Тєлєжкін Всеволод Сергійович. Природа модулюючої дії оксиду азоту на електрогенез у гладеньких м'язах основної легеневої артерії та їх скорочення-розслаблення: дисертація канд. біол. наук: 03.00.02 / НАН України; Інститут фізіології ім. О.О.Богомольця. - К., 2003.
Анотація до роботи:
Тєлєжкін В.С. “Природа модулюючої дії оксиду азоту на електрогенез у гладеньких м’язах основної легеневої артерії та їх скорочення-розслаблення”. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.02 – біофізика. – Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України, Київ, 2003.
Наша робота присвячена дослідженню можливих механізмів дії NO на гладеньком’язові клітини (ГМК) основної легеневої артерії кроля. В якості донору NO використовувався нітрогліцерин (НГ).
Експерименти на багатоклітинних гладеньком’язових препаратах здійснювались з використанням методів “сахарозний місток” та тензометриї, з допомогою яких досліджувались механізми дії NO на викликані електричну та скоротливу активності деендотелізованих гладеньком’язових смужок основної легеневої артерії. За допомогою методу фіксації потенціалу (“patch-clamp”) проводились дослідження фармако-біофізичних характеристик вихідного трансмембранного іонного струму, вхідного потенціалзалежного Са2+-струму та поодиноких KCa-каналів великої провідності мембрани ізольованих поодиноких ГМК основної легеневої артерії кроля та вплив на них NO.
Встановлено, що NO розслаблює гладенькі м’язи основної легеневої артерії, і цей ефект опосередкований, щонайменше чотирма відомими механізмами: стимуляцією активності КСа-каналів великої провідності, пригніченням активності потенціалзалежних Са2+-каналів L-типу, пригніченням вивільнення іонів Са2+ з інозитолтрифосфат-чутливого компонента саркоплазматичного ретикулуму та впливом на скоротливий апарат ГМК. Крім того, результати нашої роботи вказують на те, що електрофізіологічні властивості і, відповідно, реакції ізольованих ГМК істотно відрізняються від властивостей і відповідей ГМК багатоклітинних препаратів.
Показано, що внесок КСа-каналів великої провідності у вихідний трансмембранний іонний струм поодиноких ізольованих ГМК основної легеневої артерії кроля і у формування мембранного потенціалу спокою (МПС) ГМК смужок перевищує внесок КV-каналів.
Застосування методу “сахарозний місток” дозволило ідентифікувати вірогідні механізми дії оксиду азоту (NO), вивільненого з нітрогліцерину на електричну та скорочувальну активність деендотелізованих гладеньком’язових препаратів основної легеневої артерії кроля. За допомогою методу фіксації потенціалу (“patch-clamp”) були досліджені фармако-біофізичні характеристики вихідного трансмембранного іонного струму та вхідного потенціалзалежного Са2+-струму мембрани ізольованих поодиноких ГМК основної легеневої артерії кроля та дія на них NO.
NO пригнічує скорочення гладеньком’язових препаратів, викликане дією фенілефрину, що зумовлено вивільненням Са2+ з інозитолтрифосфат-чутливого Са2+-депо, але не впливає на скорочення, викликане дією кофеїну, яке розвивається в результаті вивільнення Са2+ з ріанодинчутливого Са2+-депо ГМК основної легеневої артерії кроля. Крім того, є вірогідним вплив NO на скоротливий апарат ГМК (розслаблення препарату нижче рівня умовного нуля).
Внесок КСа-каналів великої провідності у вихідний трансмембранний струм поодиноких ізольованих ГМК і у формування мембранного потенціалу спокою (МПС) ГМК смужок перевищує внесок КV-каналів. КСа- та КV-канали є основними переносниками вихідного К+-струму у ГМК основної легеневої артерії кроля. Блокування КСа-каналів за допомогою 5 мМ ТЕА більше ніж удвічі пригнічує вихідний трансмембранний струм та викликає значну деполяризацію, котра близька до порогу активації Са2+-каналів L-типу, що беруть участь в генерації ПД.
NO збільшує амплітуду вихідного трансмембранного струму за рахунок стимуляції активності КСа-каналів великої провідності. Досліди, проведені на поодиноких КСа-каналах, показують, що NO збільшує вірогідність відкритого стану (P0) КСа-каналів, не впливаючи на величину їх провідності. Провідність окремого КСа-каналу складає біля 150 пС.
Показано пригнічуючий вплив NO на активність потенціалзалежних Са2+-каналів L-типу мембрани ГМК основної легеневої артерії кроля, що відбивається у зменшенні амплітуди потенціалзалежного Са2+-струму поодиноких ізольованих ГМК, а також у пригніченні викликаних ПД і скорочень багатоклітинних препаратів.
Встановлено, що при використанні методу “сахарозний місток”, коли умови експерименту близькі до стану фізіологічного спокою, спостерігалась активність КСа- та КV-каналів у мембрані ГМК. В той же час в дослідах із застосуванням методу “patch-clamp” при потенціалах –50 – –60 мВ, що відповідають значенням МПС ГМК основної легеневої артерії кроля, вихідних струмів не виявлено. Це вказує на істотні відмінності електрофізіологічних властивостей поодиноких ізольованих ГМК і ГМК багатоклітинних препаратів.
Публікації автора:
Тєлєжкін В.С. “Модулююча дія нітрогліцерину на TEA-індуковані електричну та скоротливу активності гладеньком’язових смужок загальної легеневої артерії кроля” // Архів клінічної та експериментальної медицини, Т. 10, № 2, с. 221-222, 2001.
Тєлєжкін В.С., Цвіловський В.В., Дискіна Ю.Б., Давидовська Н.В., Шуба М.Ф. “Дія блокаторів калієвих каналів і оксиду азоту на електричну та скоротливу активність гладеньком’язових смужок основної легеневої артерії кроля // Нейрофізіологія/Neurophysiology, Т. 33, № 5, с. 321-328, 2001.
Telezhkin V.S., Shuba M.F. “Action of KCa- and KV-channel blockers and nitric oxide on electrical and contractile activity of rabbit main pulmonary smooth muscle cells” // Program and Abstracts, UMFG SAV, Bratislava, p. 73, 2002.
Тєлєжкін В.С., Дискіна Ю.Б. “Роль потенціалзалежних і кальційзалежних каналів у формуванні мембранного потенціалу та тонусу гладеньком’язових клітин занальної легеневої артерії кроля // Фізіологічний журнал, Т. 48, № 2, p. 16, 2002.
Telezhkin V.S. “Action of KCa- and KV-channel blockers and nitric oxide on electrical and contractile activity of rabbit main pulmonary smooth muscle cells” // Abstracts, Second Bogomolets-Nenski Symposium, Kiev, p. 16, 2002.
Тєлєжкін В.С., Дискіна Ю.Б. “Дія блокаторів калієвих каналів і оксиду азоту на електричну та скоротливу активність гладеньких м’язів основної легеневої артерії кроля” // Тези доповідей ІІІ з’їзду Українського біофізичного товариства, Львів, с. 100, 2002.
Тєлєжкін В.С., Шуба М.Ф. “Механізми розслаблюючої дії нітрогліцерину на скорочення гладеньких м’язів основної легеневої артерії кроля, викликані фенілефрином та кофеїном” // Нейрофізіологія/ Neurophysiology, Т. 35, № 1, с. 3-12, 2003.
Тєлєжкін В.С., Цвіловський В.В., Шуба М.Ф. “Активуючий вплив NO на Са2+-залежні К+-канали гладеньком’язових клітин основної легеневої артерії кроля” // Нейрофізіологія/ Neurophysiology, Т. 35, № 2, с. 10-17, 2003.