Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Ткачук Олександр Іванович. Правовий статус посадових осіб митної служби України : Дис... канд. наук: 12.00.07 - 2008.



Анотація до роботи:

Ткачук О.І. Правовий статус посадових осіб митної служби України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Національний аграрний університет, Україна, Київ, 2008.

У роботі з’ясовується сутність посади як організаційно-правової форми службової діяльності, визначається поняття, виокремлюються ознаки та види посадових осіб митної служби України, з’ясовується сутність та елементи правового статусу посадових осіб органів митної служби України, аналізуються проблемні питання проходження служби посадовими особами митних органів України, характеризуються права та обов’язки посадових осіб митної служби, аналізуються обмеження, пов’язані з професійною діяльністю посадових осіб митних органів, формулюється поняття та виокремлюються види гарантій як елементу правового статусу посадових осіб митної служби України, з’ясовуються особливості юридичної відповідальності посадових осіб митної служби. Подано пропозиції та рекомендації із досліджуваних питань.

В результаті дисертаційного дослідження, виконаного на основі аналізу чинного законодавства України і практики його реалізації, теоретичного осмислення численних наукових праць у різних галузях юриспруденції, автором сформульовано ряд висновків, пропозицій і рекомендацій, спрямованих на удосконалення теоретико-правових засад правового статусу посадових осіб митної служби України.

До основних результатів, одержаних внаслідок проведеного дослідження, віднесено:

  1. Особливість державної служби в митних органах полягає у тому, що їй властиві ознаки, як цивільної, так і мілітаризованої служби, однак останні переважають, що, насамперед, обумовлено наявністю: Положення про порядок і умови проходження служби в митних органах України; Дисциплінарного статуту митної служби України; спеціальних звань; форменого одягу; права зберігання, носіння та застосування вогнепальної зброї. Як наслідок, зроблено висновок, що одна частина державних службовців митних органів є мілітаризованими, інша – цивільними.

  2. Посадових осіб органів митної служби визначено як працівників митних органів, яким присвоєно спеціальне звання, на яких законодавчими актами покладено здійснення митної справи та які у зв’язку з цим наділені зовнішніми або внутрішніми державно-владними повноваженнями, здійснюють організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції, мають право здійснювати юридично значущі дії, й несуть підвищену відповідальність за невиконання або неналежне виконання своїх посадових обов’язків.

  3. Посадових осіб митних органів класифіковано за такими критеріями: 1) за напрямком (сферою) діяльності на: а) посадових осіб, які мають лише внутрішньо організаційні владні повноваження (як правило, це керівники, заступники керівників експлуатаційних, транспортних, інформаційно-аналітичних, кадрових та інших підрозділів забезпечення); б) посадових осіб, які мають владні повноваження лише публічного характеру (інспектори митної служби та прирівняні до них особи); в) посадових осіб, які мають владні повноваження як публічного, так і внутрішньо організаційного характеру (керівники, заступники керівників регіональних митниць, митниць, митних постів, керівники та їх заступники підрозділів митної варти); 2) за характером посадових повноважень на: а) керівників (заступників керівників), які наділені владними повноваженнями як зовнішнього, так і внутрішнього характеру; б) представників влади, які наділені державно-владними повноваженнями стосовно осіб, не підлеглих їм по службі.

  4. До ознак посадової особи митних органів відносимо такі: 1) це фізична особа, громадянин України, який досяг 18-річного віку і здатний за своїми діловими і моральними якостями, освітнім рівнем і станом здоров’я виконувати завдання, покладені на митну службу України; 2) виконує свої обов’язки від імені держави та за її дорученням; 3) приймає присягу державного службовця або урочисте зобов’язання посадових осіб митної служби України; 4) особа, якій, як правило присвоєно спеціальне звання; 5) особа, яка здійснює організаційно-розпорядчі або адміністративно-господарські функції, у зв’язку з чим наділена зовнішніми чи внутрішніми повноваженнями владного характеру, що допомагає їй здійснювати вплив на інших осіб; 6) законні розпорядження посадової особи митних органів є обов’язковими для виконання; 7) наявність встановлених обмежень щодо здійснення окремих видів діяльності (ст.ст. 414, 415, 416 МКУ); 8) дії посадової особи митних органів тягнуть за собою певні юридичні наслідки, які встановлюють, змінюють чи припиняють правовідносини; 9) одержує заробітну плату за рахунок державних коштів; 10) перебуває під соціально-правовим захистом, який передбачено законодавчими актами.

  5. Правовий статус посадових осіб органів митної служби визначено як передбачену в нормативно-правових актах систему обов’язків, прав, обмежень, гарантій та відповідальності особливої категорії службовців, на яких законодавчими актами покладено здійснення митної справи.

  6. Обмеження, пов’язані з професійною діяльністю посадових осіб митних органів, визначено як обумовлені нормативними актами умови, заборони, правила, яких вони повинні дотримуватись (виконувати, не порушувати), і які у зв’язку з цим визначають межі їх належної, необхідної та допустимої поведінки.

  7. Гарантії посадових осіб митних органів визначено як систему нормативно закріплених умов (засобів, способів), які забезпечують реалізацію, охорону і захист їх прав, свобод, інтересів та здійснення посадових обов’язків.

  8. Юридичну відповідальність посадових осіб митних органів визначено як застосування до правопорушника, який вчинив протиправне, винне (умисне чи необережне) діяння (дію чи бездіяльність), передбачених санкцією юридичної норми заходів державного примусу, які виражаються у формі певних обмежень.

  9. Сформульовано ряд конкретних пропозицій щодо внесення змін та доповнень до нормативно-правових актів з досліджуваних питань, зокрема до: Митного кодексу України, Законів України „Про державну службу”, „Про Дисциплінарний статут митної служби України”, „Про політичні партії в Україні”, Положення про порядок і умови проходження служби в митних органах України, Положення про спеціальні звання посадових осіб митної служби України, Примірного положення про преміювання працівників митних органів.

Публікації автора:

  1. Ткачук О.І. Посада як організаційно-правова форма службової діяльності // Право і безпека. – 2006. – №5/2. – С.73- – 76.

  2. Ткачук О.І. Поняття, ознаки та види посадових осіб митної служби України // Право і безпека. – 2006. – №5/4. – С.75- – 78.

  3. Ткачук О.І. Сутність та елементи правового статусу посадових осіб органів митної служби України // Наше право/ Our law. – 2006. – №3 (Ч.1). – С.39 – 45.

  4. Ткачук О.І. Юридичні гарантії як елемент правового статусу посадової особи митної служби України // Вісник Харківського національного університету внутрішніх справ. – Харків, 2006. Вип.34. – С.222 – 230.

  5. Ткачук О.І. Обмеження, які пов’язані із професійною діяльністю посадових осіб митних органів // Право і безпека. – 2007. – №6/2. – С.140- – 143.

  6. Ткачук О.І. Поняття та ознаки посади державної служби як організаційно – штатної форми трудової діяльності // Соціально-захисна діяльність держави в умовах ринкових відносин. Матеріали науково-практичної конференції. м. Чернігів, 31 травня – 2 червня 2007 р. – Чернігів. – 2007. – С.248 – 252.