Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Цитологія, клітинна біологія, гістологія


138. Кретов Олександр Анатолійович. Пренатальне формування імуноморфологічної зрілості шкіри великої рогатої худоби: дис... канд. біол. наук: 03.00.11 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Кретов О.А. Пренатальне формування імуноморфологічної зрілості шкіри великої рогатої худоби. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.11 – цитологія, клітинна біологія, гістологія. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2004.

В дисертаційній роботі досліджено розвиток у шкірі великої рогатої худоби в пренатальний період онтогенезу морфологічних структур і імунокомпетентних клітин.

Розвиток шкіри великої рогатої худоби в пренатальний період онтогенезу характеризується з 3-го по 5-й місяці та 7-го по 8-й місяці активними процесами росту, а з 4-го по 7-й місяці ембріогенезу посиленим диференціюванням. В результаті процесів диференціювання відбувається закладання та формоутворення основних структурних компонентів шкіри: первинних та вторинних волосяних фолікулів, потових та сальних залоз, волосся.

Розвиток в шкірі великої рогатої худоби в пренатальний період онтогенезу імунокомпетентних клітин характеризується процесом їх диференціювання протягом від 3-го по 7-й місяці ембріогенезу. В подальшому, до народження, відбувається зростання кількості лімфоцитів і клітин Лангерганса в епідермісі, та тучних клітин і гранулярних лейкоцитів в дермі, що обумовлює підготовку шкіри до контакту з антигеном.

Доведено взаємозв’язок між морфологічним та імунологічним формуванням шкіри у великої рогатої худоби в пренатальний період онтогенезу. При цьому встановлено, що шкіра великої рогатої худоби набуває імуноморфологічної зрілості на 7-му місяці пренатального розвитку, коли в ній вже утворені основні морфологічні структури і присутні всі різновиди імунокомпетентних клітин.

Розглядаючи пренатальний розвиток шкіри великої рогатої худоби різних порід встановлено, що більш імуноморфологічно зрілою шкірою до народження характеризуються телята червоної степової породи, а менш зрілою шкірою - телята симентальської, та по деяким показникам, і чорно-рябої порід.

  1. В дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і вирішення конкретного наукового завдання, щодо формування у шкіри великої рогатої худоби в пренатальний період онтогенезу морфологічних структур та імунокомпетентних клітин. Встановлено тісний взаємозв’язок між морфологічним і імунологічним формуванням шкіри. Визначено періодизацію процесу набуття шкірою великої рогатої худоби пренатальної імуноморфологічної зрілості та проведено міжпородний порівняльний аналіз за імуноморфологічними показниками.

  1. Внутрішньоутробний розвиток великої рогатої худоби, а при цьому і її шкіри – як найбільшого за площею, масою органа, характеризується нерівномірністю та періодичністю. Більш інтенсивний ріст шкіри спостерігається у плодів з 3-го по 5-й та з 7-го по 8-й місяці ембріогенезу. При цьому ріст шкіри з 3-го по 5-й місяць здійснюється в основному за рахунок збільшення кількості клітин в епідермісі і дермі, а з 7-го по 8-й місяці – вже за рахунок зростання кількості міжклітинної речовини в дермі.

  2. Диференціювання клітин шкіри великої рогатої худоби інтенсивно діється у віковий відрізок з 3-го по 7-й місяці ембріогенезу та характеризується перетворенням клітин ектодерми в кератиноцити і клітин мезенхіми в фібробласти. Завдяки чому у плодів в цей період утворюються і формуються всі структурні компоненти шкіри: волосяні фолікули, потові і сальні залози, структури міжклітинної речовини та взагалі її шари.

  3. Морфологічної зрілості шкіра великої рогатої худоби набуває на 7-му місяці внутрішньоутробного розвитку. Ознаками морфологічної зрілості епідермісу слід вважати: появу процесу десквамації, змащування його поверхні секретом сальних залоз та вихід на поверхню шкіри волосся. Ознаками зрілості дерми є: завершення диференціювання мезенхімних клітин, зростання кількості зрілих фібробластів, закінчення процесу формоутворення волосяних фолікулів і залоз, зниження процесу колагеноутворення та початок зростання розмірів колагенових волокон.

  4. Розвиток у шкірі великої рогатої худоби в пренатальний період онтогенезу імунокомпетентних клітин характеризується процесом їх диференціювання протягом від 3-го по 7-й місяці ембріогенезу та подальшим зростанням кількості деяких імунокомпетентних клітин, які забезпечують підготовку шкіри теляти до антигенного впливу при народженні. В епідермісі плодів перед народженням посилюється рециркуляція лімфоцитів, а одразу після народження зростає кількість дендритних антигенпредставляючих клітин. В дермі перед народженням зростає число тучних клітин і гранулярних лейкоцитів, тобто клітин здатних у випадку проникнення антигену активно стимулювати міграцію з кровоносного русла імунокомпетентних клітин.

  5. Імунологічної зрілості шкіра великої рогатої худоби набуває на 7-му місяці внутрішньоутробного розвитку. Ознаками імунологічної зрілості шкіри слід вважати: появу в ній фіксованої лімфоїдної тканини – лімфоїдних вузликів, сформованість клітин моноцитарно-макрофагальної системи шкіри та наявністю тучних клітин та гранулярних лейкоцитів.

  6. Тісний взаємозв’язок між морфологічним формуванням шкіри та розвитком імунокомпетентних клітин в ній дає можливість вважати, що імуноморфологічної зрілості шкіра великої рогатої худоби набуває саме на 7-му місяці ембріогенезу. В шкірі плодів цього віку, поряд з наявністю морфологічних структур, також присутні усі різновиди імунокомпетентних клітин. Внаслідок чого вона вже здатна функціонувати як захисний орган.

  7. Результатами порівняльного аналізу доведено, що за імуноморфологічними показниками більш зрілою шкірою до народження характеризуються плоди червоної степової породи, а менш зрілою шкірою плоди симентальської, та по деяким ознакам, і чорно-рябої порід. Тому новонароджених телят червоної степової породи за показниками зрілості шкіри слід вважати більш життєздатними, аніж однолітків інших порід.

Публікації автора:

  1. Кретов А.А. Развитие иммунокомпетентных клеток кожи плода крупного рогатого скота. // Збірник наукових праць Луганського державного аграрного університету. – 2001. – Вип. 9(21). – С. 26 – 29

  2. Кретов А.А. Пренатальная динамика иммунокомпетентных клеток кожи крупного рогатого скота. // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету. – 2002. – Вип. 15(27). – С. 11 – 16

  3. Кретов О.А. Становлення імуноморфологічної зрілості шкіри великої рогатої худоби. // Вісник аграрної науки. – 2002. – Вип. 12. – С. 67 – 68

  4. Кретов А.А. Иммуноморфологическая характеристика кожи пренатальных и неонатальных телят. // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету. – 2002. – Вип. 21(33). – С. 11 – 16

  5. Кретов А.А. Сравнительный анализ морфологического развития кожи крупного рогатого скота разных пород. // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету. – 2003. – Вип. 25(37). – С.65 – 67

  6. Кацы Г.Д., Кретов А.А. Развитие иммунокомпетентных клеток эпидермиса у плодов крупного рогатого скота. // Збірник наукових праць Харківського зооветеринарного інституту. – 2001. – Вип. 8. – Ч. 2. – С. 82 – 86

(здобувач Кретов О.А. - виконав експериментальну частину, провів аналіз і сформулював основні положення статті).

  1. Каци Г.Д., Губарєв А.А., Кретов О.А. Структурно-функціональні особливості систем захисту шкіри новонароджених сільськогосподарських тварин. // Вісник Дніпропетровського державного аграрного університету. – 2002. – Вип. 2. – С. 125 – 127

(здобувач Кретов О.А. - виконав експериментальну частину, провів аналіз і сформулював положення, щодо морфологічних і імунологічних властивостей шкіри жуйних тварин при народженні; Губарєв А.А. – виконав сформулював положення, щодо захисних властивостей шкіри телят при різних технологічних умовах вирощування).