Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень


Слинько Дмитро Вікторович. Процесуально-правовий механізм формування і прийняття рішень в органах внутрішніх справ: Дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Національний ун-т внутрішніх справ. - Х., 2002. - 189арк. - Бібліогр.: арк. 175-189.



Анотація до роботи:

Слинько Д. В. Процесуально-правовий механізм формування і прийняття рішень в органах внутрішніх справ. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.01 – теорія та історія держави і права; історія правових та політичних вчень. – Національний університет внутрішніх справ, Харків, 2002.

Дисертація присвячена проблемам теорії юридичного процесу, видам юридичного процесу в діяльності органів внутрішніх справ, процесуально-правовому механізму формування і прийняття рішень в ОВС. На підставі теоретичного аналізу юридичної літератури, нормативного матеріалу, узагальнення практики досліджується питання основ правової діяльності органів внутрішніх справ, поняття правових підстав прийняття рішень в ОВС. Показані фактори, що впливають на прийняття рішень в органах внутрішніх справ, вимоги, які до них ставляться. Розглянуті також принципи процесуальної діяльності ОВС та стадії цієї діяльності.

Основні результати наукового пошуку дозволили зробити наступні висновки стосовно проблеми, що досліджувалась.

При дослідженні юридичного процесу звернуто увагу на розмежування матеріальних та процесуальних норм. Матеріальне та процесуальне перебуває в єдності і не підлягає розмежуванню, тому класифікаційну схему розподілу юридичного процесу в діяльності органів внутрішніх справ доцільно дати інтегруючи предметні та функціональні ознаки і представити в наступному вигляді: установчий процес; правотворчий процес; правозастосувальний процес; контрольний процес. Дана класифікація стадій процесуальної діяльності органів внутрішніх справ, запропоновані дефініції правових основ діяльності ОВС та нормативно-правових підстав прийняття рішень в ОВС, процесуально-правового механізму формування і прийняття рішень в органах внутрішніх справ.

Виділено основні професійні якості посадової особи органів внутрішніх справ, які впливають на прийняття нею рішень, а саме: компетентність, комунікабельність, вольові якості, організаторські здібності, здатність протистояти негативному впливу, творче мислення. Всю сукупність вимог, що ставляться до прийняття рішень органами внутрішніх справ поділено на три групи: вимоги до уповноваженого органу внутрішніх справ чи посадової особи ОВС; вимоги до матеріальної діяльності по розробці рішення; вимоги до форми рішення.

До числа вимог, що ставляться до змісту рішень віднесено: рішення приймається і здійснюється на основі та у відповідності з нормами, які застосовуються, тобто носить піднормативний характер; рішення повинно бути компетентним, тобто прийнятим уповноваженими на те органами внутрішніх справ, посадовими особами; рішення приймається у відповідності з приписами норм матеріального та процесуального права; рішення служить одним із засобів виконання організуючої творчої діяльності держави.

Принципи процесуальної діяльності органів внутрішніх справ доцільно визначити як особливу сукупність об'єктивних та суб'єктивних начал, керівних ідей і пізнаних закономірностей, спрямованих на досягнення оптимальних варіантів будь-якої процесуальної діяльності (тобто таких, що враховують інтереси всіх сторін юридичного процесу). Доцільно та раціонально було б провести класифікацію даних принципів у відповідності з тим, як класифікується сам юридичний процес стосовно діяльності ОВС – тобто за його видами: а) принципи установчого процесу в ОВС; б) принципи правотворчого процесу в ОВС; в) принципи правозастосувального процесу в ОВС; г) принципи контрольного процесу в ОВС.

Стадія процесуальної діяльності ОВС визначена як динамічна, відносно замкнута сукупність закріплених в діючому законодавстві та відомчих нормативно-правових актах МВС способів, методів, форм, які виражають чи передбачають суворе і неухильне здійснення процедурно-процесуальних вимог, що відображають просторово-часові аспекти процесуальної діяльності ОВС та забезпечують логіко-функціональну послідовність здійснення конкретних дій, спрямованих на досягнення кінцевого, матеріально-обумовленого правового процесуального результату.

Публікації автора:

1. Слинько Д.В. Поняття юридичного процесу: до історії питання //Вісник Університету внутрішніх справ. – 2000. – №12. – Ч.1. – С.98-101.

2. Слинько Д.В. Нормативно-правові підстави прийняття рішень в органах внутрішніх справ // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2001. – Спецвипуск. – С.203-209.

3. Слинько Д. В. Фактори, що впливають на прийняття правозастосувальних рішень // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2001. - №14. – С. 89-93.

4. Слинько Д. В. Теоретичні принципи процесуальної діяльності органів внутрішніх справ // Вісник Запорізького юридичного інституту. – 2001. – № 4. – С. 94-101.