Ісламова Ганна Олегівна. Профілактика та лікування клімактеричних розладів у жінок з аутоімунним тиреоїдитом : дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / Державна установа "Інститут педіатрії, акушерства і гінекології АМН України". — К., 2007. — 164 арк. — Бібліогр.: арк.137-164.
Анотація до роботи:
Ісламова Г.О. Профілактика та лікування клімактеричних розладів у жінок з аутоімунним тиреоїдитом. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01. – акушерство і гінекологія. – Державна установа І ПАГ АМНУ, Київ, 2007.
Робота присвячена питанням діагностики та лікування КС у жінок з АТ.
Доведено обтяжуючий вплив АТ на перебіг клімактеричного синдрому, на стан вегетативної нервової системи, на структурно-функціональний стан кісткової тканини як у жінок з хірургічною, так і природною менопаузою.
Встановлено вплив аутоімунного тиреоїдиту на імунологічну реактивність жінки менопаузального віку, незважаючи на тип менопаузи. Вперше доведений взаємозв'язок рівня антимікросомальних антитіл з вмістом прогестерону.
Доведено, що жінки клімактеричного віку, які страждають на аутоімунний тиреоїдит особливо на тлі хірургічної менопаузи, складають групу ризику тяжкого та тривалого перебігу клімактеричного синдрому, розвитку метаболічних порушень (остеопороз, серцево-судинні захворювання) вже в ранньому постменопаузальному періоді, що поглиблюються по мірі зростання його тривалості.
Запропоновано новий підхід до діагностики, профілактики та лікування менопаузальних порушень у жінок з аутоімунним тиреоїдитом. Вперше доведена доцільність застосування естроген-гестагенної терапії у жінок з клімактеричним синдромом на тлі АТ як для редукції симптоматики клімактеричного синдрому, гармонізації ВНС, гормонального гомеостазу, профілактики порушень кісткової тканин, так і для стабілізації аутоімунного процесу в ЩЗ особливо у жінок з хірургічною менопаузою.
Запропоновані лікувальні комплекси з використанням як патогенетично-обгрунтованих препаратів замісної гормональної терапії, так і засобів негормональної дії (вегетостабілізуюча терапія та препарати кальцію), які забезпечують зниження частоти та ступеня вираженості ранніх та пізніх постменопаузальних порушень, сприяють профілактиці постменопаузального остеопорозу та аутоімунної тиреоїдної патології.
У дисертації наведено теоретичне обгрунтування та нове вирішення актуальної наукової задачі – зниження частоти та ступеня вираженості клімактеричних розладів у жінок з аутоімунним тиреоїдитом та впровадження диференційованих комплексів його лікування на основі дослідження взаємозв'язків особливостей гормонального, імунного гомеостазу, стану вегетативної нервової системи та структурно-функціонального стану кісткової тканини.
Пери- та ранній постменопаузальний період у жінок з аутоімунним тиреоїдитом супроводжується розвитком клімактеричного синдрому переважно тяжкого ступеню (53,19%), що істотно перевищує даний показник у пацієнток відповідного віку без патології ЩЗ (20,5%), та вказує на патогенетичну роль розладів тиреоїдного гомеостазу на тлі аутоімунного тиреоїдиту у розвитку клімактеричних порушень.
Більш виражена десинхронізація регуляції вегетативної нервової системи з переважанням активності симпато-адреналового відділу характерна для жінок з хірургічною менопаузою на тлі аутоімунного тиреоїдиту. Це обумовлено зниженням вегетостабілізуючої дії тиреоїодних гормонів з відповідним підвищенням чутливості до дефіциту статевих стероїдів та дією такого стресогенного чинника яким є оперативне втручання.
Характерною ознакою клімактеричного синдрому у жінок з аутоімунним тиреоїдитом є більш виражене зниження рівня статевих стероїдів, перш за все прогестерону, та підвищення гонадотропних гормонів, яке поглиблюється по мірі збільшення тривалості постменопаузального періоду.
У жінок з АТ на тлі хірургічної менопаузи виявлені більш глибокі порушення функціонального стану ЩЗ (збільшення вмісту ТТГ та підвищення концентрації АМС) в порівнянні з жінками з природною менопаузою, при цьому встановлена зворотня кореляційна залежність вмісту ТТГ та естрадіолу, що вказує на розвиток гіпотиреозу на тлі дефіциту естрогенів, а також АМС і прогестерону, що дозволяє припустити імуностабілізуючу дію прогестерону на перебіг аутоімунного процесу в щитовидній залозі.
У жінок з АТ на відміну від пацієнток без патології ЩЗ, незалежно від типу менопаузи виявлено збільшення експресії маркерів активації і молекул адгезії, що супроводжувалося значним підвищення кількості Т-лімфоцитів, що експресували CD69 і CD11b, а також супресорно/цитотоксичних клітин з фенотипом CD8+DR+. Це свідчить про більшу вираженість аутоімунної активності у даного контингенту жінок, що потребує диференційованого підходу до використання статевих стероїдів.
У жінок з хірургічною менопаузою на тлі аутоімунного тиреоїдиту показники деструктивних змін кісткової тканини виявляються раніше і мають більший ступінь вираженості в порівнянні з відповідними показниками у жінок без патології ЩЗ. Це дозволяє відносити АТ до факторів ризику прискореного постаріння кісткової тканини та поряд із виявленими змінами імунологічної реактивності вказує на аутоімунну складову, як на одну з провідних ланок розвитку постменопаузального остеопорозу у даного контингенту пацієнток.
Застосування монотерапії естрогенами у жінок з АТ поряд із зворотнім розвитком клінічної симптоматики КС, стабілізацією показників ВНС, поліпшенням структурно-функціонального стану КТ, не впливає на показники тиреоїдного гомєостазу, рівень антитілоутворення та ступінь вираженості аутоімунного процесу. В той же час застосування естроген-гестагенної терапії (незалежно від шляху введення естрогенів) у даного контингенту пацієнток, зменшуючи вираженість КС, сприяє також стабілізації тиреоїдного гомеостазу, зниженню рівня антитілоутворення та покращенню імунологічної реактивності, що вказує на доцільність застосування естроген-гестагенних препаратів у жінок з АТ з метою лікування клімактеричного синдрому незалежно від типу менопаузи.
Диференційоване комплексне лікування клімактеричного синдрому у пацієнток з аутоімунним тиреоїдитом із застосуванням комбінованих естроген-гестагених препаратів в комплексі з вегетостабілізуючою терапією та препаратами кальцію ефективно забезпечує швидкий темп редукції клінічної симптоматики, спричиняє позитивний вплив на стан щитовидної залози і сприяє стабілізації аутоімунного процесу при аутоімунному тиреоїдиті.
Публікації автора:
1. Тиреоидный гомеостаз и дисгормональные нарушения репродуктивной системы женщины.-Эндокринная гинекология (клинические очерки) / Под ред.Т.Ф. Татарчук, Я.П. Сольский.-К.:Заповіт, 2003,ч.1-С.200-217 (співавт.: Татарчук Т.Ф., Косей Н.В.- Набір матеріалу, написання тексту статті).
2.Половые стероидные гормоны и иммунная система.-Эндокринная гинекология (клинические очерки) / Под ред.Т.Ф. Татарчук, Я.П. Сольский.-К.:Заповіт, 2003,ч.1-С.181-200 (співавт.: Татарчук Т.Ф., Чернышов В.П.- Набір матеріалу, підготовка до друку).
3. Иммунологические аспекты менопаузы.-Климактерический период (избранные главы) / под ред.Зелинского А.А./Одесса:ОКФА,2003.-С.81-106 (співавт.: Татарчук Т.Ф.- Набір матеріалу, написання тексту статті).
4.Половые стероидные гормоны и иммунная система // Здоровье женщины.-2003.-№1(13).-С.33-37 (співав.: Татарчук Т.Ф., Венцковская И.Б.- Набір матеріалу, написання тексту статті).
5.Особливості перебігу клімактеричного синдрому у жінок з аутоімунним тиреоїдитом // Вісник Вінницького державного медичного університету.-2003.-№7 .-С.336-339 (співавт.: Татарчук Т.Ф.- Набір матеріалу, статистична обробка даних, написання тексту статті).
6. Особливості лікування синдрому хірургічної менопаузи у жінок з аутоімунним тиреоїдитом // Репродуктивное здоровье женщины.-2007.-№2(31).-С.122-124.
7.Досвід впровадження скрінінгових програм обстеження геніталій, щитоподібної та молочної залоз // Матеріали науково-практичної конференції ”Сучасні напрямки розвитку ендокрінології” (Треті Данилевськи читання).-Харків.-2004.-С.160-164. (співавт.: Татарчук Т.Ф., Косей Н.В., Гончарова О.А., Здановіч І.Є.- Набір матеріалу, аналіз статистичних даних).
8. Патология щитовидной железы и дисгормональные нарушения репродуктивной системы у женщин // Материалы научно-практической конференції ”Актуальные проблемы эндокринологии, современные диагностические и лечебные технологии.”.-Харьков.-2004.-С.104-111. (співавт.: Татарчук Т.Ф., Косей Н.В.- Набір матеріалу, статистична обробка даних, написання тексту статті).