Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна анатомія


130. Волос Лілія Іванівна. Пріон-асоційована спонгіформна енцефалопатія Крейтцфельдта-Якоба: кількісна морфологічна діагностика: дис... д-ра мед. наук: 14.03.02 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Волос Л.І. Пріон-асоційована спонгіформна енцефалопатія Крейтцфельдта-Якоба: кількісна морфологічна діагностика. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.03.02 – патологічна анатомія. – Національний медичний університет ім. О.О.Богомольця, Київ, 2004.

В дисертації представлені теоретичне обгрунтування і нове рішення актуальної медичної проблеми – розробки критеріїв об’єктивної діагностики хвороби Крейтцфельдта-Якоба на основі порівняльної топічної кількісної оцінки патоморфології головного мозку при різних нейродистрофічних спонгіформних дементних енцефалопатіях. Ретроспективно здійснено скринінговий перегляд гістологічних препаратів і проведено клініко-анатомічний аналіз даних 486 історій хвороб і протоколів розтину осіб, які за життя страждали на енцефалопатії. Для клініко-анатомічних зіставлень й оцінки морфологічного субстрату хвороби Крейтцфельдта-Якоба порівняно з іншими дементними спонгіформними нейродистрофічними енцефалопатіями слугували 174 випадки з верифікованими морфологічними діагнозами: пріон-асоційованої спонгіформної енцефалопатії – 36, хвороби Альцгеймера – 67, хвороби дифузних тілець Lewy – 19, судинної деменції – 52. В роботі застосовані сучасні оглядові гістологічні, гістохімічні, імуногістохімічні методи. Використано толуїдиновий-синій-О, поліклональні антитіла AB5058, які ідентичні людській патологічній пріоновій ізоформі 27-30 kDa, моноклональні антитіла анти-АВ NCL-B-Amyloid, анти- tau-protein, анти-alpha-synuclein з якісною та кількісною оцінкою одержаних результатів, що дозволило отримати об’єктивні критерії. Встановлено, що складовими діагностичного алгоритму пріон-асоційованої дементної спонгіформної енцефалопатії Крейтцфельдта-Якоба є сукупність морфологічних ознак: випадання нейронів, спонгіоз, гліоз, наявність пріон-асоційованих (PrP-Sc) депозитів у збережених нейронах, астроглії, бляшках, стінках мікрогемосудин і спонгіозних вакуолей нейропілю в корково-підкоркових структурах, гіпокампі і мозочку при відсутності імунних реакцій, гострого і хронічного запалення. Представлено пріоритетні дані у вимірі кількісної морфологічної діагностики.

1. У дисертації представлені теоретичне обгрунтування і нове рішення актуальної проблеми сучасної нейроморфології, що полягає в розробці критеріїв об’єктивної діагностики пріон-асоційованої дементної спонгіформної енцефалопатії Крейтцфельдта-Якоба на основі порівняльної топічної кількісної патоморфології головного мозку при цьому захворюванні та хвороби Альцгеймера, деменції з тільцями Lewy і спонгіформній судинній деменції.

2.В структурі нейропатології за даними спеціалізованих прозектур психо-неврологічного профілю Донецького регіону за 1994-2003 роки відзначено тенденцію до збільшення кількості випадків Крейтцфельдта-Якоба, хвороби Альцгеймера та деменції з тільцями Lewy, що імовірно пов’язане не лише із об’єктивним ростом цих показників, а й з покращенням діагностики вказаних недуг.

3. Провідними макроскопічними ознаками енцефалопатії Крейтцфельдта-Якоба є переважна (72,7%) симетрична атрофія лобово-скроневої областей півкуль головного мозку в поєднанні з атрофією звивин мозочка (81,8%), які не відповідні якійсь певній патології судин і зумовлюють у клініці хвороби Крейтцфельдта-Якоба прогресуючі інтелектуально-мнестичні розлади, пріоритетну втрату професійних навичок та мозочкову атаксію.

4. Складовими діагностичного алгоритму пріон-асоційованої дементної спонгіформної енцефалопатії Крейтцфельдта-Якоба є сукупність морфологічних ознак: випадання нейронів, спонгіоз, гліоз, наявність пріон-асоційованих (PrP-Sc) депозитів у збережених нейронах, астроглії, бляшках, стінках гемомікросудин і спонгіозних вакуолей нейропілю в корково-підкоркових структурах, гіпокампі і мозочку при відсутності імунних реакцій, гострого і хронічного запалення.

5. При спонгіформній енцефалопатії Крейтцфельдта-Якоба максимальний відсоток випадання нейронів має місце в 10, 44 і 45 полях лобових областей (76,2%, 69,8% і 66,2%) головного мозку, що перевищує відповідні показники в аналогічних полях при хворобі Альцгеймера, деменції з тільцями Lewy і спонгіформній судинній деменції в 1,8 - 2,6 рази (р<0,001).

6. Спонгіформна енцефалопатія Крейтцфельдта-Якоба, на відміну від спонгіформної судинної деменції, не є аноксичною енцефалопатією, про що свідчать високі показники співвідношення Dv/Hv, яке характеризує кровопостачання 10, 44 і 45 полів лобової області при спонгіформній енцефалопатії Крейтцфельдта-Якоба (8,63, 8,01 і 9,21), що вірогідно (р<0,001) відрізняється від аналогічних показників при спонгіформній судинній деменції (5,91, 5,99, і 6,03), і відхиляє конгофільну ангіопатію при хворобі Крейтцфельдта-Якоба в якості основного патогенетичного чинника атрофії, випадання нейронів і розвитку фатальної деменції.

7. При нейродистрофічних дементних енцефалопатіях відсутній кореляційний зв’язок між спонгіозом і випаданням нейронів; при хворобі Крейтцфельдта-Якоба спонгіозу притаманний крупновакуольний і крупновогнищевий характер, при хворобі Альцгеймера і деменції з тільцями Lewy – переважно дрібновакуольний і дифузний, при спонгіформній судинній деменції – лакунарний та топографічно обмежений периваскулярною зоною гемомікросудин, що є структурним підгрунтям поліпатогенетичних механізмів його виникнення при вказаних недугах.

8. Гліоз при хворобі Крейтцфельдта-Якоба інтегрує дифузну гіперплазію і гіпертрофію астроглії з нагромадженням PrP-Sc депозитів у цитоплазмі, у той час як при хворобі Альцгеймера, деменції з тільцями Lewy та судинній деменції вогнищева гіперплазія астроцитів не супроводжується гіпертрофією; зростання питомого об’єму астроцитів у полях лобової області головного мозку позитивно корелює з випаданням нейронів (r=+0,7316).

9. Нейрональні бляшки при спонгіформних нейродистрофічних дементних енцефалопатіях конго- і ШИК-позитивні, володіють у поляризованому світлі яскравим подвійним променезаломленням і дихроїзмом, локалізуються переважно в нейропілі коркових і підкоркових структур мозку та в мозочку. При хворобі Крейтцфельдта-Якоба основним компонентом амілоїдних бляшок є патологічні форми пріон-протеїну (PrP-Sc), при хворобі Альцгеймера – тau-protein, деменції з тільцями Lewy - alpha-synuclein, судинній деменції – глікозаміноглікани і глікопротеїди, що сприяє розмежуванню цих захворювань.

10.Верифікація PrP-Sc-депозитів у гістологічних зрізах тканини головного мозку шляхом фарбування толуїдиновим синім-О через його високу специфічність (79,2±3,9 % щодо виявлення протеїназо-стійких пріонів імуногістохімічним типуванням) може бути використана як основний метод при проведенні скринінгових морфологічних досліджень для ідентифікації хвороби Крейтцфельдта-Якоба.

11. Встановлені основні морфометричні характеристики спонгіформної енцефалопатії Крейтцфельдта-Якоба з урахуванням клінічних ознак можуть бути використані в практиці патологоанатомічних відділень для постановки об’єктивного діагнозу, а також у спеціалізованих нейроморфологічних лабораторіях для автоматизованого аналізу зображення і диференціальної діагностики хвороби Крейтцфельдта-Якоба з іншими нейродистрофічними спонгіформними дементними синдромами.

Публікації автора:

1. Волос Л.И. Патоморфология прионовых энцефалопатий //Прионовые заболевания: медико-биологическая проблема ХХI века /Під ред. В.Г.Шлопова. - Донецьк: ТОВ «Лебідь», 1998. – С. 41-49.

2. Волос Л.І. Хвороба Крейтцфельдта-Якоба //Пріонові інфекції: медико-соціальні та екологічні проблеми /Під ред. В.Г.Шлопова. - Київ: КІТІС, 2000. – С.71-96.

3. Шлопов В.Г., Скородумова Н.П., Волос Л.И. Прионовые энцефалопатии у детей //Поражения нервной системы при инфекционных заболеваниях у детей/ под редакцией Богадельникова И.В., Кубышкина А.В. – «Крым-Фарм.-Трейдинг», Симферополь, 2004. - С.317-328. Пошукувачем розроблено і запропоновано нову класифікацію пріон-асоційованих хвороб дитячого віку.

4. Шлопов В.Г., Волос Л.И. Патоморфология и патогенез прионовых энцефалопатий //Архив клинической и экспериментальной медицины. – 1998.-Т.7, №2.- С.133-138. Пошукувачем проведено аналітичний огляд літератури і дана дефініція пріоновим енцефалопатіям.

5. Шлопов В.Г., Волос Л.І. Пріонові інфекції: підсумки та перспектива дослідження //Інфекційні хвороби. - 1999. – №2. - С. 5-9. Пошукувачем узагальнено результати досліджень пріонових інфекцій.

6. Шлопов В.Г., Волос Л.І. Порівняльний морфологічний аналіз різних клінічних форм пріонових енцефалопатій //Інфекційні хвороби. - 1999. – №2. - С. 27-34. Пошукувачем самостійно проведено морфологічне вивчення різних клінічних форм хвороби Крейтцфельдта-Якоба.

7. Волос Л.І. Аміотрофічний лейкоспонгіоз //Інфекційні хвороби. – 1999. – №2. - С. 63.

8. Волос Л.І. «Нова атипова форма» хвороби Крейтцфельдта-Якоба: труднощі та помилки клінічної і морфологічної діагностики //Архив клинической и экспериментальной медицины. – 2000. - Т.9, №3.- С.456-458.

9. Волос Л.І. Комп’ютерний аналіз зображення в патології спонгіформних енцефалопатій //Український журнал патології. - 2000. - №1. - С.82-84.

10. Шлопов В.Г., Волос Л.І. Пріонові інфекції: питання епідеміології і профілактики //Вестник гигиены и эпидемиологии. - 2000. - Т.4, №1. - С.64-67. Пошукувачем здійснено критичний аналіз сучасних заходів профілактики і запропоновано низку заходів для запобігання масового поширення пріонових хвороб.

11. Шлопов В.Г., Волос Л.І. Пріонові інфекції: заходи безпеки при роботі з біопсійним та секційним матеріалом //Український журнал патології. - 2000. - №2. - С.41-46. Пошукувачем розроблено перелік заходів безпеки для медичних працівників патологоанатомічних відділень.

12. Шлопов В.Г., Волос Л.І. Пріон-асоційовані захворювання //Дерматовенерологія, косметологія, сексопатологія. – 2001. - №2-3(4). – С. 138-143. Пошукувачем аргуметовано, що шкіра є одним із ймовірних шляхів проникнення в організм людини пріонів.

13. Волос Л.І. Пріон-асоційовані спонгіформні енцефалопатії плодів, немовлят, дітей раннього та юнацького віку //Медико-социальные проблемы семьи. - 2002. - Т.7, №.3,4. - С.68-72.

14. Волос Л.І. Хірургічні інструменти та переливання крові як чинники ризику розвитку пріон-асоційованої спонгіформної енцефалопатії Крейтцфельдта-Якоба //Травма. – 2002. – Т. 3, № 4. – С.462-465.

15. Волос Л.І. Пріон-асоційовані спонгіформні енцефалопатії людини: питання класифікації та епідеміології //Вестник гигиены и эпидемиологии. - 2002. - Т.6, №1. - С.74-77.

16. Шлопов В.Г., Волос Л.І. Пріон-асоційована спонгіформна енцефалопатія як “новий варіант” хвороби Крейтцфельдта-Якоба //Інфекційні хвороби. - 2002. – №1. - С. 66-72. Пошукувачем представлено критерії клінічної та мофрологічної діагностики “нового варіанту” хвороби Крейтцфельдта-Якоба.

17. Шлопов В.Г., Волос Л.І. Епідеміологічні та діагностичні аспекти пріонових інфекцій //Вестник гигиены и эпидемиологии. - 2002. - Т.6, №. 2. - С.209-211. Пошукувачем описані морфологічні ознаки та діагностичні критерії ранньої діагностики хвороби Крейтцфельдта-Якоба.

18. Шлопов В.Г., Волос Л.І. Патологічна анатомія пріон-асоційованих спонгіформних енцефалопатій дитячого віку //Запорожский медицинский журнал. - 2002. - №3. - С.16-17. Пошукувачем дано детальний опис особливостей розвитку клінічних та патоморфологічних змін головного мозку і печінки при хворобі Крейтцфельдта-Якоба дитячого віку.

19. Волос Л.І. Небезпека пересадки органів і тканин та пластичних операцій в ризику розвитку пріон-асоційованої спонгіформної енцефалопатії Крейтцфельдта-Якоба //Вестник неотложной и восстановительной медицины. – 2003. – Т. 4, № 1. – С.163-166.

20. Волос Л.І. Методи морфологічної диференціальної діагностики хвороби Альцгеймера і Крейтцфельдта-Якоба //Вісник проблем біології та медицини.- 2003.- вип.6.- С.65 – 69.

21. Волос Л.І. Конгофільні амілоїдні папули шкіри при нейродистрофічних дементних енцефалопатіях //Дерматовенерологія, косметологія, сексопатологія. – 2003. - №1-4. – С.71-75.

22. Волос Л.І. Диференціальна морфологічна діагностика інфекційної (хвороба Крейтцфельдта-Якоба) і нейродистрофічних дементних енцефалопатій людини //Вестник гигиены и эпидемиологии. - 2003. - Т.7, №2. - С.235-242.

23. Волос Л.І. Диференціальна морфологічна діагностика хвороби Крейтцфельдта-Якоба, Альцгеймера та судинної деменції //Вестник неотложной и восстановительной медицины. – 2003. – Т.4, № 4. – С.629-632.

24. Волос Л.І. Порівняльна цито-ангіоморфометрична характеристика тканини головного мозку при хворобі Крейтцфельдта-Якоба та Альцгеймера //Український медичний альманах. – 2003. – Том 6, №6. – С.38-40.

25. Волос Л.І. Синдром Альперса як пріон-асоційована енцефалопатія дитячого віку: клініко-морфологічна діагностика //Медико-социальные проблемы семьи. - 2003. - Т.8, №4. - С. 39-43.

26. Волос Л.І. Порівняльна цито-ангіоархітектоніка головного мозку при хворобі Крейтцфельдта-Якоба та деменції з тільцями Леві //Архив клинической и экспериментальной медицины. – 2003.-Т.12, №2.- С.161-164.

27. Шлопов В.Г., Волос Л.І. Історичні віхи пізнання нейродистрофічних дементних енцефалопатій людини //Вестник гигиены и эпидемиологии. - 2003. - Т.7, №. 1. - С.89-97. Пошукувачем здійснено аналітичний огляд сучасної літератури і разом зі співавтором дана дефініція нейродистрофічним дементним спонгіформним енцефалопатіям людини.

28. Волос Л.І. Диференціальна морфологічна діагностика хвороби Альцгеймера та деменції з тільцями Леві //Вісник проблем біології та медицини.- 2004.- вип.1.- С.60 – 65.

29. Волос Л.І. Цито-ангіоархітеноніка кори головного мозку при пріон-асоційованій спонгіформній енцефалопатії Крейтцфельдта-Якоба та неінфекційних нейродистрофічних деменціях //Вестник гигиены и эпидемиологии. - 2004. - Том 8, №1. - С. 45-50.

30. Волос Л.И. Морфологическая диагностика прионовых энцефалопатий // Вопросы экспериментальной и клинической медицины: Сборн. Ст. – Донецк, 1999. – вып.3, Т.1. - С. 27-31.

31. Шлопов В.Г., Волос Л.И. Морфология прионовых энцефалопатий //Судинні і онкологічні захворювання: морфогенез та екологічний патоморфоз: VІ Конгрес патологоанатомів України. - Вінниця, 1998.- С. 53-56.

32. Шлопов В.Г., Волос Л.И. Структурные изменения в центральной нервной системе при спорадической форме болезни Крейтцфельдта-Якоба //Судинні і онкологічні захворювання: морфогенез та екологічний патоморфоз: VІ Конгрес патологоанатомів України: - Вінниця, 1998.- С. 257-258.

33. ShlopovV.G., Volos L.I. The computer automatic analysis of the morphological image of a degree of prion encephalopathy severity //17th European Congress of Pathology and XIX Spanish Congress of Pathology (September 18-23, 1999). - Barselona (Spain), 1999. - Vol. 435, № 3. - P. 368.

34. Шлопов В.Г., Волос Л.І. Пріонові інфекції: проблеми та перспективи діагностики //Нейроінфекції. Інші інфекційні хвороби: Матеріали науково-практичної конференції і пленуму Асоціації інфекціоністів України. – Харків, 2001. – С.165-167.

35. Шлопов В.Г., Волос Л.І. Пріон-асоційовані захворювання: класифікація, клініко-морфологічні прояви //Клінічні проблеми боротьби з інфекційними хворобами: VI з’їзд інфекціоністів України: Тези доповідей. – Одеса, 2002. – С.451-452.

36. Волос Л.І., Самсонов А.В., Евтушенко С.К., Ефименко В.Н. Опыт проведения организационных мероприятий по борьбе и профилактике прионовых болезней человека и животных в условиях Украины //Медицинское образование ХХІ века: Сборник научных трудов (Материалы международной конференции). – Витебск, 2002. - С. 213-215.

37. Волос Л.И., Самсонов А.В., Борзенко Б.Г. и др. Опыт проведения научных исследований по изучению прионовых болезней и интеграции преподавания их студентам в медицинском вузе //Медицинское образование ХХІ века: Сборник научных трудов (Материалы международной конференции). – Витебск, 2002. - С. 207-209.