Арендар Олена Анатоліївна. Прогнозування та профілактика вертикальної (перинатальної) трансмісії вірусу гепатиту С : Дис... канд. наук: 14.01.01 - 2009.
Анотація до роботи:
Арендар О. А. Прогнозування та профілактика вертикальної (перинатальної) трансмісії вірусу гепатиту С. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство і гінекологія. – Національний медичний університет ім. О. О. Богомольця МОЗ України, Київ, 2009.
Дисертація присвячена питанням прогнозування та профілактики вертикальної передачі вірусу гепатиту С. Встановлено частоту трансмісії вірусу гепатиту С від матері до новонародженого. Встановлено високу частоту ускладнень вагітності та пологів у HCV-інфікованих: анемія, загроза переривання вагітності, передчасні пологі, запальні захворювання статевих органів, несвоєчасне відходження навколоплідних вод, аномалії пологової діяльності. Вивчені фактори ризику вертикальної передачі вірусу гепатиту С. Успішно апробований спосіб діагностики вірусного гепатиту С за допомогою експрес-тесту «CITO TEST HCV» (США), доведена його висока чутливість, специфічність та точність.
Отримані нові дані про функціональний стан фетоплацентарного комплексу та особливості імунологічного гомеостазу у вагітних із хронічною HCV-інфекцією. Вивчено вміст ліпополісахарид-зв’язуючого білка у вагітних з хронічним гепатитом С та виявлено взаємозв’язок між вмістом ліпополісахарид-зв’язуючого білка та імунними показниками в патогенезі хронічного гепатиту С у обстежених жінок. Науково обґрунтовано і розроблено патогенетичну схему раціонального ведення вагітності та пологів, а також комплекс лікувально-профілактичних заходів спрямованих на корекцію виявлених порушень та профілактику вертикальної трансмісії вірусу гепатиту С. Частота передачі HCV у групі вагітних з хронічною HCV-інфекцією складала 7,0 %, а у групі вагітних з коінфекцією HCV+HIV – 20,4 %, яка завдяки впровадженню комплексних профілактичних заходів знизилась у 1,8 рази (4 %) у групі вагітних із хронічною HCV-інфекцією, та у 2,4 рази (8,7 %) у групі вагітних із коінфекцією HCV+HIV.
У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі – зниження частоти акушерських і перинатальних ускладнень у вагітних з хронічною HCV-інфекцією та попередження материнсько-плодової передачі HCV на підставі прогностичного підходу до оцінки факторів ризику перинатального інфікування HCV і розробки науково-обґрунтованого методу профілактики передачі вірусу гепатиту С від матері до дитини для зниження перинатальної захворюваності
У HCV-інфікованих вагітних перебіг вагітності супроводжується високою частотою ускладнень, серед яких переважають: анемія вагітних – 55,3 %, загроза переривання вагітності у 40,4 %, плацентарна недостатність у 23,4 % випадків, що має клінічні прояви у формуванні затримки розвитку та гіпотрофії плода. Коінфекція HCV+HIV значно погіршує перебіг вагітності і призводить до ще більш вираженої частоти ускладнень: анемія зустрічається у 64,8 % вагітних, загроза переривання у 51,9 %, плацентарна недостатність та синдром дистресу плода у 31,5 %.
Серед патології пологів у роділь з HCV-інфекцією найбільш характерними є: несвоєчасне відходження навколоплідних вод: раннє у 36,2 % та передчасне у 19,2 %, що призводить до збільшення тривалості безводного проміжку, загальної тривалості пологів, збільшення часу контакту плода із кров’ю та пологовими шляхами матері, та, як наслідок, до значного підвищення ризику інтранатальної трансмісії HCV-інфекції від матері до дитини.
Прогностичне значення вертикальної передачі HCV мають наступні фактори ризику: паління, коінфекція HCV+HIV, спосіб розродження, висока віремія, споживання ін’єкційних наркотичних речовин. Грудне вигодовування не є фактором ризику передачі HCV.
Доведена доцільність використання імунохроматографічного «Сito test HCV» (США) для діагностики вірусного гепатиту С, який є якісним, високочутливим, специфічним і точним експрес-тестом виявлення антитіл-HCV.
У вагітних інфікованих вірусом гепатиту С спостерігається зменшення концентрації у сироватці крові плацентарного лактогену, естріолу, прогестерону та кортизолу при одночасному незначному підвищенні рівня естрадіолу у ІІ та ІІІ триместрі вагітності. У жінок із коінфекцією НCV+HIV ці показники більш виражені і проявляються у більш ранні терміни гестації.
Аналіз стану показників клітинного і гуморального імунітету у вагітних із хронічною HCV-інфекцією свідчать про депресію клітинної ланки, що проявляється Т-лімфоцитопенією, зниженням CD3+, CD4+ та CD8+ лімфоцитів при нормальному ІРІ, підвищенням концентрації CD22+, CD16+ лімфоцитів, гіперпродукцією ЦІК, збільшенням СD25+-клітин та пригніченням активності фагоцитозу незалежно від вираженості клінічних проявів.
У вагітних, інфікованих вірусним гепатитом С, відзначається значне підвищення рівня ліпополісахарид-зв’язуючого білка (LBP). Дослідження вмісту цього маркеру поряд з імунними показниками в динаміці може служити додатковим критерієм ефективності комплексного етіопатогенетичного лікування.
Запропонований комплекс лікувально-профілактичних заходів сприяє більш повному відновленню імунних показників і зниженню активності запального процесу в організмі навіть при мінімальних клініко-біохімічних проявах захворювання, допомагає нормалізації видового складу кишкової мікрофлори і дозволяє знизити частоту ускладнень перебігу вагітності і пологів, раннього та пізнього післяпологового періодів, і основне – знизити частоту вертикальної передачі вірусу гепатиту С від матері до дитини у 1,8 рази у групі вагітних із хронічною HCV-інфекцією, та у 2,4 рази у групі вагітних із коінфекцією HCV+HIV.
Публікації автора:
Камінський В. В. Вертикальна трансмісія вірусу гепатиту С / В. В. Камінський, С. В. Дудка, О. А. Арендар // Вісник наукових досліджень. – 2004. – № 2. – С. 291–292 (дисертант провів огляд літературних джерел, статистичну обробку матеріалу, підготував статтю до друку).
Камінський В. В. Динаміка зростання рівня інфікованості вагітних вірусним гепатитом С. Оцінка ефективності застосування експрес-тесту «Сito test HCV» (США) для якісної діагностики анти-НСV у вагітних / В. В. Камінський, О. А. Арендар // Здоровье женщины. – 2007. – № 3. – С. 70–73 (дисертант провів огляд літературних джерел, статистичну обробку матеріалу, підготував статтю до друку).
Камінський В. В. Особливості функціонального стану гормонів фетоплацентарного комплексу у вагітних інфікованих вірусним гепатитом С та у вагітних із коінфекцією вірусним гепатитом С і вірусом імунодефіциту людини / В. В. Камінський, О. А. Арендар // Зб. наук. праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. – К., 2007. – Вип. 16, кн. 4. – С. 597–604 (дисертант провів огляд літературних джерел, статистичну обробку матеріалу, підготував статтю до друку).
Арендар О. А. Особливості імунологічних показників у вагітних з хронічним гепатитом С та у вагітних із коінфекцією вірусним гепатитом С і вірусом імунодефіциту людини / В. В. Камінський, О. А. Арендар // Український науково-медичний молодіжний журнал. – 2008. – № 4. – С. 28–31 (дисертант провів огляд літературних джерел, статистичну обробку матеріалу, підготував статтю до друку).