Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Мехедко Віктор Володимирович. Профілактика післяопераційних ускладнень у жінок після піхвових реконструктивно-пластичних операцій : дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2007. — 146арк. — Бібліогр.: арк. 122-146.



Анотація до роботи:

Мехедко В.В. Профілактика післяопераційних ускладнень у жінок після піхвових реконструктивно – пластичних операцій. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство та гінекологія. – Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика, Київ, 2007.

Дисертація присвячена питанням покращення результатів оперативного лікування хворих з опущенням і випадінням внутрішніх статевих органів. На основі проведених клінічних, мікробіологічних, імунологічних досліджень пропонується впровадження в клінічну практику нового методу лікування післяопераційних ран піхви аплікаціями озонованою оливковою олією.

Проведено обстеження 60 жінок з опущенням і випадінням внутрішніх статевих органів, яким лікування пролапсу було виконано в обсязі екстирпації матки через піхву з кольпоперінеолеватаропластикою. Для визначення більш ефективного комплексного лікування післяопераційних ран піхви пацієнтки були розподілені на 2 клінічні групи. І (основна) група – 30 жінок, лікування ран яким проводилось аплікаціями озонованої оливкової олії, ІІ (контрольна) група – 30 жінок, лікування яким проводилось традиційними антисептиками. Групу порівняння склали 20 жінок такого ж віку, але без явищ генітального пролапсу і соматичної та генітальної патології.

Ефективність лікування оцінювали на основі клінічних, мікробіологічних, імунологічних даних дослідження. В результаті було встановлено, що більш ефективним методом лікування післяопераційних ран піхви було застосування у вигляді аплікацій на рану озонованої оливкової олії.

Визначено, що дані використаних методів дослідження загального та місцевого імунітету, мікробіоценозу піхви до оперативного лікування і в післяопераційному періоді є інформативними та достовірними критеріями діагностики перебігу раньового процесу.

У дисертації наведено аналіз результатів клінічних, бактеріологічних, імунологічних досліджень, що характеризують роботу, як нове рішення наукової задачі сучасної гінекології – покращення лікування та попередження гнійно – запальних ускладнень післяопераційних ран після піхвових гістеректомій засобом впровадження нового методу аплікаціями озонованої оливкової олії.

1. Згідно завданням дослідження, проведено клініко – статистичний аналіз історій хвороб жінок, яким було проведено піхвові реконструктивно – пластичні операції. Доведено, що на провідна роль в розвитку опущення і випадіння внутрішніх статевих органів (ОіВВСО) у жінок належить пологовій травмі тазового дна пропорційно кількості пологів в анамнезі. 70% пацієнток обох груп менопауза тривала більше 10 років. На цьому тлі кількість гнійно–запальних ускладнень після піхвових екстирпацій матки, які проявлялися частковим розходженням та нагноєнням швів промежини та слизової піхви, становила 21,4%.

2. Фактором ризику розвитку інфекції післяопераційних ран піхви є наявність на слизовій піхви умовно-патогенної та патогенної мікрофлори на тлі зниженого загального та місцевого імунітету.

3. У жінок з пролапсом внутрішніх статевих органів спостережено пригнічення клітинної та гуморальної ланок загального імунітету, яке характеризується
Т-лімфопенією (зниженням кількості СD3+ лімфоцитів в 1,4 рази), зниженням
Т-супресорів (CD8+ лімфоцитів) в 1,3 рази, зменшенням кількості В-лімфоцитів (CD22+) в 1,2 та NK-клітин (CD16+) в середньому в 1,4 рази. Виявлено зниження концентрації сироваткових імуноглобулінів: Ig G – в 1,8 рази; Ig A – в 1,6 рази та Ig M – в 1,7 рази порівняно зі здоровими жінками. Показники місцевого імунітету піхви у пацієнток з геніальним пролапсом характеризуються зменшенням у вагінальному секреті кількості Ig G на 25%, Ig А – в середньому на 39%, та секреторного імуноглобуліну А (SIg A) на 57,14%; зниженням фагоцитарного індексу нейтрофілів у секреті з піхви в середньому на 30%, а фагоцитарного числа – на 59% порівняно з даними у здорових жінок. Рівень люмінесценції Ig G та Ig А, фіксованих на слизовій оболонці піхви у жінок з пролапсом внутрішніх статевих органів, значно нижчий, ніж у здорових жінок.

4. В результаті лікування післяопераційних ран піхви озонованою оливковою олією виявлено позитивний вплив методу як на клітинну та гуморальну ланки загального імунітету, так і на місцевий імунітет піхви за рахунок відновлення показників фагоцитарної активності нейтрофілів (ФІ та ФЧ), підвищення в рановому секреті піхви і наближення до значень у здорових жінок кількості Ig А та Ig G, зниження кількості Ig М, переважанням у мазках-відбитках фіксованих на слизовій піхви Ig А та Ig G та значним підвищенням рівня секреторного імуноглобуліну А (SIg A).

5. На підставі проведеного аналізу отриманих результатів у жінок з опущенням і випадінням внутрішніх статевих органів при госпіталізації в стаціонар встановлено високий рівень контамінації піхви (58 штамів бактерій в основній групі та 65 – в контрольній, з них по 20,0% випадків – анаероби) та поліморфізм мікроорганізмів в різноманітних асоціаціях (у 86,6%– 100% досліджень).У групі жінок, яким лікування післяопераційних ран проводилось озонованою оливковою олією, виявлено бактерицидну дію методу, яка проявлялась відсутністю росту мікроорганізмів, зменшенням кількості виділених видів та штамів бактерій, прогресивним зниженням аж до повної відсутності кількості асоціацій мікроорганізмів та анаеробної мікрофлори.

6. Застосування озонованої оливкової олії в післяопераційному періоді покращило перебіг ранового процесу, що підтверджено підвищенням фагоцитарної активності нейтрофілів, зростанням SIg A та зниженням кількості Ig М у рановому секреті та за клінічними даними – прискореним відновленням самостійного сечовипускання, зниженням тривалості застосування аналгетиків на 3 дні та антибіотиків на 1,7 днів, скороченням терміну перебування жінок в стаціонарі на 2,7 доби.

7. Включення аплікацій озонованої оливкової олії в комплексну систему профілактики післяопераційних гнійно-запальних ускладнень поліпшує показники клітинної та гуморальної ланок загального і місцевого імунітету, підвищує фагоцитарну активність лiмфоцитiв в рані, пригнічує ріст мікрофлори рани, що дає можливість знизити на 20% частоту гнійно-запальних ускладнень після оперативних втручань і дозволяє рекомендувати дану методику для широкого впровадження в гінекологічну практику.

Практичні рекомендації

1. Для профілактики гнійно-запальних захворювань після екстирпації матки через піхву поряд з комплексним лікуванням рекомендовано застосовувати озоновану оливкову олію, що забезпечує зменшення кількості умовно – патогенної та патогенної мікрофлори та знижує ризик інфікування післяопераційної рани.

2. Аплікації на рану аплікацій озонованої оливкової олії рекомендується проводити протягом 4-5 годин впродовж 6-7 днів після оперативного втручання.

3. Для оцінки та прогнозування ефективності лікування ран у жінок після піхвової гістеректомії з кольпоперінеолеватаропластикою рекомендуємо у змивах з піхви визначати кількість імунокомпетентних клітин, кількість секреторного імуноглобуліну А (SIg A) та кількість і рівень світіння імуноглобулінів класів A, M, G у мазках-відбитках. При збільшенні в раньовому секреті фагоцитарного індексу на 57% та фагоцитарного числа на 50%, секреторного імуноглобуліну А (SIg A) на 20%, кількості та ступеня світіння Ig А і Ig G – “першої лінії захисту” тканин, слід вважати лікування як ефективне, а при нижчих значеннях фагоцитарного числа та фагоцитарного індексу, зменшенні кількості SIg A та збільшенні кількості Ig М – як неефективне.

Публікації автора:

1. Леуш С.С., Мехедко В.В., Ходаківський С.Б. Перспективи методу озонотерапії при місцевому лікуванні ран після реконструктивно – пластичних операцій на піхві // Клінічна хірургія. – 2004. – № 11-12 (741-742). – С. 55-56.

(Особистий внесок полягає в проведенні аналізу даних літератури, впровадженні в клініку методу озонотерапії для лікування післяоперацйних ран піхви).

2. Леуш С.С., Парпалей Є.І., Мехедко В.В., Карпук П.І., Терентюк В.Г. Комплекс заходів для запобігання гнійно – запальних урогенітальних ускладненням хірургії пролапсу в гінекології // Репродуктивное здоровье женщины. – 2005. – № 1 (21). –
С. 200-205.

(Автор обгрутував перспективи впровадження в практику немедикаментозного методу лікування післяопераційних ран піхви озонованою оливковою олією).

3. Леуш С.С., Парпалей Є.І., Мехедко В.В., Карпук П.І., Терентюк В.Г. Комплекс заходів для попередження гнійно – запальних урогенітальних ускладнень хірургії пролапсу в гінекології // Матеріали конференції «Вагінальна хірургія – сьогодні і завтра». – Вінниця, 2005. – С. 30-31.

(Особистий внесок полягає в обгрутуванні застосування озонованої оливкової олії в комплексному лікуванні післяопераційних ран піхви).

4. Мехедко В.В. Особливості клінічного перебігу післяопераційного періоду у жінок після проведення екстирпації матки через піхву при місцевому застосуванні на рану озонованої оливкової олії // Хірургія України. – 2005. – № 3(15). – С. 146-148.

5. Мехедко В.В., Ходаківський С.Б. Метод локальної озонотерапії при лікуванні ран піхви та промежини після піхвових реконструктивно – пластичних операцій // Тези доповідей ювілейного VІІІ з’їзду Всеукраїнського Лікарського Товариства. – Івано–Франківськ, 2005. – С. 26-27.

(Автор провів відбір пацієнтів, пролікував жінок після операції, вивчив особливості клінічного та імунологічного стану жінок з різними методами лікування ран).

6. Леуш С.С. Мехедко В.В., Темченко О.І., Ходаківський С.Б.Стан перекисного окислення ліпідів та антиоксидантної системи у жінок з пролапсом матки та стінок піхви // Медична хімія. – 2005. – № 2. – С. 98-100.

(Особистий внесок полягає у вивченні стану антиоксидантної системи та перекисного окислення ліпідів у жінок з генітальним пролапсом).

7. Бичкова Н.Г., Леуш С.С., Мехедко В.В., Козодой А.В., Багрій Д.О. Особливості місцевого імунітету піхви після піхвової гістеректомії при лікуванні рани піхви озонованою оливковою олією // Імунологія та алергологія. – 2005. – № 4. – С. 51-54.

(Здобувач власноруч провів лікування пацієнток після операції, обстеження стану місцевого імунітету піхви у жінок до операції та в післяопераційному періоді, аналізував отримані результати).

8. Бичкова Н.Г., Мехедко В.В., Яременко Л.М., Васильєва Л.П., Копайгородська А.І. Клініко-імунологічна ефективність місцевого застосування озонованої оливкової олії в лікуванні жінок, які перенесли піхвові реконструктивно – пластичні операції // Імунологія та алергологія. – 2005. – № 4. – С. 94-97.

(Особистий внесок полягає лікуванні та обстеженні жінок, у вивченні клінічних особливостей перебігу післяопераційного періоду та стану загального імунітету в групах порівняння до операції та в післяопераційному періоді).

9. Мехедко В.В. Иммунологические аспекты применения озонированного оливкового масла на рану влагалища после проведения влагалищной экстирпации матки // Вестник физиотерапии и курортологии – 2006 – № 5 (Матеріали ІІІ Українсько – Російської Науково-практичної конференції «Озон в біології та медицині».) – Севастополь, 2006. – С. 53-56.

10. Мехедко В.В. Котов О.І, Симоненко Т.В. Влияние озонированного оливкового масла на состояние микрофлоры влагалища // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2006. – № 5 (Матеріали ІІІ Українсько – Російської Науково-практичної конференції «Озон в біології та медицині».) – Севастополь, 2006. – С. 56-58.

(Здобувач власно виконав забір матеріалу, вивчив особливості стану мікрофлори піхви при застосуванні в лікуванні післяопераційних ран піхви озонованої оливкової олії та традиційних антисептиків).

11. Мехедко В.В. Профилактика послеоперационных инфекционных осложнений в гинекологической практике после влагалищных операций // Общая реаниматология (Матеріали І Науково-практичної конференції «Озон в біології та медицині», Большое Болдино Нижегородської області). – Москва. – 2006. – Том ІІ. – № 4/1. – С. 262-264.

12. Мехедко В.В. Применение озонированного оливкового масла в оперативной гинекологии // Общая реаниматология (Матеріали І Науково-практичної конференції «Озон в біології та медицині», Большое Болдино Нижегородської області). – Москва. – 2006. – Том ІІ. – № 4/1. – С. 264-267.

13. Мехедко В.В. Ефективність місцевого застосування озонованої оливкової олії при лікуванні жінок, які перенесли піхвові реконструктивно – пластичні операції // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П.Л.Шупика. – Київ, 2006. – Вип.15. – Кн. 1. – С. 599-604.

14. Мехедко В.В. Клінічні та імунологічні аспекти лікування післяопераційних ран піхви після виконання вагінальної гістеректомії із застосуванням озонотерапії // Вісник наукових досліджень. – 2006. – № 2. – С. 99-102.

15. Мехедко В.В. Иммунологические и клинические особенности применения озонированного оливкового масла в лечении послеоперационных ран после влагалищных пастических операций // Нижегородский медицинский журнал. – 2006. – № 6. – С. 81-85.

16. Мехедко В.В., Меркушев Д.В. Немедикаментозний метод лікування післяопераційних ран піхви після виконання піхвової гістеректомії // Труды Крымского государственного медицинского университета им. С.И.Георгиевского. – 2007. – Том 143, часть ІІІ. – С. 169-173.

(Автор узагальнив результати отриманих імунологічних та клінічних досліджень, зробив висновки, обгрунтувавпрактичні рекомендації).

17. Спосіб лікування післяопераційних ран піхви / Деклараційний патент на корисну модель № 12253 від 16.01.06. Бюл. № 1 (автори Мехедко В.В., Бичкова Н.Г., Леуш С.С.).

(Автор здійснив підбір хворих, впровадив в клінічну практику новий метод лікування післяопераційних ран, описав спосіб лікування, наукові висновки, оформив формулу патенту).

18. Спосіб оцінки ефективності лікування післяопераційних ран піхви / Деклараційний патент на корисну модель № 12252 від 16.01.06. Бюл. № 1 (автори Бичкова Н.Г., Мехедко В.В.).

(Автор вивчив стан загального імунітету у жінок до операції та в післяопераційному періоді, аналізував отримані дані та обгрунтував метод контроля за перебігом післяопераційного періоду).

19. Спосіб оцінки ефективності лікування післяопераційних ран піхви / Деклараційний патент на корисну модель № 12251 від 16.01.06. Бюл. № 1 (автори Бичкова Н.Г., Мехедко В.В.).

(Здобувач провів дослідження стану місцевого імунітету у жінок до операції та в післяопераційному періоді та обгрунтував метод контроля за перебігом післяопераційного періоду).