Використання стохастичних моделей при проектуванні конструкцій із КМ пов'язано, в першу чергу, з істотною нестабільністю їх фізичних, механічних і геометричних характеристик. У дисертації запропоновано, обґрунтовано і реалізовано нові стохастичні моделі проектування літакових конструкцій з композиційних матеріалів, що дозволяють забезпечити задану надійність і зниження маси високонавантажених деталей і вузлів літакових агрегатів. Відмітною особливістю запропонованих моделей проектування є та обставина, що найважливіші її компоненти – несуча здатність конструкції, діючі навантаження і надійність – подані у вигляді випадкових величин з урахуванням коефіцієнтів асиметрії та варіації цих параметрів, а також з урахуванням мінливості фізичних, механічних і геометричних параметрів композиційних матеріалів. Зокрема, руйнівне навантаження для конструкцій із КМ характеризується коефіцієнтом асиметрії в межах від –12 до +11% – для конструкцій з вуглепластиків; від 0 до +11% - для конструкцій їз склопластиків і від +9 до 22% для конструкцій з органопластиків. При цьому коефіцієнти варіації руйнівного навантаження складають: для конструкцій з вуглепластиків – 6...+10%; для конструкцій з органопластиків – +6…+13%... Одержано стохастичні моделі по визначенню коефіцієнтів безпеки при різних сполученнях законів розподілу несучої здатності та діючих навантажень, які дозволяють забезпечити задану надійність, знизити масу конструкції. У дисертації запропоновано імовірнісні моделі оцінки несучої здатності для стрижневих конструкцій і обшивок в умовах розтягання – стиску, що дозволяє врахувати вплив на несучу здатність неминучих відхилень у механічних характеристиках і товщинах КМ ще на етапі проектування. Так, для стрижневої конструкції з органопластику коефіцієнти варіації й асиметрії несучої здатності досягають величин: aNX=+23%, nNX=+21%. У роботі виявлено, що характер розподілу товщин і границь міцності КМ узгоджується з теоретичним нормальним законом. Оцінка статистичних даних показала, що існує систематичне зміщення центру групування цих проектних параметрів. Так, коефіцієнти асиметрії товщин напівфабрикатів КМ коливаються від –8 до +22%, а зміщення математичного сподівання границь міцності КМ відносно паспортного значення складають -10...+18%.
Проведені дослідження щодо мінливості механічних характеристик і геометричних розмірів напівфабрикатів із КМ доведені до рівня довідкових даних і можуть використовуватися в стохастичних і змішаних моделях проектування літакових конструкцій із КМ. 6. У дисертації вперше розроблено критерії порівняння по масі конструкцій з гомогенних і композиційних матеріалів з урахуванням стохастичних значень коефіцієнтів асиметрії та варіації їхніх механічних характеристик і товщин напівфабрикатів, що доставляються. На підставі цього критерію визначено області вигідності заміни силових елементів, які виконуються з високоміцних сталей і титанових сплавів, на конструкції з КМ. Запропоновані стохастичні моделі, а також новий критерій оцінки ефективності КМ по масі послужили основою для заміни підкосів стійок шасі літаків Ан-70 і Ан-140, які виконувалися з високоміцної сталі 30ХСН2МА-ВД і титанового сплаву ВТ-22, на конструкції з ПКМ і МКМ, що забезпечило зниження їхньої маси на 22...34%.
Основні результати дисертації відображено в наступних публікаціях: 1. Капитанова Л.В. Вероятностные характеристики распределения толщин, механических характеристик тонкостенных элементов из КМ // Вопросы проектирования и производства конструкций летательных аппаратов. – Х.: Гос. аэрокосмический ун-т ’’ХАИ’’.– 1998. – Вып. 13. – С.108-112. 2. Капитанова Л.В. Конструктивные параметры распределения несущей способности тонкостенных элементов из КМ на этапе проектировочных расчетов // Авиационно-космическая техника и технология. – Х.: Гос. аэрокосмический ун-т ’’ХАИ’’.– 1999. – Вып. 10. – С.115-121. 3. Капитанова Л.В. Критерии весовой эффективности композиционных материалов с учетом вариации вероятностных значений механических свойств и геометрических размеров // Вопросы проектирования и производства конструкций летательных аппаратов. – Х.: Нац. аэрокосмический ун-т ’’ХАИ’’. – 2002.– Вып. 28(1). – С.36-41. 4. Проектирование тонкостенных элементов конструкций летательных аппаратов заданной вероятности безотказной работы / Малашенко Л.А., Панасенко Б.А., Капитанова Л.В., Синькевич М.В., Ткаченко А.В. // Авиационно-космическая техника и технология. – Х.: ХАИ.– 1996. – С. 22-26. 5. Влияние случайных факторов на несущую способность и надежность элементов конструкций летательных аппаратов / Малашенко Л.А., Ткаченко А.В., Синькевич М.В., Панасенко Б.А., Капитанова Л.В. //Авиационно-космическая техника и технология. – Х.: ХАИ.– 1997. – С. 302-304. 6. Малашенко Л.А., Капитанова Л.В. Вероятностно-статистическая оптимизация по надежности конструкций планера летательных аппаратов включающих композиционные материалы //Авіаційно-космічна техніка і технологія. – Х.: Нац. аерокосмічний ун-т ’’ХАІ’’. – 2002. – Вип. 27.– С.104-107. |