Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Гігієна тварин та ветеринарна санітарія


Божик Людмила Ярославівна. Профілактика аліментарної анемії поросят за корекції умов годівлі та утримання свиноматок. : Дис... канд. наук: 16.00.06 - 2009.



Анотація до роботи:

Божик Л.Я. Профілактика аліментарної анемії поросят за корекції умов годівлі та утримання свиноматок – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.06 – гігієна тварин та ветеринарна санітарія. Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького. - Львів, 2009.

У дисертаційній роботі на основі проведено результати досліджень умов утримання та годівлі свиноматок і поросят в ННВЦ ,,Комарнівський” Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького. Досліджено параметри мікроклімату приміщень, в яких знаходились тварини. Проаналізовано мікроелементний склад грунту, води, кормів та крові свиноматок у дослідному господарстві. Вияснено недостатність окремих мікроелементів, особливо заліза. З’ясовано вплив метіонату заліза для корекції залізодефіцитних раціонів свиноматок з метою профілактики анемії, підвищення резистентності та продуктивності поросят. Узагальнено результати біологічної та продуктивної дії хелатних добавок заліза (метіонатів) і їх переваги над неорганічними солями (сульфатами) при корекції дефіциту заліза у раціонах свиноматок. Встановлено інгібуючий вплив дефіциту заліза на неспецифічну резистентність, продуктивність та процеси відтворення поросних і підсисних свиноматок, а також на формування клітинного і гуморального імунітету у поросят до 3-місячного віку. Вияснено, що поросні і підсисні свиноматки найкраще засвоюють кормову добавку метіонату заліза в дозах 0,7-1,4 мг/кг маси тіла і мають здатність передавати цей біометал через молозиво та молоко поросятам, запобігаючи розвитку аліментарної анемії та підвищуючи імунофізіологічні процеси в організмі.

Незбалансованість раціону за мікроелементним складом, зокрема залізом, супроводжується порушенням обміну речовин, зниженням продуктивності і резистентності свиноматок і їх поросят. Раціони свиней, до складу яких входять корми, вирощені на ґрунтах Львівської області, не задовольняють потребу організму тварин у мікроелементах і потребують обов’язкового збагачення їх залізом. Виявлені зміни в організмі тварин при дефіциті заліза в раціонах і його корекції відображають складну систему взаємовідносин різних ланок імунної та антиоксидантної систем, спрямовану на збереження молодняку, підвищення життєздатності та профілактику їх захворювань.

  1. У ННВЦ «Комарнівський» Городоцького району Львівської області вивчено умови годівлі та утримання свиноматок і поросят, а також визначено основні параметри мікроклімату приміщення і його бальну оцінку, яка відповідає зоогігієнічним вимогам.

  2. У досліджуваному господарстві встановлено нестачу у ґрунтах, кормах та воді заліза. Найбільш виражений дефіцит заліза виявлено у кормах зернової групи в межах 80-89% до потреби, що є основним кормом для свиней.

  3. Введення до залізодефіцитних раціонів свиноматок метіонату заліза в оптимальних дозах (0,7 мг/кг маси тіла протягом 30 днів до опоросу та 1,4 мг/кг до відлучення поросят) дозволяє запобігти аліментарну анемію та інші захворювання поросят, достовірно підвищити обмінні процеси та імунобіологічну реактивність організму.

  4. Згодовування метіонату заліза позитивно впливає на фізіологічний стан організму, сприяє підвищенню кількості еритроцитів і гемоглобіну в крові відповідно на 12,2 та 32,4% (Р<0,01) порівняно з фоновими величинами. Одночасно в крові цих свиноматок зростає кількість Т- і В-лімфоцитів і їх продуктів – імуноглобулінів відповідно на 12,4, 16,7 і 19,9% (Р<0,01), а у молозиві - загального білку на 17,0% (Р<0,01) та імуноглобулінів на 20,0% (Р<0,01).

  5. За корекції раціонів поросних свиноматок метіонатом заліза покращується перебіг родового процесу, а також зростає багатоплідність на 20,0% (Р<0,05), маса гнізда на 26,7% (Р<0,01), маса тіла поросят при народженні на 9,1% (Р<0,01), збереженість на 12,9% (Р<0,01) та зменшується мертвонароджуваність, і число гіпотрофіків.

  6. Корекція раціонів поросних і підсисних свиноматок забезпечує зростання рівня заліза у сироватці крові поросят протягом усього періоду досліджень в межах 21,9-30,4% (Р<0,01) і відповідно зменшення залізозв'язуючої здатності сироватки крові.

  7. Неонатальні поросята народжені від свиноматок, яким додавали хелатні сполуки заліза з метіоніном в оптимальних дозах відрізнялися від тварин контрольної групи змінами показників резистентності та продуктивності, що виявлялося:

    • підвищенням активності еритропоезу: вірогідним збільшенням вмісту гемоглобіну та еритроцитів з 3-добового до 45-добового віку відповідно на 25.6 і 19,1% (Р<0,001) та 35,2 і 27,1% (Р<0,001);

    • зростання концентрації Ig G i Ig M відповідно на 21,8 і 23,7 (Р<0,01) та 22,0 і 49,3% (Р<0,001);

    • підвищенням збереженості поросят після відлучення від свиноматок на 28,6% (Р<0,01). В середньому збереженість поросят четвертої групи була вищою від контрольних тварин на 16,1%;

    • посиленням клітинної та гуморальної ланок резистентності, зокрема активності фагоцитозу на 32% (Р<0,01), збільшенням числа Т-лімфоцитів відповідно на 8,9-15,7% (Р<0,05), В-лімфоцитів на 13,2% (Р<0,05);

- зниженням вмісту продуктів ПОЛ на 18,3-28,6% (Р<0,01) і посилення ферментативної ланки АОЗ на 20,4-28,5% (Р<0,01) відповідно.

Публікації автора:

  1. Маслянко Р.П. Регуляція гомеостазу заліза у тварин / Р.П. Маслянко, Л.Я. Пукало // Біологія тварин. – Львів, 2006. – Т.6, № 1-2. – C. 95-99. (Дисертантом проведено пошук і аналіз літературних даних).

  2. Пукало Л.Я. Імунофізіологічний статус вагітних свиноматок і їх поросят за корекції залізодефіцитних раціонів / Л.Я. Пукало // Вісник державного агроекологічного університету. – Житомир, 2007. – № 2 – C. 212-218.

  3. Пукало Л.Я. Імунні фактори молозива та протиінфекційний захист поросят / Л.Я. Пукало, Р.П. Маслянко // Сільський господар. – 2007 – № 9-10. – С. 14-16. (Дисертантом самостійно проведена експериментальна частина роботи, обробку даних та їх аналіз).

  4. Маслянко Р.П. Показники неспецифічної резистентністі свиноматок за корекції залізодефіцитних раціонів / Р.П. Маслянко, Л.Я. Пукало // Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького – Львів, 2007 – Т. 9, №3(34), Ч. 1. – С. 126-129. (Дисертант брала участь в організації та проведенні досліду, написанні статті).

  5. Маслянко Р.П. Гаптоглобуліни: роль, структура і їх функції / Р.П. Маслянко, Л.Я. Пукало // Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького. – Львів, 2007. – Т. 9, №3(34), Ч. 3. – С. 116-119. (Дисертантом проведено пошук і аналіз літературних даних).

  6. Пукало Л.Я. Стан здоров’я та резистентності поросят відлучених від свиноматок з різним рівнем заліза в організмі / Л.Я. Пукало, Р.П. Маслянко // Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького. – Львів, 2008. – Т. 10, № 2(37), Ч. 1. – С. 249-252. (Дисертант самостійно визначила показники резистентності поросят та провела біометричну обробку даних, написала статтю).

  1. Маслянко Р.П. Гігієна родів у свиноматок з різним рівнем заліза в раціонах / Р.П. Маслянко, Л.Я. Божик // Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького. – Львів, 2008. – Т. 9, №3(34), Ч. 1. – С. 142-145. (Дисертант особисто визначила параметри мікроклімату в свинарнику-маточнику, провела аналіз захворюваності свиней у дослідних приміщеннях).

  2. Пат. № 27156 МПК (2006), А01К 67/02, А23К 1/22, 1/175 «Спосіб підвищення імунного статусу поросят раннього віку за корекції залізодефіцитних раціонів свиноматок» / Р.П. Маслянко, Л.Я. Пукало, заявник і патентовласник Львівська національна академія ветеринарної медицини ім. С.З. Ґжицького. - Україна. – заявл. 5.04.2007, опубл. 25.10.2007, Бюл. №17. (Дисертант особисто провела патентний пошук і підготовила матеріали для патентування).

  3. Пукало Л.Я. Вплив корекції залізодефіцитних раціонів свиноматок на морфофункціональні показники плаценти та новонароджених поросят / Л.Я. Пукало // Збірник праць міжнародної конференції ,,Аграрна наука і практика”. – Полтава, 2007. – С. 197-198.

  4. Методичні рекомендації по застосуванні метіонату заліза для корекції залізодефіцитних раціонів свиноматок / Л.Я. Божик, Р.П. Маслянко – Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Гжицького. – Львів, 2008. – 11 с. (Дисертантом самостійно проведена експериментальна частина роботи, біометрична обробка, її аналіз та підготовка рекомендацій).