Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Гусак Людмила Петрівна. Професійна спрямованість навчання вищої математики студентів економічних спеціальностей : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Гусак Л.П. Професійна спрямованість навчання вищої математики студентів економічних спеціальностей. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, Вінниця, 2007.

У дисертації розглянуто способи й засоби вдосконалення процесу професійної спрямованості навчання вищої математики на економічних спеціальностях ВНЗ. Доведено, що ефективність формування у студентів потрібних мотиваційних факторів діяльності висококваліфікованого фахівця у процесі навчання вищої математики залежить від узгодженості педагогічних умов професійного спрямування навчання вищої математики із сучасними завданнями підготовки фахівця, від систематичності і цілеспрямованості визначення оптимальних умов формування професійної культури спеціаліста у процесі навчання математики.

Обґрунтовано потребу в акценті на розвиток прийомів розумової діяльності у процесі навчання вищої математики як важливого чинника формування професійної культури економіста. Розроблено, обґрунтовано й експериментально апробовано педагогічну технологію професійної спрямованості навчання вищої математики на економічних спеціальностях.

Розроблено, теоретично обґрунтовано і апробовано методичні рекомендації, які стосуються напрямків удосконалення різноманітних технологій підготовки фахівця у процесі вивчення вищої математики у ВНЗ економічного профілю.

  1. Розуміючи під навчанням цілеспрямований процес взаємодії викладача й студента, в процесі якого зреалізовується освіта людини, відбувається виховання й розвиток особистості, ми під професійною спрямованістю навчання розуміємо систему методів і засобів, котрими забезпечується орієнтація навчально-виховного процесу на формування професійної культури студента. Через те, що в сучасному світі знання і їхнє використання стали головним чинником соціально-економічного прогресу, у ВНЗ мають створюватись сприятливі умови й необхідні стимули для здобуття якісної сучасної освіти, підготовки фахівців нової формації, для чого потрібні нові підходи в опрацюванні й використанні педагогічних методів і засобів, зорієнтованих на професійний і особистісний розвиток людини.

Професійна спрямованість навчання вищої математики – одна з передумов забезпечення ефективності підготовки висококваліфікованого фахівця, також і один з шляхів удосконалення фундаментальної підготовки з математики. Головним змістом математичної освіти має стати не опанування готовими алгоритмами розв’язування типових задач, а математична компетентність, розуміння і застосування математичних методів дослідження. Значна частина труднощів при навчанні математики в економічних університетах викликана не тільки специфікою математики як науки, але й необхідністю вдосконалення технологій навчання математики у вищій школі. Як це засвідчується практикою діяльності ВНЗ, викладачі вищої математики, а також і студенти економічних спеціальностей ще не зовсім усвідомлюють те, якою мірою компетентність майбутнього економіста, його професійна культура залежать від його математичної підготовки, котра повинна виявитись достатньою для розв’язання сучасних складних задач професійної діяльності. Зміст навчання вищої математики, як це випливає з мети її вивчення, повинен бути пронизаний ідеєю професійного спрямування.

  1. Нами з’ясовано і обґрунтовано педагогічну технологію формування й розвитку мотивів вивчення вищої математики студентами економічних спеціальностей, прийомів їхньої розумової діяльності за умови професійного спрямування навчання вищої математики. Мотиваційні аспекти пізнавальної діяльності студентів досить актуальні в процесах навчання математики, в наш час вони набувають особливої значимості. Свідоме, внутрішньо й зовнішньо мотивоване навчання математики справляє значний вплив на підвищення культури мислення майбутнього фахівця економічного профілю. Орієнтуючись на синергетичний підхід у диференціації навчання, з метою поліпшення умов формування ціннісної орієнтації студентів економічних спеціальностей нами розроблено й апробовано навчально-методичний посібник “Математика і підготовка фахівців економічних спеціальностей”, на основі якого створено електронний посібник. Нові технології організації пізнавальної діяльності студентів повинні забезпечувати високий рівень функціональності набутих знань у поєднанні з можливістю практичного використання їх у якнайширшому спектрі професійної діяльності.

Успішне розв’язання завдань формування фахівця неможливе без створення відповідних умов розвитку продуктивного й творчого мислення. Викладачі математики можуть і повинні сприяти розвиткові такого типу мислення студентів, яке б віддзеркалювало конкретну технологію навчання вищої математики. При цьому важливо дбати й про розвиток прийомів розумової діяльності студентів. У дисертації викладено відповідну технологію діяльності викладача.

  1. Кредитно-модульна система організації навчального процесу, особистісно орієнтоване навчання, впровадження дистанційної освіти, інтерактивних і комп’ютерних технологій – передумови появи нових прийомів і форм професійного спрямування навчання математики у ВНЗ. З’ясовано методичні особливості навчання вищої математики, його професійну спрямованість у кредитно-модульній системі організації навчального процесу. Визначено: особливості кредитно-модульної системи організації навчального процесу порівняно з традиційною системою навчання у ВНЗ; основні проблеми КМСОНП у навчанні математики на економічних спеціальностях; першочергові завдання, які стоять перед ВНЗ за умови впровадження КМСОНП; завдання для забезпечення ефективності впровадження КМСОНП у процесі формування математичної культури майбутнього фахівця на економічних спеціальностях.

Серед методичних особливостей професійної спрямованості навчання математики в умовах КМСОНП виділено і вмотивовано: зростання можливостей урізноманітнення видів завдань для самостійної роботи студентів, існування чіткої системи заохочення до виконання певних завдань. Впровадження КМСОНП сприяє самоосвітнім процесам саморозвитку і професійній самореалізації майбутнього фахівця.

  1. Встановлено, що ефективність формування у студентів економічних спеціальностей у ВНЗ потрібних мотиваційних чинників діяльності фахівця у процесі навчання вищої математики перебуває в прямій залежності від комплексу прийомів і засобів професійного спрямування навчання. Результати експериментальних досліджень дозволили нам конкретизувати умови підготовки висококваліфікованого фахівця у процесі навчання математики, скоректувати методичні рекомендації стосовно професійного спрямування навчання математики, підтвердили їхню педагогічну ефективність. Дійдено такого висновку: використання ефективних прийомів і засобів розвитку мотивів вивчення вищої математики, акцент на розвиток прийомів розумової діяльності у процесі навчальних занять і самостійної роботи студентів потрібно вважати важливим чинником формування професійної культури майбутнього економіста у процесі навчання вищої математики.

Проведене дослідження, певна річ, не вичерпує всіх аспектів дослідження проблеми професійної спрямованості навчання математики студентів економічних спеціальностей ВНЗ. Основними напрямами для подальшого її вивчення ми вважаємо: модернізацію професійної підготовки викладача математики з урахуванням умов профільного навчання; подальше вдосконалення елементів педагогічної технології професійного спрямування навчання вищої математики в контексті реформування вищої освіти в Україні; створення інформаційного фонду методичних прийомів і засобів професійного спрямування вищої математики в системі INTERNET для економічних спеціальностей ВНЗ.

Основні результати дослідження відображено в таких публікаціях:

Статті у провідних фахових виданнях, затверджених ВАК України:

  1. Гусак Л.П., Матяш О.І. Мотивація пізнавальної діяльності при особистісно орієнтованому навчанні студентів математики // Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія “Педагогіка. Соціальна робота”, 2004. - №7. – С. 62-65.

  2. Гусак Л.П. До питання навчання математики студентів економічних спеціальностей в умовах кредитно-модульної системи організації навчання // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в педагогіці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. пр. Вип. 7. – Київ-Вінниця: ТОВ фірма “Планер”, 2005. – С. 258-261.

  3. Гусак Л.П., Матяш О.І. Місце і роль мотивів вивчення вищої математики при особистісно орієнтованому навчанні на економічних спеціальностях // Дидактика математики: проблеми і дослідження: Міжнародний збірник наукових робіт. Вип. 23. – Донецьк: Фірма ТЕАН, 2005. – С. 27-29.

4. Гусак Л.П. Прийоми професійного спрямування навчання вищої математики в нових умовах навчального процесу у ВНЗ // Наукові записки: психолого-педагогічні науки. – 2005. - №4. – С. 96-98.

  1. Гусак Л.П. Розвиток мотивів вивчення вищої математики у студентів економічних спеціальностей в умовах комп’ютеризації навчального процесу // Збірник наукових праць Уманського державного педагогічного університету ім. П. Тичини. Спеціальний випуск. – К.: Міленіум, 2005. – С. 114-119.

6. Гусак Л.П. Професійна спрямованість навчання математики у системі професійної освіти економістів // Вісник Житомирського державного університету ім. І. Франка. – 2006. – Вип. 30. – С. 58-61.

7. Гусак Л.П., Матяш О.І. Місце і роль професійної спрямованості навчання математики у системі підготовки фахівців економічних спеціальностей // Збірник наукових праць “Соціалізація особистості”. – К: НПУ, 2007. – №28. - С. 126-133.

  1. Гусак Л.П. Психолого-педагогічні передумови формування знань та умінь студентів економічних спеціальностей у процесі вивчення вищої математики // Наукові записки. Серія: Педагогіка і психологія. – Вип. 19. – Вінниця, 2007. – С. 148-151.

  2. Гусак Л.П. Формування елементів професійної культури економіста у процесі навчання вищої математики // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в педагогіці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. пр. – Вип. 14. - Київ-Вінниця: ДОВ “Вінниця”, 2007. – С. 259-264.

Статті в інших виданнях:

  1. Гусак Л.П. Проблеми забезпечення професійної спрямованості викладання математики в навчальному закладі економічного профілю // Регіональні перспективи. – Кременчук: Асоціація “Перспектива”, 2000. - №2-3 (9-10). – С. 382-383.

Методичні рекомендації та навчально-методичні посібники:

  1. Гусак Л.П., Матяш О.І. Математика і підготовка фахівців економічних спеціальностей. Навчально-методичний посібник. – Вінниця, 2005. – 118 с.

  2. Гусак Л.П. Методичні рекомендації професійного спрямування навчання вищої математики студентів економічних спеціальностей. – Вінниця, 2006. – 42 с.

  3. Гусак Л.П., Рудомін Г.А., Бондар М.В. Економетрія. Методичні вказівки до виконання практичних робіт для студентів усіх спеціальностей та форм навчання. – Ч.1. – Вінниця, 2006. – 42 с.

  4. Гусак Л.П. Математика і підготовка фахівців економічних спеціальностей. Електронний посібник. – Вінниця, 2006.

Матеріали і тези науково-практичних конференцій:

  1. Гусак Л.П., Майданюк В.П. Проблеми забезпечення професійної спрямованості викладання математичних дисциплін // Проблеми гуманізму і освіти: Збірник матеріалів науково-методичної конференції., м. Вінниця, 21-22 травня. В 2-х томах. Т. 2. – Вінниця: Універсам. – 2002. – С. 273-275.

  2. Гусак Л.П., Верлан О.О. Навчальне проектування як засіб активізації діяльності студентів економічних спеціальностей при вивченні предметів гуманітарного циклу // Професіоналізм педагога (Проективна педагогіка: питання теорії та практики): Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції, 21-23 вересня, м. Ялта. – Ч.1. – Ялта: РВВ КДГІ, 2004. – С. 179-185.

  3. Гусак Л.П. Використання активних методів навчання при викладанні математики у ВНЗ економічного профілю // Динаміка наукових досліджень 2004: Матеріали Третьої Міжнародної науково-практичної конференції, 21-30 червня, м. Дніпропетровськ. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 37-38.

  4. Husack Liudmyla. The use of information technologies to control the quality of knowledge // ІНТЕРНЕТ – ОСВІТА – НАУКА – 2004: Матеріали четвертої Міжнародної. конференції, 28 вересня – 16 жовтня, Т.1. – Вінниця: Універсам, 2004. – С. 88-89.

  5. Гусак Л.П. Формування уявлень студентів про використання математичних методів для розв’язування економічних задач // Теорія та методика навчання математики, фізики, інформатики: Зб. наук. пр. Випуск V: В 3-х томах. – Кривий Ріг: Видавничий центр НметАУ, 2005. – Т.1.: Теорія та методика навчання математики. – С. 92-99.

  6. Гусак Л.П. Характеристика мети та змісту вивчення вищої математики в умовах професійного спрямування // Особистісно орієнтоване навчання математики: сьогодення і перспективи: Матеріали Другої Всеукраїнської науково-практичної конференції, 6-7 грудня, м. Полтава. – Полтава: АСМІ, 2005. – С. 93-95.

  7. Гусак Л.П. Професійна спрямованість як важлива складова загальної спрямованості особистості // Наука і вища освіта: Матеріали Міжнародної наукової конференції, 17-18 травня, м. Запоріжжя, 2007. – С. 251.