Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Джафарова Олена В'ячеславівна. Правові основи партнерства міліції і населення: дисертація канд. юрид. наук: 12.00.07 / Національний ун-т внутрішніх справ. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Джафарова О.В. Правові основи партнерства міліції і населення. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 - теорія управління; адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Національний університет внутрішніх справ, Україна, Харків, 2003.

Дисертацію присвячено правовим питанням побудови партнерських відносин між міліцією і населенням. Проаналізовано особливості методів, принципів і функцій забезпечення прав та свобод людини і громадянина працівниками органів внутрішніх справ. Розглянуто зміст та основні елементи категорій “громадська думка”, “громадський контроль”, уточнено їх місце в сфері побудови партнерських відносин. Розроблено положення щодо покращення механізмів вивчення і формування громадської думки органами внутрішніх справ. Значна увага приділена аналізу ефективності організаційно-правових заходів щодо зміцнення партнерських зв’язків міліції з населенням, визначено можливості застосування зарубіжного досвіду та його реалізації в діяльності органів внутрішніх справ України. Сформульовано висновки, спрямовані на удосконалення діяльності міліції у сфері встановлення партнерських відносин з населенням.

В результаті дисертаційного дослідження, виконаного на основі аналізу чинного законодавства України і практики його реалізації, теоретичного осмислення численних наукових праць у різних галузях юриспруденції, автором сформульовано ряд висновків, пропозицій і рекомендацій, спрямованих на удосконалення правових засад, форм та методів партнерських відносин міліції і населення. Основні з них такі:

1. Незважаючи на існуючий погляд на зв’язки з громадськістю в органах внутрішніх справ лише як на взаємодію населення та міліції, партнерство містить у собі більш широкий спектр дій та заходів і потребує відокремлення в самостійний інститут. Відносини міліції і населення на основі партнерства мають будуватися на рівноправності сторін та спільності мети.

2. Визначаючи основні риси реформування міліції, треба перш за все виходити з її соціального призначення. Погляди щодо цього, які існують у повсякденній свідомості, в різних структурах влади або у міліцейському середовищі, найчастіше дуже різні і нерідко далекі від тих, які повинні були б мати місце в правовій державі.

3. Партнерство органів внутрішніх справ і населення слід розглядати як складову частину налагодження стосунків між державною владою та громадськістю. Таке партнерство є необхідною складовою функціонування правоохоронної структури.

4. В Україні доцільно утворити єдиний координаційний центр, який би регулював порядок створення громадських формувань, права і обов’язки їх членів, фінансування якого має здійснюватися за кошти місцевого бюджету.

5. Доцільно законодавчо вирішити питання матеріального стимулювання громадських формувань та їх членів, надання різних пільг та заохочень за інформацію, яка сприяє припиненню та розкриттю злочинів, затриманню злочинців. Це можна вирішити шляхом створення відповідного фонду за рахунок коштів підприємств різних форм власності.

6. Слід вирішити питання про розширення повноважень членів громадських формувань під час здійснення ними функцій щодо охорони громадського порядку, припинення злочинів, затримання злочинців, а також про забезпечення їх особистої безпеки шляхом можливого надання їм спеціальних засобів самозахисту, про підвищення відповідальності осіб, які чинять перепони у здійсненні членами громадських формувань своїх повноважень.

7. Для поліпшення стосунків міліції з громадськістю необхідно:

- вжити послідовну систему заходів для створення позитивного іміджу працівників органів внутрішніх справ;

- налагодити чітку систему інформування населення про діяльність органів внутрішніх справ України;

- вдосконалити існуючу систему дослідження громадської думки та реагування на неї.

8. Необхідно активізувати використання в роботі, спрямованій на зміцнення зв’язків з громадськістю та поліпшення ставлення населення до міліції, наукових методів.

9. Очевидною є доцільність відновлення добровільних громадських формувань, за допомогою яких можливе ефективніше виконання завдань щодо охорони громадського порядку, запобігання правопорушенням. Проте активізація діяльності громадських формувань і громадських дорадчих організацій (рад, комітетів), спрямованої на підтримку та допомогу міліції, вимагає удосконалення організаційно-правової системи участі населення в охороні громадського порядку та формування позитивної громадської думки щодо діяльності міліції; посилення правовиховної та профілактичної роботи працівників міліції серед дорослого населення і молоді.

10. Необхідно вдосконалити існуючу систему вивчення громадської думки з метою підвищення точності отримуваних результатів досліджень та уникнення помилок. Основними шляхами удосконалення можуть стати: застосування більш широкого спектру засобів оцінки громадської думки; підвищення репрезентації вибірки; уникнення помилок при аналізі даних, отримуваних при опитуванні; порівняння результатів оцінки існуючої громадської думки, отриманих центрами громадських зв’язків, з результатами, наданими незалежними експертами, та вивчення можливих причин їх розбіжності.

11. В науково-дослідній і навчальній діяльності вищих навчальних закладів МВС України слід започаткувати цільове викладання навчальної дисципліни «Міліція і населення – партнери» та наукові дослідження з цієї тематики.

12. Надано конкретні рекомендації щодо підвищення професійного рівня працівників міліції в стосунках з різними колами громадськості.

Публікації автора:

1. Вивчення громадської думки та її урахування у практичній роботі підрозділів ОВС // Партнерські взаємовідносини між населенням та міліцією: Підручник / За заг. ред. О.М. Бандурки. – Харків: Вид-во Нац. ун-ту внутр.справ, 2003. – С. 217-244.

2. Джафарова О.В. Взаємодія органів внутрішніх справ і населення // Вісник Національного університету внутрішніх справ. - 2001. - Вип. 15. - С. 122-125.

3. Джафарова О.В. Роль громадських формувань у процесі взаємодії міліції та населення // Вісник Національного університету внутрішніх справ. - 2002. - Вип. 18. - С. 272-275.

4. Джафарова О.В. Громадська думка як критерій оцінки ефективності діяльності ОВС // Вісник Національного університету внутрішніх справ. - 2001. - Вип. 16. - С. 217-220.

5. Джафарова О.В. Взаємодія міліції та населення як механізм реалізації прав та свобод людини і громадянина // Вісник Національного університету внутрішніх справ. - 2002. - Вип. 20. - С. 78-83.

6. Джафарова О.В. Актуальність втілення в життя програми “Міліція і населення – партнери” // Наше право. Науково-практичний журнал. - 2003. - Вип.1. – С. 9-13.