Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Цимбал Тетяна Яківна. Правове регулювання податкової системи України : Дис... канд. наук: 12.00.07 - 2008.



Анотація до роботи:

Цимбал Т.Я. Правове регулювання податкової системи України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Національний університет державної податкової служби України. – Ірпінь, 2007.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню проблем правового регулювання податкової системи України. На основі аналізу праць вітчизняних та зарубіжних вчених дана характеристика правового регулювання податкової системи України, розкрито зміст та її складові елементи. Досліджується виникнення і розвиток податків та зборів (обов’язкових платежів), податкової системи на території України з часів існування Київської Русі до сучасного періоду.

На основі узагальнення поглядів вчених та існуючого законодавства здобувачем дається визначення „податку” та „податкової системи України” і пропонується внесення доповнень і змін до Закону України „Про систему оподаткування”. Шляхом вивчення та узагальнення нормативно-правового забезпечення й існуючої практики обґрунтовується необхідність прийняття Податкового кодексу України, в якому повинні бути законодавчо чітко закріплені види податків та механізм їх сплати.

Узагальнено досвід правового регулювання податкових систем окремих зарубіжних країн.

Розкрито організаційно-правові питання удосконалення податкової системи України.

На основі аналізу вивчених матеріалів за результатами державно-правового експерименту розвитку місцевого самоврядування в місті Ірпінь, селищах Буча, Ворзель, Гостомель, Коцюбинське Київської області та розподілу місцевих податків і зборів внесено пропозицію щодо поширення набутого позитивного досвіду на всій території України.

У результаті проведеного наукового дослідження, виконаного на основі вивчення історико-правового виникнення, розвитку податків та податкової системи України, вивчення та теоретичного осмислення ряду наукових праць, аналізу та узагальнення нормативно-правового законодавства з проблем правового регулювання податкової системи України, здобувачем сформульовано ряд висновків, пропозицій та рекомендацій, спрямованих на вдосконалення правового регулювання податкової системи України. Основні з них такі:

1.На основі аналізу вивченого історико-правового розвитку правового регулювання податкової системи в період існування Київської Русі (ІХ-ХІІІ ст.) здобувач дійшла висновку, що відсутність чіткої регламентації процесу сплати податків сприяла збільшенню їх розмірів, встановленню додаткових зборів, що призводило до значних зловживань з боку збирачів податків.

2. Обґрунтовується висновок про те, що з точки зору історико-правових відносин у сфері оподаткування, податки завжди знаходилися під пильною увагою з боку держави за тих чи інших як об’єктивних, так і суб’єктивних чинників(соціально-економічні, нормативно-правові тощо), у силу необхідності формування дохідної частини бюджетів.

3. На основі історико-правового розвитку, вивчення та аналізу літературних джерел, нормативно-правових актів, здобувачем дається авторське визначення поняття ,,податок” та ,,податкова система України”, та пропонується внести ці визначення як доповнення до Закону України ,,Про систему оподаткування” та проекту Податкового кодексу України.

4. Обґрунтовано необхідність прийняття Податкового кодексу України, у якому окремим розділом було б закріплено правове регулювання податкової системи України та чітко визначені загальнодержавні і місцеві податки, збори (обов’язкові платежі) з дієвим механізмом їх сплати.

5. На основі вивчення та узагальнення практики застосування податкового законодавства, здобувач дійшла висновку, що в 50 - 90 роках ХХ століття, за часів існування Радянського Союзу, характерними ознаками податкової політики було: зниження податкового тиску на населення; шляхом нормативного розподілу держава остаточно перейшла до вилучень прибутків з підприємств; податок на прибуток був свідченням наближення до загальноприйнятої практики оподаткування.

6. Доведено необхідність зменшення кількості нормативно-правових актів, що регулюють податкову систему України шляхом систематизації і аналітичної роботи, оскільки їх велика кількість є невиправданою і не сприяє ефективній роботі.

7. Автором вноситься пропозиція щодо доцільності поширення на всю територію України та законодавчого закріплення позитивного досвіду розподілу місцевих податків, зборів, інших обов’язкових платежів за результатами державно-правового експерименту розвитку місцевого самоврядування, який проходив в місті Ірпінь, селищах Буча, Ворзель, Гостомель, Коцюбинське Київської області.

8. Пропонується прийняття будь-яких нормативно-правових актів, що регулюють податкову систему України проводити поетапно. На початковому етапі, як експеримент перевіряти їх дію на практиці окремих регіонів, і лише після отримання позитивних результатів поширювати на всю територію України.

9. На основі вивчення та узагальнення формування та діяльності податкової системи в окремих зарубіжних країн автором пропонується враховувати їх позитивний досвід, з метою подальшого вдосконалення правового регулювання податкової системи України.

Публікації автора:

1. Цимбал Т.Я. Держава, право та податкова система України (у схемах): Навчальний посібник, рекомендований Міністерством освіти і науки України. – Ірпінь, 2001. – 45 с.

2. Цимбал Т.Я. Із історії податків на території України // Науковий вісник: Збірник наукових праць Українського фінансово-економічного інституту. – Ірпінь, 1997. – №1(97). – С. 19 – 20.

3. Цимбал Т.Я. Розвиток системи податків, її законодавче регулювання (історико-правовий аспект) // Науковий вісник: Збірник наукових праць Академії ДПС України. – Ірпінь, 2000. – № 2(8). – С. 108 – 113.

4. Цимбал Т.Я. Еволюція поняття „податок” // Науковий вісник Національної академії ДПС України. – Ірпінь, 2004. – №2(24). – С. 141 – 145.

5. Цимбал Т.Я. Правове закріплення загальнодержавних податків, зборів та інших обов’язкових платежів // Науковий вісник Національної академії ДПС України. – Ірпінь, 2007. – №1(36). – С. 220 – 224.

6. Цимбал Т.Я. Оподаткування у світовій цивілізації: історико-правовий аспект // Реформа міжбюджетних відносин і проблеми розвитку податкової системи України (тези доповідей науково-практичної конференції). – Ірпінь, 14 – 15 жовтня 1999 року. – С. 334 – 336.

7. Цимбал Т.Я. Підприємницька діяльність і податки: історико-правовий аспект // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності: Збірник наукових статей. – Донецьк, 2000. – №1(2000). – С. 109 – 110.