Дисертаційна робота на здобуття наукового ступеня доктора біологічних наук за спеціальністю 03.00.05 – ботаніка. – Національний ботанічний сад ім. М.М.Гришка НАН України, Київ 2007.
У дисертації з позицій системного підходу вперше викладено результати досліджень флори і рослинності природних кормових угідь Лісостепу України, їх динаміку та оптимізацію в умовах антропогенезу. Встановлено кількісний і якісний склад фітоценофонду природних кормових угідь, основне ядро флори якого утворює лучний флористичний комплекс із участю представників степового, болотного, псамофітного, галофітного, неморального й бореального, за типами екобіоморф переважають стрижневокореневі та кореневищно-полікарпічні види. Проведено біоморфологічний, екологічний, синантропний та господарський аналізи флори, які дають змогу використовувати характеристики видів, що зростають на даних типах угідь, для методології майбутньої сертифікації природних кормових угідь. Розроблено класифікацію рослинності природних кормових угідь на домінантній основі, серед якої найпоширенішою є лучна, що сформувалася в материкових і заплавних умовах та є синтаксономічно найчисленнішою і найрізноманітнішою, а її особливістю є наявність галофітних луків. Окреслено динаміку процесів і спрогнозовано зміни рослинності природних кормових угідь, що проявляється в провідній ролі деградаційних процесів, які значною мірою ведуть до синантропізації екотопів і визначають стан рослинності в майбутньому. Вперше розроблено теоретичні принципи підбору злаково-бобових видів рослин для формування еталонних рослинних угруповань на основі природних фітоценозів. Створено оригінальну методику оптимізації фітоценозів природних кормових угідь в умовах антропогенезу.
1. Встановлено таксономічний склад і систематичну структуру флори природних кормових угідь Лісостепу України, яка представлена 1382 видами, що належать до 549 родів і 134 родин вищих спорових, голонасінних та покритонасінних рослин природної флори. Основне ядро флори утворює лучний флористичний комплекс з участю представників степового, болотного, псамофітного, галофітного, неморального і бореального комплексів.
2. У складі флори природних кормових угідь Лісостепу України за типами екобіоморф переважають стрижневокореневі і кореневищно-полікарпічні види, що є характерним елементом для трав’яних флороценотипів, серед яких рівень зволоження є провідним у розподілі видів на території кормових угідь, що представлені переважно мезофітами та мезоксерофітами. Залежно від фізико-хімічних властивостей ґрунтів переважають ацидофільні, карбонатофобні, евтрофні та мезотрофні.
3. За закономірностями розподілу популяцій домінуючих фітоценотипів запропоновано діагностувати характер, ступінь сформованості рослинного покриву і рівень інтенсивності антропогенного впливу, що проявляється у збільшенні кількості та якості адвентивних популяційних фітоценотипів. Основна маса домінантів представлена на заплавах, менша – на незаплавних умовах. Флора судинних рослин кормових угідь містить значну кількість видів господарського значення, серед яких більшість є кормовими.
4. Рослинність природних кормових угідь Лісостепу України представлена комплексом здебільшого лучного, рідше степового і болотного типів рослинності. Лучна рослинність поширена в основному в материкових і заплавних умовах є синтаксономічно найчисленнішою, представлена 6 класами формацій, 78 формаціями, 427 асоціаціями. Її особливістю є наявність галофітних луків, які в регіоні досліджень знаходяться на північній і західній межі поширення. Болотна рослинність є синтаксономічно малорізноманітною і представлена одним класом формацій евтрофних боліт, 13 формаціями, 71 асоціацією. Особливістю болотної рослинності є те, що вона сформувалася як результат агрегацій видів різного походження – теплолюбних (Phrаgmites, Typha) і холодостійких (Carex, Rumex, Agrostis, Juncus). Для степової рослинності характерна синтаксономічна бідність, що проявляється у переважанні фітоценозів лучних степів, представлених 18 формаціями та 133 асоціаціями.
5. Визначено, що в Лісостепу України, де поєднані природні, антропогенно- природні та антропогенні зміни, провідна роль належить антропогенним змінам. Основною тенденцією змін є трансформація природних фітоценозів у пасквальні угруповання, на фоні якого проявляється дегідрофітизація, викликана спільною дією природних антропогенних чинників і виявляється у зменшенні площ перезволожених екотопів та трансформації рослинного покриву в бік мезофільних ценозів.
6. Демутаційні зміни відбуваються на землях, вилучених із господарського використання, що значною мірою визначають стан рослинності регіону в майбутньому. Вони починаються із стадії бур’янової і напівбур’янової, а завершуються поступовим формуванням лучної та лучно-степової рослинності, в якому ключовою є стадія кореневищних злаків.
7. Значне переважання тенденцій природно-антропогенних змін проявляється у відновленні лучної і лучно-степової рослинності на поза заплавних (материкових) землях, вивільнених зі сфери агропромислового виробництва, що буде сприятливою для формування регіональної екомережі з метою збереження, охорони та відновлення трав’яних екосистем.
8. У сучасних умовах використання природних кормових угідь Лісостепу України тенденція до ксерофітизації структури фітоценозів найбільшою мірою проявляється в угрупованнях лучних степів, справжніх і остепнених луків, які формуються здебільшого на балкових угіддях та підвищених елементах рельєфу заплав.
9. Рослинність кормових угідь Лісостепу України в типологічному і синтаксономічному аспектах загалом не репрезентативно охороняється в системі природно-заповідних територій. Низьким рівнем забезпеченості охороною відзначається гено- і ценофонд формацій лучної, болотної та степової рослинності. З метою охорони трав’яних екосистем регіону досліджень виділені й охарактеризовані 5 територій, які пропонується включити до природно-заповідного фонду України.
10. Оптимізацію рослинного покриву природних кормових угідь Лісостепу України необхідно здійснювати на науковій основі ренатуралізації антропогенно порушених малопродуктивних орних земель і перелогів та розроблянні еталонних моделей реконструювання кормових угідь для різних ґрунтових відмін з різним ступенем вологості.
Практичні рекомендації.
Для формування високотравних справжніх луків у Лісостепу України на різних ґрунтових відмінах доцільно використовувати найпродуктивніші агрофітоценози.
4. На сірих лісових ґрунтах Північного Лісостепу України агрофітоценози з вищою продуктивністю, до складу яких входять такі суміші видів: Bromopsis inermis – Dactylis glomerata – Medicago sativa; Phleum pratensis – Poa pratensis – Trifolium pratense;Phalaroides urundinacea – Festuca pratensis – Phleum pratensis – Trifolium pratensе; Festuca orientalis – Festuca tenuifolia – Festuca rubra – Festuca pratensis – Lotus corniculatus;Arrhenatherum elatius – Medicago sativa.
Публікації автора:
Якубенко Б.Є., Григора І.М. Сучасний стан та зміни природних кормових угідь в аспекті технології виробництва рослинницької продукції // Наукове забезпечення сталого розвитку сільського господарства в Лісостепу України. Монографія в 2-х томах. Кабінет Міністрів України, НАУ. – Т. 2. – К.: Алефа, 2003. – С. 555 – 571.
Якубенко Б.Є., Григора І.М., Гамарко О.С. Зміни та динаміка рослинності природних кормових угідь в аспекті технологічної оптимізації аґроландшафтів Полісся. Лікарські рослини природних кормових угідь Полісся. Отруйні та шкідливі види кормових угідь Полісся // Наукове забезпечення сталого розвитку сільського господарства в Поліссі України. Монографія в 2-х томах. Кабінет Міністрів України. – Т. 2. – К.: Алефа, 2004. – С. 149 – 173.
Якубенко Б.Є., Григора І.М., Ніконов С.Б. Степова рослинність України: сучасний стан та перспективи її оптимізації та використання // Наукове забезпечення сталого розвитку сільського господарства в Степу України і АР Крим. Монографія в 2-х томах, Кабінет Міністрів України. – Т. 1. – К.: Алефа, 2005. – С. 408 – 432.
Григора І.М., Якубенко Б.Є. Польовий практикум з ботаніки. Навчальний посібник. – К.: Арістей, 2005. – 255 с.
Григора І.М., Якубенко Б.Є., Мельничук М.Д. Геоботаніка. Навчальний посібник. – К.: Арістей, 2006. – 448 с.
Григора І.М., Якубенко Б.Є., Алейніков І.М., Григора Т.І. Типологія заплавних болотистих лук Західного Полісся // Зб. наук. праць НАУ “Технологія захисту сільськогосподарських культур від шкідників, хвороб і бур’янів”. – К.: Вид-во НАУ, 1995. – С. 170 – 178.
Якубенко Б.Є.,Григора І.М., Алейніков І.М., Балабайко В.Ф., Василюк П.М. Геоботанічна характеристика природних кормових угідь Північного Лісостепу України // Зб. наук. праць НАУ “Захист рослин у сучасних умовах землевпорядкування”. – К.: Вид-во НАУ, 1996. – С. 114 – 124.
Алейніков І.М., Григора І.М., Якубенко Б.Є. Отруйні рослини заплавних лук правобережної частини Дніпра // Зб. наук. праць НАУ “Захист рослин у сучасних умовах землевпорядкування”. – К.: Вид-во НАУ, 1996. – С. 111 – 114.
Якубенко Б.Є., Пидюра О.І., Василюк П.М., Василюк Л.О., Якубенко О.Б. Сучасний стан та перспективи поліпшення природних кормових угідь Лісостепу України // Зб. наук. праць Уманської сільськогосподарської академії. “Сучасні проблеми рослинництва і кормовиробництва”. – Ч. 1. – Умань: Вид-во Уманської сільськогосподарської академії, 1998. – С. 162 – 170.
Якубенко Б.Є. Сучасний стан та перспективи поліпшення природних кормових угідь Лісостепу України // Науковий вісник НАУ. – 1998. – Вип. 7. – С. 96 – 103.
Якубенко Б.Є., Григора І.М., Царенко П.М. Концептуальні засади охорони біорізноманіття на природних територіях та охорона торфо-болотних рослинних угруповань // Науковий вісник НАУ. – 2000. – Вип. 32. – С. 400 – 403.
Якубенко Б.Є. Вплив добрив та складу травосумішей на урожай та якість сіна в умовах Лісостепу України // Науковий вісник НАУ. – 2000. – Вип. 26. – С. 159 – 162.
Григора І.М., Якубенко Б.Є. Високотравні болотні та лучно-болотисті угруповання Лісостепу України // Аграрна наука і освіта. – 2001. – 2, № 1 – 2. – С. 11 – 21.
Якубенко Б.Є. Флористичний аналіз природних кормових угідь Лісостепу України // Науковий вісник НАУ. – 2002. – Вип. 50. – С. 55 – 66.
Якубенко Б.Є. Геоботанічна характеристика природних кормових угідь Лісостепу України //Аграрна наука і освіта. – 2002. – 3, № 1 – 2. – С. 13 – 20.
Якубенко Б.Є., Стеценко В.С., Мельничук М.Д. Структура і продуктивність природних та антропогенних фітоценозів Лісостепу України //Аграрна наука і освіта. – 2002. – 3, № 3 – 4. – С. 9 – 14.
Якубенко Б.Є., Царенко О.М., Зиман С.М. Біоморфологічні характеристики видів родини Caryophyllaceae Juss. у флорі України // Науковий вісник НАУ. – 2002. – Вип. 48. – С. 180 – 188.
Якубенко Б.Є., Григора І.М., Стеценко В.С. Степова рослинність балки Глибокої та прилеглих територій // Науковий вісник НАУ. – 2002. – Вип. 53. – С. 276 – 283.
Якубенко Б.Є., Царенко О.М. Карпологічні особливості представників родини Caryophyllaceae флори України // Науковий вісник НАУ. – 2002. – Вип. 57. – С. 245 – 250.
Григора І.М, Якубенко Б.Є., Стеценко В.С. Лучна рослинність північно-західної частини Товтрового кряжа // “Ю.Д.Клеопов та сучасна ботанічна наука”. Матеріали читань, присвячених 100-річчю з дня народження Ю.Д.Клеопова. – К.: Фітосоціоцентр, 2002. – С. 172 – 179.
Якубенко Б.Є., Григора І.М., Стеценко В.С. Галофільна рослинність пониззя водозбору р. Сули та суміжної прибережної зони Кременчуцького водосховища // Науковий вісник НАУ. – 2002. – Вип. 57. – С. 268 – 276.
Якубенко Б.Є. Типи природних та антропогенних сінокосів і пасовищ Лісостепу України та їх використання в оптимізації кормових угідь // Аграрна наука і освіта. – 2003. – 4, № 1 – 2. – С. 5 – 14.
Якубенко Б.Є. Балкові рослинні угруповання Лісостепу України // Науковий вісник НАУ. – 2003. – Вип. 65. – С. 55 – 70.
Якубенко Б.Є. Оптимізація агроландшафтів Лісостепу України // Вісник аграрної науки. – 2003. – Вип. 6. – С. 58 – 62.
Якубенко Б.Є. Григора І.М. Перспективи збереження і збагачення генофонду і ценофонду Лісостепу України // Бюлетень Нікітського ботанічного саду. – 2003. – Вип. 88. – С. 24 – 28.
Якубенко Б.Є. Флористичне та ценотичне різноманіття в формуванні та відновленні рослинних угруповань Лісостепу України //Агроекологічний журнал. – 2004. – № 1. – С. 19 – 27.
Якубенко Б.Є. Динаміка та оптимізація природних кормових угідь Лісостепу України //Аграрна наука і освіта. – 2004. – 5, № 1 – 2. – С. 21 – 29.
Якубенко Б.Є, Григора І.М., Скурятін Ю.М., Малашта Н.Д. Теоретичні основи формування синантропних фітоценозів та ценотична роль бур’янового перелогу // Вісник ДДАУ. – 2004. – № 1. – С. 15 – 19.
Якубенко Б.Є. Теоретичні основи сінокосно-пасовищного використання лучних угідь та збереження біорізноманіття // Науковий вісник НАУ. – 2004. – Вип. 74. – С. 288 – 294.
Якубенко Б.Є. Синантропізація заплавних лук Дніпра в околиці м. Києва та прилеглих територій // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Біологія. – 2004. – Вип. 15 – С. 34 – 39.
Якубенко Б.Є. Степові угруповання балкових угідь Лісостепу України //Аграрна наука і освіта. – 2004. – 5, № 3 – 4. – С. 32 – 37.
Якубенко Б.Є. Оптимізація природних кормових угідь Лісостепу України // Науковий вісник НАУ. – 2005. – Вип. 87. – С. 207 – 212.
Якубенко Б.Є., Григора І.М. Еколого-ценотична характеристика балкових степів Черкащини //Аграрна наука і освіта. – 2005. – 6, № 1 – 2. – С. 14 – 23.
Якубенко Б.Є., Григора І.М., Стеценко В.С. Заплавні луки річки Золотоношки (Черкаська обл.) // Науковий вісник НАУ. – 2005. – Вип. 84. – С. 193 – 200.
Якубенко Б.Є. Систематична структура флори природних фітоценозів Лісостепу України // Науковий вісник НАУ. – 2005. – Вип. 83. – С. 169 – 177.
Якубенко Б.Є. Центрально заплавні луки р. Дніпра в околиці Жукова острова і прилеглих територій //Аграрна наука і освіта. – 2005. – 6, № 5 – 6. – С. 9 – 17.
Якубенко Б.Є., Григора І.М. Принципи формування фітоценозів шляхом ренатуралізації антропогенно порушених територій // Агрохімія і ґрунтознавство. Міжвідомчий тематичний науковий збірник. Спец. випуск до VII з’їзду УТГА. Ґрунти – основа добробуту держави, турбота кожного. Книга третя. – Харків: КП “Друкарня № 13”, 2006. – С. 338 – 340.
Лушпа В.І, Шабарова С.І., Якубенко Б.Є. Cучасний стан використання природних не деревних ресурсів лісів України // Науковий вісник НАУ. – 2006. – Вип. 103. – С. 87 – 94.
Якубенко Б.Є. Оптимізація агроландшафтів як шлях збереження біорізноманіття в Лісостепу України // Наукові доповіді НАУ, електронний журнал. – № 1(2). – http: // /2006 – 1/ 06 jbesac. ntml.
Якубенко Б.Є., Григора І.М. Прируслова заплавна рослинність р. Дніпро в околиці Жукова острова та прилеглих територій // Науковий вісник НАУ. – 2006. – Вип. 95. – С. 44 – 53.
Якубенко Б.Є., Царенко О.М., Данилик І.М., Зиман С.М. Біоморфологічні характеристики видів родини Cyperaceae Juss. флори України // Материалы Международной научно-практической конференции. ”Приемы повышения урожайности растений: от продуктивности фотосинтеза к современным биотехнологиям”. Киев, Национальный аграрный университет, май, 22 – 23, 2003. – К.: Вид-во НАУ, 2003. – С. 61 – 66.
Якубенко Б.Є., Лушпа В.І., Біленко В.І., Тертиший А.П. Особливості вирощування і використання нових для умов України інтродукованих лікарських рослин місцевої і зарубіжної флор (на прикладі дослідного поля “Голосієво“) // Науковий вісник НАУ. – 2006. – Вип. 95. – С. 86 – 100.
Якубенко Б.Є., Григорюк І.П., Мельничук М.Д. Рідкісні степові угруповання на території Козацьких майданів у Черкаській області // Аграрна наука і освіта. – 2007. – 8, № 1 – 2. – С. 19 – 27.
Григора І.М., Якубенко Б.Є., Алейніков І.М. Рекомендації до використання рослинницької і торфової сировини лучних і болотних природних угідь Київщини. – К.: Вид-во НАУ, 2000. – 24 с.
Якубенко Б.Є., Григора І.М., Стеценко В.С., Якубенко Н.Б. Рекомендації по технологічних заходах оптимізації аґроландшафтів Лісостепу України. – К.: Вид-во НАУ, 2004. – 19 с.
Якубенко Б.Є., Григора І.М. Сучасний стан рослинності природних кормових угідь та рекомендації по технологічним заходам їх оптимізації в Лісостепу України. – К.: Арістей, 2006. – 43 с.
Якубенко Б.Є., Григора І.М., Алейніков І.М. Геоботанічна характеристика природних кормових угідь правобережної частини Лісостепу України // Матеріали доповідей наукової конференції “Проблеми агропромислового комплексу: пошук, досягнення”. – К.: Вид-во НАУ, 1994. – С. 98.
Якубенко Б.Є., Григора І.М., Алейніков І.М., Братина О.М., Кваша Л.М. Геоботанічна характеристика борознисто-кострицевих луків Лісостепу України // Матеріали доповідей наукової конференції “Проблеми агропромислового комплексу: Пошук, досягнення”. – К.: Вид-во НАУ, 1994. – С. 97
Якубенко Б.Є. Флора та рослинність природних кормових угідь. Аналіз флори заплавних лук р. Дніпро агрофірми “Крюківщина” // Матеріали науково-практичного семінару молодих вчених та спеціалістів “Вчимося господарювати” (Київ, Чабани 22 – 23 листопада 1999 р.). – К.: Нора-Прінт, 1999. – С. 180 – 181.
Якубенко Б.Є. Сучасний стан та перспективи поліпшення природних кормових угідь Лісостепу // Матеріали Всеукраїнського науково-практичного семінару “Насінництво кормових культур в сучасних умовах господарювання”. – К.: Нора-Прінт, 1999. – С. 21 – 22.
Якубенко Б.Є. Сучасний стан природних кормових угідь Лісостепу України // Матеріали XI з’їзду Українського ботанічного товариства (Харків 25 – 27 вересня 2001 р.). – Харків: ПП “Штріх“, 2001. – С. 451 – 452.
Якубенко Б.Є., Григора І.М., Стеценко В.С. Технологічні аспекти відтворення природної рослинності кормових угідь Лісостепу України // Збірник матеріалів Третьої міжвузівської науково-практичної конференції аспірантів “Сучасна аграрна наука: напрями досліджень, стан і перспективи” (Вінниця, 17 – 19 березня2003). – Вінниця: Вид-во ОЦ ВДАУ, 2003. – С. 42 – 45.
Якубенко Б.Є, Григора І.М. Рівні онтогенетичної трансформації природних кормових угідь у процесі пасовищної дигресії // Тези II Міжнародної конференції “Онтогенез рослин у природному середовищі. Фізіолого-біохімічні та екологічні аспекти“ (Львів, 18 – 21 серпня, 2004). – Львів: Сполом, 2004. – С. 94.
Якубенко Б.Є., Григора І.М. Рівні антропогенної трансформації флори природних кормових угідь Лісостепу України // Матеріали Другої Міжнародної наукової конференції “Довкілля – ХХІ. Перехід до сталого розвитку“ (12 – 13 жовтня 2004, Дніпропетровськ). – Дніпропетровськ: Інститут проблем природокористування та екології НАНУ, 2004. – С.130.
Якубенко Б.Є. Синантропізація природних кормових угідь Лісостепу України // Тези наукових доповідей “Синантропізація рослинного покриву України” (27 – 28 квітня 2006, м. Переяслав-Хмельницький). – Переяслав-Хмельницький: СПД, 2006. – С. 230 – 231.
Якубенко Б.Є. Екологічний аналіз флори природних кормових угідь Лісостепу України // Тези доповідей учасників конференції науково-педагогічних працівників, наукових співробітників і аспірантів. Національний аграрний університет, ННІ лісового і садово-паркового господарства. – К.: Логос, 2007. – С. 34 – 35.