Ігнатова Тетяна Борисівна. Прогнозування та профілактика ранніх порушень моторної і секреторної функцій шлунку у дітей. : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2008.
Анотація до роботи:
Ігнатова Т.Б. Прогнозування та профілактика ранніх порушень моторної і секреторної функцій шлунку у дітей.-Рукопис.
Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – "Педіатрія". ДУ "Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України", Київ, 2008.
При дослідженні у здорових дітей молодшого шкільного віку виявлена гетерогенність групи за функціональним станом шлунку.
За даними ехогастрографії виділені 3 типи моторно-евакуаторної функції шлунку: нормальна, прискорена, уповільнена. Здоровим дітям притаманні 2 типа скорочення шлунку - нормальний та прискорений.
Наявність субкомпенсованої кислотонейтралізуючої функції шлунку є особливістю у здорових дітей молодшого шкільного віку.
Розроблені критерії прогнозування розвитку функціональної диспепсії у дітей залежно від функціонального стану шлунку.
На основі проведених досліджень виявлено, що процеси регулювання функції шлунку найбільш несприятливо протікають в групі дітей з синдромом дезадаптації, що обґрунтовує необхідність проведення своєчасної корекції цих порушень.
Розроблені та впроваджені в практику диференційовані схеми лікування та профілактики розвитку функціональної диспепсії, які враховують особливості функціонального стану шлунку та вегетативної регуляції.
Ключов- слова: діти молодшого шкільного віку, моторно-евакуаторна функція шлунку, секреторна функція шлунку, вегетативний гомеостаз, прогнозування, профілактика.
В дисертації запропоновано нове вирішення актуальної наукової задачі сучасної педіатрії – удосконалення донозологічної діагностики, визначення критеріїв ранніх порушень функціонального стану шлунку та розробки профілактичних заходів, спрямованих на усунення факторів, що сприяють виникненню функціональної диспепсії.
Встановлена неоднорідність групи здорових дітей за функціональним станом шлунку з урахуванням його моторики, кислотообразуючої та кислотонейтралізуючої функцій.
2. Розроблений для дитячого віку метод ультразвукової діагностики евакуаторної функції шлунку, який дозволяє виділити 3 типи скорочення шлунку (нормальний, прискорений та уповільнений). Встановлено, що термін скорочення шлунку в нормі складає від 10 до 30 хвилини. В групі здорових дітей виявлено 72,2% дітей з нормальним типом моторики, 27,8% – з прискореним типом, дітей з уповільненим типом моторики не визначено.
3. Кислотонейтралізуюча функція у здорових дітей характеризується як компенсованим (66,7%), так і субкомпенсованим типом нейтралізації (33,3%), в той же час кислотоутворення залишається в нормі 100% дітей.
4. Визначені показники функціонального стану шлунку, які можна вважати критеріями прогнозування розвитку функціональної диспепсії у дітей: наявність гіпо- або гіпермоторики шлунку та субкомпенсованого і декомпенсованого типу кислотонейтралізуючої функції шлунку. Порушення вегетативного гомеостазу в поєднанні з часом скорочення шлунку на 30 хв., без порушення секреторної функції, також можна вважати критерієм ризику розвитку функціональної диспепсії. Ізольоване підвищення або зниження кислотоутворюючої функції шлунку не є критерієм розвитку функціональної диспепсії.
5. Порівняльний аналіз показників вегетативного гомеостазу здорових дітей, дітей з синдромом дезадаптації та функціональної диспепсії встановив, що процеси регулювання функціонування шлунку найбільш несприятливо протікають в групі з дезадаптаційним синдромом, що обґрунтовує необхідність проведення в даній групі своєчасної корекції цих порушень з використанням фітопрепаратів, які нормалізують стан центральної та вегетативної нервової системи.
6. Розроблений алгоритм прогнозування розвитку функціональної диспепсії, який складається з двох етапів: перший – аналіз соціально-економічних та медико-біологічних факторів ризику; другий етап – аналіз показників функціонального стану шлунку. Даний алгоритм дає змогу визначити дитину з високим ризиком розвитку функціональної диспепсії.
7. Розроблені та впроваджені в практику охорони здоров’я диференційовані методи профілактики та корекції порушень функціонального стану шлунку, які враховують особливості вегетативної регуляції, стан моторики та секреторну функцію шлунку, що дало змогу запобігти розвитку функціональної диспепсії у дітей з дезадаптаційним синдромом у 92,9% випадків та покращити перебіг функціональної диспепсії у 68,2% дітей (стійка ремісія протягом року).
Публікації автора:
Синдром функціональної (невиразкової) диспепсії у дітей (огляд літератури) // Перинатологія та педіатрія.- 2003.- №4.-С.73-79 (співавт. Мороз О.Д.) – Збір матеріалу, аналіз отриманих даних, підготовка статті до друку.
Характер моторно-эвакуаторной функции желудка у детей младшего школьного возраста с синдромом функциональной диспепсии // Перинатология и педиатрия.- 2005.- №3/4.- С.159-161 (співавт. Мороз О.Д., Буткова С.Н.) – Збір і аналіз клінічного матеріалу.
Стан вегетативної нервової системи та характер моторної і секреторної функцій шлунка в дітей молодшого шкільного віку з синдромом функціональної диспепсії // Клінічна та експериментальна патологія.- 2006.- Т.5.- №3.- С.35-38.
Стан моторно-евакуаторної функції шлунка у здорових дітей молодшого шкільного віку // Перинатология и педиатрия.- 2007.-№1.-С.80-83 (співавт. Квашніна Л.В., Клименко О.П.) – Збір матеріалу, клінічне обстеження дітей, підготовка статті до друку.
Особливості моторно-евакуаторної функції шлунку і вегетативного гомеостазу у дітей молодшого шкільного віку і диференційовані методи корекції їх порушень // Перинатология и педиатрия.-2007.-№4.-С. 89-98 (співавт. Квашніна Л.В.) – Збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка статті до друку.
Особливості функціонального стану шлунка та профілактично-лікувальні заходи ранніх порушень моторної і секреторної функції у дітей // Перинатология и педиатрия.-2008.-№1 (33).-С. 101-105 (співавт. Квашніна Л.В.) – Збір і аналіз клінічного матеріалу, підготовка статті до друку.
Особливості моторної, кислотоутворюючої та кислотонейтралізуючої функцій шлунка у дітей молодшого шкільного віку з синдромом функціональної диспепсії // Матеріали науково-практичної конференції “Сучасні проблеми дитячої гастроентерології”, Київ, 15 квітня 2004р. // Педіатрія, акушерство та гінекологія.-2004.-№1.-С.77-78 (співавт. Замула В.В., Буткова С.М., Поліщук Л.Г.) – Збір і аналіз клінічного матеріалу.
Дослідження стану вегетативної нервової системи та моторно-евакуаторної функції шлунку при синдромі функціональної диспепсії у дітей молодшого шкільного віку // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Здорова дитина: здоровій дитині – здорове середовище” (30 вересеня-1 жовтня) – Чернівці.- 2004.-С.71-72
Стан вегетативного гомеостазу, моторної та секреторної функцій шлунка у дітей молодшого шкільного віку з синдромом функціональної диспепсії // Матеріали 11-го з’їзду педіатрів України “Актуальні проблеми педіатрії на сучасному етапі” (7-10 грудня).- Київ.- 2004.- С. 197 (співавт. Мороз О.Д., Замула В.В., Кліменко О.П.) – Збір матеріалу, підготовка до друку.
Особенности функционального состояния желудка и вегетативной нервной системы у детей с синдромом функциональной диспепсии // Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Здорова дитина: здоров’я дитини та її сім’ї” (29-30 вересня).-Чернівці.- 2005.- С. 98-99. (співавт. Мороз О.Д.) – Збір матеріалу, аналіз отриманих результатів, підготовка до друку.
Особенности функционального состояния желудка у здоровых детей младшего школьного возраста // Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції “Здорова дитина: формування інноваційної парадигми збереження здоров’я дітей” (20-21 жовтня).-Чернівці-2007.-С.10-12 (співавт. Квашніна Л.В., Клименко О.П) – Збір матеріалу, підготовка до друку.
Функціональні порушення органів травлення у дітей молодшого шкільного віку як прояв дезадаптації у процесі систематичного навчання //Матеріали IV конгресу педіатрів України, Київ, 17-19 жовтня 2007 р. // Педіатрія, акушерство та гінекологія.-Київ.-2007.-№4.-С.93-94 (співавт. Квашніна Л.В., Родіонов В.П., Маковкіна Ю.А., Кузюк Л.Г.) – Збір матеріалу, обробка отриманих даних.
Спосіб прогнозування ризику виникнення функціональної диспепсії у здорових дітей /Патент №30076 UA, А61В10/02; № u200711510; Заявл.17.10.2007; Опубл. 11.02.2008. Бюл. №3 (співавт. Квашніна Л.В., Родіонов В.П., Коломійченко Т.В.) – Оформлення та підготовка патенту.