Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Мікробіологія


7. Бліндер Олена Олександрівна. Проблема стафілококового носійства та порівняльна характеристика засобів санації різного механізму дії: дис... канд. мед. наук: 03.00.07 / АМН України; Інститут мікробіології та імунології ім. І.І.Мечникова. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Бліндер О.О. Проблема стафілококового носійства та порівняльна характеристика засобів санації різного механізму дії.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 03.00.07 - мікробіологія. - Інститут мікробіології та імунології ім. І.І.Мечникова АМН України – 2005.

Дисертація містить дані про поширення носійства золотистого стафілокока серед медичного персоналу та студентів-медиків, що відвідують клініки; особливі біологічні властивості S.aureus, виділених від бактеріоносіїв, зокрема наявність та вираженість у них факторів персистенції; стан факторів та механізмів неспецифічного та специфічного імунного протиінфекційного захисту організму бактеріоносіїв постійного типу; застосування для санації бактеріоносіїв золотистого стафілокока полівалентного лікувального стафілококового бактеріофага, настоянок календули та евкаліпта, а також пробіотика “Біоспорин”.

Встановлено, що носійство S.aureus у студентському колективі має епідеміологічні особливості, формування типу носійства залежить від пори року і факторів персистенції золотистих стафілококів, а також стану факторів та механізмів неспецифічного та специфічного імунного протиінфекційного захисту організму бактеріоносіїв. Показано ефективну елімінуючу та імуномодулюючу дію пробіотика “Біоспорин”, та рекомендувано його для використання при санації назальних носіїв S.aureus постійного типу.

У роботі наведено вирішення актуальної наукової задачі – запропоновано новий ефективний спосіб санації носіїв S.aureus постійного типу вітчизняним пробіотиком „Біоспорин”. Він ґрунтується на результатах вивчення окремих механізмів формування бактеріоносійства S.aureus та біологічних властивостей виділених штамів.

1. Носійство золотистого стафілокока виявлене у 12,6 % медичного персоналу та 23,3 % студентів-медиків, що відвідують клініки. Відносна кількість носіїв S.aureus серед студентів має сезонну хроноритмічну залежність. Найвищий коефіцієнт постійності виявлення золотистого стафілокока серед студентів встановлено зимою, найнижчий – навесні. Серед студентів-носіїв золотистого стафілокока більше половини (51,7 %) є транзиторними носіями цього мікроорганізму і 48,3% - носіями постійного типу. Найвищий показник носійства S.aureus постійного типу встановлено весною - 61,4 %, а найнижчий восени.

2. Більшість (53,8 %) вивчених штамів S.aureus, виділених від носіїв постійного типу, має всі ознаки патогенності, вони належать до другої фагогрупи (154 із 324). 52,2 % і 83,17 % вивчених штамів золотистого стафілококу є стійкими до метициліну та бензилпеніциліну (відповідно). Більшість штамів S.aureus, виділених від студентів-носіїв постійного типу, є чутливими до лікувального полівалентного стафілококового бактеріофага (50 - 82 %), їх чутливість різко знижується із збільшенням його розведення. Чутливість золотистого стафілокока до лікувального полівалентного стафілококового бактеріофага залежить також від наявності антилізоцимної активності і пори року.

3. Провідне значення серед факторів персистенції S.aureus належить протиінтерфероновій та антилізоцимній активності, які були виявлені в 79,41 і 72,08 % штамів, виділених від постійних бактеріоносіїв, відповідно. Наявність антилізоцимної активності характерна для більшості штамів золотистого стафілокока, виділених від бактеріоносіїв постійного типу, а рівень її значно вищий (у 4,22 разів) у порівняно з антилізоцимною активністю штамів, виділених від носіїв транзиторного типу.

4. Постійне носійство S.aureus здійснюється при зниженні гуморальної імунної відповіді на антигени. У назальних носіїв S.aureus постійного типу встановлена І-ІІІ ступінь імунних порушень клітинної ланки системи імунітету: зниження відносної кількості Т-лімфоцитів та їх імунорегуляторних Т-лімфоцитів (Т-СD 4 і Т-СD8). Основною причиною постійного носійства S.aureus є зниження механізмів неспецифічного протиінфекційного захисту: фагоцитарної активності нейтрофілів, фагоцитарного індексу, бактерицидної активності фагоцитувальних клітин та опсонізації мікроорганізмів за рахунок зниження активності системи комплементу та титру природних антитіл.

5. При санації бактеріоносіїв пробіотиком “Біоспорин” досягається елімінація збудника у 60,3 % бактеріоносіїв, а у решти 39,7 % - вірогідне зменшення його популяційного рівня. Він сприяє нормалізації основних показників факторів та механізмів неспецифічної ефекторної системи протиінфекційного захисту та імунних порушень. Цей препарат рекомендується для використання при санації назальних носіїв S.aureus постійного типу.

Публікації автора:

  1. Бліндер О.О., Патратій В.К. Деякі епідеміологічні аспекти назального носійства золотистих стафілококів у студентів Буковинської державної медичної академії // Буковинський медичний вісник.-2001.- Т.5, №2.- С.168-171. (Дисертантом проаналізована література за темою, проведено обстеження студентів БДМА, вивчені епідеміологічні особливості носійства серед студентів).

  2. Бліндер О.О. До біологічної ролі антилізоцимної активності у штамів S.aureus, виділених від назальних носіїв // Гігієна населених місць.- 2002.- В. 39. - С. 59-63.

  3. Бліндер О.О., Сидорчук І.Й. Імунодефіцитасоційоване носійство Staphylococcus aureus на слизових оболонках носа та зіва // Буковинський медичний вісник. - 2003.- Т.7, № 4. - С.43-46. (Дисертантом проаналізовано літературні джерела за темою роботи, проведено визначення основних показників протиінфекційного захисту у батеріоносіїв золотистого стафілокока постійного типу).

  4. Бліндер О.О., Бурденюк І.П., Патратій В.К. Комбінований вплив фітопрепаратів та полівалентного стафілококового бактеріофага на золотисті стафілококи // Клінічна та експериментальна патологія. - 2004.-Т.3, №1.- С.10-12. (Дисертантом проаналізована література за темою, проведені дослідження з вивчення антистафілококової дії фітопрепаратів та їх комбінацій з лікувальним полівалентним стафілококовим бактеріофагом, проаналізовано отримані результати, сформульовано висновки).

  5. Бліндер О.О., Бурденюк І.П., Патратій В.К. Носійство золотистих стафілококів на слизовій носа у студентів Буковинської Державної Медичної Академії // Актуальні питання клініко-лабораторної діагностики захворювань людини: Матеріали науково-практичної коференції, присвяченої 10-річчю Чернівецького обласного медичного діагностичного центру. - Чернівці, 2001. - С. 29-31. (Дисертантом проведено вивчення біологічних властивостей виділених стафілококів).

  6. Бліндер О.О. Динаміка факторів персистенції золотистих стафілококів, виділених від назальних носіїв у залежності від сезону // Актуальні питання клінічної, експериментальної і профілактичної медицини: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів та молодих вчених. – Донецьк, 2002.- С. 188.

  7. Бліндер О.О. Антилізоцимна активність золотистих стафілококів, виділених з різних мікроекологічних ніш тіла людини // Розвиток санітарної мікробіології в Україні, присвячена 100-річчю з дня народження професора Калини Г.П.: Матеріали наукової конференції. - Чернівці, 2002. – С. 31.

  8. Бліндер О.О. Чутливість до антибіотиків штамів S.aureus, виділених від бактеріоносіїв та хворих з гнійно-запальним процесом різної локалізації // Профілактика та лікування гнійно-запальних ускладнень: Матеріали науково-практичної конференції. - Київ, 2003 // Клінічна хірургія. - 2003.-№ 4-5 (722-723).- С.8.

  9. Бліндер О.О., Бліндер О.В. Залежність антилізоцимної активності Staphylococcus aureus від ніші, в якій він персистує // ІІ Українсько-шведський симпозіум на тему: Актуальні питання сучасної медичної допомоги населенню.- Чернівці, 2003.- С.142-144. (Дисертантом вивчено літературні джерела з теми дослідження, вивчено фактори персистенції стафілококів, виділених із слизових носа і носоглотки)

  10. Бліндер О.О., Бліндер О.В., Патратій В.К. Гетерогенність популяцій золотистих стафілококів, виділених з різних мікроекологічних ніш // Актуальні питання дезінфектології: токсикологія, гігієна, епідеміологія: Матеріали науково-практичної конференції. - Київ, 2003. - С.287-288. (Дисертантом опрацьовано літературу з теми дослідження, проведено вивчення факторів персистенції, чутливості до антибіотиків стафілококів, виділених з різних мікроекологічних ніш, проведений аналіз отриманих результатів).