Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


1. Абсалямова Яна Вадимівна. Професійна адаптація молодих викладачів іноземної мови до роботи у вищих технічних навчальних закладах: дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Інститут вищої освіти АПН України. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Абсалямова Я.В. Професйна адаптаця молодих викладачв ноземно мови до роботи у вищих технчних навчальних закладах. – Рукопис.

Дисертаця на здобуття наукового ступеня кандидата педагогчних наук, спецальнсть 13.00.04 – теоря та методика професйно освти. – нститут вищо освти АПН Украни, Кив, 2005.

Дисертацйна робота присвячена дослдженню процесу професйно адаптац молодих викладачв ноземно мови до роботи у вищих технчних навчальних закладах (ВТНЗ).

У робот сформовано нтегрован науков знання про процес професйно адаптац молодих викладачв ноземно мови до роботи у ВТНЗ; видлено структуру та особливост; конкретизовано структуру професоналзму викладачв ноземно мови ВТНЗ як показника фахово адаптованост; сформульовано педагогчн умови оптимзац структури та змсту системи освти як фактору впливу на профадаптацю молодих викладачв; створено модель системи освти пероду професйно адаптац молодих викладачв ноземно мови ВТНЗ, вдповдну до цих педагогчних умов виявлених фахових потреб педагогв; експериментально переврено ефективнсть запропоновано модел; розроблено науково-практичн рекомендац щодо органзац професйно адаптац молодих викладачв ноземно мови ВТНЗ.

Ключов слова: професйна адаптаця, перод професйно адаптац, молодий викладач ноземно мови.

У дисертац наведено теоретичне узагальнення та нове виршення науково проблеми професйно адаптац молодих викладачв ноземно мови до роботи у ВТНЗ, що виявляться у формуванн нтегрованих наукових знань про хню профадаптацю; науковому обрунтуванн та експериментальнй переврц ефективност проходження адаптацйного процесу за умов оптимзац структури та змсту освти педагогв вдповдного пероду.

Проведене дисертацйне дослдження дозволило зробити так висновки на основ узагальнення результатв теоретично та експериментально роботи.

1. У сучаснй науковй психолого-педагогчнй лтератур актуальн проблеми професйно адаптац молодих викладачв ноземно мови до роботи у ВТНЗ та органзац системи хньо освти адаптацйного пероду як фактору впливу на профадаптацю були практично нерозробленими. Основна увага науковцями придлялася проблемам фахово адаптац вчителв, органзац хньо пслядипломно освти та розвитку професоналзму, а результати висновки переносилися на молодих викладачв ноземно мови ВТНЗ без урахування особливостей профадаптац дано категор педагогв.

Професйна адаптаця молодих викладачв ноземно мови ВТНЗ – це складний процес пристосування педагога у початковий перод роботи до особливостей мсця роботи та органзац прац, в результат якого вдбуваться повне оволодння молодим викладачем специфкою фахово дяльност в умовах ВТНЗ, що включа систематизацю набутих ранше та засвоння нових знань умнь, необхдних для успшного виконання, формування професйно важливих особистсних якостей, злиття з педагогчним колективом. Перод, протягом якого трива процес становлення молодого викладача ноземно мови ВТНЗ як професонала, перодом його профадаптац.

2. На основ комплексного пдходу у логчнй структур профадаптац молодого викладача ВТНЗ видлено соцально-психологчний, теоретичний (дидактичний) та практичний (методичний) аспекти, останн два з яких становлять виробничо-технологчну адаптацю. Дидактичний та методичний адаптацйн аспекти значною мрою залежать вд такого фактору, як система освти (пслядипломна освта та самоосвта) вдповдного пероду: саме вона забезпечу поступове оволодння молодими викладачами професю. Таким чином, професйна адаптаця молодого викладача комплексом соцально-психологчно адаптац та дидактичного методичного вдосконалення педагога в ход пслядипломно освти та самоосвти.

Перод професйно адаптац ма три етапи: початковий (орнтацйний), просунутий (моделювання) та етап повно адаптованост (творчого самовираження).

3. У перод професйно адаптац вдбуваться нтенсивне становлення молодого викладача ноземно мови як фахвця. Структура його професоналзму, що охоплю професоналзм знань (флологчних, методичних, педагогчних, психологчних, загальних, рефлексивних), професоналзм сплкування (перцептивн, соцально-комункативн, соцально-психологчн умння та володння формами педагогчного впливу) та професоналзм самовдосконалення (усвдомлення необхдност самовдосконалення та д, спрямован на нього), конкретизу, який фахвець ма сформуватися протягом адаптацйного пероду. При цьому рвень професоналзму як показник фахово адаптованост педагогв може бути вимряним за вдповдними критерями та за критерм навченост вихованост студентв.

Наявн прогалини у дослдженн педагогчно-органзацйних питань роботи ВТНЗ з молодими викладачами та освти останнх у перод профадаптац суттво гальмували впровадження особистсно орнтовано пдготовки та негативно позначалися на ефективност складного адаптацйного процесу останнх. Сучасна практика вимага глибокого вивчення та нових пдходв до органзац профадаптац молодих викладачв, як, забезпечуючи розвиток професоналзму, повнше враховували б ндивдуальн освтн потреби педагогв, хн реальн можливост здбност, специфку професйно дяльност, особливост освти дорослих.

4. Вивчення теоретичних основ розробки структури та змсту системи освти пероду профадаптац молодих викладачв ноземно мови ВТНЗ, якими мета, завдання, функц, дидактичн та андрагогчн принципи, дозволило визначити так педагогчн умови оптимзац:

  1. забезпечення структурно-змстовим насиченням системност, послдовност, наступност поетапно пдготовки в систем освти, при цьому структура та змст етапв освти молодих викладачв мають бути узгодженими з етапами профадаптац;

  2. цлеспрямовансть науковсть структурно-змстових складових;

  3. актуальнсть, практичнсть збалансовансть змсту, який реалзуться структурними елементами;

  4. цлснсть структури змсту та орнтаця на перспективу;

  5. врахування психолого-педагогчних особливостей навчання дорослих;

  6. пдпорядковансть змсту кожного структурного елементу задоволенню рвня психологчно готовност та професйно компетентност педагогв.

5. На основ сформульованих педагогчних умов оптимзац структури та змсту системи освти пероду профадаптац молодих викладачв ноземно мови до роботи у ВТНЗ виявлених професйних потреб останнх створено рвневу модель системи хньо освти, що характеризуться оптимзованими структурою та змстом.

6. Для переврки ефективност використання запропоновано модел розроблено експериментальну програму освти молодих викладачв ноземно мови ВТНЗ у перод профадаптац. Правомрнсть практична придатнсть запропоновано модел системи освти, а отже гпотеза, були пдтверджен в ход формуючого експерименту з використанням зазначено вище програми. Метод експертних оцнок математично-статистична обробка отриманих результатв показали, що реалзаця структурою системи освти молодих викладачв ноземно мови ВТНЗ змсту на рзних адаптацйних етапах сприя формуванню та розвитку професоналзму педагогв. Таким чином, система освти молодих викладачв пероду фахово адаптац важливим фактором впливу на адаптацйний процес.

7. На основ результатв проведеного експериментального дослдження розроблено науково-практичн рекомендац щодо органзац професйно адаптац молодих викладачв ноземно мови до роботи у ВТНЗ адресован установам, причетним до органзац пслядипломно освти молодих викладачв, факультетам пдвищення квалфкац, кафедрам вищих навчальних закладв, де молод викладач розпочинають професйну дяльнсть мають адаптуватися до не, та кафедрам, де останн проходять стажування, а також завдувачам кафедр, кервникам стажування, наставникам педагогв-початквцв.

Розгляд дисертацйно проблеми на теоретичному, методичному та практичному рвнях одержан результати дають пдставу вважати, що вихдна методологя правильною, поставлен завдання реалзован, мету досягнуто, гпотеза пдтвердилася: професйна адаптаця молодих викладачв ноземно мови до роботи у ВТНЗ вдбуваться ефективнше за умови оптимзац структури та змсту хньо освти адаптацйного пероду, нацлено на розвиток професоналзму, з урахуванням особистсно-мотивацйного пдходу та фахових потреб вищезазначено категор педагогв. Сукупнсть отриманих наукових висновкв практичних рекомендацй ма важливе значення для теор та практики органзац професйно адаптац молодих викладачв ноземно мови до роботи у ВТНЗ, зокрема пд впливом такого фактору, як система хньо освти адаптацйного пероду.

До подальших напрямв дослдження проблеми професйно адаптац педагогчних та науково-педагогчних працвникв ВТНЗ ми вважамо за доцльне вднести розробку технологй навчання х у систем пслядипломно освти; здйснення порвняльного аналзу роботи ВТНЗ з молодими викладачами протягом адаптацйного пероду у зарубжних кранах Укран.

Необхдно зазначити, що автор не заперечу можливсть подальшого коригування окремих положень викладено теор з метою вдосконалення та розвитку.

Публікації автора:

Статт у наукових фахових виданнях:

1. Абсалямова Я.В. Професоналзм як показник професйно адаптованост молодих викладачв ноземно мови вищих закладв освти // Теоретичн питання культури, освти та виховання: Зб. наук. праць. Випуск 24, частина 2. – К.: Видавничий центр КНЛУ, 2003. – С. 30-34.

2. Абсалямова Я.В. Теоретичн основи розробки структури та змсту пслядипломно освти молодих викладачв ноземно мови // Рдна школа. – К.: Демур, 2004. – № 4. – С. 26-29.

3. Абсалямова Я.В. Пслядипломна освта молодих викладачв ноземно мови ВНЗ у перод профадаптац // Рдна школа. – К.: Демур, 2004. – № 7-8. – С. 39-41.

4. Абсалямова Я.В. Структура, особливост та етапи профадаптац молодого викладача ноземно мови // Теоретичн питання культури, освти та виховання: Зб. наук. праць. Випуск 26. – К.: Видавничий центр КНЛУ, 2004. – С. 5-9.

Статт у наукових збрниках:

5. Абсалямова Я.В. ноземна мова в свтл реформування освти в рамках Державно нацонально програми „Освта” („Украна XXI столття”) // Гумантарна освта в технчному унверситет: проблеми та перспективи: М-ли конференц. – К.: ВЦ Держкомстату Украни. – 2001. – С. 3-7.

6. Абсалямова Я.В. Пслядипломна освта викладачв вищо школи як основа професйного росту // Гумантарна освта в технчних вищих навчальних закладах: Зб. наук. праць. – К.: ВЦ Держкомстату Украни. – 2003. – Вип. 5. – С. 33-40.

7. Абсалямова Я.В. Здбност як професйн якост викладача вищо школи // Гумантарна освта в технчних вищих навчальних закладах: Зб. наук. праць. – К.: ВЦ Держкомстату Украни. – 2003. – Вип. 6. – С. 12-20.

Навчально-методичн видання:

8. English. Types of Modern Computers: Methodological Guide / Prepared by: O.Ye. Buhayov, H.V. Babiy, Ya.V. Absalyamova. – K.; NAU, 2003. – 68 p. (особистий внесок автора – 1 друкований аркуш).

9. Англйська мова. Методичн вказвки та комп’ютерн тести / Уклад. Я.В. Абсалямова, С.О. Юрченко. – К.: НАУ, 2003. – 56 с. (особистий внесок автора – 1,5 друкованих аркушв).