У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється в доповненні існуючого сортименту черешні в Правобережному Лісостепу України новими високопродуктивними комплексно стійкими сортами з плодами високої товарної якості, стійкими до розтріскування. В умовах Вінницького агрогрунтового району до групи ранньостиглих віднесені сорти черешні Дар Млієва, Зоряна, Мліївська жовта; до середньостиглих – Міраж, Альонушка, Аборигенка, Мелітопольська крапчаста, Меотіда і до пізньостиглих – сорти Бірюза, Донецький угольок, Дрогана жовта і Амазонка. За силою росту дерев досліджувані сорти черешні віднесені до сильнорослих (Дар Млієва, Зоряна, Амазонка), середньорослих (Аборигенка, Міраж, Альонушка, Дрогана жовта) і слаборослих (Мелітопольська крапчаста, Меотіда, Донецький угольок, Бірюза).
Сорти черешні віднесені до груп з округлою кроною (Донецький угольок, Амазонка), високо-округлою (Аборигенка, Дар Млієва, Зоряна), широко-пірамідальною (Альонушка, Дрогана жовта, Мелітопольська крапчаста), пірамідальною (Мліївська жовта, Міраж) і пониклою кроною (Меотіда, Бірюза). Найбільш високою стійкістю генеративних бруньок до пізньовесняних заморозків відзначилися дерева сорту Амазонка. Високою зимостійкістю вирізнилися дерева сортів Дар Млієва, Міраж і Меотіда.
Максимальну морозостійкість в умовах лабораторного проморожування проявили сорти Зоряна, Альонушка, Меотіда і Амазонка. 5. Високою стійкістю до ураження кокомікозом відзначилися середньостиглі сорти Міраж і Меотіда; до ураження клястероспоріозом – середньостиглі Міраж, Меотіда і пізньостиглий Донецький угольок; до ураження плодовою гниллю – середньостиглий сорт Альонушка та пізньостиглий сорт Дрогана жовта. Серед шкідників найбільшої шкоди завдавала вишнева попелиця, до пошкодження якої найбільш стійкими були ранньостиглий сорт Дар Млієва і середньостиглий сорт Міраж. 6. Максимальною врожайністю, понад 20 т/га, виділилися сорти черешні Меотіда, Дар Млієва і Зоряна. Високою скороплідністю вирізнялися сорти Зоряна, Дар Млієва, Мліївська жовта, Міраж, Амазонка, Аборигенка, Альонушка. Високим виходом стандартної продукції (від 72 до 88%) відзначилися сорти Меотіда, Міраж, Мелітопольська крапчаста, Амазонка і Зоряна, а крупноплідністю (середня маса понад 7 г) – Мелітопольська крапчаста, Міраж, Меотіда, Альонушка і Зоряна.
8. Плоди сортів Бірюза, Альонушка, Аборигенка, Мелітопольська крапчаста й Меотіда характеризуються хрящуватою високощільною м’якоттю (група бігаро – 0,684–1,257 кг/см2), а Дар Млієва, Зоряна, Мліївська жовта – низькою щільністю м’якоті (група гіні – 0,236–0,298 кг/см2). 9. Хімічний склад плодів в значній мірі залежав від помологічного сорту і погодних умов вегетаційного періоду. Високий вміст сухих розчинних речовин відмічений у сортів Бірюза і Мелітопольська крапчаста; цукрів – у сорту Аборигенка; титрованих кислот – у сорту Альонушка. Максимальною дегустаційною оцінкою смаку характеризувалися сорти Дар Млієва і Зоряна (по 5 балів), Мелітопольська крапчаста і Бірюза (по 4,9 бали). 10. Стійкість до розтріскування, характер якого визначався помологічним сортом, знаходилася у зворотній залежності від вмісту в плодах сухих розчинних речовин (r = – 0,7 + 0,13), товщини шкірки (r = – 0,93 + 0,05) і довжини плодоніжки (r = – 0,91 + 0,19). Плоди сортів черешні більше схильні до розтріскування в області кріплення плодоніжки, навколо верхівки та усіма типами пошкоджень одночасно. Висока стійкість плодів до розтріскування виявлена у сортів Мліївська жовта, Міраж, Меотіда (к) й Амазонка. 11. Економічна ефективність вирощування черешні забезпечується швидким вступом у плодоношення і високою продуктивністю насаджень, а також високою реалізаційною ціною продукції. Найвища окупність витрат досягнута для ранньостиглих сортів Зоряна (450,57%), Дар Млієва (370,95%) і середньостиглого сорту Меотіда (239,90%). |