Волощенко Вікторія Сергіївна. Прогнозування та державне регулювання зовнішньоторговельної діяльності в Україні : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2007.
Анотація до роботи:
Волощенко В.С. Прогнозування та державне регулювання зовнішньоторговельної діяльності в Україні. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – Економіка та управління національним господарством. – Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, Київ, 2007.
Дисертацію присвячено вирішенню задачі підвищення управлінських якостей моделей прогнозування зовнішньої торгівлі України та ефективності її державного
регулювання. На основі систематизації існуючих теорій міжнародної торгівлі та виокремлення причин, що впливають на транскордонний рух товарів і послуг, обґрунтовано необхідність врахування впливу на нього на сучасному етапі інституційно-глобального чинника в особі діяльності ГАТТ/СОТ. Виявлено небезпеку в зростанні частки експорту та імпорту у ВВП України, в експорті сировинних товарів та в імпорті давальницької сировини без належних стримуючих державних заходів. З метою покращення аналізу географічної структури зовнішньої торгівлі було розроблено коефіцієнти експортного та імпортного географічного розсіювання, оцінка яких дала змогу виявити позитивні зрушення, небезпечні тенденції та стратегічні напрямки подолання цих тенденцій.
В результаті оцінки практики та соціально-економічних наслідків державного регулювання зовнішньої торгівлі України виокремлено основні етапи проведення експортної політики України відповідно до цілей, яким були підпорядковані державні заходи в кожний окремий період. Процес дослідження становлення механізму державного регулювання імпортної діяльності в Україні було підпорядковано завданню визначення відповідності застосовуваних регуляторних заходів правилам та вимогам ГАТТ/СОТ.
Запропоновано систему регуляторних заходів, спрямованих на гальмування процесу вивезення потенційної доданої вартості з території України. На основі розроблених багатофакторних прогнозних моделей експорту товарів, імпорту мінеральних і немінеральних продуктів здійснено прогнозні розрахунки обсягів зовнішньої торгівлі України, частки експорту, імпорту і чистого експорту у ВВП, енергетичного імпорту у імпорті товарів на середньострокову перспективу.
У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, яка виявляється у розробленні теоретико-методологічних засад і практичних рекомендацій з формування ефективного механізму прогнозування та державного регулювання експортної і імпортної діяльності в Україні в умовах її приєднання до ГАТТ/СОТ. Результати проведеного дисертаційного дослідження дають можливість викласти висновки та пропозиції, що характеризуються науковою новизною та мають практичне значення:
Обґрунтовано необхідність внесення до системи факторів, що визначають конкурентні переваги країни на зовнішньому ринку, глобально-інституційного уформі діяльності СОТ. При цьому країни світу було розділено на 4 групи з позиції володіння конкурентними перевагами на основі обізнаності з правилами та вимогами ГАТТ/СОТ.
2. Систематизовано внутрішні умови формування експортного сектора України, що стали на заваді ефективному входженню її до світового торговельного товариства. Розширено перелік чинників зовнішньоекономічного середовища України, до яких слід адаптуватися з метою підвищення ефективності зовнішньоторговельної діяльності України. Зроблено висновок про суттєву невідповідність національної економіки України реальним можливостям її ефективної конкурентної боротьби на світовому ринку товарів та послуг.
Доведено, що через імпорт ДС відбувається експорт конкурентних переваг України. Тому задля запобігання цьому процесу в Україні запропоновано новий підхід до розрахунку мінімальної вартості послуг з переробки імпортної ДС, що захистить українські підприємства і економіку України взагалі від використання її іншими країнами задля нарощування їх (іноземних) ВВП.
Виявлено, що диверсифікація зовнішньоторговельних зв’язків України у бік промислово розвинутих країн перетворила український товарний експорт з переважно високотехнологічного на переважно сировинний. Встановлено специфічні якісні ознаки українського товарного експорту, які унеможливлюють в майбутньому стабільне підтримання економічної безпеки в Україні за рахунок зовнішньої торгівлі.
Запропоновано правило гармонійного розвитку експортного сектора економіки на основі дослідження часток експорту у ВВП країн світу та доведено
істотну невідповідність частки експорту у ВВП України загальносвітовим пропорціям та її небезпечність, спричинену специфікою українського експорту. Виявлено, що вказана диспропорція в частці експорту у ВВП перетворила українську економіку з експортоорієнтованої на експортозалежну. Стимулювання ж експорту за рахунок дешевої робочої сили відбувається одночасно за двома напрямами: 1 – створює цінові конкурентні переваги українського експорту, 2 – робить експорт вимушеним за рахунок вузького внутрішнього ринку.
Розроблено методику розрахунку коефіцієнтів експортного та імпортного географічного розсіювання. Більша величина першого відображає зростання економічної безпеки і незалежності від зовнішнього попиту імпортерів української продукції з урахуванням чинника еластичності попиту за ціною цих імпортерів. Якщо попит є нееластичним з боку основних торговельних партнерів, то незначна величина коефіцієнта експортного географічного розсіювання не є критичною. Як свідчить світовий досвід, способом зменшення еластичності є участь у регіональних торговельних угодах. На основі розрахунків коефіцієнта експортного географічного розсіювання досліджено, що на початку періоду незалежності стабільність та безпека експорту товарів та послуг підтримувалася за рахунок експорту послуг, а вже в 2005 р. – за рахунок експорту товарів. Більша величина коефіцієнта імпортного географічного розсіювання відображає ступінь економічної незалежності у виборі постачальників товарів та послуг в Україну.
Розроблено багатофакторні моделі прогнозування експорту та імпорту товарів, що враховують вплив існуючих економічних показників на протязі 2000-2005 рр. на експорт товарів, імпорт мінеральних та немінеральних продуктів, а також вплив коефіцієнтів експортного і імпортного географічного розсіювання. Апробація цих моделей дала можливість отримати прогнозні результати, що досить точно відображають фактичні дані післяпрогнозного періоду.
Обґрунтовано необхідність запровадження системи тарифних (експортного мита на умовах деескалації) та нетарифних (заборона вивезення продукції як ДС, по бартерних контрактах, вилучення її з режиму вільної торгівлі, запровадження встановлення індикативних цін тощо) заходів по відношенню до сировинного експорту з метою зміни акцентів у нарощуванні ВВП з екстенсивних на інтенсивні, що дозволить раціоналізувати товарну структуру ескпорту. Задля зменшення негативного впливу зазначених заходів в короткостроковому періоді пропонується використати існуючі в Україні експортні резерви у вигляді нерозвиненого промислового туризму.
Публікації автора:
У наукових фахових виданнях:
1. Волощенко В. Вступ до СОТ: проблеми, прогнози, регулювання // Стратегія розвитку України: Науковий збірник. – Випуск 14 / Голов. ред. А.П. Наливайко. – К.: КНЕУ, 2003. – 233 с. – С. 101-106 (0,5 др. арк.)
Волощенко В. Досвід України в регулюванні зовнішньоторговельних відносин // Економіка та підприємництво: Збірник наукових праць молодих учених
та аспірантів. – Випуск 11 / Відп. ред. С.І. Дем’яненко. – К.: КНЕУ, 2003. – 291 с. – С. 93-99 (0,38 др. арк.)
3. Волощенко В. Мотиваційні чинники участі України у Єдиному економічному просторі // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Випуск 201: В 5 т. Том IV. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – 290 с. – С. 850-862 (0,69 др. арк.)
Волощенко В. Експорт конкурентної переваги через імпорт давальницької сировини: досвід України // Формування ринкової економіки: Збірник наукових праць. Випуск 15. – К.: КНЕУ, 2006. – 335 с. – С. 209-218 (0,56 др. арк.)
В інших виданнях:
5. Волощенко В., Ніколаєв Є. Торговельна лібералізація: конкуренція інститутів // Політичний менеджмент. – 2003. – №4(13). – 186 с. – С. 148-161 (0,69 др. арк.) (з них особисто автору дисертації належить 0,13 др. арк., де обґрунтовано на основі аналізу динаміки створення та сутності функціонування регіональних торговельних угод тезу про поширення саме протекціоністських тенденцій в системі державного регулювання зовнішньоторговельної діяльності країн світу)
6. Волощенко В. Міжнародні аспекти підприємницької діяльності в Україні // Розвиток підприємницької діяльності на Україні: історія та сьогодення: Тези доповідей учасників Міжнародної наукової конференції. –Тернопіль: Вид-во “Стародубець”. – 2003. – 207 с. – С. 26-27 (0,14 др. арк.)
7. Волощенко В. Деякі аспекти формування зовнішньоторговельної політики в Україні // Науковий потенціал світу 2004: Матеріали І Міжнародної науково-практичної конференції. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2004. – Т. 9. – 68 с. – С. 12-15 (0,26 др. акр.)
8. Волощенко В. Проблеми енергозабезпечення України та способи їх вирішення // Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн: Матеріали Міжнародного Форуму молодих вчених. – Х.: ХНТУСГ. – 2005. – Т. 1.– 321 с. – С. 189-190 (0,07 др. арк.)
9. Волощенко В. Негативні наслідки активної участі підприємств України в зовнішньоторговельній (експортній) діяльності // Научное обеспечение процессов реформирования экономических отношений в условиях рыночной экономики: Материалы VII научно-практической конференции. – Сімферополь: КИБ. – 2006. – 131 с. – С. 54-57 (0,14 др. арк.)