Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Буздуган Ярослава Михайлівна. Правові та організаційні : Дис... канд. наук: 12.00.07 - 2009.



Анотація до роботи:

Буздуган Я.М. Правові та організаційні основи фінансового забезпечення охорони здоров`я в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка. – Київ, 2009.

Дисертація є комплексним дослідженням правового регулювання фінансового забезпечення охорони здоров`я в Україні. У дисертації міститься низка теоретичних положень та практичних рекомендацій, сформульованих у результаті комплексного аналізу історичного та зарубіжного досвіду, чинного законодавства України, що регулює фінансове забезпечення охорони здоров`я.

Згідно з поставленою метою визначено: поняття «Правовий механізм фінансового забезпечення охорони здоров`я», розглянуто правові форми фінансового забезпечення охорони здоров`я, удосконалено принципи бюджетного фінансування, розроблено рекомендації щодо вдосконалення правового механізму фінансового забезпечення охорони здоров`я в Україні, виявлено чинники, які впливають на ефективність фінансового забезпечення досліджуваної галузі і проблемні питання фінансового контролю у даній сфері суспільних відносин та запропоновано правові шляхи їх розв`язання.

У результаті дослідження проведеного на основі аналізу чинного законодавства України та практики його реалізації, історичного та зарубіжного досвіду, теоретичного осмислення ряду наукових праць у різних галузях знань, автором здійснено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що полягає у розвитку розуміння сутності правових та організаційних основ фінансового забезпечення охорони здоров’я.

Сформульовано ряд висновків, пропозицій та рекомендацій, спрямованих на вирішення окресленого завдання. До основних з них можна віднести такі:

1. Визначено, що охорона здоров’я – це сукупність інституцій, установ, організацій, окремих осіб, діяльність, яких спрямована на збереження та охорону людського здоров’я, відновлення та покращення здоров’я в разі потреби, на досягнення людського довголіття та примноження людського капіталу. Медична послуга, в умовах ринкової економіки, виступає як споживча вартість, як форма безпосередньої діяльності виробника - медичного працівника. А охорона здоров'я – структурний підрозділ суспільного виробництва, функціональна роль якого полягає в наданні суспільству споживчої вартості у вигляді як індивідуального здоров'я, так і здоров'я суспільства в цілому. Медичні послуги не є чистим суспільним благом, тому їх надання може забезпечуватися не лише за рахунок держави, а й інших альтернативних джерел фінансування.

2. Запропоновано авторське бачення дефініції «фінансового забезпечення охорони здоров'я», визначено поняття «правовий механізм фінансового забезпечення охорони здоров’я» і розроблено модель функціонування досліджуваного механізму. З’ясовано, що основними формами фінансового забезпечення охорони здоров'я в Україні є бюджетне фінансування, добровільне медичне страхування, благодійництво, спонсорство, кредитування та інвестування.

3. Аргументовано, що для ефективної реалізації права на гарантовану безоплатну медичну допомогу необхідні такі основні умови:

відповідність змісту правової норми (ст. 49 Конституції України) реаліям та умовам життєдіяльності суспільства;

високий рівень правової культури службових осіб і населення;

фінансові, матеріальні, кадрові, організаційні ресурси для застосування норми;

ефективні санкції за невиконання правової норми;

забезпечення своєчасного і повного фінансування вартості медикаментів, матеріалів медичного призначення, що має вирішальне значення у вирішенні проблем профілактики та лікування;

забезпечення раціонального, економного, цільового та ефективного використання фінансових ресурсів галузі;

забезпечення якісного рівня бухгалтерського обліку та фінансової звітності установ охорони здоров’я, а також ефективного відомчого, внутрішньогосподарського та громадського фінансового контролю.

4. Зважаючи на обмеженість бюджетних ресурсів та неможливість держави суттєво збільшити видатки на охорону здоров'я, запропоновано розширити джерела фінансування шляхом залучення населення до участі в оплаті за додаткові медичні послуги (послуги підвищеної комфортності, додаткового лікування, яке не є необхідним з клінічної точки зору).

5. Виявлено ряд недоліків, які суттєво впливають на погіршення фінансового забезпечення закладів охорони здоров'я, у зв'язку з чим запропоновано удосконалити нормативно-правову основу шляхом: усунення суперечностей між статтями 49, 95 Конституції України та статтею 12 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» з метою приведення у відповідність гарантованого державою обсягу надання безоплатної медичної допомоги населенню та виділеними бюджетними коштами на реалізацію зазначеної функції; розмежування понять «медична послуга» і «медична допомога» та визначення їх значення в нормативно-правових актах; надання переваги концепції соціального медичного страхування при виборі моделі обов'язкового медичного страхування;

6. З’ясовано, що у Законі України «Про державні цільові програми» не враховано низку основних принципів програмно-цільового управління, немає згадки про органи управління програмами, чим порушується принцип керованості програм. Покладення контролю за виконанням Державних цільових програм на Кабінет Міністрів України, і державних замовників та керівника програми не вирішують питання організації, координації та оперативного контролю, які згідно з кращим досвідом практичного формування і реалізації цільових програм повинні покладатися на координаційні ради, їх робочі органи, головні наукові організації програм. У зв’язку з цим запропоновано доопрацювати Закон України «Про державні цільові програми».

7. Запропоновано авторські зміни та доповнення до нормативно-правових актів, зокрема:

1). Замінити редакцію частини третьої статті 49 Конституції України та подати її в такій редакції: «Держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування. У державних і комунальних закладах охорони здоров’я, а також за їх межами на території України, медична допомога надається безоплатно; існуюча мережа таких закладів не може бути скорочена. Держава сприяє розвиткові лікувальних закладів усіх форм власності».

2). Замінити редакцію частини першої ст. 52 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» і подати її в наступній редакції. Медичні працівники зобов’язані подавати медичну допомогу у повному обсязі хворому, який знаходиться у критичному для життя стані. Така допомога також має подаватися спеціально створеними закладами охорони здоров’я, що користуються пільгами з боку держави, а також приватними медичними закладами з подальшим відшкодуванням витрат з боку держави.

3). Доповнити ст. 1 Закону України «Про благодійництво і благодійні організації» такими термінами і поняттями:

Лікарняні каси – це суб’єкти спеціальної правоздатності, які здійснюють свою діяльність в інтересах охорони здоров’я населення.

Благодійна гуманітарна допомога медичного спрямування – це специфічна форма благодійництва спрямована на фінансову, організаційну, гуманітарну підтримку галузі охорони здоров’я.

Зняти заборону передбачену ст. 19 «Джерела формування майна і коштів благодійної організації» щодо отримання і використання кредитів.

4). У ст. 3 проекту Закону України «Про заклади охорони здоров’я та медичне обслуговування населення» запропоновано авторську редакцію таких термінів:

Громадська система охорони здоров’я – це система організації медичного обслуговування громадян України та осіб, прирівняних до них у праві на отримання медичної послуги, яка забезпечується публічними джерелами фінансування.

Заклади охорони здоров’я – підприємства, установи, організації, завданням яких є задоволення потреб населення в галузі охорони здоров’я шляхом надання медичних послуг, які включають широкий спектр профілактичних і лікувальних заходів та інших функцій.

Медичні заходи – діяльність медичних працівників в закладах охорони здоров’я, або за їх межами, спрямована на обстеження стану здоров’я, профілактику захворювань, лікування і реабілітацію у разі хвороби, надання допомоги у разі нещасного випадку, а також вагітності та пологах.

Медична (лікувально-профілактична) допомога – це комплекс заходів, спрямованих на збереження життя і здоров’я людини та попередження ускладнень захворювання, коли їй загрожує така небезпека, здійснюється професійно-підготовленими фахівцями, а в разі гострої необхідності і іншими особами, які мають відповідні знання (наприклад накладання джгута до приїзду швидкої медичної допомоги, непрямий масаж серця, штучне дихання тощо).

Медична послуга – це медичний захід або комплекс медичних заходів, що реалізуються медичними працівниками, має завершене значення, цінову визначеність та не завжди включає елементи медичної допомоги.

Терміни медична (лікувально-профілактична) допомога та медична послуга в такому значенні пропонується подати у Проекті Закону України «Про внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров’я».

8. Обґрунтовано необхідність прийняття Закону України «Про лікарняні каси», в якому визначити поняття «лікарняна каса», основні принципи її діяльності, а також особливості залучення і витрачання коштів.

9. Запропоновано створення в Україні «Фонду народного здоров’я» , який міг би мати тимчасовий характер для покращення критичної ситуації в галузі охорони здоров’я, перед введенням обов’язкового медичного страхування. За рахунок «Фонду народного здоров’я» забезпечувати подання медичної допомоги громадянам України та особам прирівняним до них, які знаходяться у критичному для життя стані (екстрена медична допомога у невідкладних ситуаціях, швидка медична допомога, невідкладна медична допомога). В інших випадках обґрунтовано доцільність подання безоплатної медичної допомоги першочергово таким категоріям громадян: дітям віком до 18 років, інвалідам, пенсіонерам.

10. Розроблено пропозиції щодо розвитку жіночого підприємництва за допомогою економічних стимулів, з метою зменшення процесів міграції активного жіночого населення України і тим самим забезпечити розв’язання назрілих проблем материнства і дитинства.

11. Акцентовано увагу на необхідності розширення можливостей зайнятості інвалідів. Рекомендовано сформувати ефективну систему фінансової підтримки інвалідів-підприємців за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

12. Обґрунтовано необхідність посилення бюджетного, внутрішнього та громадського контролю за використанням коштів галузі охорони здоров’я, у зв’язку з чим запропоновано створити громадську організацію «Всеукраїнський громадський контроль в галузі охорони здоров’я». Така організація може бути створена при Міністерстві охорони здоров’я України і сприяти його діяльності та забезпечувати інформованість населення і громадський контроль в галузі охорони здоров’я згідно ст. 24 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я».

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Буздуган Я. Вдосконалення правового регулювання фінансового забезпечення охорони здоров’я в Україні. / Я. Буздуган // Підприємництво, господарство і право. – Київ, 2006. - № 4. - С. 107-111.

  2. Буздуган Я. Правове регулювання фінансового забезпечення вітчизняної охорони здоров’я / Я. Буздуган // Право України. – Київ, 2006. - № 7. - С. 103-107.

  3. Буздуган Я. Правова характеристика благодійництва та благодійної діяльності як альтернативного джерела фінансового забезпечення охорони здоров’я / Я. Буздуган // Підприємництво, господарство і право. – Київ, 2006. - № 9. - С. 88-91.

  4. Буздуган Я. Охорона здоров’я та медичні послуги в системі суспільних благ / Я. Буздуган // Підприємництво, господарство і право. – Київ, 2007.- № 12. - С. 115-116.

  5. Буздуган Я. Чинники ефективності фінансового забезпечення охорони здоров’я в Україні / Я. Буздуган // Підприємництво, господарство і право. – Київ, 2008.- № 4. - С.155-160.

  6. Буздуган Я. Поняття, принципи, форми фінансового забезпечення охорони здоров’я в Україні / Я. Буздуган // Віче. – Київ, 2008. - № 5. - С. 26-28.

  7. Буздуган Я. Пропозиції щодо вдосконалення правового механізму фінансового забезпечення охорони здоров’я в Україні/Я. Буздуган// Підприємництво, господарство і право. – Київ, 2008. - № 9. - С.56-60.

Інші статті, тези виступів на наукових конференціях і семінарах:

  1. Юрій С. Антологія бюджетного механізму. / Юрій С. Дем’янишин В. Буздуган Я./ Монографія. – Тернопіль: Економічна думка. – 2001. - 250 с.

  2. Буздуган Я.М. Роль благодійних організацій у вирішенні соціальних проблем суспільства / Я. Буздуган // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені В.Гнатюка. Серія: Економіка. – Тернопіль, 2002. - № 12. - С.99-103.

  3. Буздуган Я. Джерела формування та напрями використання фінансових ресурсів охорони здоров'я в умовах ринкових трансформацій / Я.Буздуган, З.Лободіна // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені В.Гнатюка. Серія: Економіка. – Тернопіль, 2003. - № 15. - С. 100-106.

  4. Буздуган Я. Організаційно-правові засади функціонування фінансів галузі охорони здоров’я в Україні за останні роки / Я. Буздуган // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені В. Гнатюка. Серія: Економіка. – Тернопіль, 2004. – №16. - С.114–122.

  5. Буздуган Я. Розвиток жіночого підприємництва в Україні : реалії та перспективи / Я. Буздуган // Вісник Львівської держаної фінансової академії : збірник наукових статей. Економічні науки. - Львів, 2005. - № 6. - С.194-198.

  6. Буздуган Я. Платні послуги в охороні здоров’я населення та їх правове забезпечення / Я. Буздуган // Проблеми фінансової теорії і практики в постстабілізаційний період: наук. конф. проф. - виклад, складу, 13 квітня 2006 р.: тези допов. - Тернопіль, 2006. - С. 34-37.

  7. Буздуган Я. Правові аспекти фінансового забезпечення охорони здоров’я в Україні / Я. Буздуган // Стратегічні питання світової науки – 2007 : ІІ між нар наук.-практ. конф., 15-20 лютого 2007 р. Т. 5 тези допов. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2007. – С. 62-66.

  8. Буздуган Я. Благодійництво як альтернативне джерело фінансової підтримки охорони здоров’я в Україні / Я. Буздуган // Методологічні проблеми фінансової теорії та практики в постстабілізаційний період: наук. конф. проф.-виклад, складу, 18 квітня 2007 р.: зб. матеріалів. - Тернопіль, 2007. - С. 25-28.

  9. Буздуган Я. Благодійництво і благодійна діяльність як соціально економічний феномен / Я. Буздуган // Формування єдиного наукового простору Європи та завдання економічної науки: міжнар. наук.-практ. конф., 24-26 жовтня 2007 р.: тези допов. - Тернопіль, 2007. - С. 179-182.

  10. Буздуган Я. Правові аспекти впровадження в Україні загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування / Я. Буздуган // Адміністративне право та процес очима молодих вчених . Всеукраїнська конференція з адміністративного права, 28-29 лютого 2008 р.: тези допов. - Запоріжжя, 2008. - С.18-20.

  11. Буздуган Я. Досвід фінансового забезпечення охорони здоров’я в Латвії та можливість його використання в Україні / Я. Буздуган // Економічні, правові, інформаційні та гуманітарні проблеми розвитку України в постстабілізаційний період: наук, конф. проф.- виклад, складу, 16 квітня 2008 р.: зб. матеріалів. - Тернопіль, 2008. - С. 16-20.

  1. Буздуган Я. Охорона здоров’я та медичні послуги в системі суспільних благ/ Я. Буздуган // Актуальні питання державотворення в Україні. Міжнародна науково-практична конференція, 24-25 квітня 2008р.: тези допов. - Київ, 2008. – С.206-207.

  2. Буздуган Я. Правові та організаційні основи фінансового забезпечення охорони здоров’я в США/ Я. Буздуган // Актуальні проблеми навчання та виховання людей в інтегрованому освітньому середовищі. Міжнародна науково-практична конференція, 26-27 листопада 2008р.: тези допов. – Київ, 2008. – С.492-494.