Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Аждаров Тахмасіб Гусейн огли. Проблеми формування та удосконалення податкового механізму в Азербайджанській Республіці : Дис... д-ра наук: 08.04.01 - 2002.



Анотація до роботи:

Аждаров Тахмасіб Гусейн огли. Проблеми формування та удосконалення податкового механізму в Азербайджанській Республіці – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук із спеціальності 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Інститут економічного прогнозування НАН України, Київ, 2002.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних і методологічних основ оподаткування в умовах ринкової економіки. Викладено сутність податків, їх види, функції та принципи оподаткування. Розкрито етапи розвитку податкової системи в Азербайджані. Розглянуто вплив податкового механізму в Азербайджані на розвиток підприємництва, розширення зовнішньоекономічних зв'язків і вкладення іноземних інвестицій. При цьому податковий механізм визначено як сукупність організаційно-правових норм і методів одержання податків з урахуванням взаємодії всіх суб'єктів відповідної частини процесу оподаткування.

Запропоновано оригінальну класифікаційну структуру податків, сформульовано принципи податкового механізму незалежної держави в умовах ринкової економіки.

Проаналізовано вплив прийнятого в Азербайджані Податкового кодексу на діяльність юридичних і фізичних осіб, визначено шляхи стабілізації та поліпшення податкових надходжень, удосконалення податкового механізму з метою розвитку галузей виробництва і підприємництва. Сформульовано найважливіші завдання щодо запобігання ухиленням від сплати податків, посилення відповідальності платників податків і податкової служби, підготовки кадрів, впровадження комп'ютерних систем, створення “податкової поліції”, запропонована методика прогнозування податкових надходжень.

Результати дисертаційного дослідження дозволяють зробити висновки теоретико-концептуального змісту, методологічної і науково-практичної спрямованості.

У дисертації дається теоретичне узагальнення і нове вирішення важливої наукової проблеми розробки основ формування й удосконалення податкового механізму в Азербайджанській Республіці.

Недосконалість податкового механізму в Азербайджані в цілому і його окремих елементів значною мірою є результатом недостатнього теоретичного й організаційно-методологічного їх осмислення.

Внаслідок того, що донедавна не були визначені місце і роль податкового механізму в національній економіці, а також теоретичні основи формування податкового механізму, його впливу на соціально-економічний розвиток Азербайджанської Республіки, була неможливою розробка цілісного комплексу практичних заходів щодо запобігання, виправлення і недопущення надалі розвитку кризових явищ у виробничій, соціальній і зовнішньоекономічній сферах, нормалізації промислового і сільськогосподарського виробництва, оптимізації зовнішньоекономічних зв'язків, поліпшення інвестиційного клімату, підвищення рівня життя народу в нашій країні.

Подолання цих негативних моментів вимагає виявлення існуючих проблем формування податкового механізму, розробки і реалізації пропозицій щодо його удосконалення за такими напрямами:

I. У теоретичному плані – вирішення важливої наукової проблеми розробки теоретичних і організаційно-методологічних основ формування податкового механізму в Азербайджанській Республіці. З урахуванням цього:

1. Податковий механізм варто розглядати як найважливішу складову господарського механізму, що безпосередньо впливає на всі сфери життєдіяльності громадян, суб'єктів господарювання, регіонів, галузей народного господарства і держави в цілому.

2. Дослідження податкового механізму доцільно здійснювати з урахуванням того, що він є багатоаспектною категорією, яка характеризується взаємозв'язком і взаємозумовленістю його окремих елементів. Виходячи з цього, недоліки або помилки у формуванні одних елементів податкового механізму миттєво відіб'ються на інших і всій їхній сукупності. Тому існує нагальна потреба під час прийняття управлінських рішень враховувати всі фактори, що впливають на той чи інший елемент податкового механізму, їхній взаємозв'язок і взаємозумовленість, визначати конкретні наслідки реалізації конкретних заходів.

3. Під час дослідження основних системоутворюючих елементів податкового механізму необхідно враховувати складність сучасної ситуації, яка полягає в тому, що формування податкового механізму в Азербайджанській Республіці збіглося з переходом від адміністративно-командного господарювання до ринкової економіки і супроводжується негативним впливом значної кількості об'єктивних і суб'єктивних факторів на всі ланки господарського комплексу і домашні господарства.

4. Розробка теоретичних і організаційно-методологічних основ формування податкового механізму має включати розкриття сутності і формулювання визначення категорії “податковий механізм”, уточнення функцій податків і принципів оподаткування в умовах ринкової економіки, формулювання принципів формування податкового механізму в Азербайджанській Республіці, уточнення класифікації видів податків.

5. Оцінка податкового механізму, який формується, повинна враховувати дотримання принципів адекватності оціночних параметрів сутності соціально-економічних процесів, які досліджуються, комплексності (з урахуванням усіх факторів, що впливають на той чи інший елемент податкового механізму), визначення пріоритетів у цій сфері, послідовності оціночних заходів, можливості здійснення превентивних заходів для усунення виявлених і потенційно можливих негативних наслідків.

6. Методологічні підходи до оцінки податкового механізму мають ґрунтуватися на визначенні критерію його ефективності, виборі визначених кількісних і якісних показників, що характеризують результативність впливу податкового механізму на ті чи інші аспекти життєдіяльності громадян, суб'єктів господарювання, регіонів, галузей народного господарства і держави в цілому.

II. В аналітичному плані – комплексний аналіз фактичного стану формування податкового механізму в Азербайджанській Республіці. З урахуванням цього:

1. Мають бути детально проаналізовані реальна реалізація принципів формування податкового механізму, наявність концепції, стратегії і тактики його реформування, а також належного нормативно-правового, організаційно-методичного, інформаційного, кадрового і технічного забезпечення.

2. Стан, тенденції і проблеми, що існують у сфері оподатковування в Азербайджанській Республіці, повинні стати предметом комплексного аналізу.

3. У ході аналізу має бути визначено взаємозв'язок розвитку реального сектору національної економіки, зовнішньоекономічних зв'язків суб'єктів господарювання з оподаткуванням, зроблена оцінка регіонального аспекту формування податкового потенціалу Азербайджанської Республіки.

III. У практичному плані – розробка на основі дослідження і порівняння стану, тенденцій і ефективності розвитку окремих секторів національної економіки і соціальної сфери, критеріїв формування і реалізації діючої податкової політики, важелів підвищення впливу окремих складових податкового механізму на розвиток промисловості, підприємництва, зовнішньоекономічних зв'язків, вирішення соціальних проблем, підвищення добробуту населення Азербайджанської Республіки. З урахуванням цього:

1. Виходячи із сучасних вимог ринкової економіки та особливостей нинішніх реалій Азербайджану, необхідно провести інвентаризацію всіх законів, що регулюють фінансово-податкові відносини в Азербайджанській Республіці, і внести в них необхідні зміни і доповнення, які сприяли б розвитку виробничих галузей і підприємницькій діяльності, формували б правове середовище, що створює умови для залучення кожного підприємця до легальної економічної діяльності, а також підвищення продуктивності його праці і матеріального добробуту. Крім того, для підвищення об'єктивності правового поля необхідно створити в Азербайджанській Республіці незалежні законотворчі інститути.

2. Для стабілізації надходження податкових доходів у державний бюджет потрібно негайно: знизити податкові ставки, максимально розширюючи базу оподаткування по основних видах податків; зменшити кількість малоефективних видів податків, що вимагають великих витрат для обліку податкових надходжень як для платників податків, так і для органів податкової служби; поступово й обґрунтовано змінювати методику стягнення різних податків з метою запобігання ухилення від їх сплати; проводити відповідні зміни в реалізації комплексних заходів для ефективної взаємодії податкових і митних органів з правоохоронними органами, у тому числі щодо регламентації їхньої роботи в податковому законодавстві з метою підвищення рівня збору податків з юридичних і фізичних осіб.

3. Для посилення контролю за збором податкових платежів варто підвищити відповідальність платників податків і органів податкової служби, створити на виробничих підприємствах структурні підрозділи, що відповідають за розробку і реалізацію їхньої податкової політики, поліпшити підготовку кадрів в органах податкової служби, створити в Азербайджанській Республіці податкову поліцію.

4. З метою підвищення дієвості податкового механізму необхідно впроваджувати сучасні комп'ютерні системи для обліку і реєстрації платників податків; прийому звітів і обробки надходжень; перевірок, проведених у зв'язку з неправильною сплатою податків; контролю за сумами, сплаченими юридичними і фізичними особами; надання звітів податкових управлінь (відділів) у вищі податкові органи; економічного аналізу діяльності по району розміщення органів податкової служби.

5. Для підвищення обґрунтованості формування бюджетів різних рівнів необхідно розробити і впровадити в практичну діяльність методику прогнозування податкових надходжень.

6. З метою залучення іноземних інвестицій, впровадження сучасних технологічних процесів, розвитку зовнішньоекономічної діяльності варто активізувати діяльність щодо створення ефективно функціонуючих вільних економічних зон на території Азербайджанської Республіки.

Використання в практичній діяльності органів законодавчої і виконавчої влади викладених у дисертації теоретичних положень, результатів здійсненого комплексного аналізу сучасного стану податкової сфери і пропозицій щодо удосконалення податкової політики сприятиме прискоренню формування діючого податкового механізму в Азербайджанській Республіці. Доцільним є введення у вищих навчальних закладах на економічних спеціальностях навчального курсу “Податковий механізм”.

В цілому проведене дослідження свідчить, що формування й удосконалення податкового механізму в Азербайджанській Республіці передбачає широкий за змістом, часом і простором комплекс заходів, ефективність яких багато в чому визначатиметься узгодженістю і системністю дій всіх учасників даного процесу.

Публікації автора:

1. Аждаров Т.Г. Податкові проблеми в розвитку економіки Азербайджану і аспекти їх дослідження. – Баку: Елм, 2001. – 535 с. (азербайдж. мовою).

2. Аждаров Т.Г. Проблеми формування та удосконалення податкового механізму. – Баку: Елм, 1997.– 120 с. (азербайдж. мовою).

3. Аждаров Т.Г. Формирование и совершенствование налогового механизма. – Москва: РАГС, 1997. – 112 с.

4. Аждаров Т.Г. Промисловість Азербайджану і вплив податкового механізму на її розвиток в умовах ринкової економіки. – Баку: Бакинський університет, 2001. – 154 с. (азербайдж. мовою).

5. Аждаров Т.Г. Проблеми оподаткування і податкової політики в Азербайджані. – Баку: Сабах, 2001. – 155 с. (азербайдж. мовою).

6. Аждаров Т.Г. Проблеми удосконалення податкової концепції в Азербайджані в умовах економічних реформ. – Баку: Бакинський університет, 2001. – 169 с. (азербайдж. мовою).

7. Аждаров Т.Г. Проблеми податків в Азербайджані і напрямки удосконалення роботи органу податкової служби. – Іран, 2001.–189 с. (мовою фарсі).

8. Аждаров Т.Г. Сучасний стан промисловості Азербайджану і регулююча роль податкового механізму в її розвитку. – Іран, 2001. – 165 с. (мовою фарсі).

9. Аждаров Т.Г. Критерії вільного підприємництва в Азербайджані і податковий механізм. – Баку: АзНДНТІІ, 2000.– 56 с. (азербайдж. мовою).

10. Аждаров Т.Г. Зовнішньоекономічні зв’язки і податковий механізм. – Баку: АзНДНТІІ, 2000.– 48 с. (азербайдж. мовою).

11. Аждаров Т.Г. Податкова політика та доходи бюджету в Азербайджані. – Баку: АзНДНТІІ, 2001.– 59 с. (азербайдж. мовою).

12. Аждаров Т.Г. Висновки і рекомендації наукової роботи “Проблеми формування та удосконалення податкового механізму в Азербайджані”. - Баку: Горгуд, 2001.– 35 с. (азербайдж. мовою).

13. Аждаров Т.Г. Налоговая политика в Азербайджанской Республике //Человек и экономика (Белоруссия).– № 8.– 1997.– С. 24–26.

14. Аждаров Т.Г. Азербайджан: к стабилизации налоговых поступлений //Рынок, деньги и кредит (Узбекистан).– 1998.– № 5.– С. 64–66.

15. Аждаров Т.Г. Пути формирования налогового механизма в условиях перехода к рыночным отношениям// “Ганун” (Закон). – Баку, 1998. – №9. – С.16–17.

16. Аждаров Т.Г. Необхідність створення “податкової поліції” та суть її діяльності. – Баку: АзНДНТІІ, 1999.– 16 с. (азербайдж. мовою).

17. Аждаров Т.Г. Основні напрямки розвитку промисловості Азербайджану в умовах ринкової економіки. – Баку, АзНДНТІІ, 1999, 11с. (азербайдж. мовою).

18. Аждаров Т.Г. Механізми впливу на розвиток промисловості Азербайджану майбутніх вільних економічних зон. – Баку, АзНДНТІІ, 1999.– 10 с. (азербайдж. мовою).

19. Аждаров Т.Г. Вплив податкового механізму на розвиток зовнішньоекономічних зв’язків у Азербайджанській Республіці //Економіст (Україна). – 2000.– № 10.– С. 74–77.

20. Аждаров Т.Г. Зовнішньоекономічні зв’язки в економічному розвитку Азербайджанської Республіки і питання формування податкової системи. – Баку, Інформаційний лист АзНДНТІІ, 2000.– № 15.– 6 с. (азербайдж. мовою).

21. Аждаров Т.Г. Розвиток вільного підприємництва в умовах ринкової економіки і питання використання інвестиційних податкових кредитів //Основні тенденції соціально-економічного розвитку Азербайджану на сучасному етапі. – Баку: Елм, 2000.– Вип. VI.– С. 131–137 (азербайдж. мовою).

22. Аждаров Т.Г. Налоги и пути увеличения налогопоступлений в Азербайджане //Развитие системного подхода к изучению общественных явлений: единство экономических, социальных и исторических аспектов: Сборник научных статей. – Москва: Академия труда и социальных отношений, 2000. – С. 3-5.

23. Аждаров Т.Г. Розвиток виробництва в умовах ринкової економіки і питання удосконалення податкового механізму // Основні тенденції соціально-економічного розвитку Азербайджану на сучасному етапі. – Баку: Елм, 2000.– Вип. VII. – С. 196–200 (азербайдж. мовою).

24. Аждаров Т.Г. Влияние налоговой политики на бюджет Азербайджанской Республики //Людина і політика (Україна). – 2000.– № 6.– С. 50–53.

25. Аждаров Т.Г. Улучшение эффективности налогопоступлений в госбюджет Азербайджанской Республики // Основные тенденции социально-экономического развития Азербайджана на современном этапе. – Баку: Элм, 2000.– Вып. VIII.– С. 132–138.

26. Аждаров Т.Г. Кадрова політика і впровадження комп’ютерних систем в органах податкової служби на сучасному етапі // Основні тенденції соціально-економічного розвитку Азербайджану на сучасному етапі. – Баку: Елм, 2000.– Вип. IX.– С. 144–155 (азербайдж. мовою).

27. Аждаров Т.Г. Формування в процесі приватизації в республіці дрібних підприємців і питання ефективності податків, які будуть застосовані до їх прибутків. – Баку: АзНДНТІІ.–2001.– №1.– 7 с. (азербайдж. мовою).

28. Аждаров Т.Г. Питання запобігання ухиленню від сплати податків у зарубіжних країнах на сучасному етапі. – Баку: АзНДНТІІ, 2001.– № 2.– 8 с. (азербайдж. мовою).

29. Аждаров Т.Г. Розвиток підприємництва в Азербайджанській Республіці і податки // Економіст (Україна). – 2001.– № 1.– С. 57–59.

30. Аждаров Т.Г. Прогнозування податкових надходжень в Азербайджані. – Баку: АзНДНТІІ, 2001.– 18 с. (азербайдж. мовою).

31. Аждаров Т.Г. Досвід вивчення податкових систем розвинутих зарубіжних держав. – Баку: АзНДНТІІ, 2001.– 22 с. (азербайдж. мовою).

32. Аждаров Т.Г. Развитие свободного предпринимательства и налоги в Азербайджанской Республике //Экономический вестник Узбекистана. – 2001.– № 1/2.– С. 24–25.

33. Аждаров Т.Г. Розвиток економіки Азербайджану на сучасному етапі і питання формування податкового механізму //Аудит (Баку).– 2001.– № 1.– С. 24–29. (азербайдж. мовою).