Мета роботи, що полягає в теоретичній розробці методів прогнозування урановорудних вузлів на основі комплексування різновидової геологічної інформації в межах Західно-Інгулецької зони, досягнута. Результати апробації у виробничих умовах показали слушність теоретичних обґрунтувань методу. Задачі досліджень виконані і в результаті одержані такі висновки: Виконано кількісну оцінку інформативності ознак та критеріїв локалізації гідротермального уранового зруденіння жильно-штокверкового типу в межах Західно-Інгулецької зони на основі запропонованого методу, в результаті чого встановлено набір інформативних ознак якісного та кількісного характеру.
Інформативними критеріями на даний тип зруденіння є дані з гідротермально-метасоматичних змін (переважно низькотемпературних) (I=0,78-0,83), ступінь тектонічної переробки території, вузли перетинання зон глибинних розломів з розломами інших напрямків (I=0,69-0,8), контакти метаморфічних порід і гранітоїдів різного складу (I=0,92). Інформативними є також радіогеохімічні (I=0,74-1,0), радіогідрохімічні (I=0,75-0,95), геохімічні (I=0,71-0,88) та мінералогічні ознаки (I=0,89-1,0). Виконано прогнозну оцінку території Західно-Інгулецької структурно-формаційної зони вперше на основі комплексування прогнозно-пошукових критеріїв різного геологічного значення методом багатовимірної статистичної фільтрації.
В результаті прогнозування гідротермального уранового зруденіння жильно-штокверкового типу в межах Західно-Інгулецької структурно-формаційної зони виділено одинадцять урановорудних вузлів, що є перспективними на виявлення даного типу зруденіння. Дев’ять з них відомі за результатами попередніх досліджень, два – виділені вперше. В процесі прогнозування реалізовано механізм врахування експертних оцінок у комплексуванні критеріїв при прогнозуванні урановорудних вузлів. За рахунок врахування експертного корегування дольової участі окремих ознак при їх комплексуванні у процедурі пошуку багатовимірних аналогів досить ефективно враховано опосередковану інформацію – досвід експертів. Розроблений метод прогнозування уранового зруденіння гідротермального прожилково-штокверкового типу показав вищий порівняно з досягнутим рівень локалізації урановорудних вузлів до 15-40% при виконанні прогнозних робіт в межах Західно-Інгулецької структурно-формаційної зони.
Застосування даного методу у виробничому процесі призводить до прискорення, полегшення, підвищення рівня автоматизації та ефективності аналітичних робіт прогнозування. Його може бути застосовано для прогнозно-пошукових робіт різних масштабів, а також при відповідній науково обґрунтованій адаптації – для прогнозу інших рудних родовищ. Вперше обґрунтовано теоретично та реалізовано практично новий тип прогнозних карт урановорудних вузів Західно-Інгулецької структурно-формаційної зони масштабу 1:100000 та 1:200000 (карти ізовіддалей рядових об’єктів від еталонів та карти відгуків фільтру).
Карти ізовіддалей, що відображають результати прогнозування, можна порівнювати з картами суміщення ознак, що зазвичай складаються в процесі прогнозування. При їх створенні існує можливість комплексування великої кількості ознак з автоматичним врахуванням їх інформативності. Доведено ефективність використання таких карт для прийняття рішень про подальші прогнозно-геологічні роботи. |