Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Кривенко Ірина Євгенівна. Принципи формування державних механізмів управління в рамках системної парадигми : Дис... канд. наук: 25.00.02 - 2007.



Анотація до роботи:

Кривенко І.Є. Принципи формування державних механізмів управління в рамках системної парадигми – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – Механізми державного управління. – Донецький державний університет управління Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2007.

Дисертацію присвячено визначенню сутності поняття „механізм” державного управління і розробці державних механізмів управління в Україні, адекватних з погляду системної парадигми. Реалізовано категоріальне переосмислення поняття „механізм” управління, визначена сутність поняття „механізм” у теорії державного управління. Сформовані механізми державного управління внутрішнього середовища суспільства, обумовлені актуальними системами державного стратегічного планування. Сформульований комплексний алгоритм формування і реалізації механізмів державного стратегічного управління в частині зовнішніх адаптаційних стратегій. Обґрунтовані характеристики моделі державного управління в Україні, адекватної з погляду системної парадигми; доведено, що адекватною є анімаційна модель, яка базується на застосуванні механізмів стимулювання самоорганізації. Визначена сутність державних механізмів стимулювання самоорганізації, сформований алгоритм їх реалізації. Проведена проекція принципів анімаційної моделі на систему державного управління України, що представлено у структурно-функціональному аспекті як розподіл основних функцій анімаційної моделі в структурі державного управління України. Розроблені методологічні рекомендації з формування державних механізмів стимулювання самоорганізації в економіці і соціальній сфері України.

Основний науковий результат дисертаційної роботи складається в обґрунтуванні основних принципів формування адекватної внутрішньому і зовнішньому середовищу українського суспільства моделі державного управління та механізмів її реалізації у рамках системної парадигми.

В процесі аналізу теоретичних уявлень про систему державних механізмів управління були зроблені наступні висновки.

1. Фундаментальним поняттям теорії державного управління є поняття "механізм", що на сучасному етапі розвитку цієї теорії вимагає категоріального переосмислення.

2. Застосування концептуальних положень кібернетики, загальної теорії систем і синергетики визначило можливість наступної формалізації поняття "механізм державного управління":

механізм державного управління являє собою сукупність логічних зв'язків, процедур, що описують у соціальних системах процес "організації зверху", чи процес управління;

у більш узагальненому виді, механізм у теорії державного управління являє собою комплекс інформаційних управлінських впливів, спрямованих на зміну об'єкта управління з метою його трансформації.

3. Поняття "механізм державного управління", по суті, є диференційованим відповідно до типів управлінських державних моделей (згідно з Р. Акоффом):

у детермінованій моделі, механізм являє собою спосіб переводу суспільства (або окремих процесів його життєдіяльності) зі стану А в стан Б шляхом зовнішньої організації цього переходу;

в анімаційній моделі механізм державного управління забезпечує розвиток суспільства зі стану А в стан Б на основі стимулювання процесів самоорганізації, тобто перетворення інформаційних управлінських впливів у зміну об'єкта управління реалізується спільно системою державного управління і суспільством;

у соціальній моделі, механізм являє собою спосіб сприяння держави переходу суспільства зі стану А в стан Б на основі розуміння внутрішніх закономірностей розвитку суспільства шляхом координації зусиль його членів і груп.

4. Тип механізмів державного регулювання внутрішнього середовища суспільства визначається актуальними системами державного стратегічного планування, що реалізуються в рамках моделей державного управління.

5. Механізми адаптації держави до зовнішнього середовища передбачають використання комплексного алгоритму, що включає базовий і ситуаційний блоки. У рамках базового блоку реалізується визначення фундаментальних внутрішніх характеристик системи, визначення фундаментального "запиту" зовнішнього середовища, формулювання місії системи в зовнішнім середовищі і формування принципів внутрішньої і зовнішньої політики держави. Ситуаційний блок визначає оперативну адаптацію держави до зовнішнього середовища і реалізується на основі й у рамках базового блоку. Він включає аналіз рівня ворожості зовнішнього середовища і потенціалу реакції системи, а також визначення рівня і стратегії адаптації держави до зовнішнього середовища.

У процесі дослідження системи механізмів державного управління в Україні були зроблені наступні висновки:

6. Природно-географічні умови характеризують Україну як рубіжну державу, яка має високий комунікаційний потенціал, що детермінує необхідність її відкритості. Природно-суспільні умови відображують багатонаціональне середовище, з високим рівнем культурних відмінностей і диференціацією рівнів соціально-економічного розвитку окремих територій, що вимагає окремих зусиль держави по інтеграції внутрішнього середовища суспільства як системи. Культурно-історична спадщина України визначає факт притягання соціально-культурних моделей до двох геополітичних центрів (європейського і російського), що порушує стійкість внутрішнього середовища держави. Зазначені характеристики є об'єктивними обмеженнями, у рамках яких можливе формування і реалізація ефективних механізмів державного управління.

7. Основні обмеження, у рамках яких формується траєкторія розвитку української держави, дозволяють стверджувати, що відкритість комунікаційного простору України є запитом зовнішнього середовища, що модулюється прилеглими геополітичними центрами.

Активна роль у реалізації запиту зовнішнього середовища передбачає досягнення статусу незамінного і надійного партнера в забезпеченні комунікацій між Європейським і Російським геополітичними центрами. Виконання цієї ролі можливо за умови сполучення незалежності і якісного розвитку комунікаційних систем у різних сферах життєдіяльності: економіці, культурі, політиці.

8. Аналіз стану України в категоріях "домінуючих цінностей - рівня економічного розвитку" дозволив визначити, що Україна відноситься до групи перехідних суспільств, які вимагають економічного реформування. Цей стан є хитливим і передбачає використання анімаційних механізмів адаптації, а також анімаційної моделі державного управління.

9. Анімаційна модель державного управління складається у формуванні механізмів "стимулювання самоорганізації" в якості базових. Методологічний аспект механізму "стимулювання самоорганізації" заснований на синтезі положень і методів теорії управління і теорії самоорганізації (синергетики), а організаційно-функціональний аспект визначається сферою діяльності певного органа державного управління.

10. Для використання механізму "стимулювання самоорганізації" у процесах державного управління доцільно діяти за наступним алгоритмом, що представляє сукупність логічних зв'язків і процедур:

аналіз, прогноз стану суспільства і визначення стратегії його розвитку з урахуванням домінуючих характеристик;

визначення ступеня віддаленості системи від стану рівноваги, виявлення диспропорцій її розвитку, що дає можливість констатації потенціалу для самоорганізації;

ступінь віддаленості системи від стану рівноваги визначає необхідність застосування наступних методів стимулювання самоорганізації: а) концентрація ресурсів (фінансових, інформаційних, технологічних), що формує стимули для самоорганізації; б) збільшення кількості ступенів свободи для елементів системи, що обумовлює створення середовища для виділення потенційних параметрів порядку як результату самоорганізації; в) в ситуації високої напруженості - її розрядка шляхом підтримки того з потенційних параметрів порядку системи, що у більшому ступені відповідає цілям її прогресивного розвитку.

11. Основні принципи управління в рамках анімаційної моделі, що характеризують взаємодію підсистеми управління і об’єкта управління включають: принцип демократичного розвитку, принцип паритету між державою і суспільством у виборі цілей розвитку, принцип навчання і взаємокоригування, принцип пріоритету закономірностей розвитку складних відкритих систем. Врахування цих принципів забезпечить керований перехід суспільства до сучасного демократичного устрою.

12. Проекція положень анімаційної моделі і характеристик механізмів "стимулювання самоорганізації" на систему державного управління в Україні дозволила визначити наступне:

положення анімаційної моделі "автократія цілей" реалізується, відповідно до Конституції України, Верховною Радою України і Президентом України, і характеризуються як процес стратегічного цілепокладання, що реалізується за принципом преактивного планування;

положення "демократія засобів" реалізується виконавчою гілкою влади - Кабінетом Міністрів України і передбачає розробку механізмів "стимулювання самоорганізації".

Процес формування державних механізмів самоорганізації в Україні дозволив визначити наступні основні положення.

13. Економічна система України знаходиться в стані, далекому від рівноваги, про що свідчить ряд економічних диспропорцій. Цей стан національної економіки вимагає застосування механізмів державного управління економікою, що стимулює процеси самоорганізації, і приводять напрямок розвитку економіки країни у відповідність фундаментальним цілям виживання і розвитку суспільства.

14. В якості основного методу державного механізму стимулювання самоорганізації в економіці запропонований метод формування "точок росту". Під "точками росту" в економіці в рамках цього дослідження розуміється напрямок діяльності, у якому існує нелінійна залежність між витратами і результатами, або інакше - нелінійний ріст ефективності. "Точки росту" можуть бути потенційні (стратегічні) і реальні (операційні), а спосіб їх формування за участю держави може бути як прямим, так і непрямим. Для систем перехідного типу з анімаційною моделлю управління, до яких відноситься й Україна, найбільш актуальним є операційний тип формування "точок росту", як прямим, так і непрямим способом, що дозволяє забезпечити стимулювання економічного розвитку в найбільш короткий термін.

15. Особливості процесів самоорганізації в соціальній сфері актуальні в стані, далекому від рівноваги. Нерівновагий стан соціальної системи пов'язаний з руйнуванням ціннісно-нормативного порядку в системі, що виявляється в збільшенні кількості девіацій, і в межі представляється у вигляді аномії.

16. Анімаційна модель державного управління реалізується в умовах порушення динамічної рівноваги соціальної системи, що межує з необхідністю визначення не тільки загальних цілей, але і цінностей для всіх членної суспільства. Пошук ціннісної основи при реалізації анімаційної моделі управління здійснюється державою і суспільством у процесі планування майбутнього стану, а саме - у процесі стратегічного планування. Оптимальним для України є преактивний підхід до планування, що передбачає концентрацію не на минулому, а на майбутньому стані суспільства. Для цього в якості інструментів використовуються категорії майбутнього, що відображують розвиток науки, кінцеві результати реалізації стратегії соціально-економічного розвитку, якісно нові культурні зразки, засновані на світській культурі.

17. Механізми стимулювання самоорганізації в соціальній сфері, також як і в економіці, передбачають моніторинг стану системи, аналіз і прогнозування її динаміки (у т.ч. виявлення нерівновагого стану системи в цілому чи її окремих частинах), організацію управлінського впливу, що забезпечує самостійний вихід системи з нерівновагого стану в стан динамічної рівноваги. Основою системи моніторингу, що є первісним етапом розробки і впровадження державного механізму стимулювання самоорганізації в соціальній сфері, є аналіз актуальних потреб громадян і ступеня їх задоволення. При цьому варіанти впливу на соціальну сферу з метою стимулювання самоорганізації можуть бути прямими, непрямими й апостеріорними, спрямованими на вирішення соціальних конфліктів.

Становлення анімаційної моделі державного управління в Україні, заснованої на застосуванні державних механізмів стимулювання самоорганізації, дозволить реалізувати контрольований перехід суспільства до стійкого демократичного розвитку.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Кривенко И.Е. Внешняя политика государства как механизм адаптации общества к внешней среде // Зб. наук. праць Донецького державного університету управління „Фінансовий механізм державного управління економікою України”. – Т.VІ. – вип. 56, серія „Державне управління” – Донецьк, ДонДУУ, 2005. – С. 293-301.

  2. Кривенко І.Є. „Механізм” як категорія і його сутність в процесі державного управління // Зб. наук. праць Одеського регіонального інституту державного управління „Актуальні проблеми державного управління”. - Вип. 1 (25). – Одеса: ОРІДУ НАДУ, 2006. – С. 4-10.

  3. Кривенко І.Є. Анімаційна модель державного управління і механізми стимулювання самоорганізації // Науково-виробничий журнал “Держава та регіони” Гуманітарного університету “ЗІДМУ”. – серія “Державне управління” №4, 2006. – С. 103-108.

  4. Кривенко І.Є. Принципи зовнішньої політики української держави // Зб. наук. праць Донецького державного університету управління „Фінансовий механізм державного управління економікою України”. – Т.VІІ. – вип. 73, серія „Державне управління” – Донецьк, ДонДУУ, 2006. – С. 177-186.

  5. Поважний О.С., Степанчук С.С., Кривенко І.Є. Державний механізм стимулювання самоорганізації в економіці: формування „точок росту” // Зб. наук. праць Донецького державного університету управління „Фінансовий механізм державного управління економікою України”. – Т.VІІІ. – вип. 77, серія „Державне управління” – Донецьк, ДонДУУ, 2007. – С. 5-17.

Особистий внесок: конкретизація поняття „точок росту” та визначення основних положень державного механізму формування „точок росту” в економіці.

Матеріали наукових конференцій

  1. Кривенко І.Є. Формування „точок росту” в економіці країни // Матеріали І Міжнародної науково-практичної конференції „Сучасні наукові досягнення – http://www.rusnauka.com/NIO_2007/Economics/18697.doc.htm.