Субботович Юлія Леонідівна. Прибуток підприємницьких структур в умовах ринкової трансформації економіки. : Дис... канд. наук: 08.04.91 - 2002.
Анотація до роботи:
Субботович Ю.Л. Прибуток підприємницьких структур в умовах ринкової трансформації економіки. Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2001.
У дисертаційній роботі теоретично обгрунтовано економічну природу і призначення прибутку, його місце у фінансовому забезпеченні розвитку суб’єктів господарювання та зміцненні дохідної бази бюджетів і зроблено практичні рекомендації щодо вдосконалення механізму формування й розподілу прибутку в умовах ринкової трансформації економіки.
Досліджено нові підходи до визначення факторів, які суттєво впливають на достовірність розрахунку фінансових результатів: вибір методів нарахування амортизації основних засобів, порядок створення резервів, оцінку запасів.
Запропоновано економіко-математичну модель планування прибутку, виявлені функціональні та кореляційні зв’язки між фінансовими показниками на прикладі діяльності вітчизняних фармацевтичних підприємств. Визначено вплив структури капіталу на величину рентабельності власного капіталу підприємства. У зв’язку з цим розглянуто основні напрями політики оптимізації структури капіталу. Досліджено сутність та принципи оподаткування прибутку та взаємовідносини підприємницьких структуріз бюджетом щодо розподілу прибутку.
Визначено, що система оподаткування прибутку може значно впливати на прийняття багатьох фінансових рішень на підприємстві. Це, зокрема, рішення про спрямування прибутку на споживання чи нагромадження, вибір методів фінансування підприємства, вибір тієї чи іншої правової форми організації бізнесу, розподіл трудових і матеріальних ресурсів між окремими сферами господарської діяльності, галузями й територіями.
Досліджено вплив пропорцій розподілу прибутку на обсяги фінансування потреб виробництва й розвиток соціальної сфери, формування резервів і виплату дивідендів.
Обгрунтовано принципові підходи до формування дивідендної політики підприємств, вибору відповідних типів цієї політики: залишкової політики дивідендних виплат, політики стабільного розміру дивідендних виплат, політики мінімального стабільного розміру дивідендів.
Проведено теоретичне дослідження економічної природи прибутку, його місця у формуванні фінансових ресурсів підприємницьких структур і держави, дослідження особливостей фінансового забезпечення розвитку суб’єктів господарювання в умовах ринкової трансформації економіки дало змогу сформулювати такі висновки:
Встановлено, що прибуток в умовах товарно-грошових відносин є частиною новоствореної вартості, чистим доходом суб'єкта господарювання на вкладений капітал в умовах певного рівня ризику. Його величина залежить від виду діяльності та розвитку різноманітних форм власності, а також ступеня втручання держави. Як економічна категорія прибуток відбиває процес формування, розподілу та перерозподілу доходів і є грошовою формою кінцевого результату операційної, інвестиційної та фінансової діяльності підприємства, що впливає на зростання його капіталу та власності.
Доведено, що важливе значення прибутку в системі макропоказників зумовлено тим, що він є складовою валового внутрішнього продукту. Його величина суттєво впливає на обсяги і структуру ВВП і, в кінцевому підсумку, характеризує фінансові можливості держави в цілому.
Виявлено ступінь впливу різних факторів на прибуток як показника кінцевого фінансового результату та визначено, що особливе значення для забезпечення достовірності розрахунків фінансових результатів має облікова політика підприємства: вибір методів нарахування амортизації основних засобів, порядок створення резервів, оцінка запасів тощо.
У процесі формування прибутку й визначення його величини на певну дату важливим є розуміння, які види діяльності підприємств дали прибутки або призвели до збитків. Аналіз показників прибутку підприємств фармацевтичної галузі міста Києва дає підстави стверджувати, що прибуток отримано за рахунок операційної діяльності. На фінансові результати від звичайної діяльності обраних суб’єктів господарювання негативно вплинули збитки від фінансово-інвестиційної діяльності, що зумовлено значними фінансовими витратами підприємств.
Запропоновано економіко-математичну модель планування й прогнозування прибутку, виявлено функціональні та кореляційні зв’язки між фінансовими показниками на прикладі діяльності вітчизняних фармацевтичних підприємств.
Сформульовано основні напрями політики оптимізації структури капіталу і впливу структури капіталу на величину прибутковості підприємств.
Набули подальшого розвитку система розподілу й використання прибутку, а також вплив дивідендної політики на фінансовий стан підприємств і доходи акціонерів.
Публікації автора:
1. Василик О.Д., Васильченко З.М., Пількевич Ю.Л. Основні напрямки реформи бюджетної системи України // Вісник Київського університету імені Тараса Шевченка. Серія Економіка. – 1994. - № 1. – с. 26 – 39. – 0,8 д.а. ( особисто автору належить 0,3 д.а., обгрунтовано необхідність вдосконалення оподаткування прибутку підприємницьких структур, зменшення частки прибутку, яка вилучається до бюджету).
2. Субботович Ю.Л. Прибуток у господарській діяльності підприємницьких структур // Фінанси України. – 1999. - № 12. – с.39 – 46. – 0,4 д.а.
3. Субботович Ю.Л. Структура та напрями використання державних запозичень в Україні // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія Економіка. – 2000. - № 45. – с.40 - 44. – 0,4 д.а.
5. Субботович Ю.Л. Методологічні основи аналізу фінансового, виробничого стану підприємств і установ як платників податків // Матеріали науково- практичної конференції “Проблеми та шляхи розвитку податкової системи України”. – Ірпінь.: 1998. - с. 287- 290. – 0,2 д.а.
6. Субботович Ю.Л. Податок на прибуток у системі регулювання підприємницької діяльності // Матеріали науково- практичної конференції “Реформа міжбюджетних відносин і проблеми розвитку податкової системи України”. – Ірпінь.: 1999. - с. 31- 33. – 0,2 д.а.
7. Субботович Ю.Л. Прибуток підприємства в умовах ринкової економіки: нові об’єкти та методи його планування // Матеріали другої міжнародної конференції “ Наука і освіта ”. – К.– 1999. – с.71-73. – 0,1 д.а.
8. Субботович Ю.Л. Теорії походження та сутності прибутку // Матеріали міжнародної науково-методичної конференції “ Еволюція економічного розвитку та економічних теорій ”. – К.: 2000. – с.148 -152. – 0,25 д.а.