Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень


Білозьоров Євген Вікторович. Правові гарантії прав і свобод людини та громадянина у сфері діяльності міліції : Дис... канд. наук: 12.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Білозьоров Є.В. Правові гарантії прав і свобод людини та громадянина у сфері діяльності міліції.Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.01 – теорія та історія держави і права, історія політичних і правових учень. – Київський національний університет внутрішніх справ. – Київ, 2008.

Дисертацію присвячено аналізові методологічних, теоретико-правових та прикладних проблем правових гарантій прав і свобод людини та громадянина у сфері діяльності міліції. У роботі визначено та окреслено основні критерії класифікації правових гарантій прав і свобод людини та громадянина, а також надано обґрунтовану характеристику правових основ діяльності міліції, які закріплюють відповідні гарантії. Проведено аналіз міжнародно-правових документів, у яких закріплено головні правові гарантії існування людини, забезпечення її прав і свобод. Обґрунтовано необхідність проведення систематизації законодавства в галузі прав людини з метою приведення його відповідно до міжнародних стандартів.

У результаті проведеного дослідження, виконаного на основі аналізу чинного законодавства України, міжнародно-правових актів, вивчення і теоретичного осмислення ряду наукових праць з різних галузей права, здобувачем сформульовано ряд висновків, пропозицій та рекомендацій, спрямованих на удосконалення правових гарантій прав і свобод людини та громадянина у сфері діяльності міліції. Основні з них такі:

1. Існують різні підходи до визначення гарантій прав і свобод, що здебільшого пов’язано як з об’ємом, так і зі складністю питання. У цьому визначенні повинні знайти своє віддзеркалення ознаки й особливості, які в цілому вигляді, висвітлювали найголовніші характеристики гарантій, розкривали різноманіття засобів забезпечення реальності прав і свобод особи, які існують і функціонують у демократичному суспільстві. Такими характеристиками повинні бути:

- по-перше, матеріальний зміст гарантій, тобто те, у чому вони в загальному вигляді знаходять свій прояв у реальному повсякденному житті;

- по-друге, їх функціональне призначення, тобто у визначенні повинні бути вказані ті завдання, які покликані виконувати гарантії прав і свобод особи.

Отже, матеріальним змістом гарантій виступають загальні умови і спеціальні засоби, а функціональне призначення це, передусім, забезпечення фактичної реалізації, надійної охорони, а в разі порушення захисту прав і свобод людини та громадянина.

2. Критеріями, які покладені в основу класифікації гарантій, виступають: їх соціальна природа, сфера дії, функції, характер (об’єктивний чи суб’єктивний), суб’єкт здійснення, стадії реалізації прав і свобод, спосіб юридичного оформлювання, галузева належність, вид соціального блага, що гарантується. Потрібно зазначити, що гарантії прав і свобод особи поділяються на:

- гарантії умови;

- гарантії засоби і способи.

Такий розподіл гарантій має дуже важливе теоретичне і практичне значення для суспільства: по-перше, ці гарантії створюють систему охорони і захисту державою прав, свобод та обов’язків, яка забезпечувала б їх реальне використання та надійний захист від будь-яких посягань; по-друге, створює умови для підвищення ефективності їх реалізації. Тому важливо розрізняти систему загальних (економічних, соціальних, політичних, ідеологічних та культурних умов) і спеціальних (правових) гарантій, які постійно знаходяться в діалектичному зв’язку і взаємозалежності.

3. Правові гарантії прав і свобод людини та громадянина посідають особливе місце в системі гарантій. Це зумовлено місцем права в регулюванні суспільних відносин в умовах формування демократичної, соціальної та правової держави. Правові гарантії це сукупність правових умов, засобів та способів, які визначають процедуру, за допомоги якої особа може реально захищати свої права і свободи відповідно до законних підстав, передбачених Конституцією України, законодавчими актами та поточним законодавством.

4. Теза про те, що правові гарантії є найважливішими засобами забезпечення прав і свобод людини та громадянина, обґрунтовується тим, що:

- по-перше, саме за допомоги правових гарантій можливе ефективне здійснення як охорони, так і захисту прав і свобод людини та громадянина, бо саме в юридичних нормах закріплені відповідні засоби забезпечення;

- по-друге, правові гарантії встановлюють межі прав і свобод людини та громадянина, а це є необхідною умовою існування індивіда в суспільстві;

- по-третє, з одного боку, норма права, що закріплює права і свободи людини та громадянина, потребує певних гарантій, а з іншого боку, закріплюючи правило поведінки, сама норма виступає гарантією.

5. Міліція України посідає особливе місце у сфері реалізації прав і свобод людини та громадянина. Здійснюючи правоохоронну, управлінську, державну діяльність, міліція забезпечує права і свободи особи, інтереси суспільства й держави, при цьому її діяльність врегульована нормативно-правовими актами. Правові основи організації та діяльності міліції, як важлива правова гарантія, включають дві основні форми (принципи права та норми права).

6. Нормативно-правові акти, які регулюють діяльність міліції, мають різну юридичну силу залежно від суб’єкта, що прийняв їх. Конституція України закріплює основні засади державного устрою і відіграє особливу роль у діяльності міліції щодо забезпечення прав і свобод людини, хоча сама міліція як державний орган в статтях Конституції України не зазначений. Норми Конституції впливають на діяльність міліції не прямо, а опосередковано, тобто через норми законів, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України і т.і.

7. Закони України визначають місце міліції в системі державного управління і регулюють окремі напрями її діяльності. Підзаконними актами регулюються питання організаційного характеру. Вони повинні своєчасно реагувати на ситуацію, що складається у сфері боротьби із злочинністю. Відомчі нормативні акти МВС України покликані забезпечувати оптимальне функціонування внутрішньої сторони діяльності міліції.

8. До складу правових основ діяльності міліції входять також і основні міжнародно-правові документи: 1) Загальна Декларація прав людини 1948 року; 2) Міжнародний пакт про громадянські і політичні права; 3) Європейська конвенція про захист прав і свобод людини 1950 року; 4) Підсумковий документ Віденської зустрічі представників держав-учасниць наради з безпеки і співробітництва в Європі 1989 р.; 5) Кодекс поведінки службових осіб із підтримання правопорядку, прийнятий Генеральною асамблеєю у грудні 1979 р.

Міжнародні документи у сфері забезпечення прав і свобод людини закріплюють основні ідеї, які розроблялися людством упродовж багатьох століть. У них закріплено головні правові гарантії існування людини, забезпечення її прав і свобод. Ця позиція, яка закріплена в міжнародних документах, отримує свій подальший розвиток у нормах національного законодавства і є правовим орієнтиром для розбудови демократичної, соціальної та правової держави України.

9. Регулювання суспільних відносин в Україні відбувається на підставі законів, а підзаконні нормативно-правові акти повинні конкретизувати норми законів, тобто організаційно забезпечувати їх дію.

10. Для реформування діяльності міліції у сфері забезпечення прав і свобод людини та громадянина необхідно:

1) розробити та прийняти нові нормативно-правові акти, які повинні чітко закріплювати повноваження підрозділів міліції (потрібно розробити та прийняти Закон України “Про національну міліцію”, який повинен визначити структуру, завдання, функції та місце цього підрозділу в системі МВС України. З метою ліквідації прогалин у чинному законодавстві та усунення суперечностей в діяльності міліції варто прийняти Закон України “Про органи внутрішніх справ України”, який визначить завдання, повноваження і сферу функціонування підрозділів міліції);

2) удосконалити правові основи діяльності міліції в сфері забезпечення прав і свобод людини та громадянина (необхідно доповнити та внести зміни до

Конституції України, Кримінально-процесуального кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення, Закону України “Про міліцію”);

3) зміцнити авторитет міліції та посилити форми взаємодії з населенням (потрібно підвищити рівень професіоналізму та правової свідомості серед працівників міліції, удосконалити форми взаємодії населення із міліцією).

Публікації автора:

1. Білозьоров Є.В. Конституційні гарантії соціально-правового захисту прав і свобод громадян України // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ України. – 2005. – № 2. – С. 181-186.

2. Білозьоров Є.В. Особливості права власності в системі економічних гарантій прав і свобод людини і громадянина // Держава і право: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Спецвипуск. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2005. – Т. 1. – С. 26-29.

3. Білозьоров Є.В. Правові основи забезпечення прав і свобод людини та громадянина в діяльності міліції // Юридична Україна. – 2005. – № 9. – С. 83-86.

4. Білозьоров Є.В. Юридична відповідальність як передумови правомірної поведінки особи: теоретичні основи // Право України. 2006. № 1. С. 50-54.

5. Білозьоров Є.В. Правові гарантії забезпечення прав і свобод громадян в діяльності міліції // Юридичні читання молодих вчених: Збірник матеріалів Всеукраїнської наукової конференції 23-24 квітня 2004 р. – К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2004. С. 11-17.

6. Білозьоров Є.В. Місцева міліція – шлях до реформування ОВС // Молодь у юридичній науці: Збірник тез Міжнародної наукової конференції молодих вчених “Треті осінні юридичні читання”. Хмельницький: Вид-во ХУУП, 2004. С. 8-9.

7. Білозьоров Є.В. Гарантії прав і свобод людини і громадянина основа їх реальності в суспільстві // Україна 2005: поступальна хода до верховенства права: Зб. матер. конф. К.: НАВСУ, 2005. С. 21-24.

8. Білозьоров Є.В. Правовий статус особи в Україні // Другі юридичні читання: Збірник матеріалів Всеукраїнської наукової конференції 18 травня 2005 р. – К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2005. С. 13-15.

9. Білозьоров Є.В. Державні гарантії права власності в системі економічних гарантій України // Молодь у юридичній науці: Збірник тез Міжнародної наукової конференції молодих вчених “Четверті осінні юридичні читання”. Хмельницький: В-во ХУУП, 2005. С. 13-17.

10. Білозьоров Є.В. Презумпція невинуватості як правова гарантія забезпечення прав і свобод людини та громадянина // Треті юридичні читання: Матеріали Міжнародної наукової конференції 25-26 квітня 2007 р. – Т. 1. – К.: Вид-во НПУ М.П. Драгоманова, 2007. – С. 36-38.