Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


625. Резніченко Юрій Григорович. Профілактика та прогнозування порушень стану здоров'я дітей першого року життя - мешканців великого промислового міста: дис... д-ра мед. наук: 14.01.10 / Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Резніченко Ю.Г. Профілактика та прогнозування порушень стану здоров’я дітей першого року життя - мешканців великого промислового міста. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.10. – педіатрія. – Інститут педіатрії, акушерства та гінекології Академії медичних наук України, Київ, 2004.

Дисертацію присвячено питанням профілактики та прогнозування порушень стану здоров’я дітей першого року життя – мешканців великого промислового міста. На підставі вивчення стану здоров’я, показників гомеостазу на клітинному та субклітинному рівнях, соціально-побутових, медико-біологічних, психологічних та екологічних чинників було запропоновано новий напрямок вирішення проблеми порушень стану здоров’я у дітей першого року життя – мешканців великого промислового міста шляхом розробки та впровадження системи медичних профілактичних заходів. Дістала подальшого розвитку характеристика змін гомеостазу у новонароджених, які зазнали впливу анте- та інтранальної гіпоксії. Обгрунтовані та розроблені прогностичні алгоритми розвитку захворювань у дітей першого року життя в умовах промислового міста.

В дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми порушень стану здоров’я дітей першого року життя – мешканців великого промислового міста, яке виявляється в розробці концепції донозологічних змін гомеостазу у дітей – мешканців великих промислових міст та системи медичних профілактичних заходів, направлених на мінімізацію негативних наслідків проживання у великому промисловому місті.

1. У великому промисловому місті спостерігається вища захворюваність та смертність дитячого населення, в порівнянні з містом середньої величини. Провідну роль у зростанні частоти порушень стану здоров’я у дітей першого року життя в останні роки мають умови проживання в великому промисловому місті, психологічні фактори, соціально-побутові чинники, характер харчування. Антропогенне забруднення довкілля при цьому має мінімальне значення. Встановлена однакова народжуваність в сім’ях з відносно різними фінансовими та побутовими можливостями дозволяє заперечити розповсюджену думку про те, що причиною низької плідності в останні роки є суто фінансова неспроможність сімей.

2. Фактором ризику розвитку захворювань у дітей є юний вік матерів, жінки ростом нижче середнього, з масо-ростовим співвідношенням менше –1 сигма, більше +1 сигма. Більш часті захворювання відмічаються у дітей з масою при народженні до 3000г та понад 4000г, з відхиленнями масо-ростового співвідношення менше –1 сигма та більше +1 сигма; з довжиною тіла нижче середнього та народжені шляхом кесарського розтину.

3. Оптимальною прибавкою маси тіла за вагітність, яка сприяє зменшенню ускладнень як в пологах, так і в періоді новонародженості, є 7-10 кг. Середня тривалість пологів у жінок промислового міста становить 328,4±3,4 хв., що значно менше даних класичного акушерства. Оптимальною для перебігу пологів та стану новонароджених є тривалість перших строкових пологів в промисловому центрі півдня України 6-9 годин; повторних пологів – 3-6 годин; безводного періоду - до 3-х годин. Оцінка за шкалою Апгар віддзеркалює лише короткочасний стан новонародженого і дає можливість спланувати реанімаційні заходи, але не може використовуватися для прогнозу стану здоров’я у дітей першого року життя.

4. У новонароджених дітей, які зазнали впливу клінічно значимих хронічної антенатальної або гострої інтранатальної гіпоксій, як інтегрального показника впливу навколишнього середовища на плід, мають місце зміни в функціонуванні різноманітних систем на клітинному та субклітинному рівнях. У новонароджених, які зазнали впливу хронічної антенатальної гіпоксії зменшені: активність СДГ лімфоцитів, інсуліндепонуюча функція еритроцитів, осмотична стійкість лімфоцитів, ПЕМ, концентрація в крові фосфоліпідів, кортизолу, кортикостерону, АНУФ; підвищена активність ПОЛ, КФЛ, збільшені: ССЕ, концентрація ПГЕ2, ТОВ2, альдостерону, реніну, b-ендорфіну, лей-енкефаліну, речовини Р. У новонароджених з гострою інтранатальною гіпоксією підвищені: активність СДГ лімфоцитів, ПОЛ, ПЕМ, концентрація ПГF2a, АКТГ, кортизолу, кортикостерону, реніну, вазопресину, АНУФ, лей-енкефаліну; знижені осмотична стійкість лімфоцитів та активність КФЛ.

5. В разі наявності поєднаної гіпоксії у новонароджених спостерігається зниження: активності СДГ лімфоцитів, осмотичної стійкості лімфоцитів, ПЕМ, інсуліндепонуючої функції еритроцитів, концентрації фосфоліпідів, кортизолу, АНУФ; підвищені: активність ПОЛ, КФЛ, ССЕ, вміст ПГЕ2, ПГF2a, простацикліну, ТОВ2, альдостерону, реніну, вазопресину, b-ендорфіну, лей-енкефаліну, речовини Р в крові. Незалежно від виду перенесеної гіпоксії у новонароджених мають місце однонаправлені зміни зниження вмісту субпопуляцій лімфоцитів: CD3+, CD4+, CD8+, IgG, підвищення рівня IgM, напруга фагоцитозу та катехоламіндепонуючої функції еритроцитів.

6. У здорових вагітних – мешканок великого промислового міста підвищені: концентрація ТБК-АП та АОЗ, середніх молекул, фактору некрозу пухлин та ССЕ, має місце напруга катехоламіндепонуючої функції еритроцитів; зменшені: ПЕМ, абсолютна та відносна кількість лімфоцитів та їх субпопуляцій CD3+, CD4+, CD16+, CD20+. У здорових дітей першого року життя має місце активація системи ПОЛ-АОЗ, зменшення антиокислювального коефіцієнта, зменшена ПЕМ, кількість CD3+, CD4+, CD16+, CD20+ та співвідношення CD4+/CD8+; і збільшена концентрація середніх молекул, CD8+ та IL1. Для зменшення захворювань у дітей першого року життя необхідно проводити комплекс профілактичних заходів вагітним з включенням до нього кратала, кверцетина, полівітамінів з мікроелементами, що одночасно дає змогу зменшити порушення гомеостазу у вагітних та частоту ускладнень в пологах.

7.Застосування ноотропних препаратів з седативною дією при ускладненнях вагітності, яка супроводжується хронічною антенатальною гіпоксією дозволило знизити на 20% частоту ускладнень в пологах і оперативних втручань та захворюваність новонароджених, а патологію нервової системи - на 28%. Проведення реабілітаційних заходів вагітним з проявами хронічної плацентарної недостатності в санаторії дозволяє не лише покращити стан здоров’я жінки, але й досягти покращення функціонування системи ПОЛ-АОС, стрес-асоційованих та імунної систем, клітинних мембран, зменшення ендотоксикозу.

8. Перше місце в структурі захворюваності дітей першого року життя – мешканців промислового центру займають ПУНС, частота яких протягом останніх років постійно зростає і сягає 53,3%. У дітей з ПУНС відмічається: збільшення активності ТБК-АП, зниження рівню вітаміну Е в сироватці крові, зменшені осмотична стійкість лімфоцитів, кількість CD3+, CD4+, співвідношення CD4+/CD8+, рівень IgA, IgG, середнє число поглинутих та переварених об’єктів на 1 фагоцит, збільшена концентрація середніх молекул. Для нормалізації цих змін необхідно щадне застосування судинних препаратів та мозкових метаболітів.

9. На першому році життя у мешканців великого промислового міста збільшується частота різноманітних захворювань, в т.ч. поліморбідної патології, яка відмічається у 43,3% дітей з екологічно несприятливого району міста. Встановлено, що підвищений ризик розвитку поліморбідної патології мають не лише діти з бідних сімей, але й з сімей з доходом вище середнього. Для зниження частки поліморбідної патології необхідно формувати групу ризику по її розвитку у дітей, для чого використовувати розроблений алгоритм та проводити профілактичні заходи з застосуванням раціонального вигодовування, адаптованих сумішей з пребіотиками, полівітамінних препаратів та пробіотиків.

10.Створена і обгрунтована система організаційних та профілактично-реабілітаційних заходів, спрямованих на мінімізацію негативних наслідків проживання в умовах великого промислового міста на стан здоров’я дітей першого року життя дозволила знизити частоту гіпотрофії на 12%, рахіту – на 17%, анемії – на 29%, ПУНС – на 33%, дисбактеріозу кишечника - на 51%, зменшити відсоток дітей з поліморбідною патологією на 25%, збільшити питому вагу здорових дітей на 69%.

Публікації автора:

  1. Хронічна плацентарна недостатність. З.: ВПК “Запоріжжя”, 2000.-144с. (Співавт. Резніченко Г.І.) (Самостійно написаний розділ ІІІ С.86-106.)

  2. Перинатальні ураження нервової системи. Погляд педіатра.-Х., 2004.-96с.

  3. Аліментарна анемія у вагітних і дітей.-К., 2004.-136с. (Співавт. Резніченко Г.І., Павлюченко Н.П.) (Самостійно написаний розділ 5, С.64-71).

  4. Вплив несвоєчасного відтікання навколоплодових вод, тривалості безводного періоду на перебіг строкових пологів та стан новонароджених // Педіатрія, акушерство і гінекологія.-1998.-№ 5.-С.82-84 (Співавт. Резніченко Г.І.) (Обстежив новонароджених, провів статистичну обробку, дискусію).

  5. Шляхи покращення здоров’я жінок і дітей // Запорожский медицинский журнал.-1999.-№ 1.-С.15-17 (Співавт. Резніченко Г.І.) (Обрав напрямок дослідження, провів дискусію, обгрунтував висновки).

  6. Вміст фосфоліпідів та його корекція при гіпоксичних станах у перинатології // Фармацевтичний журнал.-1999.-№ 6.-С.96-99 (Співавт. Резніченко Г.І., Павлюченко Н.П.) (Обрав напрямок дослідження дітей, обстежив новонароджених, узагальнив висновки).

  7. Вплив різних форм гіпоксії на функціонування мембран еритроцитів у новонароджених дітей // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія.-1999.-№ 3.-С.60-64.

  8. Діагностика та диференційовані підходи до перинатальних уражень нервової системи // Запорожский мед. журнал.-2000.-№ 1.-С.24-27 (Співавт. Білаш В.І) (Обрав напрямок, провів збір матеріалу, дискусію, зробив узагальнення висновків).

  9. Шляхи профілактики органічних уражень нервової системи та їх ускладнень // Запорожский медицинский журнал.-2000.-№ 2.-С.27-30 (Співавт. Білаш В.І.) (Обрав напрямок, провів збір матеріалу, дискусію, зробив узагальнення висновків).

  10. Стреслімітуючі пептиди у вагітних з хронічною плацентарною недостатністю і їх новонароджених // Науковий вісник Ужгородського університету, серія “Медицина”, вип. 11.- 2000.-С. 287-289 (Співавт. Бесарабов Ю.М., Резніченко Г.І.) (Обрав напрямок обстеження дітей, обстежив новонароджених, узагальнив висновки).

  11. Влияние хронической плацентарной недостаточности на течение беременности, родов и состояние плода // Здравоохранение (Беларусь).-2000.-№ 1.-С.6-9 (Соавт. Г.И.Резниченко) (Обрав напрямок дослідження, провів збір матеріалу, статистичну обробку отриманих даних, узагальнив висновки).

  12. Деякі показники імунітету при різних видах гіпоксії у новонароджених дітей // Зб.наук.праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика.-К., 2001.-вип.10, кн.2.-С.95-101.).

  13. Зміни імунітету у дітей з перинатальними ураженнями нервової системи та їх корекція // Соціальна педіатрія. Розділ "Медико-соціальні аспекти реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи".- вип.1.-К., 2001.- С.168-171.

  14. Вплив різних форм гіпоксії на стан ПОЛ-АОС та функціонування мембран лімфоцитів у новонароджених дітей // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України.-Київ, 2001.-С.543-546.

  15. Взаємозв’язок патології нервової та імунної систем у новонароджених дітей // Буковинський медичний вісник.-2001.-№ 2-3.-С.165.

  16. Корекція патогенетичних змін у вагітних під час лікування в санаторії // Вестник физиотерапии и курортологии.-2003.-№ 3.-С.52-54.

  17. Лікування супутніх соматичних захворювань як шлях підвищення ефективності реабілітації дітей з перинатальними ураженнями нервової системи // Соціальна педіатрія.-Вип.ІІ.-К., 2003.-С.263-265.

  18. Стан дітей та соціально-побутова характеристика сімей в залежності від місця проживання // Медико-соціальні проблеми сім’ї.-2003.-№ 2.-С.78-83.

  19. Микроэкологические нарушения у детей промышленного центра и их коррекция // Здоровье женщины.-2003.-№ 3.-С.133-135 (Соавт. Резниченко Г.И., Хацко О.С.) (Обрав напрямок дослідження, провів збір матеріалу, статистичну обробку, дискусію та узагальнив висновки).

  20. Вплив негативних стресогенних факторів матерів на стан дітей першого року життя та шляхи зменшення їх наслідків // Медико-соціальні проблеми сім’ї.-2003.-№3.-С.15-19.

  21. Деякі зміни гомеостазу в немовлят, які проживають у районах із різним рівнем забруднення навколишнього середовища // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Медицина.-2003.-Вип.21.-С.262-266.

  22. Вплив навколишнього середовища на стан вагітних та дітей //Педіатрія, акушерство та гінекологія.-2004.-№ 1.-С.46-52.

  23. Динаміка показників стану здоров’я дітей Запорізького регіону та пошук оптимізації організаційних шляхів для покращення надання медичної допомоги // Запорожский медицинский журнал.-2004.-№ 1.-С.80-84.

  24. Медико-організаційні шляхи мінімізації негативного впливу проживання в промисловому місті на стан дітей першого року життя // Перинатологія та педіатрія.-2004.- № 1.-С.36-40.

  25. Ефективність застосування пікамілона в лікуванні дітей // Запорожский медицинский журнал.-2004.-№ 3.-С.47-50 (Співавт. Горох Н.С., Білаш В.І., Багмут С.А., Касьян В.Г., Перідірій І.С., Багмут Н.Є, Кацюба Ю.В.) (Обрав напрямок дослідження, провів обстеження дітей першого року життя з ПУНС, обгрунтував висновки).

  26. Деклараційний патент на винахід № 69780А України, МПК7: А61К31/00. Спосіб профілактики захворювань у новонароджених – мешканців промислового міста. Заявка № 20031211003 від 04.12.2003. Опубл.: бюл. Промислова власність.-15.09.2004. № 9.