Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Мікробіологія


Крестецька Світлана Леонідівна. Протимікробна активність і фармакологічні ефекти четвертинних солей акридину та фенантридину: дисертація канд. мед. наук: 03.00.07 / АМН України; Інститут мікробіології і імунології ім. І.І.Мечникова. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Крестецька С.Л. Протимікробна активність і фармакологічні ефекти четвертинних солей акридину та фенантридину. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 03.00.07 – мікробіологія. – Iнститут мікробіології і імунології ім I.I.Мечникова АМН України, Харків, 2003.

Дисертація присвячена проблемі пошуку нових протимікробних сполук та визначенню перспективності певних напрямків синтезу в рядах похідних акридину та фенантридину. Проведено мікробіологічний скрининг 74 нових хімічних сполук, виявлено речовини високоактивні у відношенні мікроорганізмів родів Neisseria, Micrococcus, Staphylococcus, Streptococcus, Bacillus, Listeria, Corynebacterium та широкого кола дріжджеподібних грибів роду Candida. Вивчено вплив на процеси, пов’язані з формуванням та розповсюдженням резистентності до ліків в бактерійній популяції, досліджено токсичність, ефекти кумуляції та подразнюючу дію найбільш активних речовин.

  1. Первинний мікробіологічний скринінг 74 речовин нового синтезу в рядах похідних акридину і фенантридину дозволив виявити перспективні сполуки з високим рівнем антибактерійної і антикандидозної активності.

  2. Визначення спектру протимікробної дії обраних речовин у відношенні широкого кола збудників інфекційних та гнійно-запальних захворювань в умовах in vitro свідчить про перспективність їх подальшого використання для створення нових протимікробних препаратів, ефективних у відношенні цілого ряду клінічно значущих та епідеміологічно-актуальних патогенних видів мікроорганізмів.

  3. Похідні акридину та фенантридину в умовах in vitro характеризуються повільністю процесів формування до них резистентності та депресивним впливом на адаптаційні можливості бактерійної популяції: за певних умов знижують швидкість формування стійких до хіміотерапевтичних препаратів варіантів збудників інфекційних та гнійно-запальних захворювань, сприяють елімінації плазмідних факторів резистентності та пригнічують їх фагову трансдукцію.

  4. Результати дослідження параметрів токсичності, ефектів кумуляції, подразнюючої та сенсибілізуючої дії, дозволяють віднести більшість похідних акридину та фенантридину до IV-V класу токсичних речовин.

  5. Спектр протимікробної активності, низька швидкість формування резистентних варіантів мікроорганізмів, депресивний вплив на деяки ланки адаптаційних процесів, в сукупності з помірною токсичністю та низькою кумулятивністю, дозволяють рахувати за доцільне розробку лікарських форм сполук 11 та 15.