Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Куліш Анатолій Миколайович. Правоохоронна система України: адміністративно-правові засади організації та функціонування : Дис... д-ра наук: 12.00.07 - 2009.



Анотація до роботи:

Куліш А.М. Правоохоронна система України: адміністративно-правові засади організації та функціонування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Харківський національний університет внутрішніх справ, Україна, Харків, 2009.

Дисертацію присвячено удосконаленню адміністративно-правових засад організації та функціонування правоохоронної системи України. Охарактеризовано стан наукової розробки проблеми, з’ясовано сутність, ознаки та сформульовано поняття правоохоронної системи України. Уточнено структуру правоохоронної системи України, визначено мету та принципи її функціонування. З’ясовано правові засади державної політики в сфері функціонування правоохоронної системи України. Сформульовано особливості адміністративно-правового статусу правоохоронних органів, здійснено їх класифікацію, а також визначено напрямки діяльності правоохоронних органів в Україні. Охарактеризовано особливості взаємодії та координації правоохоронних органів. Сформульовано рекомендації, спрямовані на удосконалення правового й організаційного забезпечення функціонування правоохоронної системи України.

У результаті дисертаційного дослідження, виконаного на основі аналізу чинного законодавства України і практики його реалізації, теоретичного осмислення численних наукових праць у різних галузях юриспруденції, автором сформульовано ряд висновків, пропозицій і рекомендацій, спрямованих на удосконалення організаційно-правового забезпечення діяльності правоохоронної системи України. Основні з них такі:

1. Правоохоронна система – це багаторівнева соціальна система, яку складають правові засоби, методи та гарантії, що забезпечують охорону суспільних відносин від протиправних посягань, та державні органи, які виконують правоохоронні функції. Вона має наступні властивості: цілісність, структурність, взаємозалежність системи і середовища, ієрархічність, емерджентність.

2. Структура правоохоронної системи – це стала єдність її елементів, їх зв’язків, цілісності, зв’язків елементів із цілим, яка містить у собі три основні підсистеми: 1) нормативну (регулятивну) – правові норми і принципи, що регулюють відносини між суб’єктами правоохорони, які знаходять свій вияв у правових актах, що регулюють правоохоронну діяльність; 2) інституціональну, яку складають правоохоронні органи, для яких правоохоронна діяльність є основним завданням, а також об’єкти правоохоронного впливу; 3) функціональну, яка включає правоохоронну діяльність, взаємодію та координацію між правоохоронними органами.

3. Необхідно відрізняти правоохоронну діяльність від діяльності правоохоронних органів за наступними ознаками: а) ці поняття розрізняються за суб’єктами здійснення відповідної діяльності, оскільки правоохоронну діяльність провадять всі державні органи, а суб’єктами здійснення діяльності правоохоронних органів є лише ті державні органи, які мають у сукупності всі ознаки правоохоронного органу; б) здійснення правоохоронної діяльності не обов’язково потребує наявності певної професійної підготовки: так, законодавством України не встановлено жодних обмежень щодо наявності певного освітнього рівня та проходження певного професійного навчання для народних депутатів України, які беруть участь у правоохоронній діяльності шляхом прийняття, зміни або скасування законів у правоохоронній сфері, однак здійснення діяльності правоохоронних органів потребує наявності в їх працівників (окрім деяких категорій допоміжно-забезпечувального складу, діяльність яких не пов’язана із здійсненням владних повноважень) певного освітньо-кваліфікаційного рівня або проходження початкової підготовки, що знайшло своє закріплення у законодавчих та підзаконних нормативно-правових актах, які регламентують діяльність певного правоохоронного органу; в) діяльність правоохоронних органів включає як функції, безпосередньо пов’язані із правоохоронною діяльністю, так і інші функції, необхідні для забезпечення їх життєдіяльності (кадрові, інформаційні, матеріально-технічні).

4. Правопорядок – це стан суспільних відносин, у яких поведінка суб’єктів є правомірною; підсумок утілення законності в реальні суспільні відносини. Основні ознаки правопорядку: а) вимоги щодо його забезпечення (охорони та захисту) передбачені правовими нормами; б) виникає в результаті реалізації цих норм; в) забезпечується державою; г) створює умови для організованості суспільних відносин; д) виступає втіленням законності. Законність і правопорядок співвідносяться в такий спосіб: 1) правопорядок являє собою мету правового регулювання, саме для його досягнення видаються закони й інші нормативно-правові акти, здійснюється удосконалювання законодавства, вживаються заходи для зміцнення законності; 2) не можна домогтися правопорядку іншими способами, крім удосконалювання правового регулювання і забезпечення законності; 3) зміцнення законності закономірно і неминуче приводить до зміцнення правопорядку; 4) конкретний зміст правопорядку залежить від змісту законності. Додержання прав і свобод громадян, законності та правопорядку складають триєдину мету діяльності правоохоронної системи.

5. Аналіз сучасного стану діяльності правоохоронних органів засвідчив недооцінку принципів раціонального підбору, підготовки, переміщення й використання кадрів та мотивації праці, єдності впливу всіх методів управління для підтримки цілісності соціальної системи; економічності й ефективності управління; пріоритетності в досягненні стратегічних цілей, науковості і прогнозування соціального управління у діяльності правоохоронної системи. Наслідками нехтування даними принципами є недостатня ефективність діяльності у сфері боротьби зі злочинністю та правопорушеннями, неналежний рівень захисту прав, свобод та законних інтересів учасників суспільних відносин.

6. Для зниження рівня корупції у правоохоронній системі доцільним було б вжиття наступних заходів. По-перше, враховуючи важливість та складність антикорупційної діяльності, а також службову та дисциплінарну залежність працівників тих структур правоохоронних органів, до функцій яких належить боротьба із внутрішньовідомчою корупцією, від керівників цих органів, було б доцільно створити спеціальний автономний антикорупційний орган, підпорядкований безпосередньо Президентові України. До завдань такого органу має бути віднесено проведення оперативних заходів із виявлення фактів корупції у всіх правоохоронних органах, аналіз причин та умов, які сприяють вчиненню корупційних діянь, та розроблення превентивних заходів. По-друге, потребує перегляду система професійного відбору на службу до правоохоронних органів. Існуючі сьогодні критерії відбору базуються переважно на опитуванні кандидатів за допомогою тестових методик, анкет, співбесід, і, вочевидь, в такий спосіб виявити потенційно небезпечних в корупційному аспекті осіб досить складно, оскільки майже кожен кандидат намагається довести свою високу законослухняність. Більш доцільним було б використання лай-детекторів (детекторів брехні), за допомогою яких можливо було б запобігти потраплянню на службу до правоохоронних органів осіб, які намагаються підвищити свій матеріальний рівень за рахунок можливих хабарів. По-третє, було б доцільним внести у нормативно-правову базу діяльності правоохоронних органів відповідні зміни, що забезпечили б розширення можливостей виявлення корумпованих співробітників, проведення превентивних заходів впливу на ту категорію правоохоронців, що близькі до вчинення протиправних діянь корупційного характеру. І по-четверте, необхідно кардинально переглянути принципи та критерії ефективності виховної роботи у правоохоронних органах, впровадити регулярні соціологічні опитування їх працівників з метою виявлення причин та умов корупції і за результатами аналізу отриманих даних оперативно вживати необхідних коригувальних заходів з метою формування високої правової культури та морально-етичних якостей правоохоронців.

7. Особливості взаємодії правоохоронних органів полягають у наступному. По-перше, вказана взаємодія повинна служити досягненню мети правоохоронної системи, якою є додержання прав і свобод громадян, законності та правопорядку. По-друге, потреба у взаємодії виникає, коли певне правоохоронне завдання або не може бути вирішене силами одного правоохоронного органу (як, наприклад, завдання у сфері профілактики злочинності), або за умов взаємодії значно економить часові, матеріальні, трудові та інші ресурси правоохоронних органів. По-третє, взаємодія передбачає спільну діяльність правоохоронних органів, яка може відбуватися у різних формах, однак повинна мати такі ознаки, як: цілеспрямованість (прагнення до основної значимої мети); інтегрованість (взаємозв’язок і взаємозалежність суб’єктів спільної діяльності); структурованість (чіткість взаємного розподілу функцій і відповідальності); узгодженість (взаємна обумовленість дій взаємодіючих суб’єктів); організованість або керованість (підпорядкованість певному порядку діяльності); результативність (здатність досягати позитивного результату). По-четверте, взаємодія правоохоронних органів може мати як двосторонній, так і багатосторонній характер. По-п’яте, необхідно відмежовувати взаємодію учасників кримінального процесу, яка регламентується Кримінально-процесуальним кодексом України, від взаємодії як управлінської категорії. Якщо взаємодія у межах системи кримінального судочинства має на меті найбільш ефективне виконання завдання останнього, яким є охорона прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб, котрі беруть в ньому участь, а також швидке і повне розкриття злочинів, викриття винних та забезпечення правильного застосування закону з тим, щоб кожний, хто вчинив злочин, був притягнутий до відповідальності і жоден невинуватий не був покараний, то взаємодія як управлінська категорія значно ширша за своїм змістом і регламентується не кримінально-процесуальним законодавством, а насамперед правовими актами, які визначають правовий статус певного правоохоронного органу.

8. З метою створення належного законодавчого підґрунтя для укладення адміністративних договорів необхідно розробити та прийняти Закон України «Про адміністративні договори», в якому чітко встановити предмет договірного регулювання, коло суб’єктів, які можуть їх укладати, обов’язкові вимоги до змісту таких договорів і заходи відповідальності за невиконання умов адміністративних договорів. Одночасно з прийняттям такого закону необхідно внести відповідні зміни до цивільного та господарського законодавства, а також до законодавства України про адміністративні правопорушення, передбачивши в останньому відповідні санкції за недодержання умов адміністративного договору. Лише за цих умов адміністративний договір взагалі та адміністративний договір щодо взаємодії правоохоронних органів зокрема може перетворитися у дієвий засіб підвищення ефективності діяльності державних органів, у тому числі і правоохоронних, щодо виконання покладених на них функцій та завдань.

9. З метою удосконалення механізму цивільного контролю за діяльністю правоохоронних органів необхідно внесення змін до законів, що регулюють діяльність останніх, спрямованих на закріплення прав суб’єктів демократичного цивільного контролю над правоохоронними органами держави, обсягу їх повноважень, методів та засобів діяльності, прав та обов’язків представників вказаних державних органів під час здійснення такого контролю. Це дозволить досягти необхідної прозорості у діяльності правоохоронних органів держави та сприятиме виходу нашої країни на новий етап демократичного розвитку.

Публікації автора:

Монографії, підручники, навчальні посібники:

  1. Куліш А. М. Організаційно-правові засади функціонування правоохоронної системи України : монографія : у 2 ч. / А. М. Куліш ; Сумський державний університет. – Суми : Вид-во СумДУ, 2007. – Ч. І. – 221 c.

  1. Куліш А. М. Організаційно-правові засади функціонування правоохоронної системи України : монографія: у 2 ч. / А. М. Куліш ; Сумський державний університет. – Суми : Вид-во СумДУ, 2007. – Ч. ІІ. – 235 c.

  2. Куліш А. М. Зміст управління державною службою / А. М. Куліш // Організаційно-правові засади управління державною службою в Україні : науково-практичний посібник / [В. С. Венедіктов, М. І. Іншин, О. М. Клюєв, А. М. Куліш та ін.] ; Харківськ. нац. ун-т внутр. справ. – Х. : Вид-во Харківського національного університету внутрішніх справ, 2006. – С. 81-129.

  3. Куліш А. М. Виконавча влада в Україні / А. М. Куліш // Основи правознавства : навчальний посібник : у 2 ч. / [В. І. Горевий, Ю. В. Бордюк, Л. П. Валенкевич, А. М. Куліш та ін.] ; Сумський державний університет . – Суми : Вид-во СумДУ, 2006. – Ч. І. – С. 167-174.

  4. Куліш А. М. Судові та правоохоронні органи / А. М. Куліш // Основи правознавства : навчальний посібник : у 2 ч. / [В. І. Горевий, Ю. В. Бордюк, Л. П. Валенкевич, А. М. Куліш та ін.] ; Сумський державний університет . – Суми : Вид-во СумДУ, 2006. – Ч. ІІ. – С. 205-244.

  5. Куліш А. М. Правове регулювання боротьби з наркоманією / А. М. Куліш // Правове регулювання сфери охорони здоров’я людей, тварин, рослин в Європейському Союзі та Україні : науково-практичний посібник / [С. М. Губський, М. І. Іншин, Т. Є. Мироненко, О. М. Клюєв, А. М. Куліш та ін.]. – К. : Центр учбової літератури, 2007. – С. 197-215.

  6. Куліш А. М. Загальні положення / А. М. Куліш // Митний кодекс України : науково-практичний коментар / [А. Т. Комзюк, О. О. Погрібний, В. А. Калюжний, А. М. Куліш та ін.]. – К. : Правова єдність, 2008. – С. 420-440.

  7. Куліш А. М. Основні положення проходження служби в ОВС / А. М. Куліш // Порядок проходження служби в ОВС : навчальний посібник / за заг. ред. М. І. Іншина, О. М. Музичука. – Харків : Титул, 2009. – С. 6-18.

Наукові статті та тези доповідей і наукових повідомлень:

  1. Куліш А. Щодо сутності правоохоронної системи / А. Куліш // Право України. – 2005. – № 10. – С. 10-13.

  2. Куліш А. Досвід боротьби з корупцією в поліції Великої Британії / А. Куліш // Право України. – 2005. – № 12. – С. 141-145.

  3. Куліш А. М. Законність і правопорядок: теоретичний аспект / А. М. Куліш // Вісник Харківського національного університету внутрішніх справ. – 2005. – № 30. – С. 171-175.

  4. Куліш А. М. Правоохоронні органи України як система / А. М. Куліш // Вісник Харківського національного університету внутрішніх справ. – 2005. – № 31. – С. 302-305.

  5. Куліш А. М. Сутність та ознаки правоохоронної діяльності / А. М. Куліш // Право і безпека. – 2005. – Т. 4. – № 2. – С. 80-82.

  6. Куліш А. М. Щодо визначення поняття «правоохоронні органи» / А. М. Куліш // Право і безпека. – 2005. – Т. 4. – № 5. – С. 90-93.

  7. Куліш А. М. Інститут омбудсмана як елемент правоохоронної системи України / А. М. Куліш // Підприємництво, господарство и право. – 2005. – № 2. – С. 70-73.

  8. Куліш А. М. Напрямки вдосконалення інформаційного забезпечення діяльності органів прокуратури / А. М. Куліш // Форум права. – 2006. – № 3. – С. 72-76 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: httр://www.nbuv.gov.ua/e-journals/FP/2006-3/06kamopy.pdf.

  9. Куліш А. М. Проблеми кадрового забезпечення органів прокуратури України / А. М. Куліш // Форум права. – 2006. – № 2. – С. 94-97 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: httр://www.nbuv.gov.ua/e-journals/FP/2006-2/06kamopu.pdf.

  10. Куліш А. М. Напрямки вдосконалення організаційно-правового забезпечення діяльності судових органів України / А. М. Куліш // Південноукраїнський правничий часопис. – 2007. – № 4. – С. 86-88.

  11. Куліш А.М. Удосконалення митного законодавства України як фактор підвищення ефективності діяльності правоохоронної системи / А. М. Куліш // Форум права. – 2007. – № 2. – С. 217-225 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: httр://www.nbuv.gov.ua/e-journals/FP/2007-2/07sivonu.pdf.

  12. Куліш А. М. Основні напрямки реформування органів внутрішніх справ / А. М. Куліш // Форум права. – 2008. – № 1. – C. 254-259 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: httр://www.nbuv.gov.ua/e-journals/FP/2008-1/08kamvcu.pdf.

  13. Куліш А. М. Класифікація правоохоронних органів України / А. М. Куліш // Південноукраїнський правничий часопис. – 2008. – № 3. – С. 225-229.

  14. Куліш А. М. Кадрові аспекти державної політики в сфері діяльності правоохоронної системи / А. М. Куліш // Форум права. – 2008. – № 2. – С. 274-297 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: httр://www.nbuv.gov.ua/e-journals/FP/2008-2/08kamdps.pdf.

  15. Куліш А. М. Щодо належності правоохоронців до категорії державних службовців / А. М. Куліш // Південноукраїнський правничий часопис. – 2008. – № 4. – С. 242-244.

  16. Куліш А. М. Договірна взаємодія правоохоронних органів / А. М. Куліш // Вісник Харківського національного університету внутрішніх справ. – 2008. – Вип. 40. – С. 210-214.

  17. Куліш А. М. Поняття й ознаки взаємодії правоохоронних органів України / А. М. Куліш // Підприємництво, господарство і право. – 2008. – № 11. – С. 90-93.

  18. Горевий В. Участь юридичної служби у відшкодуванні збитків, заподіяних суб’єкту господарювання (підприємництва) контрагентами / В. Горевий, А. Куліш // Підприємництво, господарство и право. – 2008. – № 10. – С. 39-42.

  19. Куліш А. М. Підвищення правової культури правоохоронців як фактор оптимізації діяльності правоохоронної системи України / А. М. Куліш // Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія Право. – 2008. – Вип. 11. – С. 326-328.

  20. Куліш А. М. Принципи управління правоохоронною системою України / А. М. Куліш // Південноукраїнський правничий часопис. – 2009. – № 1. – С. 6-8.

  21. Куліш А. М. Щодо правового статусу державної судової адміністрації України / А. М. Куліш // Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія Право. – 2009. – Вип. 12. – С. 193-195.

  22. Куліш А. М. Проблеми визначення правового статусу правоохоронних органів України / А. М. Куліш // Трудове право України у контексті Європейської інтеграції : науково-практична конференція, (Харків, 25–27 травня 2006 р.). – Х. : Вид-во Харківського національного університету внутрішніх справ, 2006. – С. 125-131.

  23. Куліш А. М. Правова культура правоохоронців як умова ефективної діяльності правоохоронної системи України / А. М. Куліш // Соціально-захисна діяльності держави в умовах ринкових відносин : науково-практична конференція, (Чернігів, 31 травня – 2 червня 2007 р.). – Чернігів : Українська асоціація фахівців трудового права, Чернігівський державний інститут права, соціальних технологій та праці, 2007. – С. 286-289.

  24. Куліш А. М. Напрями реформування правоохоронних органів України / А. М. Куліш // Науково-теоретична конференція викладачів, аспірантів, співробітників та студентів гуманітарного факультету (Суми, 21-25 квітня 2008 р.) – Суми : Сумський державний університет, 2008. – Ч. 4. – С. 4-5.

  25. Сінченко Ю. П. Розвиток ідеї національної держави на сучасному етапі / Ю. П. Сінченко, А. М. Куліш / Запорізькі правові читання : щорічна міжнародна науково-практична конференція, (Запоріжжя, 17-18 травня 2007 р.). – Запоріжжя : Вид-во Запорізького національного університету, 2007. – С. 52-55.

  26. Куліш А. М. Територіальний устрій у механізмі розбудови української держави / А. М. Куліш, Ю. П. Сінченко / Запорізькі правові читання : щорічна міжнародна науково-практична конференція, (Запоріжжя, 15–16 травня 2008 р.). – Запоріжжя : Вид-во Запорізького національного університету, 2008. – С. 51-54.

  27. Куліш А. М. Державна політика в сфері діяльності правоохоронних органів / А. М. Куліш // Актуальні проблеми роботи з персоналом у правоохоронних органах : матеріали науково-практичної конференції (Харків, 27 листопада 2008 р.) / за ред. проф. А. Т. Комзюка та проф. М. І. Іншина. – Харків : Харківський національний університет внутрішніх справ, 2008. – С. 54-60.