Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Археологія


Щербань Анатолій Леонідович. Прядіння і ткацтво у населення Лівобережного Лісостепу України VII - початку III ст. до н.е. (за керамічними матеріалами) : дис... канд. іст. наук: 07.00.04 / НАН України; Інститут археології. - К., 2005. Юдіна Лариса Миколаївна. Використання інформаційних ресурсів Національного архівного фонду України: науково-методичні засади, напрями та форми (1993-2004 рр.) : дис... канд. іст. наук: 07.00.10 / Державний комітет архівів України ; Український НДІ архівної справи та документознавства. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Щербань А.Л. Прядіння і ткацтво у населення Лівобережного Лісостепу України VII – початку III ст. до н. е. (за керамічними матеріалами). – Рукопис

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.04 – археологія. Інститут археології НАН України, Київ, 2005.

У дисертації на основі комплексного аналізу джерел відтворено розвиток прядіння і ткацтва у мешканців Лівобережного Лісостепу України VII – початку III ст. до н. е. Досліджено знаряддя прядіння й ткацтва та відбитки тканин на глиняних виробах. Систематизовано більшість із відомих на сьогодні виробів.

Прядіння і ткацтво у місцевого населення були високорозвинутими, хоча й залишалися в рамках домашнього виробництва. Під час прядіння використовувалися веретена кількох типів з кружалами (переважно, глиняними). Ткали на горизонтальних і вертикальних ткацьких верстатах, у конструкції яких застосовувались глиняні деталі. При цьому виготовлялися якісні нитки і тканини.

Наявність знарядь для прядіння в багатьох поховальних комплексах та характер їх орнаментації свідчать, що, окрім ужиткових, вони виконували ще і культові функції.

У дисертації подано теоретичне узагальнення й нове вирішення наукового завдання, що виявляється в комплексному дослідженні та систематизації глиняних виробів з більшості досліджених у Лівобережному Лісостепу України археологічних пам’яток VII – початку ІII ст. до н.е., пов’язаних із прядінням і ткацтвом, реконструкції пристроїв та техніки прядіння і ткання.

У результаті дослідження прядіння і ткацтва на території Лівобережного Лісостепу України VII – початку ІII ст. до н. е. з’ясовано, що ці виробництва займали важливе місце в життєдіяльності місцевого населення. Вони розвивалися й функціонували в нерозривній єдності з іншими галузями господарства, зокрема з гончарством.

Залишків ниток, тканин та виробів з дерева на археологічних пам’ятках початку доби раннього заліза майже не збереглося внаслідок дії природного середовища. Тому вироби з глини (кружала, важки, котушкоподібні, блокоподібні вироби та відбитки тканин на кераміці) залишаються найголовнішим і найчисленнішим джерелом для дослідження прядіння і ткацтва в населення VII – початку ІII ст. до н. е. Лівобережного Лісостепу України.

На основі комплексного аналізу більше двох тисяч глиняних виробів, знайдених на 80 археологічних пам’ятках Лівобережного Лісостепу України, автор з’ясував, що прядіння й ткацтво в VII – на початку ІII ст. до н. е. було розвиненим і продуктивним; застосовувались прогресивні на той час пристрої для прядіння (веретена з кружалами різних типів) і ткання (ткацькі верстати з глиняними деталями).

Проведені автором експерименти дозволили реконструювати вигляд двох типів веретен з кружалами, чотирьох способів прядіння, які використовувало місцеве населення під час виготовлення ниток. Реконструйовано два типи ткацьких верстатів – з горизонтальним і вертикальним розташуванням ниток основи. Деталі перших знайдено на пам’ятках переважно VII – першої половини VI ст. до н. е., других – другої половини VI – початку ІІІ ст. до н. е. Глиняних виробів, пов’язаних з ткацькими верстатами, на пам’ятках досліджуваної території доби бронзи невідомо. Тобто такі пристрої з’явилися у населення Лівобережного Лісостепу України лише в добу раннього заліза.

Знахідки в похованнях засвідчують важливість кружал (і веретен) у поховальних ритуалах різних груп місцевого населення.

На значущість кружал та блокоподібних виробів (відповідно – прядіння і ткацтва) для сфери вірувань населення Дніпровського Лісостепового Лівобережжя вказує символічність нанесених на них зображень. Прослідковано, що більшість знаків на досліджених виробах – символи родючості. Кількість елементів у окремих композиціях співвідноситься з календарними числами.

Хоча знаряддя для прядіння й ткання на території Лівобережного Лісостепу України початку доби раннього заліза мали спільні риси, прослідковано їх своєрідність у окремих регіонах. Встановлено, що блокоподібні та котушкоподібні вироби використовувалися нетривалий період (VII – VI ст. до н.е.), внаслідок чого прослідкувати їх еволюцію складно. Кружала ж застосовувалися впродовж VII – початку ІII ст. до н. е. Протягом цього періоду вони змінювалися, еволюціонували: одні типи виробів зникали, інші – з’являлися, зменшувалися їх розміри.

Комплексне дослідження засвідчує динамічний розвиток прядіння і ткацтва в регіоні, що був викликаний кількома факторами. Серед основних – еволюція цих виробництв у середовищі місцевого населення і зовнішні впливи.

Прядіння та ткацтво протягом VII – початку ІII ст. до н. е. залишалося в межах домашнього виробництва (як і на інших територіях Євразії) й було неодмінним заняттям жінок, від юного до похилого віку. Загалом, досліджувані виробництва на території Лівобережного Лісостепу України розвивались в межах тенденцій, притаманних населенню, що проживало на території від Центральної Європи до Сибіру.

Публікації автора:

Статті, опубліковані в наукових фахових виданнях:

  1. Щербань А.Л. Календарна символіка на пряслиці ранньоскіфського часу // Археологічний літопис Лівобережної України. – 1999. – Ч. 2. – С. 3 обкл.

  2. Щербань Анатолій. Класифікація кружал і важків VIII-III ст. до н. е. з лісостепу України // Український керамологічний журнал. – 2001. – № 2. – С. 14-16.

  3. Щербань А.Л. Архаїчні кружала з поселення Дмитренкова Балка // Археологічний літопис Лівобережної України. – 2002. – Ч. 1. – С. 139.

  4. Щербань А.Л., Мельникова І.С. Кружала з розкопок Михайла Рудинського біля Таранового Яру // Археологічний літопис Лівобережної України. – 2002-2003. – Ч. 2-1. – С. 96-101.

  5. Щербань А.Л. Кружала в похованнях Лівобережного Лісостепу України скіфського часу // Древности. – Харьков: Харьковское историко-археологическое общество; НМЦ „МДС”, 2004. – С. 32-38.

Тези доповідей та матеріали конференцій:

  1. Щербань А.Л. К вопросу о пряслах начала раннего железного века лесостепи Левобережной Украины // Материалы ІІІ Междунар. конф. "Древнейшие общности земледельцев и скотоводов Северного Причерноморья (V тыс. до н. э. – V век н. э.)". – Тирасполь: Научно-исследовательская лаборатория „Археология” ПГУ им.Т.Г.Шевченко, 2002. – С. 230-233.

  2. Щербань А.Л. Посудиноподібні кружала на пам’ятках Лівобережного Лісостепу України скіфського часу // Старожитності Степового Причорномор’я і Криму. Збірник наукових праць: Матеріали конф. „Проблеми скіфо-сарматської археології Північного Причорномор’я”. – Запоріжжя: Запорізький державний університет, Запорізький обласний краєзнавчий музей, 2004. – С. 290-294.

Збірники наукових праць:

  1. Щербань А. Спроба реконструкції ткацького верстата у племен Середнього Подніпров’я скіфського часу // Археологія та етнологія Східної Європи: матеріали і дослідження. – Одеса: Друк, 2002 – Т. 3. – С. 113-115.

  2. Щербань А. Зображення на керамічних кружалах скіфського часу // Слов’янський збірник. – Полтава: Слов’янський клуб, 2003. – Вип. 2. – С. 175-178.