Навроцька Валерія Володимирівна. Прояв кількісних ознак при внутрішньолінійних схрещуваннях у залежності від умов утримання батьківських особин Drosophila melanogaster Meig. і Bombyx mori L. : Дис... канд. наук: 03.00.15 - 2006.
Анотація до роботи:
Навроцька В. В. «Прояв кількісних ознак при внутрішньолінійних схрещуваннях у залежності від умов утримання батьківських особин Drosophila melanogaster Meig. і Bombyx mori L.». – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.15 – генетика. – Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, Харків, 2006.
Дисертація присвячена дослідженню прояву кількісних ознак при внутрішньолінійних схрещуваннях у дрозофіли та шовковичного шовкопряда за однакових та різних умов утримання батьківських особин і перевірці гіпотези про існування ефекту підвищення життєздатності потомства при схрещуванні особин, що піддавались різним впливам, а також з’ясуванню природи цього ефекту. Установлено, що дія світла з різною довжиною хвилі (червоного, зеленого, синього), а також інфрачервоного випромінювання на імаго дрозофіли приводить до змін значень ознак виходу імаго і теплостійкості потомків; потомство від схрещування особин одного генотипу, які піддавались різним впливам, є більш життєздатним у порівнянні з потомством особин, які піддавались однаковим впливам. Дія синього світла спричинює зростання ембріональної летальності, при впливі червоного світла встановлено зміни у співвідношенні мутацій, що впливають на життєздатність, у хромосомі 2. При впливі мікрохвильового і лазерного випромінювання на батьківські особини на стадії лялечки у потомстві установлені зміни кількісних ознак шовковичного шовкопряда. Значення показників життєздатності потомства вищі у тих варіантах схрещування, у яких впливу піддавали одну з батьківських особин.
На основі проведеного дослідження прояву кількісних ознак у інбредних ліній дрозофіли і шовковичного шовкопряда при утриманні батьківських особин в однакових і різних умовах зроблено висновок про те, що життєздатність потомства в основному є вищою у тих варіантах схрещування, у яких особини батьківського покоління зазнавали різних впливів.
Дія світла з різною довжиною хвилі (червоного, зеленого, синього), а також інфрачервоного випромінювання на імаго дрозофіли приводить до змін значень ознак виходу імаго та теплостійкості потомків. Потомство від схрещування особин одного генотипу, які піддавались різним впливам, є більш життєздатним у порівнянні з потомством особин, які піддавались однаковим впливам. Внесок материнської та батьківської особини у значення досліджуваних показників може бути різним залежно від лінії, ознаки та статі особин-потомків.
Характер (стимуляція або пригнічення) та ступінь змін ознак життєздатності дрозофіли при дії світла залежать від генотипу. Максимальна чутливість до даного впливу характерна для ліній із заміщеними генотипами, у яких мутації (black, ebony, white) переведені на генетичний фон лінії дикого типу.
При впливі світла на стадії імаго батьківського покоління зміни виникають у статевих клітинах, які знаходяться на мейотичних (у самок і самців) і постмейотичних (у самців) стадіях гаметогенезу.
Показані паралельні зміни теплостійкості та експресивності ознаки forked після впливу світла на батьківське покоління.
Показано відсутність змін за частотою домінантних летальних мутацій після впливу червоного і зеленого світла, інфрачервоного випромінювання та підвищення ембріональної летальності при дії синього світла на материнську особину у лінії C-S на 31%, у лінії Or на 18%. Після впливу червоного світла виявлено у лінії C-S зростання на 61% частоти супервітальних мутацій у хромосомі 2, у лінії Or – зменшення на 58% частоти мутацій з негативним впливом на життєздатність. Дія зеленого світла не приводила до зміни генетичного вантажу хромосоми 2. При дії червоного і зеленого світла на імаго дрозофіли не установлено змін за частотою кросинговеру на ділянці b–vg хромосоми 2.
У клітинах слинних залоз личинок дрозофіли, материнські особини яких зазнали впливу червоного світла, установлено підвищення частоти ядер з ділянками гомологічних хромосом, що асинаптують, у лінії C-S на 18%, у лінії white на 14%.
У випадку дії червоного та зеленого світла на імаго дрозофіли в F2 установлено часткове збереження змін теплостійкості, що виникли у першому поколінні після впливу.
Установлені зміни кількісних ознак шовковичного шовкопряда після впливу мікрохвильового, лазерного випромінювання, світла на батьківські особини, характер і ступінь яких залежать від генотипу. Значення вивчених показників життєздатності потомства вищі у тих варіантах схрещування, у яких впливу піддавали одну з батьківських особин.
Метод підвищення життєздатності потомства при внутрішньолінійному схрещуванні особин, які знаходились у різних умовах, можна рекомендувати для зниження прояву інбредної депресії при збереженні генетичних переваг інбредних ліній.
Публікації автора:
Навроцкая В. В., Салов А. В., Коробов В. А., Шахбазов В. Г. Модель формирования "физиологического гетерозиса" у Drosophila melanogaster Мeig. (Diptera: Drosophilidae) // Известия Харьковского энтомологического общества. – 2002 (2003). – Том Х, вып. 1–2. – С. 197–199.
Навроцька В. В., Салов О. В., Шахбазов В. Г. Зміни показників пристосованості в інбредних лініях Drosophila melanogaster при впливі синього та інфрачервоного світла на батьківські особини // Біологія тварин. – 2004. – Т. 6, № 1–2. – С. 286–290.
Навроцкая В. В., Шахбазов В. Г. Влияние видимого света на процесс мутагенеза и проявление гетерозиса у Drosophila melanogaster // Вестник проблем биологии и медицины. – 2005. – Вып. 3. – С. 38–43.
Навроцкая В. В., Шахбазов В. Г. Эмбриональная летальность тутового шелкопряда в связи с межпородной гибридизацией и воздействием электромагнитных полей // Вестник УОГиС. – 2004. – Т. 2, №2. – С. 228–232.
Навроцька В. В., Салов О. В., Шахбазов В. Г. Прояви ефекту фізіологічного гетерозису в лініях шовковичного шовкопряда // Вісник Львівського університету. Серія біологія. – 2005. – Вип. 39. – С. 60–65.
Навроцкая В. В., Салов А. В., Шахбазов В. Г. Формирование адаптивного гетерозиса у дрозофилы при влиянии света // Матеріали наукової конференції молодих учених «Актуальні проблеми біології в дослідженнях молодих учених Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна». – Х., 2003. – С. 44–45.
Навроцкая В. В., Салов А. В., Коробов В. А. Физические воздействия как возможные причины генетической дифференцировки // Материалы 7-ой Пущинской школы-конференции молодых ученых «Биология – наука XXI века». – Пущино, 2003. – С. 68.
Навроцкая В. В., Шахбазов В. Г. Дифференцирующее действие света на линии Drosophila melanogaster в связи с эффектом гетерозиса // Материалы VI съезда Украинского энтомологического общества. – Белая Церковь, 2003. – С. 81.
Навроцкая В. В., Чепель Л. М., Салов А. В., Шахбазов В. Г., Коробов В. А. Физиологическийгетерозис у тутового шелкопряда при лазерном облучении / // Материалы ХХ Международной научно-практической конференции "Применение лазеров в медицине и биологии". – Ялта, 2003. – С. 99–100.
Навроцкая В. В., Шахбазов В. Г. Экспериментальное изучение физиологического гетерозиса у Drosophila melanogaster // Материалы ІІІ съезда ВОГиС "Генетика в ХХІ веке: современное состояние и перспективы развития". – М., 2004. – Т. II. – С. 419.
Навроцкая В. В., Салов А. В. Проявление эффекта физиологического гетерозиса у тутового шелкопряда по устойчивости к голоданию // Материалы VIII Международной научной экологической конференции «Актуальные проблемы сохранения устойчивости живых систем». – Белгород, 2004. – С. 141.
Навроцька В. В. Чутливість мутантних ліній з перебудовами генотипу Drosophila melanogaster до зовнішніх впливів // Тези доповідей Першої Міжнародної конференції студентів та аспірантів “Молодь і поступ біології”. – Львів, 2005. – С. 114–115.
Навроцкая В. В. Изменение экспрессивности признака forkedDrosophila melanogaster при воздействии некоторых факторов на родительские особи // Тези доповідей наукової ентомологічної конференції «Загальна і прикладна ентомологія в Україні». – Львів, 2005. – С. 158–159.
Навроцкая В. В., Шахбазов В. Г., Коробов В. А. Спонтанный асинапсис политенных хромосом слюнных желез дрозофилы при действии красного света на родительское поколение // Материалы XXIV Международной научно-практической конференции «Применение лазеров в медицине и биологии». – Ялта, 2005. – С. 136–137.