Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Гігієна тварин та ветеринарна санітарія


Логачова Людмила Олександрівна. Природна резистентність і продуктивність телиць симентальської та червоно-рябої порід при різних абіотичних факторах в умовах Лісостепу України : Дис... канд. наук: 16.00.06 - 2002.



Анотація до роботи:

Логачова Л.О. Природна резистентність і продуктивність телиць симентальської та червоно-рябої порід при різних абіотичних факторах в умовах Лісостепу України. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.06 – гігієна тварин та ветеринарна санітарія.- Національний аграрний університет, Київ, 2002.

Дисертація присвячена дослідженню впливу абіотичних факторів на фізіологічний стан, природну резистентність, інтенсивність росту і продуктивність чистопородних симентальських та помісних телиць та корів - первісток, одержаних від схрещування корів симентальської породи з бугаями червоно-рябої голштино – фризьської та айрширської порід .

Експериментально ( за морфологічними та біохімічними показниками крові, гуморальними і клітинними показниками) доведено вплив пори року, віку, повітрообміну на фізіологічний стан тварин, інтенсивність розвитку та продуктивність. Виявлено зміни показників природної резистентності, фізіологічних ознак у корів-первісток різних генотипів нової породи. Зроблено економічну оцінку вирощування телиць цієї породи взимку при різних рівнях повітрообміну. Внесено пропозиції щодо реалізації генетичного потенціалу новоствореної породи: підтримувати високий рівень годівлі та оптимальні умови утримання (зокрема новий рівень повітрообміну) для позитивного впливу на імунологічну реактивність тварин.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється в комплексних дослідженнях впливу паратипових (пора року, період утримання, мікроклімат, повітрообмін, вік) і генотипових факторів на природну резистентність, розвиток і продуктивність телиць і корів-первісток симентальської та української червоно-рябої молочної порід.

1. Природна резистентність та продуктивність нетелів і корів-первісток симентальської й української червоно-рябої молочної порід залежать як від паратипових, так і від генетичних факторів. При цьому вік тварин, параметри мікроклімату і пори року істотно впливають на організм тварин.

2. Зимово-стійловий період характеризується погіршенням умов мікроклімату, порівняно з нормативними (підвищеною на 12,5- 29,1% відносною вологістю повітря, низьким рівнем повітрообміну - 15м3/год ), що обумовлювало в організмі зменшення кількості еритроцитів і зниження рівня гемоглобіну в крові, фагоцитарної і лізоцимної активності сироватки крові та енергії росту. При цьому, помісні телиці були більш чутливі до несприятливих зовнішніх факторів.

3. У чистопородних сименталів, як і у помісних тварин, з віком знижуються фагоцитоз, лізоцимна активність сироватки крові, підвищуються вміст гама - глобулінів та бактерицидність сироватки крові.

4. Влітку і восени спостерігається оптимізація макро- і мікроклімату, а з ними й морфологічних, біохімічних та імунологічних показників крові (клітинний і гуморальний захист організму), енергії росту.

5.Серед помісних тварин кращими показниками гетерозису характеризуються телиці 2-ї та 4-ї груп ( більш висока енергія росту, жива маса, клітинний і гуморальний імунітет та продуктивність).

6. Низькі показники природної резистентності при бальній системі оцінки отримані у помісних телиць при повітрообміні 15 і 20 м3/год взимку (10 і 15 балів відповідно) та при стійловому утриманні – 13 - 17 балів. Влітку резистентність у помісних телиць підвищувалась (до 17 - 21 бала), перевершуючи у цей період на 2 - 4 бали показник у сименталів. Підвищення повітрообміну до 25м3/год сприяло росту рівня резистентності до 20 балів у симентальських телиць і до 21 балу - у телиць червоно-рябої молочної породи. У корів - первісток червоно-рябої породи були вищі показники резистентності порівняно з телицями : у стійловий період - 21 - 22 бали, влітку – 24-25 балів.

7.Тварини помісних порід більш чутливі до несприятливих факторів зовнішнього середовища ніж чистопорідні симентали, через що потребують постійного контролю за станом мікроклімату. Для сименталів є достатнім повітрообмін 20м3/год, а для помісних – 25м3/год на 1ц живої маси, що повязано з вищим рівнем обміном речовин і енергії в тканинах організму.

8. Підвищення рівня повітрообміну (з 15до 25м3/год) сприяло поліпшенню захисних функцій організму помісних телиць і зменшенню патології обміну речовин у них (р> 0,999 ).

9. Поліпшення мікроклімату в зимовий період завдяки інтенсифікації повітрообміну запобігає збиткам: у групі чистопорідних сименталів у сумі 12,19 гривень, а у помісних – 64,66 гривень (в розрахунку на 1 голову).

Публікації автора:

1. Логачова Л.О. Сезонні зміни показників природної резистентності помісних корів при створенні червоно-рябої молочної породи // Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини: Зб. наук. праць Харківського зооветеринарного інституту.- Ветеринарні науки.- Харків, 1998.-Вип.4.-Том 2.-С.25-28.

2. Логачова Л.О. Вплив паратипових факторів на резистентність та продуктивність телиць різних генотипів // Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини: Зб. наук. праць Харківського зооветеринарного інституту.-Вет. науки.-Харків, 1998.-Вип.4.-Том 2.-С.36-38.

3. Логачова Л.О. Природна резистентність і продуктивність телиць різних генотипів //Науковий вісник Львівської академії ветеринарної медицини

ім. С.З. Гжицького. /Сучасні проблеми зооінженерії та шляхи їх вирішення. -Львів, 1999.-С.217-219.

4. Логачова Л.О., Патров В.С.Характеристика деяких фізіолого-селекційних показників корів різних генотипів при створенні української червоно-рябої молочної породи // Науковий вісник Національного аграрного університету, -Київ, 2000.- С.84-87. Дисертантом проведені досліди, аналіз і узагальнення отриманих результатів та ститистичну обробку.

5. Логачова Л.О. Вплив мікроклімату на резистентність корів різних генотипів // Вісник Сумського державного університету /Науково-методичний журнал.-Суми, 2001.Вип.6.-С.84-86.

6 Логачова Л.О. Вікові особливості показників природної резистентності ремонтних телиць // Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини / Зб . наук. праць Харківської державної зооветеринарної академії.-Х.:РВВ ХЗВІ, 2001.-Випуск 9.-Ч.2.-С.149-152.

7. Логачева Л.А. Сезонная динамика показателей естественной резистентности телок различных генотипов // Повышение продуктивности крупного рогатого скота: /Сб. науч. тр.Харьковского с.-х. ин-та им. В.В. Докучаева.-Харьков, 1988.- С.54-60.

8. Логачова Л.О. Резистентність та продуктивність помісних корів у різні сезони року // Проблеми зоотехнії та шляхи їх вирішення у сучасних умовах . Наук.-теорет.конф.- Харків: Харківський зооветеринарний інститут. – 1994.- С.28-29.

9. Логачова Л.О., Патров В.С. Вплив гено- і паратипових факторів на резистентність корів у процесі створення української червоно-рябої молочної породи //Зб. наук. праць Львівської академії ветеринарної медицини

ім. С.З.Гжицького .- Львів, 1997.- С.538-539. Дисертантом розроблена методика, проведено досліди, аналіз і узагальнення отриманих результатів.

10. Патров В.С., Логачова Л.О. Вплив гено- і паратипових факторів на ріст і розвиток телиць у процесі створення української червоно-рябої молочної породи //Проблеми індивідуального розвитку с.-г. тварин /Зб. наук праць Національного аграрного університету. - К.,1997.-С.64-65. Дисертантом проведені аналітичні дослідження, статистичну обробку і узагальнення отриманих результатів.

11. Логачева Л.А. Возрастная и сезонная динамика интенсивности роста телок различных генотипов //Придніпровський науковий вісник / Біологія , сільське господарство та ветеринарія .- Дніпропетровськ, 1998.-№113 (180).- С.66-72.

12. Логачова Л.О., Чорний М.В. Залежність природної резистентності телиць різних генотипів від віку та пори року//Проблеми підвищення продуктивності тварин та ефективність їх лікування / Тез.доп. респ. наук.-практ. конф. 19-21 квітня 1994 р.- Дніпропетровськ,1994 - С.94. Здобувач провела дослід, статистично обробила отримані данні та оформила тези.

13. Чорний М.В., Хмель М.М., Логачова Л.О. Гігієнічне обгрунтування вирощування здорових телят у профілакторний період. //Збереженість молодняка с.-г. тварин – запорука розвитку тваринництва України /Зб. наук. ст. інституту експериментальної і клінічної вет. медицини УААН. – Харків, 1994.- С.149-151. Дисертантом виконані аналітичні дослідження, проведено аналіз і статистична обробка отриманих результатів.

14. Логачева Л.А. Фенотипическая изменчивость иммунобиологических показателей и их связь с молочной продуктивностью коров //Научное наследие И.В.Бельговского и современные проблемы зоотехнии и ветеринарии /Матер.междунар. науч-практ.конф., посвященной 125-летию со дня рожд. И.В.Бельговского- Харьков, 1995.-С.62.