Жернаков Михайло Володимирович. Правове регулювання представництва у сфері оподаткування : Дис... канд. наук: 12.00.07 - 2009.
Анотація до роботи:
Жернаков М. В. Правове регулювання представництва у сфері оподаткування. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка. – Київ, 2009.
Дисертаційну роботу присвячено аналізу правової природи представництва в податковому праві та його правовому регулюванні. Основну увагу в роботі приділено дослідженню поняття, передумов виникнення та особливостей правового регулювання відносин податкового представництва в Україні як важливому інституту податкового права .
У роботі досліджено систему суб’єктів, які можуть бути учасниками відносин податкового представництва, наведено підстави, які є передумовою виникнення представництва в податковому праві. Розкрито специфіку відносин податкового представництва у порівнянні з представництвом в інших галузях та інститутах національного права, а також проведено порівняльний аналіз з положеннями законодавства інших держав. Особливу увагу приділено класифікації податкового представництва, розкриттю особливостей окремих складових представництва у відносинах, пов’язаних зі сплатою податків і зборів. В результаті проведеної роботи було сформульовано теоретичні висновки та пропозиції щодо внесення змін до чинного законодавства України з метою його удосконалення.
В дисертаційній роботі вирішено наукове завдання, що полягає у визначенні місця й ролі представництва при виконанні обов’язків з податкового обліку, сплати податків, зборів (обов’язкових платежів) та податкової звітності. Відповідно до мети дослідження було проведено багатосторонній аналіз чинного законодавства України, Російської Федерації та інших держав, що регулює справляння податків і зборів. В перебігу дослідження наведено класифікацію представництва в оподаткуванні, та відповідно до цього виокремлено загальні та відмінні риси, притаманні різним видам представництва.
Пропонуються власні погляди та підходи до вирішення найбільш складних теоретичних питань податкового права. В роботі виокремлено найсуттєвіші результати проведеного дослідження, які, втім, не претендують на остаточне вирішення окреслених проблем. У результаті проведеного дослідження сформульовано низку висновків і пропозицій, які полягають у наступному:
Метод владних приписів має свої особливості в податкових правовідносинах. Насамперед, він визначає юридичну нерівність суб'єктів податкових правовідносин: в податкових правовідносинах при визначенні статусу платників податків та інших зобов’язаних осіб переважають обов'язки. Одні суб'єкти мають юридично владні повноваження стосовно інших суб'єктів, що не мають таких зустрічних повноважень.
Під суб'єктами податкового правовідношення, слід розуміти реальних учасників податкового правовідношення, поведінка яких регулюється нормами податкового права, які є носіями податкових обов'язків і прав та реалізують їх. Іншими словами, суб'єктом податкового правовідношення є суб'єкт податкового права, який реалізує свою правосуб'єктність.
Зобов'язану сторону в податкових правовідносинах представляють насамперед платники податків. Платник податків є суб'єктом податкових правовідносин, на якого законом покладений комплекс податкових обов'язків. Однак, на наш погляд, поняття „платник податків” повинне передбачати аналіз не тільки податкових обов'язків, але й податкових прав, тому що останні додадуть даному поняттю логічно завершений зміст.
У складі податкової правосуб’єктності фізичної особи виділяють звичайно правоздатність, дієздатність та деліктоздатність. Пропонується побудова податкової дієздатності, у якій слід виділити повну й неповну податкову дієздатність.
Український законодавець не дає визначення поняття податкового представництва. Найбільш повно податкове представництво можна визначити як правовідношення, у силу якого юридичні дії, вчинені податковим представником від імені суб'єкта, якого він представляє, у межах його повноважень, створюють, змінюють чи припиняють податкові права й обов'язки особи, яку представляють.
Делегування повноважень представнику може здійснюватися в імперативній формі, коли обов’язки платника зі сплати податку, податкового обліку та звітності безумовно передаються опікунам чи піклувальникам; може здійснюватися й у договірній формі на підставі угоди платника податку та його представника.
Відносини представництва існують на двох рівнях: один – між представником та особою, яку він представляє, другий – між представником та всіма іншими суб’єктами, з якими він вступає в правовідносини з приводу реалізації прав та обов’язків особи, яку він представляє. Відповідно до таких особливостей доцільно виділяти внутрішнє та зовнішнє правовідношення представництва.
Що стосується моделі представництва в системі владних суб'єктів податкових правовідносин, бачиться цілком відповідним їй виконання функцій податкових органів іншими органами, що не створені спеціально для цього (митні органи й органи Пенсійного фонду, нотаріат) і здійснюють дані функції тільки при чітко визначених умовах.
Представництво зобов'язаної сторони податкового правовідношення передбачає виділення наступних форм:
- представництво за законом (ґрунтується на положеннях законодавства – закону чи іншого нормативного акту);
- офіційне представництво (представництво платника податків, в основі якого лежить ініціатива податкових органів);
- уповноважене представництво (ґрунтується на договорах між платником податків і його представником).
Особливою ланкою в системі законного представництва платника податків згідно з чинним податковим законодавством є постійне представництво платника податків, що стосується виключно представництва нерезидентів, які здійснюють свою господарську діяльність на території України.
Чільне місце в відносинах податкового представництва займають податкові агенти. Своєрідність податкового агента та відносин, у які він вступає, полягає насамперед у певній подвійності його правового статусу. Можлива класифікація податкових агентів за декількома підставами: а) за податками, по яких вони виступають агентами; б) за суб’єктом, обов’язки якого виконує агент; в) за організаційною формою самого податкового агента.
Публікації автора:
Монографії та підручники:
Жернаков М. В. Правове регулювання представництва у сфері оподаткування: Монографія / Жернаков М.В. – Х. : Право, 2006. – 144 с.
Научно-практический комментарий Бюджетного кодекса Украины. Издание второе, стереотипное / Коллектив авторов: Бех Г.В., Воронова Л.К., Кучерявенко Н.П. и др.; Под общей редакцией д.ю.н., проф. Н.П. Кучерявенко. – Харьков: Одиссей, 2007. Ст.ст. 12, 72, 74 (Жернаков М.В. в соавт. с Кучерявенко Н.П.)
Фінансове право України: Навч. Посібник [для студ. вищ. навч. закл. ]/[Л. К. Воронова, М. П. Кучерявенко, Н. Ю. Пришва та ін. ]; – К. : Правова єдність, 2009. – 395 с. (Глава 2 – Жернаков М. В. у співавт. з Кучерявенком М. П.).
Податкове право України: Навч. Посібник [для студ. вищ. навч. закл.]/[Л.К. Воронова, М.П. Кучерявенко, Н.Ю. Пришва та ін.]; - К.: Правова єдність, 2009. – 482 с. (Глава 7 - Жернаков М.В. у співавт. з Кучерявенком М.П.).
Наукові статті у фахових виданнях:
Жернаков М. В. Проблеми систематизації інститутів фінансового законодавства в Україні / М. В. Жернаков // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності. Збірник наукових праць. – №1. – Донецьк, 2003. – С. 222-229.
Жернаков М. В. Владні та зобов’язані суб’єкти податкових правовідносин / М. В. Жернаков // Науковий вісник національної академії ДПС України. – 2004 – № 3 (25). – С. 138-145.
Жернаков М. В. Суб’єкти податкових правовідносин: правовий статус та види / М. В. Жернаков // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності. Збірник наукових праць. – Донецьк, 2005. – №1. – С. 89-99.
Жернаков М. Типи і форми представництва в податковому праві / М. Жернаков // Підприємництво, господарство і право. 2005. № 4. С. 114-116.
Жернаков М. Податкова правосуб’єктність: підстави настання й особливості змісту / М. Жернаков // Підприємництво, господарство і право. 2005. № 5. С. 101-103.
Жернаков М. Правове регулювання статусу податкового агента в Україні. / М. Жернаков // Підприємництво, господарство і право. 2005. № 6. С. 122-124.
Жернаков М. В. Податковий агент: зміст, форми, особливості законодавчого регулювання / М. В. Жернаков // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. – 2005. – №2. – С. 61-64.
Жернаков М. В. Податкова правосуб’єктність та податкова компетенція як передумови представництва владної сторони податкових правовідносин / М. В. Жернаков // Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України. – 2005. – № 5 (33). – С. 17-22.
Жернаков М. Фінансовий контроль: сутність, суб’єкти, їх права та обов’язки. / М. Жернаков // Підприємництво, господарство і право. – 2006. – № 3 (123). – С. 64-66.
Жернаков М. До питання про суб’єктів податкових правовідносин. / М. Жернаков // Підприємництво, господарство і право. – 2006. – № 7 (127). – С. 149-152.
Наукові статті в іноземних виданнях:
Жернаков М.В. Субъекты налоговых правоотношений: правовой статус и виды / М. В. Жернаков // Финансовое право. Москва, 2004. №6. С. 24-28.
Жернаков М.В. Налоговая обязанность и реализация ее через институт представительства налогоплательщиков / М. В. Жернаков // Ежегодник МАФП. 2005 год. Сб. науч. работ / Под общей ред. д-ра юрид. наук, проф. С.В. Запольского. – М., 2006. С. 210- 207.
Жернаков М.В. Представительство в налоговом праве: понятие и классификация. / М. В. Жернаков // Финансовое право. – Москва, 2007. – № 1. – С. 27-30.
Тези доповідей на наукових та науково-практичних конференціях:
Жернаков М. В. Проблемы систематизации институтов финансового законодательства в Украине / М. В. Жернаков // Финансовый механизм и его правовое регулирование. Тезисы докладов международной научно-практической конференции. – Саратов, 2003. – С. 37-38.
Жернаков М. В. Сторона и субъект налоговых правоотношений: соотношение понятий / М. В. Жернаков // Финансово-правовая доктрина постсоциалистического государства. Международная научная конференция. Научные доклады и сообщения. – Выпуск 1. – Черновцы, “Рута”, 2003. – С. 241-250.
Жернаков М. В. Систематизація фінансового законодавства: стан, протиріччя, перспективи розвитку / М. В. Жернаков // Матеріали науково-практичної конференції: “Бюджетно-податкова політика: теорія, практика, проблеми”. – 18-19 грудня 2003 року. – тези доп. – Ірпінь, 2003. С. 28
Жернаков М. В. Систематизация финансового законодательства: содержание, противоречия, перспективы / М. В. Жернаков // Финансовый механизм и его правовое регулирование: Материалы международной научно-практической конференции (24-25 апреля 2003 г. ) Часть ІІ/ Под ред. Е. В. Покачаловой и О. Ю. Бакаевой. – Саратов: Издат. центр СГСЭУ, 2003. – С. 22-25.
Жернаков М. В. Правовий статус платників загальнодержавних та місцевих податків і зборів / М. В. Жернаков // Проблеми удосконалення правового регулювання місцевого самоврядування в Україні. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – тези доп. – Харків, 2004. – С. 368-371.
Жернаков М. В. Особливості правосуб’єктності учасників податкових правовідносин / М. В. Жернаков // Регіональні проблеми боротьби з економічною злочинністю: Матеріали регіональної науково-практичної конференції. – тези доп. – Донецьк, 19 травня 2004 року. Донецьк: ДЮI МВС при ДонНУ, 2004. – С. 111-115.
Жернаков М. В. Обов’язки податкового агента та відповідальність за їх невиконання / М. В. Жернаков // Регіональні проблеми боротьби з економічною злочинністю: Матеріали регіональної науково-практичної конференції. – тези доп. – Донецьк, 24 травня 2005 року. – Донецьк: ДЮI МВС при ДонНУ, 2005. – С. 97-101.
Жернаков М. В. Публичный финансовый контроль: обязанность или право? / М. В. Жернаков // Проблемы развития аудита в странах с переходной экономикой (Материалы международной научно-практической конференции). – тезисы докл. – Баку, 2004. – С. 175-178.
Жернаков М. В. Налоговый представитель и налоговый агент (теоретический аспект) / М. В. Жернаков // 35 лет Российской правовой академии Министерства юстиции Российской Федерации и ее роль в развитии юридического образования: Материалы Международной научно-практической конференции: В 2 т. (Москва, 13 октября 2005 года): Сборник / Отв. Ред. И.Э. Звечаровский. Т. 1. – М. : РПА МЮ РФ, 2005. – С. 279-283.
Жернаков М. В. Соотношение понятий налогового представителя и налогового агента при регулировании налоговой обязанности / М. В. Жернаков // Актуальные проблемы финансового права Республики Беларусь, России, Украины / Отв. ред. д-р юрид. Наук, проф. УрГЮА Д. В. Винницкий. – тезисы докл. – СПб. : Издательский Дом С. -Петерб. гос. ун-та, Издательство юридического факультета СПбГУ, 2006. – С. 205-213.
Жернаков М. В. Некоторые аспекты представительства властвующих субъектов налоговых правоотношений / М. В. Жернаков // Таможенно-правовая политика России в условиях вступления в ВТО. Материалы международной научно-практической конференции 14-15 апреля 2006 года. – тезисы докл. – Саратов, 2006. – С. 51-56.
Жернаков М. В. Співвідношення прав і обов’язків при здійсненні фінансового контролю / М. В. Жернаков // Розвиток господарсько-правового забезпечення сучасної економіки. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції 27 жовтня 2006 року. – тези доп. – Донецьк, 2006. С. 131-134.
Жернаков М.В. Публічний фінансовий контроль у механізмі забезпечення економічного суверенітету держави / М. В. Жернаков // Проблеми державно-правового розвитку в умовах європейської інтеграції і глобалізації: Матеріали міжнар. наук. семінару, м. Харків, 16 трав. 2008 р. / Редкол: Ю.П. Битяк, І.В. Яковюк, Г.В. Чапала. – тези доп. – Х.: Право, 2008. С. 147-148.
Жернаков М.В. До питання про визначення та регулювання постійного представництва в оподаткуванні / М. В. Жернаков // Господарсько-правове забезпечення розвитку сучасної економіки України: Збірник тез Всеукраїнської науково-практичної конференції «Господарсько-правове, цивільно-правове та фінансово-правове забезпечення розвитку сучасної економіки України» (м. Донецьк, 14 листопада 2008 року): У 3х частинах. – Частина друга. – тези доп. – Донецьк: ТОВ «Цифрова типографія», 2008. –С. 123-127.