Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Лоскутова Тетяна Александрівна. Прогнозування і профілактика гестаційної артеріальної гіпертензії та прееклампсії у вагітних із високим ризиком їх розвитку : Дис... канд. наук: 14.01.01 - 2004.



Анотація до роботи:

Лоскутова Т.О. Прогнозування і профілактика гестаційної артеріальної гіпертензії та прееклампсії у вагітних із високим ризиком їх розвитку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство та гінекологія. – Науково-дослідний інститут медичних проблем сім’ї Донецького державного медичного університету ім. М. Горького МОЗ України, Донецьк, 2004.

На підставі клініко-лабораторних та функціональних методів дослідження вивчені особливості магній-кальцієвого обміну, визначені циркадні зміни артеріального тиску, особливості матково-плодового кровообігу й периферічної мікроциркуляції у вагітних із високим ризиком розвитку гестаційної артеріальної гіпертензії та прееклампсії. Отримані результати дозволили встановити прогностичні критерії розвитку гестаційної артеріальної гіпертензії та розробити метод прогнозування, який дозволяє на доклінічному етапі діагностувати можливість розвитку гестаційної артеріальної гіпертензії. Установлені критерії дозволили патогенетично обґрунтувати превентивну терапію, яка спрямована на досягнення вегето-судинної стабільності (призначення препарату “Фітосед”), підвищення вмісту магнію в плазмі крові й зниження його екскреції із сечею (магнієвий стіл за Певзнером, препарат “Магне В6”). Превентивна терапія дозволила нормалізувати вміст магнію, знизити лабільність серцево-судинної системи і стабілізувати показники гемодинаміки. Успішність запропонованого методу превентивної терапії підтверджується спостереженнями за подальшим перебігом вагітності та результатами розродження для матері й немовляти у вагітних групи високого ризику з розвитку гестаційной артеріальної гіпертензії та прееклампсії.

У дисертації наведено дані щодо прогнозування і профілактики гестаційної артеріальної гіпертензії та прееклампсії на підставі вивчення магній-кальцієвого обміну, добового профілю артеріального тиску, внутрішньоутробного стану плода, матково-плодового кровообігу, біомікроскопії судин кон’юнктиви.

  1. Критеріями прогнозу виникнення гестаційної артеріальної гіпертензії у вагітних є: зниження рівня магнію в сироватці крові при незміненій екскреції його із сечею; зниження концентрації загального кальцію при збільшенні долі іонізованого кальцію і нормальному кальційурезі; підвищення систолічного, діастолічного, середнього артеріального тиску та їхньої амплітуди, підвищення швидкості ранкового підйому та варіабельності артеріального тиску, зниження добового індексу систолічного і діастолічного артеріального тиску, поява епізодів підвищеного артеріального тиску в денний і нічний проміжок; порушення мікроциркуляції в артеріолах і венулах дрібного калібру судин кон’юнктиви; підвищення в матковій артерії пульсаційного індексу, індексу резистентності та систоло-діастолічного співвідношення.

  2. Розроблений метод прогнозування гестаційної артеріальної гіпертензії, заснований на комплексному обстеженні вагітних (даних анамнезу, визначенні рівня магнію і кальцію в крові і добовій сечі, добового моніторингу артеріального тиску, доплерометрії матково-плодового кровообігу, біомікроскопії судин кон’юнктиви) має специфічність 83,7% та чутливість 85,7%.

  3. Розроблені принципи превентивної терапії гестаційної артеріальної гіпертензії та прееклампсії включали: урахування часу призначення препаратів у відповідності з добовим ритмом артеріального тиску, досягнення вегето-судинної стабільності (призначення препарату «Фітосед»), підвищення вмісту магнію в плазмі крові і зниження його екскреції із сечею (призначення магнієвої дієти, препарату «Магне - В6»).

  4. Доведено, що превентивна терапія дозволила одержати наступні результати: підвищити вміст магнію в сироватці крові на 18,2% (p<0,05), знизити його втрату із сечею на 8,7% та відсотковий вміст іонізованого кальцію щодо кількості загального кальцію до 50,7±1,2% (p<0,05), підвищити екскрецію кальцію із сечею на 13,8% (p<0,05); достовірно знизити величини систолічного, діастолічного і середнього артеріального тиску за всі періоди часу та стабілізувати їх амплітуди у нічний період у вагітних групи високого ризику розвитку гестаційної артеріальної гіпертензії та прееклампсії, знизити варіабельність систолічного артеріального тиску за добу на 24,4% та діастолічного артеріального тиску на 21,4% (p<0,05), достовірно збільшити добовий індекс систолічного артеріального тиску у 1,24 рази, добовий індекс діастолічного артеріального тиску у 2,2 рази та добовий індекс середнього артеріального тиску у 1,65 рази, зменшити швидкість ранкового підйому систолічного і діастолічного артеріального тиску у 2,67 рази (p<0,05) і повністю відновити мікроциркуляторний кровообіг у 40% вагітних.

  1. Встановлено, що проведення превентивної терапії сприяє зниженню частоти прееклампсії вагітних в 2,6 рази, ускладнень вагітності й пологів – у 1,6 рази, підвищенню оцінки новонароджених за шкалою Апгар на 1-й хвилині до 7,06±0,08 балів, на 5-й хвилині до 8,88±0,09 балів.

Публікації автора:

  1. Воронін К.В., Лоскутова Т.О. Стан гемодиниміки у вагітних із прееклампсією легкого ступеня тяжкості // Вісник наукових досліджень.2003.№1. С. 22-23. (Збір та аналіз даних, підготовка до друку).

  2. Лоскутова Т.О. Профілактика гестаційної артеріальної гіпертензії і прееклампсії у вагітних високого ризику їх розвитку // Медичні перспективи.–2004.№1.С. 29-39. (Написана самостійно).

  3. Воронін К.В., Лоскутова Т.О. Прогнозування гестаційної артеріальної гіпертензії // Вісник наукових досліджень.– 2004.№ 2.С. 146-149. (Розробка ідеї методу прогнозування, аналіз отриманих даних, підготовка до друку).

  4. Воронин.К.В., Лоскутова Т.А. Прогнозирование, ранняя диагностика и превентивная терапия позднего гестоза // Зб. наук. праць Асоціації акушерів-гінекологів України – Київ: Абрис, 2000.–С.136-139. (Обгрунтування проведення превентивної корекції пізднього гестозу, підготовка статті до друку).

  5. Воронин К.В., Лоскутова Т.А. Прогнозирование позднего гестоза у беременных высокого риска развития с учетом магний-кальциевого соотношения в сыворотке крови // Зб. наук. праць “Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунології та медичної генетики”. – Вип.9. – Київ-Луганськ.– 2003.– С. 13-17. (Розробка прогностичних критеріїв розвитку гестаційної артеріальної гіпертензії та їх оцінка).

  6. Воронін К.В., Лоскутова Т.О. Вплив порушення магній-кальцієвого гомеостазу на стан гемодинаміки у вагітних з прееклампсією легкого ступеня тяжкості // Зб. наук. праць Асоціації акушерів-гінекологів України. – Київ: Абрис, 2003.– С. 410-415. (Набір, аналіз матеріалу, підготовка до друку).

  7. Воронін К.В., Лоскутова Т.О. Патогенетичне обгрунтування застосування добового моніторингу артеріального тиску в комплексному дослідженні гемодинаміки у вагітних із високим ризиком прееклампсії // Зб. наук. праць “Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунології та медичної генетики”.– Вип.11. – Київ-Луганськ. – 2004.– С. 21-31. (Забір матеріалу, аналіз даних, підготовка до друку).

  8. Патент №52080А України МКИ А 61 В 5/00. Спосіб прогнозування НПГ - гестозу у вагітних: Патент №52080А України МКИ А 61 В 5/00 / Лоскутова Т.О., Потапов В.О., Воронін К.В., Пономаренко І.А. - №2002021231; Заявл. 14.02.2002; Опубл. 16.12.2002; Бюл. №12. (Особистий внесок здобувача полягає в розробці методу, оформленні патентних документів).