Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Шембель Юлія Самуїлівна. Прогнозування кризового стану підприємства та обґрунтування комплексу заходів антикризового управління : Дис... канд. наук: 08.06.01 - 2002.



Анотація до роботи:

Юлія С. Шембель. Прогнозування кризового стану підприємства та обґрунтування комплексу заходів антикризового управління. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка підприємства й організація виробництва. – Національна металургійна академія України, Дніпропетровськ, 2002.

У дисертації детально досліджені фактори і причини кризи. Розроблена методика, що дозволяє математично обґрунтовано визначити стадію життєвого циклу підприємства; обґрунтовані вибір і значущість фінансових коефіцієнтів для проведення фінансового аналізу підприємства; розроблено систему інтегральних показників фінансового стану на різних стадіях життєвого циклу підприємства; досліджено взаємозв'язок життєвого циклу підприємства і заходів антикризового управління, а також виявлена закономірність появи видів і фаз кризи на різних етапах життєвого циклу підприємства.

Результати дисертації впроваджені на ЗАТ «Царичанський завод мінеральних вод» і ЗАТ «Завод Дніпропластмас»

У дисертації на основі проведених досліджень вирішені наукові задачі теоретичного, методичного і практичного обґрунтування методів прогнозування кризового стану підприємства і заходів антикризового управління, спрямованих на підтримку нормального функціонування і розвиток підприємства, запобігання його банкрутства.

Аналіз сутності і функцій процесу банкрутства і заходів антикризового управління дозволив зробити висновок, що кризовий стан більшості сучасних українських підприємств обумовлено їх нездатністю адаптуватися до умов, що змінюються, у процесі становлення ринкових відносин в Україні. Розвиток кризових явищ і зацікавленість держави в максимальному збереженні підприємств, що мають необхідний потенціал виживання, обумовили створення необхідної законодавчої бази, що регулює питання фінансової неспроможності підприємств, а також виникнення і поширення нового для України, специфічного за своїми завданнями і функціями, виду управління – антикризового.

З метою своєчасного виявлення факторів і причин кризи, а також уживання відповідних заходів по їхньому усуненню чи ослабленню, розроблена і представлена в табличній формі класифікація факторів кризи, що дозволяє визначати причини виникнення кризових явищ, використовуючи зовнішню і внутрішню інформацію.

Визначена послідовність проведення процедур прогнозування кризи (банкрутства) з метою своєчасної адаптації підприємства до умов, що змінюються, у якій важливе місце займає діагностика стану підприємства. Для об'єктивного і кількісно обґрунтованого вибору напрямків, що мають найкращі перспективи і є потенціалом розвитку підприємства, концентрації уваги на слабких сторонах і можливих погрозах подальшого розвитку, запропоновано здійснювати SWOT-аналіз після проведення діагностики підприємства.

Обґрунтовано необхідність враховувати стадію життєвого циклу підприємства в процесі діагностики його стану. Для об'єктивної і математично обґрунтованої оцінки стадії життєвого циклу підприємства розроблена методика, в якій запропонований і обґрунтований набір з п'яти показників. Різні сполучення цих показників дозволили визначити 142 можливі ситуації, кожній з яких присвоєний тип, що характеризується двома критеріями – імовірністю появи і ступенем критичності для підприємства. Кожна ситуація супроводжується коментарем і оцінкою подальшого розвитку підприємства. Методика є універсальною і може застосовуватися для різних об’єктів дослідження.

Запропоновано методичний підхід проведення коефіцієнтного фінансового аналізу, що включає аналіз окремих фінансових показників і аналіз інтегрального показника. У залежності від глибини дослідження коефіцієнтний аналіз поділяється на експрес-аналіз, аналіз з урахуванням стадії життєвого циклу і поглиблений аналіз. Такий розподіл обумовлюється, головним чином, різними цілями аналізу і користувачами його результатів.

Для обґрунтованого добору фінансових показників і визначення їх значущості в інтегральному показнику проведене експертне опитування і розроблена методика обробки його результатів. Ці результати дозволили вибрати і ранжирувати по значущості п'ять найбільш важливих показників для експрес-аналізу, і десять показників, що мають найбільшу значущість на різних стадіях життєвого циклу.

З метою здійснення узагальненої оцінки фінансового стану підприємства обґрунтована необхідність складання інтегральних показників, які дозволяють зробити висновки про близькість підприємства до банкрутства. Як системи показників, що формують інтегральні показники, використовувалися набори фінансових коефіцієнтів, що були визначені в процесі обробки результатів проведеного експертного опитування. Розроблена методика створення інтегрального показника фінансового стану має широку сферу застосування, може бути використана економічними структурами підприємства, комерційними банками, страховими й інвестиційними компаніями, консалтинговими фірмами та іншими установами для формування інтегральних показників різних по кількості і складу приватних показників. Інтегральні показники фінансового стану підприємства можуть бути використані при порівняльному аналізі декількох підприємств, оцінці їхньої кредитоспроможності й інвестиційної привабливості. Для різних цілей дослідження складена система інтегральних показників фінансового стану: для експрес-аналізу і для різних стадій життєвого циклу підприємства.

На підставі класифікації видів і фаз розвитку кризи та особливостей функціонування підприємства на різних стадіях життєвого циклу досліджено, яким чином відбувається розвиток кризи в прив'язці до стадій життєвого циклу підприємства і які заходи є найбільш діючими і своєчасними в тій чи іншій фазі кризової ситуації.

Результати дисертації використані при проведенні комплексного аналізу діяльності ЗАТ «Царичанський завод мінеральних вод», за результатами якого зроблений висновок про кризове положення підприємства, розроблений і обґрунтований комплекс антикризових заходів.

Розроблені класифікація факторів і причин кризи, методики визначення стадії життєвого циклу підприємства, обробки експертного опитування і складання інтегрального показника, дослідження взаємозв'язку життєвого циклу підприємства і мір антикризового управління можуть бути використані різними службами підприємств з метою запобігання і подолання кризових ситуацій.

Публікації автора:

  1. Довбня С.Б. Шембель Ю.С. Прогнозирование банкротства украинских предприятий (Проблемы использования модели Альтмана) // Бизнес–Информ. - 1999. - №№13-14. - С.47-51. Внесок автора - зроблений порівняльний аналіз формування показників моделі Альтмана в різних джерелах.

  2. Довбня С.Б. Шембель Ю.С. Финансовый анализ и жизненный цикл продуктового портфеля предприятия // Проблеми та перспективи розвитку економіки України в умовах ринкової трансформації: Зб. наук. пр.: Економічний вісник Національної гірничої академії України, Т.3 - Дніпропетровськ: РИК НГА України. - 1999. - С. 128-130. Внесок автора - обґрунтований методичний підхід до розробки методики фінансового аналізу на різних стадіях життєвого циклу підприємства.

  3. Довбня С.Б. Шембель Ю.С. Финансовый анализ на различных этапах жизненного цикла предприятия // Бизнес–Информ. - 1998. - №№17-18. - С.87-92. Внесок автора - запропоновано методику фінансового аналізу на різних етапах життєвого циклу підприємства, виявлені тенденції зміни фінансових показників при нормальному розвитку підприємства на будь-якій стадії його функціонування.

  4. Довбня С.Б. Шембель Ю.С. Экспресс-анализ финансового состояния предприятия // Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. Випуск 25. - Дніпропетровськ: Наука і освіта. - 2000. - С. 9-13. Внесок автора - сформовано інтегральний показник фінансового стану підприємства на основі результатів ранжирування окремих фінансових показників і визначення їхніх вагових коефіцієнтів значущості .

  5. Довбня С.Б., Шембель Ю.С., Гулик Т.В. Выбор направлений и разработка механизма выхода предприятия из кризисного состояния // Академічний огляд. - 2001. - №2. - С. 55-60. Внесок автора - запропоновано схему процедур антикризового управління в залежності від можливості відновлення фінансового стану підприємства.

  6. Шембель Ю. С. Методические подходы к обработке результатов экспертного опроса при проведении финансового анализа предприятия // Проблеми активізації регіональної інвестиційної політики в сучасних умовах: Матеріали першої міжвузівської наук.-практ. конф. Економічний вісник Дніпропетровського державного фінансово-економічного інституту, т.2. - Дніпропетровськ: ДДФЕІ. - 2000. - С.383-386.

  7. Шембель Ю. С. Финансовое планирование и финансовый анализ на предприятии // Вісник Технологічного університету Поділля. - Хмельницький. - 2000. - №4. Ч.2. - С. 35-37.

  8. Шембель Ю.С. Оценка стадии жизненного цикла предприятия // Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. Випуск 96. - Дніпропетровськ: Наука і освіта. - 2001. - С. 39-44.