Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Поліщук Сергій Степанович. Психоемоційний стан хворих з травматичними пошкодженнями щелепно-лицевої ділянки та методи його корекції : дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Вінницький національний медичний ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2006. — 149арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 129-149.



Анотація до роботи:

Поліщук С.С. Психоемоційний стан хворих з травматичними пошкодженнями щелепно-лицевої ділянки та методи його корекції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю14.01.22. – стоматологія. – Інститут стоматології АМН України, Одеса, 2006.

У дисертації представлено експериментально-теоретичне обгрунтування та практичне застосування рослинних поліфенолів, які включені в фітосед для вирішення актуальної задачі, спрямованої на підвищення ефективності комплексних лікувально-профілактичних заходів у хворих з травматичними пошкодженнями щелепно-лицевої ділянки шляхом корекції їх психоемоційного стану.

Експериментальні дослідження з вивчення впливу фітоседу на функціонування внутрішніх органів та систем показали, що при психоемоційному напруженні змінюються поведінкові реакції, достовірно зменшується маса органів, що відповідають за стрес, ульцерогенна дія на слизову оболонку порожнини рота та відбувається зниження регенераторних процесів слизової оболонки порожнини роту. На основі проведених досліджень встановлено високий рівень анксіолітичних властивостей препарату рослинних поліфенолів фітоседу, який також прискорює регенерацію післятравматичних пошкоджень.

Установлено значні відмінності (р<0,5) між показниками в групах, котрим проводилася корекція психоемоційного стану та тих, в яких не проводилася корекція психоемоційного стану, хворих з легким, середнім та важким ступенем важкості пошкоджень щелепно-лицевої ділянки.

В дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної наукової задачі, що полягає в вивченні впливу емоційно-больового стресу на саногенез при травмах щелепно-лицевої ділянки та підвищення ефективності їх комплексного лікування шляхом корекції психоемоційного стану препаратом рослинних поліфенолів фітоседом.

  1. Гострий емоційно-больовий стрес викликає у щурів стрес-реакцію організму, що проявляється у зниженні маси наднирників, селезінки, тимусу та виникнення ерозій і виразок на слизовій оболонці шлунка, що свідчить про порушення регуляції гомеостазу та погіршення регенераторних процесів у цих тварин. Фітосед опосередковано сприяє збільшенню маси наднирників, селезінки та тимусу, наближуючи їх до норми: 26,7+1,5 (р=0,06), 312+22,4 (р=0,03), 39,6+3,8 відповідно проти діазепаму 24,9+1,1, 342+30,9, 36,2+3,5, котрий має лише тенденцію наближення до норми.

  2. Синтетичний анксіолітик діазепам та природний рослинний препарат фітосед проявляють однотипний седативно-анксіолітичний ефект щодо проявів поведінкових реакцій при гострому емоційно-больовому стресі у щурів, прискорюють на 3 доби процеси регенерації. При цьому фітосед достовірно знижує ульцерогенний ефект в 2 рази, зменшуючи частоту та важкість враження у вигляді ерозій та виразок.

  3. Частота ускладнень при травматичних пошкодженнях щелепно-лицевої ділянки зв’язана безпосередньо з психоемоційною напругою. Без корекції психоемоційного стану ускладнене загоєння спостерігається у 26,5 % хворих проти 13,9 % при корекції діазепамом та 5,9 % - фітоседом .

  4. При легкому ступені травматичного пошкодження щелепно-лицевої ділянки включення психотерапевтичної корекції в комплексну терапію лікування призводить до покращення загоєння, зменшення ускладнень з 17,7% до 5,6 % та скорочення термінів лікування з 7,2+1,2 до 5,4+0,9 діб.

  5. При середньому ступені важкості травматичного пошкодження щелепно-лицевої ділянки включення фітоседу на первинному етапі комплексного хірургічного лікування прискорює процес загоєння ран, нормалізацію лабораторних показників, зменшує кількість нагноєнь з 23,5 % до 5,9 % і скорочує терміни лікування з 7,4+1,3 до 5,5+0,8 діб.

  6. При важких травматичних пошкодженнях щелепно-лицевої ділянки корекція психоемоційного стану фітоседом в комплексному лікуванні призводить до зменшення нагноєнь кісткових ран з 11,8% до повної їх відсутності, скорочення термінів стаціонарного лікування з 14,5+0,6 до 11,8+0,9 діб, відсутності множинного контакту зубів з 17,7 % до 5,6 %.

Публікації автора:

  1. Поліщук С.С. Динаміка клінічних проявів психоемоційного та місцевого статусу у хворих з порушенням цілісності м’яких тканин обличчя // Галицький лікарський вісник. – 2005. – Т. 12, № 3. - С. 77-79.

  2. Поліщук С.С., Шувалов С.М. Психоемоційний стан хворих з переломами нижньої щелепи та методи його корекції // Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2005. - № 9 (2). – С. 268-274. Дисертантом досліджено психоемоційні та електрофізіологічні порушення, запропонована схема лікування, проведено аналіз результатів.

  3. Поліщук С.С. Корекція психоемоційного стану у хворих з травмами щелепно-лицевої ділянки // Вісник стоматології. – 2005. – № 1. – С. 50-56.

  4. Поліщук С.С. Корекція психоемоційного стану у хворих з переломами нижньої щелепи // Вісник стоматології. – 2004. – № 3. – С. 53-60.

  5. Горленко О.В., Поліщук С.С. Психоемоційні та електрофізіологічні порушення у хворих з переломами нижньої щелепи // Вісник стоматології. – 2004. – № 2. – С. 36-39. Дисертантом проведено дослідження психоемоційних та електрофізіологічних порушень, аналіз та узагальнення результатів, написання статті.

  6. Горленко О.В., Поліщук С.С., Кузько О.В. Оцінка психологічного стану хворих з травматичними пошкодженнями обличчя // Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2002. - № 6 (1). – С. 67-69. Дисертантом проведено клінічні та психологічні дослідження, обробку матеріалу та узагальнення результатів, написання статті.

  7. Поліщук С.С. Травми щелепно-лицевої ділянки та їх зв’язок з психоемоційним станом людини і типом обличчя // Вісник морфології. – 2003. – № 9 (1). – С. 147-150.

  8. Деклараційний патент на корисну модель № 15288, Україна, МПК 6, А61К31/00. Спосіб корекції психоемоційного стану в комплексному лікуванні травматичного пошкодження щелепно-лицевої ділянки /С.М. Шувалов, С.С. Поліщук, О.М. Воскресенський, О.І. Скиба. - №200600226. Заявл. 10.01.06 р.; Опубл. 15.06.06 р. – Бюл. №6.

  9. Шувалов С.М., Полищук С.С., Малаховская А.А. Тактика челюстно-лицевого хирурга при сочетаных и множественных повреждениях лица // Biomedical and biosocial anthropologi. – 2005. - № 4. – С. 163-164. Дисертантом проведено збір та аналіз даних літератури, дослідження ефективності лікування хворих, підготовка матеріалу до друку.

  10. Поліщук С.С. Клінічні прояви психоемоційного та місцевого статусу у хворих з порушенням цілісності м’яких тканин обличчя // Матеріали ІІ (ІХ) з’їзду Асоціації стоматологів України “Сучасні технології профілактики та лікування в стоматології”. – Київ: Книга плюс. – 2004. - С. 369-370.

  11. Горленко О.В., Поліщук С.С. Функціональні порушення деяких органів і систем у хворих з травматичними пошкодженнями обличчя // Тез. доп. Всеукр. наук.-практ. конф.: “Сучасні технології лікування та профілактики ортопедичних та ортодонтичних хворих”. – Вінниця, 2003. - С. 13-15. Дисертантом проведено дослідження функціональних порушень, обробка та аналіз отриманих результатів.

  12. Поліщук С.С. Клінічні прояви психоемоційного та місцевого статусу у хворих з переломами нижньої щелепи // Матеріали до наук. конф. студентів та молодих вчених з міжн. участю. Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова. Вінниця: Нова книга. – 2004. – С. 285-286.

  1. Поліщук С.С. Психоемоційний та місцевий статус у хворих з травмами щелепно-лицевої ділянки // Матеріали до науково-практичної конференції молодих вчених. – Вінниця. – 2004. - С. 31-32.

  2. Поліщук С.С. Динаміка клінічних проявів місцевого статуса у хворих з порушенням цілісності м’яких тканин обличчя // Матеріали ІХ університетської (ХХХХІ вузівської) науково-практичної конференції молодих вчених та фахівців. – Вінниця. – 2005. - С. 61-62.

  3. Поліщук С.С. Динаміка клінічних проявів місцевого статусу та фізіологічних показників у хворих з порушенням цілісності м’яких тканин обличчя // Матеріали міжн. наук.-практ. конф. “Сучасні технології щелепно-лицевої хірургії і хірургічної стоматології”. Івано-Франківський державний медичний університет. – 2005. - С. 77.