаш А.В. Перспективи використання автоматизованої комп’ютерної системи АКС „СПАС-5”для професійного відбору до лав МНС // Актуальні проблеми наглядово-профілактичної діяльності МНС України: Науково-технічна конференція. Харків, 19 грудня 2006 р. – Харків, 2006. - С. 150-152.

8. Prikhodko Y.A. The personality properties which are necessary for successful activiy of fire end rescue officers // Современные научные достижения – 2007: II Международная научно-практическая конференция. Днепропетровск, 1-14 февраля 2007 г. - Днепропетровск: „Наука и образование” – 2007. – Т. 8, „Психология и социология”. - С. 83-86.

9. Приходько Ю.О. Критерії оцінки професійної успішності пожежних-рятівників // Ключевые аспекты научной деятельности – 2007: II Международная научно-практическая конференция. Днепропетровск, 16-31 января 2007 г. - Днепропетровск: „Наука и образование” – 2007. – Т. 9, „Психология и социология”. - С. 37- 39.

10. Приходько Ю.О. Досвід використання психофізіологічних тренінгів, в основі яких лежить принцип біоуправління зі зворотнім зв’язком // Психологические тренинговые технологи в правоохранительной деятельности: научно-методические и организационно-практические проблемы внедрения и использования, перспективы развития: III Междунар. научно-практическая конференция. Донецк, 24-26 мая 2007 г. – Донецк, 2007. - С. 429-433.

11. Приходько Ю.О. Самооцінка психологічної готовності працівників оперативно-рятувальних підрозділів до дій в екстремальних умовах // Сучасні психолого-педагогічні тенденції розвитку освіти у вищих навчальних закладах України: Всеукраїнська науково-теоретична конференція. Хмельницький, 18-19 жовтня 2007 р. – Хмельницький, 2007. - С. 119-120.

12. Приходько Ю.А., Перелыгина Л.А., Афанасьєва Н.Е. Специфика использования тренинговых технологий при подготовке сотрудников МЧС // Психологические тренинговые технологии в правоохранительной деятельности: научно-методические и организационно-практические проблемы внедрения и использования, перспективы развития: III Междунар. научно-практическая конференция. Донецк, 24-26 мая 2007 г. – Донецк, 2007. - С. 42-45.

13. Приходько Ю.О., Перелигіна Л.А. Психологічна стійкість працівників підрозділів цивільного захисту // Актуальні проблеми психології діяльності в особливих умовах: ІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція. Київ, 19-20 лютого 2008 р. – К., 2008. - С. 94-96.