Однокоз Тетяна Олександрівна . Прогнозування та попередження передчасного розриву плодових оболонок у ВІЛ-інфікованих вагітних з метою профілактики інтранатального інфікування плода. : Дис... канд. наук: 14.01.01 - 2009.
Анотація до роботи:
Однокоз Т. О. Прогнозування та попередження передчасного розриву плодових оболонок у ВІЛ-інфікованих вагітних з метою профілактики інтранатального інфікування плода. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство і гінекологія. – Національна медична академія післядипломної освіти імені П. Л. Шупика МОЗ України, Київ, 2009.
Наукова робота присвячена вирішенню актуального питання акушерства-знизити рівень вертикальної трансмісії ВІЛ від матері до дитини шляхом зменшення зчастоти передчасного розриву плодових оболонок у вагітних із бактеріальним вагінозом, застосовуючи комплекс патогенетичної терапії для ефективної санації джерела інфекції. Автором проведений ретроспективний аналіз перебігу вагітності, пологів та післяпологового періоду у ВІЛ-інфікованих жінок, та встановлені прогностичні критерії передчасного розриву плодових оболонок. Вивчений видовий склад та популяційний рівень мікробного пейзажу у ВІЛ-інфікованих жінок з передчасним розривом плодових оболонок. З’ясовані фактори та механізми неспецифічного та специфічного імунного протиінфекційного захисту та стан перекисного окислення ліпідів і тканинного необмеженого протеолізу. Патогенетично обґрунтоване і впроваджене в клінічну практику раціональне розродження жінок з попередженням передчасного розриву плодових оболонок на тлі бактеріального вагінозу у ВІЛ-інфікованих жінок.
У ВІЛ-інфікованих вагітних із ПРПО перебіг вагітності супроводжується високою частотою ускладнень, серед яких переважають: анемія вагітних – 65 %, загроза переривання вагітності – 57,5 %, хронічна фетоплацентарна недостатність – 37,5 % випадків, що суттєво впливає на формування затримки розвитку та гіпотрофії плода. Серед патології пологів у роділь з ВІЛ-інфекцією найбільш характерними є: несвоєчасний вилив навколоплодових вод – ранній у 57,5 % та передчасний у 42,5 %; аномалії пологової діяльності, переважно у вигляді слабкості пологової діяльності, – 17,5 %, що призводить до збільшення тривалості безводного проміжку, загальної тривалості пологів, збільшення часу контакту плода з кров’ю та пологовими шляхами матері, та, як наслідок, до значного підвищення ризику антенатальної трансмісії ВІЛ-інфекції від матері до дитини.
Видовий склад мікрофлори слизової піхви у ВІЛ-інфікованих жінок з БВ характеризується значним порушенням мікроекологічного пейзажу піхви, якому притаманно збільшення числа видів умовно-патогенної мікрофлори у 3,2 рази з перевагою облігатних анаеробних мікроорганізмів. При цьому, підвищення генерації анаеробів супроводжується зниженням частоти виділення молочнокислих бактерій у 4,3 рази, особливо лактобактерій.
ПРПО у ВІЛ-інфікованих жінок, вагітність яких перебігає на тлі БВ, виникає на фоні значних змін клітинної та гуморальної ланок імунітету з порушеннями механізмів неспецифічного та специфічного імунного протиінфекційного захисту і характерними змінами у системі місцевого імунітету: значно зростає відносна кількість О-лімфоцитів 51,70±2,20 % (р<0,001), що можливо засвідчує про підвищену неспецифічну (природну) та антитілозалежну клітинну цитотоксичність. Крім цього має місце тенденція до зниження фагоцитарної активності поліморфноядерних лейкоцитів – 65,29±1,11 % (р<0,001), ступеня кисневозалежних механізмів бактерицидної активності – 4,71±0,32 % (р>0,05) і захоплюючої здатності фагоцитуючих клітин – 14,65±0,77 % (р>0,05) .
У ВІЛ-інфікованих жінок вагітність яких перебігає на тлі БВ у тканинах плодових оболонок відбувається суттєве підвищення інтенсивності процесів перекисного окислення ліпідів у 2,4 рази за відсутності адекватної захисної реакції з боку ферментів антирадикального захисту, що супроводжується активацією процесів необмеженого протеолізу (особливо протеолітичної деградації колагену) у 3,12 рази та призводить до зменшення кількості білка у них на 47,56 %.
Застосування у комплексній терапії ВІЛ-інфікованих жінок запропонованого способу призводить до ефективної санації біотопу піхви, нормалізації мікробного пейзажу, та, як наслідок, до зменшення інтенсивності перекисного окислення ліпідів та явищ необмеженого протеолізу у плодових оболонках ВІЛ-інфікованих вагітних, що супроводжується збільшенням вмісту у них білка до контрольних величин.
Використання запропонованого способу у комплексному лікуванні бактеріального вагінозу у ВІЛ-інфікованих жінок призводить до зменшення частоти ПРПО у 2,46 рази, зниження тривалості безводного проміжку з 9,26 год. (р<0,001) до 4,34 год. (р<0,001), загальної тривалості пологів та часу контакту плода із пологовими шляхами матері. Зменшується об’єм крововтрати з 473,21 мл до 354,84 мл та відсоток акушерського травматизму з 25,00 % до 13,46 %, а також кількість пологів, що вимагають завершення оперативним шляхом у 1,95 рази. Крім того, слід відмітити, що запропонований нами спосіб лікування даної патології у ВІЛ-позитивних жінок позитивно впливає на загальний стан новонароджених та приводить до зниження відсотку виникнення ускладнень перебігу неонатального періоду з 12,9 % до 6,1 %. Він є доцільним і дозволяє знизити ризик інтранатального інфікування плода вірусом імунодефіциту людини у 2,5 рази.
Публікації автора:
Однокоз Т. О. Характеристика факторів неспецифічного та специфічного імунного протиінфекційного захисту у ВІЛ-інфікованих вагітних при передчасному розриві плодових оболонок / Т. О. Однокоз // Репродуктивное здоровье женщины. – 2007. – № 1 (30). – С. 214–217.
Однокоз Т. О. Характеристика видового складу та популяційного рівня мікробного пейзажу слизової оболонки піхви ВІЛ-інфікованих роділей, вагітність яких перебігала на тлі бактеріального вагінозу / Т. О. Однокоз // Репродуктивное здоровье женщины. – 2006. – № 4 (29). – С. 13–17.
Профилактика преждевременного разрыва плодных оболочек при ВИЧ-инфекции / Т. А. Однокоз, В. В. Каминский, Е. Г. Ещенко, Т. Л. Скрипник //. Репродуктивное здоровье женщины. – 2006. – № 2(27). – С. 8–12.
Однокоз Т. А. Анализ осложнений беременности, родов и послеродового периода при ВИЧ-инфекции / Т. А. Однокоз, В. В. Каминский // Репродуктивное здоровье женщины. – 2005. – № 1 (21). – С. 162–165.
Однокоз Т. О. Oсобливості лікування бактеріальних вагінозів у ВІЛ-інфікованих вагітних / Т. А. Однокоз, В. В. Каминский // Вісник наукових досліджень. – 2004. – № 2. – С. 109–110.
Коханевич Е. В. Профилактика гнойно-септических осложнений при гинекологических операциях / Е. В. Коханевич, В. В. Коноплянко, Т. А. Однокоз // Здоровье женщины. – 2004. – № 1 (17). – С. 70–73.