Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Розведення та селекція тварин


Акнєвський Юрій Петрович. Продуктивність свиней в залежності від інтенсивності росту ремонтного молодняку та поєднання вихідних генотипів : Дис... канд. наук: 06.02.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Акнєвський Ю.П. Продуктивність свиней в залежності від інтенсивності росту ремонтного молодняку та поєднання вихідних генотипів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01 – розведення та селекція тварин. – Інститут свинарства ім. О.В. Квасницького УААН, Полтава, 2007.

Дисертація присвячена вивченню впливу інтенсивності росту на продуктивні якості свиней різних генотипів в умовах промислової технології.

Встановлено позитивну обумовленість продуктивних якостей свиней в залежності від інтенсивності росту. Дана оцінка якісним показникам м’язової тканини. Вивчено конституціональні, остеологічні та інтер’єрні особливості тварин різних генотипів та інтенсивності росту. Показана доцільність використання індексів росту й параметрів моделі Т. Бріджеса як критерію оцінки закономірностей росту свиней.

Встановлено, що чистопородні свині великої білої породи поєднання УВБхДВБ переважали за основними показниками продуктивності аналогів вітчизняної селекції та помісних тварин.

Отримані експериментальні дані дозволили зробити наступні висновки:

1. Використання кнурів порід велика біла та ландрас датської селекції при чистопородному розведенні та схрещуванні сприяло підвищенню відтворних, відгодівельних та м’ясних якостей вітчизняних свиней.

2. Якість сперми значно відрізнялася в залежності від генотипу кнурів. За показником об’єму еякуляту кнури породи ландрас датської селекції перевищували аналогів великої білої породи на 25%, за загальною кількістю сперміїв – на 8%. Найбільш рухливою була сперма кнурів української селекції – за цим показником вони перевищували тварин великої білої породи датської селекції на 11,2%, породи ландрас – на 15,14%.

Показники якості сперми нащадків мали аналогічну тенденцію: кнури поєднання УВБ x ДЛ мали найвищий об’єм еякуляту (253,18 мл) та загальну кількість сперміїв (54,69 млрд), у кнурів поєднання УВБxДВБ спостерігалася тенденція збільшення деґідрогеназної активності та запліднюючої здатності.

3. Порівняльне вивчення відтворних якостей свиноматок вітчизняної селекції при поєднанні з кнурами датської селекції засвідчило позитивний вплив цих кнурів; індекс відтворних якостей при поєднанні УВБxДВБ складав 40,74, при поєднанні УВБxДЛ – 41,0, тоді як при поєднанні УВБxУВБ – 39,28.

Аналіз продуктивності дочок показав, що за показником багатоплідності кращими виявилися помісні матки, які на 14% (Р 0,01) перевищували контрольну групу. Встановлені високі коефіцієнти кореляції між багатоплідністю та індексами життєздатності (r = +0.74; +0,62) та відтворними якостями (r = +0,86;0,90;0,67). Це свідчить про доцільність використання даних індексів в селекційних стадах.

Висока відтворні здатність була характерна для свиноматок великої білої породи модального класу (І =37,28) та класу мінус-варіант (І=41,84), у групі помісних маток за цим показником відрізнялися тварини з високою інтенсивністю росту (І=40,93).

4. Порівняльна оцінка відтворних якостей свиней різних поєднань та класів розподілу у чистопородних та помісних маток великої білої породи дає підставу стверджувати, що наявність алеля В гена ESR сприяє збільшенню кількості поросят при народженні. При цьому слід відмітити, що висока інтенсивність росту в свиней вітчизняної селекції ранньому онтогенезі сприяла вищепленню алеля В, тоді як прилиття крові тварин датської селекції значно збільшило його наявність.

5. У результаті використання свиней датської селекції відбулася зміна будови тіла молодняку в напрямку покращання м'ясних форм: індекс розтягнутості збільшився на 4,45 - 5,43 % (Р0,01), масивності – на 2,64-12,88 % (Р0,001), грудний – на 3,41-8,40% (Р0,001), м’ясності – на 6,97 - 11,01%. (Р0,001).

Встановлено, що інтенсивність росту безпосередньо впливає на будову тіла, при цьому найкращими м'ясними формами характеризувалися свині класу М±.

6. Найвища інтенсивність росту характерна для ремонтного молодняку класу М+ досліджуваних генотипів, однак особливо інтенсивно відбувався цей процес у свиней поєднання УВБ x ДВБ. За цим показником вони перевищували свиней І групи на 35,52% (Р 0,001), ІІІ групи – на 27,8% (Р0,01).

7. Найкращими відгодівельними якостями характеризувалися тварини, одержані від поєднання УВБ x ДВБ. Порівняно з контрольною групою, вони досягали живої маси 100 кг на 32 дні раніше (Р 0,001), при цьому витрати корму на одиницю приросту живої маси були на 0,78 г (Р 0,001) менші, але різниця між класами була недостовірною.

Аналіз внутрігрупового розподілу за інтенсивністю росту в межах контрольної групи показав, що молодняк класу М± порівняно з аналогами класу М - (Р0,001) був на 28 днів скоростиглішим. Помісні свині класу М + раніше на 6,7 і 14,9 днів (Р0,01) тварин класу М± та М- досягали живої маси 100кг.

8. Використання кнурів великої білої породи датської селекції поліпшило забійні та м'ясні якості вітчизняних свиней: забійний вихід збільшився на 2,29% (Р0,01), площа „м’язового вічка” – на 29,26% (Р0,01), вихід м’яса в туші – на 3,02% товщина шпику була меншою на 30,25% (Р0,001).

9. Фізико-хімічні якості м'яса піддослідних тварин знаходилися в межах норми. Прилиття крові свиней датської селекції не мало негативного впливу на якість продуктів забою, хоча відмічена тенденція до зниження вологоутримуючої здатності в м'ясі свиней ІІІ дослідної групи.

10. Аналіз ґістоструктури найдовшого м’яза спини показав, що середній діаметр м’язових волокон у поєднання УВБ x ДЛ був більшим на 12,4%, порівняно з контрольною групою, їх м’ясо мало більшу кількість волокон з діаметром від 50 мкм у структурі м’язової тканини (37,20 %).

11. Визначення міцності стегнових кісток показало, що при навантаженні на кістку у свиней ІІ дослідної групи спостерігалася тенденція збільшення міцності на 11 та 3,9% у порівнянні з аналогами І та ІІІ дослідних груп.

У межах І та ІІ дослідних груп кращим розвитком стегнових кісток і значною їх міцністю характеризувалися тварини модального класу. У групі помісних свиней найбільш розвинені стегнові кістки були у тварин класу М+; вони витримували більше (на 46,72% при Р0,01) навантаження на кістку порівняно зі свинями контрастного типу.

12. Біохімічні показники сироватки крові піддослідного молодняку знаходились у фізіологічній нормі. Помісні свині мали перевагу за рівнем загального білку (8,42 г/л), активністю трансаміназ: аспартат трансферази (0,659 ммоль/л) і аланін амінотрансферази (0,425 ммоль/л). Показники загального білку, активності трансаміназ у межах досліджуваних груп мали високі показники кореляційного зв’язку з живою масою молодняку.

13. Прибуток від реалізації додатково отриманої продукції в результаті використання кнурів датської селекції з підвищеною швидкістю росту становить 80,56 грн.