Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Трудове право, право соціального забезпечення


165. Лисяк Олександр Іванович. Правові форми участі профспілок у регулюванні трудових відносин: дис... канд. юрид. наук: 12.00.05 / Національний ун-т внутрішніх справ. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Лисяк О.І. Правові форми участі профспілок у регулюванні трудових відносин. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.05 – трудове право; право соціального забезпечення. – Національний університет внутрішніх справ, м. Харків, 2004.

У дисертації здійснено комплексне науково-теоретичне й науково-практичне дослідження найбільш актуальних проблем правових форм участі профспілок у регулюванні трудових відносин та аналіз їх змісту в процесі реформування існуючої та створення нової системи законодавства про працю України. На основі сучасної методології та методів дослідження поглиблено аналіз історії розвитку діяльності профспілок. Подано розгорнуту характеристику прав профспілок у регулюванні трудових відносин. Проведено класифікацію правових форм участі профспілок у регулюванні трудових відносин, проаналізовано зміну функцій профспілок у період економічних та соціальних реформ в Україні.

Обгрунтовано сутність і сформульовано юридичне визначення поняття захисту профспілками трудових, соціально-економічних прав та інтересів працівників. Запропоновано авторське визначення поняття "захисна функція", виділено основні її елементи та особливості реалізації. Особливу увагу приділено участі профспілок у трудових спорах, укладенні колективного договору та веденні колективних переговорів.

Грунтовно досліджено регулятивну функцію профспілок, тобто – контроль за дотриманням законодавства про працю, його види, форми і методи застосування.

Вироблено конкретні рекомендації щодо вдосконалення чинного законодавства, практики його застосування.

Теоретична розробка проблем, пов'язаних із дослідженням форм та значенням участі профспілок у регулюванні трудових відносин в Україні, має серйозне практичне значення. Розробка цих проблем допоможе удосконалити правові норми, що охороняють права громадян, сприятиме посиленню законності, поліпшенню діяльності органів й організацій (незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, на якій базується ця діяльність). Зрозуміло, що при відсутності необхідних норм права, які б вказували на функції та форми впливу профспілкових організацій на процес виникнення, існування та припинення трудових відносин, їх участь у регулюванні трудових відносин, на жаль, буде значно обмеженою.

Дослідження питань щодо правових форм участі профспілок у регулюванні трудових відносин на підставі приписів актів національного та зарубіжного законодавства, вивчення наукової літератури, аналізу поглядів вчених з проблем, пов’язаних з темою дисертації, дали підстави автору дійти до відповідних висновків:

1. Багатогранна діяльність профспілок повязана з різними сферами суспільного життя, виконанням ними різноманітних функцій, що носять обєктивний характер.

2. В останні роки значно звужена сфера імперативного профспілкового регулювання. Мова йде про застосування штрафних санкцій за порушення правових норм, які регулюють трудові відносини та відносини з охорони праці, управління соціальним страхуванням, про право призупиняти виробничу діяльність.

3. Основними функціями профспілок слід вважати :

захисну функцію профспілок, під поняттям якої слід розуміти сукупність всіх правових і неправових норм, наданих профспілкам державою з метою захисту прав і законних інтересів працівників, а також саму діяльність профспілок із застосування та встановлення цих норм, спрямовану на припинення трудових правопорушень, відновлення порушених прав, на притягнення до відповідальності посадових осіб, які порушують трудове законодавство;

регулятивну функцію, тобто функцію громадського контролю за дотриманням законодавства про працю, яка спрямована на організацію безпечних нешкідливих умов праці на виробництві, забезпечення прав та соціальних гарантій працівників на охорону праці;

виховну функцію, в межах якої профспілки використовують різні способи і засоби як суспільно-морального, так і, за необхідністю, правового впливу на людей (як правило, на посадових осіб), від яких залежить здійснення цих прав і законних інтересів працівників, передбачає й усунення перешкод у реалізації законних прав, включаючи примусовий порядок їх виконання.

4. Профспілки здійснюють охорону інтересів працівників, сприяють формуванню цих інтересів, беруть участь у застосуванні правових норм або, самостійно застосовуючи їх у певних випадках ( трудові спори, контроль за дотриманням законодавства про працю), здійснюють захист прав та інтересів працівників від усіляких порушень законодавства з боку роботодавця.

5. Здійснення захисної функції відбувається в таких організаційно-правових формах: а) ті, що сприяють здійсненню (встановленню) трудових, соціально-економічних прав та інтересів працівників; б) ті, що усувають (попереджують) порушення цих прав та інтересів.

6. У процесі дослідження врегулювання суперечностей між працівниками та роботодавцями ми дійшли висновку, що наростаючі соціально-трудові проблеми необхідно регулювати шляхом створення системи органів соціального партнерства і формування відповідної правової бази. Під соціальним партнерством, на нашу думку, слід розуміти спосіб взаємодії обєднань працівників (профспілок, їх обєднань, асоціацій), роботодавців, органів державної влади, місцевого самоврядування з метою обговорення, напрацьовування і прийняття рішень із соціально-трудових і повязаних з ними економічних питань, забезпечення громадської згоди, що спирається на міжнародні норми, Конституцію України та українське законодавство і виражається в укладенні сторонами угод, колективних договорів, прийнятті спільних рішень.

7. Згода профспілки – це обов'язкова умова для звільнення працівників – має дотримуватися у всіх випадках, незалежно від членства працівника у профспілці. Необхідно внести відповідні зміни до Кодексу Законів про працю або передбачити в новому Трудовому кодексі України.

8. Контроль профспілок за дотриманням законодавства про працю, тобто регулятивна функція, спрямована на організацію безпечних та нешкідливих умов праці на виробництві, забезпечення прав та соціальних гарантій працівників на охорону праці.

9. Профспілки здійснюють контроль у правовій і неправовій формах. Правова форма виражається діяльністю профспілок із перевірки дотримання трудового законодавства та встановлення мір відповідальності за його недотримання. Неправова форма полягає у використанні методів переконання, виховання, громадського впливу тощо.

10. Профспілковий контроль здійснюється у таких сферах регулювання громадсько-трудових відносин: встановлення умов праці, виконання колективних договорів.

11. До основних видів профспілкового контролю належать: попередній контроль (із метою профілактики порушень чинного законодавства), поточний контроль, наступний контроль (з метою виявлення прихованих порушень).

12. Здатність профспілок ефективно здійснювати свої функції, захищати не на словах, а на ділі трудові, соціально-економічні права та інтереси працівників безпосередньо пов'язана зі ступенем їх організованості та фінансовими можливостями. Необхідно підкреслити, що попередній закон, що регулював діяльність первинних професійних спілок, більш чітко вирішував питання про оподаткування профспілок, встановлюючи, що "джерела прибутку підприємств і організацій, що належать профспілкам, розміри отриманих ними коштів і сплата податків контролюється державними фінансовими органами і податковими інспекціями відповідно до законодавства..." (ст. 20). На нашу думку, цю норму (із урахуванням необхідності уточнення й уніфікації юридичної термінології) треба було б увести до чинного закону. Це дозволило б зняти певну частину конфліктів та непорозумінь у відносинах між профспілками та державними органами.

Таким чином, реформа правової системи України, у тому числі й реформа трудового законодавства, здійснюється в умовах економічного становлення. Одним з наслідків цього є обєктивна необхідність посилення ролі й активності профспілок у регулюванні трудових відносин, певна радикалізація їх позицій.

Публікації автора:

1. Лисяк О.І. Профспілки і соціально-політичне життя держави
// Актуальні проблеми державного управління: Науковий збірник. – X.: УАДУ ХФ, 2001. – №2(10). –С. 229–234.

2. Лисяк О.І. Поняття і визначення захисту профспілками соціально-трудових прав працівників та його форми // Актуальні проблеми державного управління: Збірник наукових праць у 2-х ч.- X.: Вид-во ХарРУ УАДУ "Магістр", 2002. – №2(13). – Ч. II. – С. 269–273.

3. Лисяк О.І. Види громадського контролю, здійснюваного профспілками // Збірник наукових праць. – X.: Вид-во ХарРУ ХНАДУ "Магістр", 2004. – С. 128–133.

4. Лисяк О.І. Участь профспілок у розірванні трудового договору
// Державна служба і громадянин: реалізація конституційних прав, свобод та обов'язків: Науковий збірник. – Х.:УАДУ(ХФ), 2000. – С. 199–202.

5. Лисяк О.І. Деякі правові проблеми профспілкового руху України // Збірник наукових праць. Випуск 1. Серія: Право. – X.: ХНАДУ, 2001. – С. 128–132.

6. Лисяк О.І. Функції профспілок у регулюванні трудових правовідносин // Збірник наукових праць. Випуск 2. Серія: Право. – X.: ХНАДУ, 2002. – С. 60–64.

7. Лисяк О.І. Сутність захисної функції профспілок // Збірник наукових праць. Випуск 3. Серія: Право. – X.: ХНАДУ, 2003. – С. 103–108.