Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право


Рябко Людмила Григорівна. Правове регулювання кредитних відносин по законодавству України. : Дис... канд. наук: 12.00.03 - 2002.



Анотація до роботи:

Рябко Л. Г. Правове регулювання кредитних відносин по законодавству України. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.03 - Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право. – Національній університет внутрішніх справ, Харків, 2002.

Дисертація присвячена комплексному теоретично-прикладному аналізу правових засобів упорядкування сучасних кредитних відносин в майновому обороті України, формуванню на цій основі рекомендацій по удосконаленню чинного цивільного законодавства. З позиції наук цивільного права та економічної теорії розглянуто сутність і структуру правового впливу на кредитні відносини в напрямку найбільш ефективного розвитку економічних відносин та захисту прав суб'єктів майнових відносин. Аналізу піддані економічний зміст і правова форма кредиту, який об'єктивно існує у товарній і грошовій формі, цілі і задачі організації кредитування, об'єкт, суб'єкти, зміст кредитних правовідносин, підстави їх виникнення та суміжні відносини. Обґрунтована цивільно-правова природа правових норм, що упорядковують сучасні кредитні відносини. Розглянута економіко-правова структура, а також найважливіші проблеми форм і видів кредитів.

У дисертації наведені теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляються в комплексному теоретичному обґрунтуванні структури сучасного цивільно-правового регулювання кредитних відносин в Україні, визначенні місця і ролі механізму правового регулювання кредитних відносин, які розглядаються виходячи з двуєдиної грошової і товарної природи кредиту, що необхідно для забезпечення ефективного функціонування форм і видів кредитування в майнових відносинах України.

У висновках роботи сформульовано загальні підсумки дослідження, основні положення і пропозиції щодо розв'язання проблем удосконалення правового регулювання кредитних відносин, зокрема: 1) успішне дослідження кредитних правовідносин неможливе без тісної єдності з аналізом відповідних економічних відносин, 2) кредитні правовідносини відносяться до тих майнових відносин, в яких має місце розходження між правовою формою і економічним змістом, оскільки власність в економічному значенні і право власності належать різним особам, 3) кредитна угода, що опосередковує рух капіталу, відособилася від позики інституціональними особливостями, зокрема, платністю, консенсуальним характером, специфічним правовим регулюванням, 4) необхідно розрізнювати об'єкт кредиту (виробничі потреби) і об'єкт кредитних правовідносин (капітал в грошовій або товарній формі), 5) необхідно проводити принципове розмежування позиково-кредитних відносин і позички, так як остання являє собою безвідплатне наймання індивідуально-визначених речей, 6) в законодавстві необхідно закріпити правило про припинення нарахування процентів, розмір виплат (поточних або подальших) по яких значно перевищує розмір боргу, 7) правова природа процентів - це плата за кредит, на відміну від неустойки, що впливає на визначення позовної давності і має інші правові наслідки, 8) умовою розвитку іпотечного кредитування є вдосконалення порядку реєстрації застави і розвиток обороту заставних; 9) необхідно здійснювати класифікацію кредитних відносин шляхом розмежування форм (грошова і товарна) і видів кредитів (по суб'єктах, строку, способах забезпечення тощо). Зокрема, не можна підміняти поняття кредиту в товарній формі категорією комерційний - останній може бути в грошовій формі, 10) лізинг не допустимо відносити до видів кредитних правовідносин.

Додатки містять відомості щодо впровадження результатів дослідження.

Публікації автора:

  1. Подцерковний О.П., Рябко Л.Г. Правова природа договору банківського рахунку // Право України.-1999. - №7. - С. 46-49 (особистий внесок автора - розвиток тези про різну правову природу коштів на поточних і депозитних рахунках в установах банків);

  2. Рябко Л. Г. Правова природа договору лізингу // Право Україні.-2000 -№1.-С.70-73, 78;

  3. Рябко Л. Г. Ипотечный кредит как особый вид экономических отношений // Предпринимательство, хозяйство и право.- 2000.- №7. - С.25-29;

  4. Рябко Л. Г. Розмежування понять позички і кредиту // Право України.-2001. - №1. - С. 45-47.

  5. Рябко Л.Г. Вплив Конституції України на розвиток кредитних відносин // Сучасний конституціоналізм та конституційна юстиція: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. Жовтень, 2000 / За ред. С.В. Ківалова, М.П. Орзіх.- Бібліотека ж. "Юридичний вісник".- Одеса: Юридична література, 2001.- 336 с. – С. 229-301.

Результати роботи викладені також в двох практичних публікаціях:

  1. Подцерковный О.П., Рябко Л.Г. Особенности законодательного регулирования бесспорного взыскания и безакцептного списания денежных средств // Бизнес.-1996.-№11.-С.16-18; №12.-С.9-21 (особистий внесок автора - обґрунтування неправомірності примусового стягнення коштів з банківських рахунків позичальників за договором банківського кредиту і в інших випадках);

  2. Рябко Л.Г. Проблемы классификации кредитных отношений по законодательству Украины // Бизнес.-1997.-№1.