Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Оториноларингологія


Зайцев Андрій Валерійович. Профілактика нозокоміальних синуїтів у хворих з тяжкою черепно-мозковою травмою: Дис... канд. мед. наук: 14.01.19 / Дніпропетровська держ. медична академія. - Д., 2002. - 195арк. - Бібліогр.: арк. 155-185.



Анотація до роботи:

Зайцев А.В. Профілактика нозокоміальних синуїтів у хворих з тяжкою черепно-мозковою травмою.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.19 – оториноларингологія.- Науково-дослідний інститут отоларингології ім. проф. О.С.Коломійченка Академії медичних наук України, Київ, 2002.

Дисертація присвячена питанням діагностики, клінічного перебігу і профілактики нозокоміальних синуїтів (НС) у хворих з тяжкою черепно-мозковою травмою (ЧМТ). При обстеженні 234 хворих з тяжкою ЧМТ під час їх перебування у відділеннях реанімації та інтенсивної терапії в 30,8% випадків виявлені ознаки НС. Встановлено діагностичні критерії НС, до яких віднесені вияв набряку слизової оболонки або скопичення ексудату в приносових пазухах (ПНП) під час повторного КТ- чи МРТ-дослідження, поява слизово-гнійних чи гнійних виділень в носових ходах, а також виявлення мікробного патогена в пунктаті ПНП. В етіологічній структурі НС переважали представники грамнегативної умовнёопатогенної мікрофлори з високим рівнем резистентності до широкого кола антибіотиків. В патогенезі НС провідну роль відігравали мікроциркуляторні розлади в слизовій оболонці носа та ПНП, викликані ЧМТ та підсилюванні інвазивними маніпуляціями, а також значні зрушення в стані неспецифічної резистентності та імунітету.

З урахуванням етіології та головних ланок патогенезу НС у хворих з тяжкою ЧМТ розроблено комплекс профілактичних заходів, який включав аспіраційну перфузію носової порожнини, застосування аплікаційного сорбенту та заселення слизової оболонки носа представником нормальної мікрофлори людини – Aerococcus viridans. Впровадження наведеного профілактичного комплексу у хворих з тяжкою ЧМТ дозволило знизити рівень захворювання нозокоміальним синуїтом з 30,8% до 13,3% та попередити розвиток гнійних його форм.

1. У хворих з тяжкою ЧМТ під час перебування у відділеннях реанімації та інтенсивної терапії в 30,8% випадків виникають запальні зміни в приносових пазухах, виразність яких корелює з важкістю краніоцеребральної травми та тривалістю її гострого періоду. В 77,1% локалізація синуїту співпадала з переважною стороною пошкодження головного мозку, що було зумовлено більш значними розладами регіонарного кровообігу.

2. Головними діагностичними критеріями нозокоміального синуїту у хворих з тяжкою ЧМТ були вияв набряку слизової оболонки або скопичення ексудату в приносових пазухах під час повторного КТ чи МРТ досліджень, поява слизово-гнійних чи гнійних виділень з середнього та/або верхнього носових ходів, а також виявлення мікробного патогена в пунктаті приносових пазух.

3. Вивчення видового складу та біологічних властивостей мікрофлори, виділеної з пунктату приносових пазух та слизової оболонки носа, виявило її ідентичність в 78,6%, що підтверджує етіологічний зв’язок нозокоміальних синуїтів у хворих з тяжкою ЧМТ з мікрофлорою порожнини носа. В етіологічній структурі збудників нозокоміальних синуїтів провідна роль належить грамнегативній умовнопатогенній мікрофлорі (84,4%) з високим рівнем резистентності до широкого кола антибіотиків, вираженою антилізоцимною активністю та адгезивністю.

4. Головними ланками в патогенезі нозокоміальних синуїтів у хворих з тяжкою ЧМТ є мікроциркуляторні розлади в слизовій оболонці носа та приносових пазух, які виникають на фоні викликаних травмою порушень мозкового кровообігу, а також суттєві зрушення в неспецифічній та специфічній ланках протиінфекційного захисту, важливішими серед яких є зниження фагоцитарної активності лейкоцитів, прогресуюча Т-лімфопенія, зменшення вмісту сироваткового IgG та локальної продукції sIgA.

5. Проведення у хворих з тяжкою ЧМТ сануючих процедур за розробленою нами методикою з використанням аспіраційної перфузії порожнини носа та наступним місцевим застосуванням аплікаційного сорбенту сприяє очищенню слизової оболонки від продуктів тканинного катаболізму і протеолізу, зменшенню інтенсивності її мікробного забруднення, нормалізації мікроциркуляції та підсиленню неспецифічної ланки протиінфекційного захисту.

6. Створення на слизовій оболонці порожнини носа тимчасового штучного біоценозу з бактерій представників нормальної мікрофлори людини – Aerococcus viridans приводить до суттєвого зменшення носійництва патогенної та умовнопатогенної мікрофлори серед хворих з тяжкою ЧМТ і обмежує її епідеміологічну значимість у виникненні нозокоміальних синуїтів.

7. Застосування розробленого комплексу профілактичних заходів у хворих, які перебувають в гострому періоді тяжкої ЧМТ, дозволило знизити рівень захворювання нозокоміальним синуїтом з 30,8% до 13,3% та попередити розвиток гнійних його форм.

Публікації автора:

1. Зайцев А.В., Лимар Л.І. Клініко-морфологічні паралелі перебігу синуїтів, поєднаних з черепно-мозковою травмою // Журн. вушних, носових і горлових хвороб.- 2000.- № 2.- С.71-73.

2 Зайцев А.В. Об особенностях диагностики синуитов, протекающих на фоне черепно-мозговой травмы // Актуальные проблемы медицины: Сб. науч. тр. / Под ред. Н.Г.Дубовской- Днепропетровск: Б.и., 2000.- Т.1.- С. 122-124.

3. Zaytsev A. Sinusitis’s in patients with craniocerebral trauma // XVIII Congress of European Rhinologic Society. XIX International Symposium on the Infection and Allergy of the Nose. June 25 – 29, 2000: Abstract Book.- Barcelona. Spain, 2000.- Р.584.

4. Зайцев А.В. Особенности клинического течения и диагностики синуитов, развившихся в остром периоде черепно-мозговой травмы // Журн. вушних, носових і горлових хвороб.- 2000.- № 5.- С.60-62.

5. Зайцев А.В. Нозокоміальні синуїти у хворих з черепно-мозковою травмою // Медичні перспективи.- 2001.- Т. VI, № 2.- С. 9-15.

6. Зайцев А.В., Березнюк В.В. Клиническое течение синуитов и их профилактика у больных, находящихся в остром периоде черепно-мозговой травмы // Рос. ринология.- 2001.- № 2.- С. 113-114.

7. Пат. № 34922А. Україна. Спосіб лікування синуїтів / А.В.Зайцев (Україна); Опубл. 15.03.2001.

8. Zaitsev A.V. On the influence of autonomic nervous system upon nasal mucosa in patients after craniocerebral trauma // Folia Otorhinolaryngologiae et Pathologiae Respiratoriae.- 2001.-Vol. 7, № 3-4.- P. 85.

9. Зайцев А.В. Клініко-мікробіологічна характеристика нозокоміальних синуїтів у хворих з тяжкою черепно-мозковою травмою // Медичні перспективи.- 2001.- Т. VI, № 4.- С. 57-63.

10. Зайцев А.В. До етіології і патогенезу нозокоміальних синуїтів у хворих з тяжкою черепно-мозковою травмою // Актуальні проблеми клінічної і теоретичної медицини: Тези міжнар. наук. конф., присвяченої 85 річниці ДДМА. –Дніпропетровськ, 2001.- С. 152-153.

11. Пат. № 45763А. Україна. Спосіб профілактики госпітальних синуїтів/ А.В.Зайцев (Україна); Опубл. 15.04.2002.

12. Березнюк В.В., Зайцев А.В., Палієнко Л.О. Морфологічні аспекти патогенезу нозокоміальних синуїтів у хворих з тяжкою черепно-мозковою травмою // Журн. вушних, носових і горлових хвороб.- 2002.- № 2.- С.18-30.

13. Зайцев А.В. Стан неспецифічної резистентності та імунітету у хворих з тяжкою черепно-мозковою травмою і його роль у виникненні нозокоміального синуїту // Медичні перспективи.- 2002.- Т. VII, № 2.- С. 86-90.

14. Зайцев А.В, Березнюк В.В. Морфо-функціональний стан слизової оболонки носа у хворих з тяжкою черепно-мозковою травмою // Журн. вушних, носових і горлових хвороб.- 2002.- № 3-с.- С. 114-115.