Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Біленький Володимир Павлович. Прогнозування гострої спайкової кишкової непрохідності з урахуванням порушень імунореактивності та шляхи їх корекції при хірургічному лікуванні. : Дис... канд. наук: 14.01.03 - 2002.



Анотація до роботи:

Біленький В.П. Прогнозування гострої спайкової кишкової непрохідності з урахуванням порушень імунореактивності та шляхи їх корекції при хірургічному лікуванні.Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03. – хірургія. Харківський державний медичний університет, Харків, 2001.

В дисертації індивідуалізована хірургічна тактика і засоби попередження спайкоутворення у хворих на гостру спайкову непрохідність кишківника з урахуванням ступеня ризику рецидиву спайкоутворення та порушень імунітету. Вивчено показники імунітету у хворих на гостру спайкову непрохідність і визначено прогностично значимі критерії рецидивного спайкоутворення. Встановлено субклітинні зміни лімфоцитів при гострій спайковій непрохідності та визначено їх значення в імунній відповіді в процесі хірургічного лікування даної категорії хворих. Розроблено високоефективні, зручні в практичному відношенні критерії прогнозної оцінки рецидивного спайкоутворення та визначена їх прогностична цінність. Впроваджено у хірургічну практику способи об’єктивної оцінки неефективності консервативних заходів при гострій спайковій непрохідності кишківника та засоби попередження спайкоутворення з врахуванням невисокого, помірного та високого ступенів ризику виникнення даного ускладнення. Досягнуто зниження частоти ранніх післяопераційних ускладнень: з 27,9 % до 19,6 % (на 8,3%); летальності – з 5,9 % до 4,5 (на 1,4%); поліпшення віддалених наслідків лікування на 37 % за рахунок добрих і відмінних результатів.

1. У хворих з гострою спайковою непрохідністю кишківника показники імунітету в поєднанні з динамікою змін внутрішньодуоденального тиску відбивають прогноз і плин захворювання, дозволяють оптимізувати хірургічну тактику.

2. Зміни внутрішньоклітинних мембран і органел лімфоцитів при гострій спайковій непрохідності кишківника широко варіюють по глибині і ступеню вираженості, свідчать про якісну недостатність лімфоцитів, що приймають участь в імунній відповіді, превалюванні літичних процесів у мембранах клітин і їх органелах.

3. Прогнозування спайкоутворення повинне передбачати виконання розробленого алгоритму, що включає визначення факторів ризику, аналіз показників швидкості зсідання формених елементів ексудата черевної порожнини, швидкості випадання фібрину в ексудаті, оцінку ушкодження формених елементів у мазках-відбитках ексудату очеревини. Необхідне виділення невисокого, помірного і високого ризику рецидивного спайкоутворення з урахуванням розроблених критеріїв.

4. Для об'єктивізації термінів хірургічного втручання при гострій кишковій непрохідності, а також оцінки неефективності консервативної терапії показано застосування розробленого способу внутрішньодуоденальної манометрії в динаміці лікування.

5. При невисокому ризику рецидивного спайкоутворення на додаток до загальноприйнятих заходів показане застосування розробленого лаважного розчину охолодженого до 300С 0,4% натрію гідрокарбонату 4,0 мл, гідрокортизону 2,5 мл, дистильованої води 1000 мл, глюкози 5% - 1000 мл. При помірному ризику доцільно на додаток до лікування призначення 5фторурацилу протягом 4-х діб сумарною дозою 40 мг/кг. При високому ризику показано, починаючи з 2-ї доби, виконання рентгенотерапії на черевну порожнину в дозуванні 10 гр.

6. Впровадження розробленого підходу до лікування хворих з гострою спайковою непрохідністю кишківника дозволило знизити частоту ранніх післяопераційних ускладнень з 27,9% до 19,6% (на 8,3%), летальність - з 5,9% до 4,5% (на 1,4%), а у віддаленому періоді поліпшити результати лікування на 37% за рахунок добрих і відмінних результатів.

Публікації автора:

1. Механізм спайкоутворення після хірургічних втручань на органах черевної порожнини // Експериментальна і клінічна медицина. – 1999. - №4. – С.57-59. (Співавт.В.Т.Зайцев, В.В.Бойко, В.В.Макаров).

2. Електронно-мікроскопічне дослідження лімфоцитів у хворих на гостру спайкову непрохідність кишківника // Клінічна хірургія. – 2000. - №2. – С.16-19. (Співавт. В.Т.Зайцев, В.В.Бойко, О.Ф.Невзорова).

3. Зміна показників імунітету у хворих на гостру спайкову непрохідність кишківника та можливості їх корекції // Клінічна хірургія. – 2000. - №3. – С.23-24.

4. Попередження спайкоутворення в черевній порожнині із застосуванням сандостатину // Матеріали XIX з’їзду хірургів України. – 2000. С.123-124. (Співавт. В.В.Бойко, В.І. Щербаков).

5. Спосіб лікування спайкоутворення в черевній порожнині. Патент України №35480А від 15.03.2001. Бюл. №2 (Співавт. В.В.Бойко, В.В.Макаров).

6. Спосіб визначення показань до операції при кишковій непрохідності. Патент України №35481А. Бюл. №2. (Співавт. В.В.Бойко).

7. Спосіб лікування хворих із спайковою хворобою очеревини. Патент України №35482А. Бюл. №2. (Співавт. В.В.Бойко, В.В.Макаров).